Túra

Stoh a Poludňový grúň zo Štefanovej

11.02.13
Ako to už u milovníkov hôr chodí, rozhodli sme sa spolu s Táňou blížiaci víkend stráviť na horách. Výber padol na všeobecne obľúbenú Malú Fatru. Doteraz som nestúpal na Stoh z Medziholia. Tento rest sme zaradili do plánu. V pôvodnej verzii bola i noc na Chate pod Chlebom, ale z toho sme počas túry upustili.

Trasa

Štefanová – sedlo Medziholie – Stoh – Chrbát Stohu – Stohové sedlo – Poludňový grúň – Chata na Grúni – Štefanová

Do Medziholia

Do Štefanovej prichádzame predpoludním o jedenástej. Nikdy si nedávame na čas, a tak si dovolíme ešte zastávku na jedno pivko. Výlet začína veľmi pekne. Chodník vedie riedkym smrekovým lesom a lúkami. Z neho máme dobrý výhľad na Veľký Rozsutec a Poludňové skaly. Za nami na hrebeň od Kraviarskeho po Sokolie. Počasie je zatiaľ krásne, ani obláčika, trošku pofukuje. Vedľa cesty rastie množstvo húb, škoda že ich nepoznáme.

Lúka sa uzatvára a vstupujeme do lesa. Terén zostáva na krátky čas prudší. Asi po pol hodine prichádzame do sedla Medziholie. Vľavo máme Veľký Rozsutec a na jeho vrchole značný počet turistov. Pred nami je Osnica a vpravo najvyšší vrch dnešnej túry – Stoh. Rázcestník píše 1.15 h na vrchol. V sedle sa spustil silnejší vietor. Začínam premýšľať, ako asi musí fúkať na hrebeni. Schovaní za mladými smrekmi si doprajeme krátke občerstvenie. Bavíme sa na turistoch, schádzajúcich dolu zo Stohu. Sú po pás zablatení a šmýkajú sa na blatistom chodníku. Vlastne dnešný výlet sa niesol stále v znamení blata.

Na Stoh

Výstup na Stoh začína prudším stúpaním v lese. Po polhodine sa les zmení na hoľu. Prvýkrát vidno až na naše najvyššie Tatry. Vietor prestal fúkať, ale iba počas stúpania na Stoh, pretože hora vytvárala akési závetrie. Prejdeme krátky rovinný úsek a stúpame, ako sa zdá, nekonečným ťahavým terénom. Rozoznávam vrcholovú tabuľu a som hore. To, čo som tušil, sa v pravdu zmenilo, na vrchole je prudký vietor.

Takmer celý hrebeň je zahalený v mračnách, ale Stoh zatiaľ nie. Vyťahujem foťák a spravím zopár fotiek. Stoh ponúka pekné výhľady. Veľká Fatra je schovaná v nízkej oblačnosti. Vidno Veľký Choč, Roháče a Tatry, na severe Oravu, na západe Vrátnu dolinu a Kysuce. Zvlášť krásny pohľad je na výškovo rovnakého brata Stohu – na Veľký Rozsutec. O chvíľu je hore i Táňa. Zo sedla nám to sem netrvalo ani hodinu. Dobehla nás nejaká turistická výprava. Asi 50 kusov. Z pohybu ich pier vyčítame, že majú namierené na Chatu pod Chlebom. Aj kvôli tomuto sme sa rozhodli, že chatu dnes radšej vynecháme. Určite tam bolo v tú noc veľa ľudí.

Doplníme pitný režim a dáme sa na zostup. Na vlastné oči pozorujem tragikomické divadlo, keď kombinácia silného vetra, blata a strmého zrázu ukladá niektorých turistov na zem. My sa riadime zásadou, že pomaly zájdeme ďalej. Vypláca sa nám to hlavne dolu v lese na „Chrbáte Stohu“. V týchto miestach by chôdza po rozbahnenom chodníku bez pádu nebola asi možná. Využívame bočné chodníčky pomedzi štíhlymi stromami. Pridržiavame sa ich a takisto nám pomáhajú i turistické palice. Znovu som po dlhšom čase musel priznať, že niekedy je lepšie do kopca stúpať, ako z neho zliezať. Po vybrodení sa z blata nasleduje Stohové sedlo. Najnižší bod medzi Stohom a Poludňovým grúňom na malofatranskom hrebeni.

Cestou na Poludňový grúň

Stretávame sa s partiou asi ôsmich turistov a potvrdzujú svoju účasť na chate. Keďže sa dni skracujú, už okolo pätnástej hodiny bol cítiť príchod večera. Slnko sa rýchlejšie približovalo k horizontu a farebne otepľovalo všetko vôkol. Veľká Fatra sem poslala zásielku mračien, ktoré smerovali rovno ku Stohu. Narážali na jeho vrchol a on ich zachytával a nepúšťal ďalej. Bolo úžasné sledovať toto divadlo, zvláštny jav, keď hory priťahujú mraky. Pre niekoho bežná, nepodstatná banalita, pre oči horalov doslova sviatok. Rád fotím, a preto som si v tej chvíli vyhradil čas. Táňu nechávam predbehnúť. Z batoha vyberám tri kilá foťáku a dve kilá statívu. Snažím sa tieto scenérie ako-tak zvečniť. Popri tejto činnosti čas uteká veľmi rýchlo. Ešte jednu panorámu a balím. Ponáhľam sa hore na Poludňový grúň. Tam čaká Táňa v závetrí za kosodrevinou. Posledný pohľad na mrakmi zahalenú Malú Fatru a ideme dolu. Čaká nás najťažšia časť túry. Zostup z Grúňa ku Chate na Grúni a nakoniec zostup do Štefanovej.

Dolu grúňom

Začali sme za šera, ešte to nebolo na čelovku, no bez nej tiež nič moc. Chodníkom sa nedalo zísť, pretože bol rozbahnený. Na najužšom mieste veľa bočných ciest na výber nebolo. Museli sme pomaličky vyberať najschodnejšiu cestu. Mimo zúženého miesta medzi lesmi bolo lepšie, šli sme po tráve. Avšak sem tam sa stalo, že som stupil na krtinec a pošmykol sa. Cesta z Grúňa po Chatu na Grúni nám v týchto podmienkach trvala skoro hodinu. V chate vyzeralo byť dosť plno.

My sme len chvíľku posedeli na lavičke pred chatou, vytiahli čelovky a pokračovali. Na rázcestníku píšu do Štefanovej ¾ hodinu. To ma potešilo, nakoľko som touto cestou nikdy nešiel. Bola to lesná komunikácia. Asi po sto metroch prišli prvé problémy. V brázdach po autách a kadejakých lesných mechanizmoch bola voda. Medzi brázdami blato. Museli sme hľadať bočné cesty lesom, čo je cez deň bežná vec, ale vo svetle čelovky... Popri tom sme sa snažili medzi sebou viesť hlasnejší dialóg zo strachu z prekvapenia tunajších šeliem. Bavili sme sa napríklad o tom, ako môže niekto takéto zážitky vymeniť za sedenie doma na gauči. No, a tak nám to pomaly ubiehalo. Za hodinu a pol sme boli v Štefanovej. Čo sa dalo, sme umyli pod pouličnou lampou v potoku a hor sa z hôr.

Keď to tak vezmem spätne, mne osobne sa výlet veľmi páčil. Aj to blato, aj vietor. Je to jednoducho i o tom. Inak trasa je jednoduchá, vhodná aj pre menej zdatných turistov. Len treba vyraziť ráno, aby vás v hore nezastihla tma.

Túra sa uskutočnila 3. 11. 2012.

Fórum 18 príspevkov
Stoh a Poludňový grúň zo Štefanovej 16/11/15 09:10 18 príspevkov
Najnovšie články autora
 
Túra Stoh a Poludňový grúň zo Štefanovej Ako to už u milovníkov hôr chodí, rozhodli sme sa spolu s Táňou blížiaci víkend stráviť na horách. Výber padol na všeobecne obľúbenú Malú Fatru. Doteraz som nestúpal na Stoh z Medziholia. Tento rest sme zaradili do plánu. V pôvodnej verzii bola i noc na Chate pod Chlebom, ale z toho sme počas túry upustili. 11/02/13 Branislav Krátký Malá Fatra
Túra Baraniarky na snežniciach Po dlhšom období prišiel konečne čas krásnych slnečných zimných dní. Čakali sme na to už od konca jesene. Popísaný výlet na vrchol Baraniarky nebol náročný, vynikal hádam tým najkrajším, čo v zime možno na horách dosiahnuť: bezoblačná obloha, bezvetrie, výhľady na celú Malú Fatru a popri tom bolo všetko pod veľkou snehovou perinou. 27/02/12 Branislav Krátký Malá Fatra
Najnovšie články na titulke
 
Ferrata Dolomity – Cascata Rio di Fanes Dolomity sú jedno z mojich obľúbených miest a nikdy dlho neváham, keď je možnosť sa tam vrátiť. Tento rok som ich navštívil dvakrát a zakaždým sa dostala do programu aj turisticko-ferratová prechádzka v oblasti Province of Belluno. Príjemný a relaxačný okruh s prechodom okolo vodopádov Cascate di Fanes je spojený s lezením cez ferraty, ktoré sú vybudované pri oboch veľkých vodopádoch. dnes Michal Mikuláš Zaistené cesty (via ferrata, klettersteig)
Túra Žarnovica – Paradajs – Sklené Teplice – Žiar n. Hronom Babie leto vyčíňa. Teploty lámu rekordy pre október. Denné aj nočné. Chcelo by to vyraziť do prírody aspoň na dva víkendové dni. Moje pokusy s kontaktovaním ľudí náchylných na túto aktivitu zostávajú bez odozvy. Nič mi neostáva, len zo zásobníka ešte nezrealizovaných trás vybrať jeden hrdzavejúci projekt a vydať sa na cestu sám. Treba ho stihnúť, pokiaľ sám nepodľahnem korózii. Bude to spoznávanie západných oblastí Štiavnických vrchov červenou zo Žarnovice do Žiaru nad Hronom. Väčšinu ostatných značených turistických chodníkov z a do Banskej Štiavnice som prešiel. No tento je pre mňa okrem krátkeho úseku neznámy. včera Vladimír Mikuš Štiavnické vrchy
Reportáž Namiesto ostnatého drôtu voľný pohyb ľudí aj zvierat Pred tridsiatimi rokmi padla Železná opona, ktorá nás oddeľovala od slobodného západu. Na celom úseku železnej opony v rámci ČSSR zomrelo podľa Ústavu pamäti národa 280 civilných obyvateľov. Na slovenskej časti opony bolo pri pokuse o prechod hranice smerom na západ usmrtených 42 osôb zastrelením, elektrickým prúdom, výbuchom mín, roztrhaním psami a inými zákrokmi príslušníkov Zboru národnej bezpečnosti a Pohraničnej stráže. Dnes je režim na hranici absolútne opačný. Vzhľadom na minulosť týchto miest sa v nich zachovala viac alebo menej neporušená príroda, do ktorej sa chodí na túry, cyklotúry či len obyčajné vychádzky. Navyše, s voľným prekračovaním hranice, o ktorej niekedy v poli ani nevieme, kde presne je, a v tej chvíli to ani nie je dôležité. 17/11/19 Soňa Mäkká Publicistika

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Stoh a Poludňový grúň zo Štefanovej 16/11/15 09:10 18 príspevkov
Fakty
 • Pohoria
  • Malá Fatra - Krivánska časť (Národný park Malá Fatra)
 • Počet dní
  • 1
 • Trasa
 • Nadmorská výška
  • max: 1608 m n. m.
  • min: 633 m n. m.
 • Prevýšenia
  • stúpanie: 1237 m
  • klesanie: 1237 m
 • Vzdialenosť
  • 13 km
 • Náročnosť
  • 2
 • Ročné obdobie
  • jeseň
 • Dátum túry
  • 03.11.2012
 • Štart trasy
  • šírka: 49.2331 ° SŠ
   dĺžka: 19.064 ° VD
   » Mapa
 • Koniec trasy
  • šírka: 49.2331 ° SŠ
   dĺžka: 19.064 ° VD
   » Mapa
 • Voda
  • sedlo Medziholie (pramene), Chata na Grúni (vrátane prameňa)
 • SHOCart mapy
 • Doprava
  • Žilina (vlak, bus) - Terchová, Štefanová (bus)
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
0.68 (0.08)