Rada

Čo na seba do dažďa?

10.04.06
„Neexistuje zlé počasie, iba nevhodne oblečený a obutý turista!“ - stará pravda, ktorá v dobe existencie technického oblečenia s membránami nadobúda nový rozmer. Nasledujúce riadky sú o vysoko hodnotených materiáloch, ale aj o dostupnejších alternatívach. Takže, pozrime sa s čím ísť do dažďa.

Ak sa tvrdohlavo rozhodneme alebo príroda inak nedá, že sa budeme pohybovať vo vlhkom prostredí, je potrebné sa náležite pripraviť. Základ vhodnej „vodnej“ výbavy tvorí tzv. BOT = batoh, odev a topánky. Čiže je potrebné, aby všetky časti výbavy boli nepremokavé. Ak niektorá súčasť prepúšťa vlhko, môžete rovno ostať doma alebo v chate. Akonáhle premokne niektorá z vecí, strácate telesný komfort a psychické pohodlie taktiež upadá.

Bot (nie) je pot alebo ...

„Bé“ ako batoh

Veľkou výhodou je, ak vlastníte batoh s vodeodpudivým záterom a nepremokavou povrchovou úpravou materiálu. Ale ani to neznamená automatickú ochranu uložených vecí pred vlhkosťou. Prevažne u starších plecniakov alebo intenzívne využívaných nepremokavých batohov môžu extrémne namáhané miesta (švy, popruhy, zipsy, nity, kúty, ohyby a pod.) časom (únavou materiálu) stratiť ochrannú funkciu a prepúšťať vodu. Ideálnym riešením pre našich chrbtových spoločníkov je vodeodolný obal na batoh tzv. pláštenka. Našťastie existujú na trhu modely batohov, ktoré majú integrovaný ochranný obal (napr. Treksport model Spawn). K výrobcom batohových plášteniek patrí aj Salewa.
K vodeodpudivým materiálom, z ktorých sa vyrábajú batohy patrí: Cordura, Dotron, Fortex, Quasar, Ripstop Nilon, Tech Tex a pod. Pre tých, čo batohy nemajú z najnovších materiálov ostáva krajné riešenie. Všetky veci starostlivo zabaliť do PVC vreciek a obalov. A následne poukladať do veľkého umelého vreca, tvoriaceho ochrannú výstelku plecniaka.

„Ó“ ako odev

Zaoberať sa budem iba vrchnou (transportnou alebo nepriepustnou) vrstvou oblečenia. Vhodný typ oblečenia vrchnej vrstvy volíme podľa množstva zrážok. Do silného a vytrvalého dažďa alebo intenzívneho búrkového lejaku je vhodné použiť pršiplášť, pláštenku alebo pončo z PVC nepremokavých a zároveň nepriedušných materiálov. Zatiaľ ešte nie sú membrány s parametrami vodného stĺpca, ktoré by zniesli nápor výdatných zrážok. Zato membránové bundy nájdu vynikajúce uplatnenie počas krátko trvajúcich dažďov alebo prehánok či mrholenia.

Bunda s membránou

Membránový systém je ideálnym spojením vodeodpudivosti, vetruodolnosti a odvodu ľudského potu i prebytočného tepla od tela. Spolu vytvárajú tepelný komfort pre nositeľa, čím vysoko konkurujú PVC pláštenkám. Membránu v bunde tvoria dvojvrstvové alebo trojvrstvové lamináty. Z množstva používaných materiálov spomeniem len niektoré: Dermizax, eVENT, Exel, GORE-TEX, Gelanots, Hydrotex, Memotex. K predĺženiu životnosti vodeodpudivých vlastností materiálov sa používa špeciálna záverečná úprava „DWR“ (Durable Water Resistant). Kvalitná membránová bunda je najdrahšou súčasťou outdoorovej výbavy a preto ďalej nasledujú lacnejšie varianty, ako sa chrániť pred vlhkom.

Vetrovka

V daždi poslúži aj nepremokavá vetrovka s vodeodpudivým záterom, avšak bez funkcie odvádzania potu. Staré klasické vetrovky zo „šuštákoviny“ a neviem ešte z čoho spomínam len pre výstrahu. Sú absolútne nevhodné do vlhkého prostredia. Nehodia sa ani ako podložka na sedenie do orosenej trávy.

Pršiplášť (plášteka)

Náročné požiadavky na malý objem a nízku hmotnosť (od 50 g) spĺňa tenký PVC pršiplášť („igeliťák“). Ako železná rezerva v batohu zaberie minimum miesta. Odporúčam pribaliť na každú túru. Cenovo je najdostupnejšou formou ochrany pred dažďom. Ale životnosť nemá dlhú. Je tak na jedno použitie. Pri pochode lesom sa ľahko zachytí o konár a prederaví. Nie je problémom ho roztrhnúť ani pri obliekaní. Pri kúpe je lepšie rozhodnúť sa pre objemnejší variant zo stredne hrubého igelitu (väčšinou nepriehľadný). V predaji sú rôzne typy plášteniek. Krátke i dlhé modely v mnohofarebných prevedeniach. Od ponča sa rozlišuje tým, že sa oblieka ako kabát (plášť) a zapína sa patentkami alebo viazaním v páse a pri krku. Existujú aj pršiplášťové komplety, samostatne tvorené plášťom a nohavicami, ktoré dobre izolujú celé telo. K najťažším polyesterovým odevom (700 – 1000 g) patrí hrubý gumený plášť, vyznačujúci sa odolnosťou a pevnosťou materiálu. Veľkou nevýhodou syntetických materiálov je, že pot ostáva medzi telom a pláštenkou a následne sa vlhkosť zráža a hromadí v oblečení. Počas státia, turista rýchlo nadobúda chladivý pocit od vlhkého spodného oblečenia.

Pončo (pelerína)

Akýmsi medzičlánkom medzi priedušnou bundou a nepriedušnou pláštenkou je veľké turistické pončo (poncho). Svoje uplatnenie nachádza počas hrebeňoviek alebo viacdňových trekov, keď chráni rozmerné batohy. Jednoduchý strih, univerzálna veľkosť a postranné otvorené kraje, spojené patentovými gombíkmi, to je pončo či pelerína. Bočné otvory ako tak odvetrávajú telesný pot, ale napriek tomu sa človek chladivému pocitu počas prestávky nevyhne. Na trhu sú dostupné aj pončá celistvého (vrecového) strihu, zhotovené z „dýchajúcich“ látok. K slovenským výrobcom turistických pelerín patria firmy Zajo a Treksport. V ponuke TS sú dva výrobky s názvom „Poncho“ pre malý batoh a „Poncho 4WD“ pre veľký batoh. Vyrábajú ich z polyesterovej látky Hydroblock, odolnej vodnému stĺpcu 3000 mm/m2/24 h. Pri výrobkoch Zajo výrobca používa membránové materiály rainXpert s obmenami classic a light s parametrami vodeodpudivosti 5000 / 3000 mm a priedušnosti 5000 / 3000 g pary na m2 za 24 hodín.

Nohavice

Každý turista, čo šiel v daždi vie, že aj dolné končatiny musia byť v suchu. Tam, kde končí bunda, vetrovka, pláštenka či pončo, stekajúca voda naráža na pohybujúce sa stehná. Ak si oblečiete nohavice zo sajúceho materiálu, skončí celý objem vody, postupujúcej od hlavy nadol práve na nohách. Navyše sú výdatne zavlažované aj zo strán prízemnou vegetáciou. Šibanie kosodrevinou po celej výške tela ani nespomínam.

„TÉ“ ako topánky

Posledným článkom BOT je kvalitná obuv. Zároveň je i kritickou časťou. Prevažná väčšina vody, ktorá steká po našom oblečení, končí svoju púť na topánkach. Obuv je atakovaná odspodu mlákami, spredu a zboku šibaná trávami a zvrchu zalievaná stekajúcou vodou z nôh. Nutné je zabezpečiť vrchnú časť topánky nepremokavými alebo membránovými turistickými návlekmi (tzv. gamaše, či štucky), aby chodidlá neskončili vo vodnom kúpeli. Na každom hikerovi ostáva posledná voľba. Rozhodnutie pre správne topánky do mokrého terénu. Celokožené? Alebo aj s membránou? Či kombinované?

A ostatné vymoženosti

Dáždnik

Medzi zriedkavú výbavu turistu patrí napríklad malý skladací dáždnik. Niekto môže namietať, ale nie je hanbou ísť s dáždnikom na začiatku túry po meste či dedine. Dobrým spoločníkom je pri pochode po asfaltovej ceste. Hlavne, že ochráni. Samozrejme, že po lese sa s ním ísť nedá. Dokonca som zažil hrebeňovku Veľkej Fatry, keď môj turistický známy prešiel hôľnu časť hrebeňa s dáždnikom nad hlavou. Prirodzene vietor nefúkal. Ináč by bolo jeho použitie nemožné. O to väčšie prekvapenie bolo, keď podvečer na Smrekovici zistil, že všetky veci v batohu boli do nitky mokré. Hlavu a plecia si ochránil, lenže dáždnik výdatne napájal jeho plecniak. Nemysliteľné využitie prístrešia dáždnika je počas búrkových zrážok. Vtedy zohráva úlohu ideálneho bleskozvodu. Takže – dáždnik áno, ale len po zvážení okolností.

Obal na mapu

Jednou z pár vecí, ktoré ste nútení vybrať aj počas dažďa je turistická mapa. Po navlhnutí sa zvlní a môže sa aj roztrhnúť. S príchodom Turistického atlasu Slovenska od spoločnosti VKÚ na slovenský trh, prišiel pre jeho užívateľov aj staronový vynález. Plastové puzdro (mapový obal) s uchytením na krk. Priesvitný obal veľkosti jedného mapového listu, ktorý ochráni mapu pred neželanými zrážkami.

Teleskopické palice

Pri pochode rozbahneným terénom sú dobrým pomocníkom skladacie palice, nazývané „teleskopky“. Mnohokrát vedia zabrániť neželanému pádu, započatého pošmyknutím na blate, klzkej skale alebo mokrom dreve.

Farebná prehliadka alebo namiesto záveru

Kto nenavštívil najväčšie tatranské stredisko cestovného ruchu – poľské mestečko Zakopane, neuverí. Počas celého roka žije čulým turistickým životom. Srdcom mesta, promenáda Krupówki a trhovisko pod pozemnou lanovkou, sa hmýria stovky návštevníkov a turistov, ktorí prišli do Tatier. V jeden upršaný augustový deň som bolo medzi nimi s rodinou aj ja. Pešia zóna bola preplnená ľuďmi na prasknutie. Veď lialo tak, že by sa dali tatranské chodníky splavovať. Napriek vytrvalému dažďu žilo Zakopane zaujímavým festivalom. V uliciach mestečka prebiehala „módna prehliadka pršiplášťov“. Čo turista, to iný model. Žltá, červená, modrá, zelená… Nezaostávali ani kreácie dáždnikov. Podnikaví poliaci pohotovo predávali prichádzajúcemu prúdu pestrofarebné prístrešie. Pršiplášte, pláštenky, peleríny, pončá… Všetci zúčastnení predviedli svoj odevný doplnok. Kto nezažil, neprecíti zaujímavú atmosféru daždivého a predsa optimisticky naladeného mestečka. Preto, čo najviac slnečných dní, aby ste často nemuseli jazdiť do Zakopaneho. Pekné túry.

Fórum 70 príspevkov
Čo na seba do dažďa? 30/08/13 10:23 70 príspevkov
Najnovšie články autora
 
Túra Prečo rastie deväť sekvojovcov pri Novej Bani Cez prázdniny mnohí balia kufre a mieria za hranice všednej každodennosti. Merajú dlhé cesty a precestujú pol sveta, aby videli jeho divy. Čuduj sa svete aj na krpatom Slovensku máme tiež mnohé kuriozity, divy a unikáty. Netreba cestovať stovky či viac kilometrov. Netreba ani vracať ľudom Slovensko. Stačí sa lepšie pozrieť za vlastné humná a poriadne sa rozhliadnuť. Objavíme mnoho zaujímavostí, ktoré nás doslova zaskočia. 02/08/19 Tomáš Trstenský Pohronský Inovec, Vtáčnik, +
Recenzia Zakarpatí - Sprievodca bývalou Podkarpatskou Rusou Podkarpatská Rus sa presne pred 100 rokmi (1919) stala súčasťou Československa, odkedy začali vychádzať výpravné cestopisy o kraji pod Východnými Karpatami. Klub československých turistov začal zakladať na Podkarpatsku svoje odbory, budovať značené chodníky a stavať horské chaty. Aby prilákali výletníkov z ostatných častí republiky, boli vydávaní knižní sprievodcovia po podkarpatských horách i obciach. 24/07/19 Tomáš Trstenský Mapy a knihy
Útulňa Chatka Zigovka Milú a výborne zariadenú lesnú chatku som objavil úplnou náhodou. Išiel som pozrieť kamaráta do Hornej Marikovej pešo cez hory a tu sa tesne pod horským sedlom vrchu Zigov (Milechovská Kýčera) ukázal medzi stromami nový zrub. Keďže bol blízko modrej značky, tak som si ho išiel pozrieť. O to väčšie bolo prekvapenie, že je voľne prístupný. 20/07/19 Tomáš Trstenský Javorníky
Najnovšie články na titulke
 
Ferrata Dolomity – Cascata Rio di Fanes Dolomity sú jedno z mojich obľúbených miest a nikdy dlho neváham, keď je možnosť sa tam vrátiť. Tento rok som ich navštívil dvakrát a zakaždým sa dostala do programu aj turisticko-ferratová prechádzka v oblasti Province of Belluno. Príjemný a relaxačný okruh s prechodom okolo vodopádov Cascate di Fanes je spojený s lezením cez ferraty, ktoré sú vybudované pri oboch veľkých vodopádoch. dnes Michal Mikuláš Zaistené cesty (via ferrata, klettersteig)
Túra Žarnovica – Paradajs – Sklené Teplice – Žiar n. Hronom Babie leto vyčíňa. Teploty lámu rekordy pre október. Denné aj nočné. Chcelo by to vyraziť do prírody aspoň na dva víkendové dni. Moje pokusy s kontaktovaním ľudí náchylných na túto aktivitu zostávajú bez odozvy. Nič mi neostáva, len zo zásobníka ešte nezrealizovaných trás vybrať jeden hrdzavejúci projekt a vydať sa na cestu sám. Treba ho stihnúť, pokiaľ sám nepodľahnem korózii. Bude to spoznávanie západných oblastí Štiavnických vrchov červenou zo Žarnovice do Žiaru nad Hronom. Väčšinu ostatných značených turistických chodníkov z a do Banskej Štiavnice som prešiel. No tento je pre mňa okrem krátkeho úseku neznámy. včera Vladimír Mikuš Štiavnické vrchy
Reportáž Namiesto ostnatého drôtu voľný pohyb ľudí aj zvierat Pred tridsiatimi rokmi padla Železná opona, ktorá nás oddeľovala od slobodného západu. Na celom úseku železnej opony v rámci ČSSR zomrelo podľa Ústavu pamäti národa 280 civilných obyvateľov. Na slovenskej časti opony bolo pri pokuse o prechod hranice smerom na západ usmrtených 42 osôb zastrelením, elektrickým prúdom, výbuchom mín, roztrhaním psami a inými zákrokmi príslušníkov Zboru národnej bezpečnosti a Pohraničnej stráže. Dnes je režim na hranici absolútne opačný. Vzhľadom na minulosť týchto miest sa v nich zachovala viac alebo menej neporušená príroda, do ktorej sa chodí na túry, cyklotúry či len obyčajné vychádzky. Navyše, s voľným prekračovaním hranice, o ktorej niekedy v poli ani nevieme, kde presne je, a v tej chvíli to ani nie je dôležité. 17/11/19 Soňa Mäkká Publicistika

 
 
 
Verzia pre tlač
  • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Čo na seba do dažďa? 30/08/13 10:23 70 príspevkov
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
0.51 (0.08)