Túra

Skalná Alpa a Jánošíkova kolkáreň

11.05.13
Dôvodom návštevy rezervácie Skalná Alpa bolo hlavne to, že som si o tejto lokalite prečítala od milovníka prírody pána Miroslava Sanigu. Pán Saniga dennodenne navštevuje hodnotné prírodné miesta pre svoj výskum. Neodrádza ho ani dážď či sneh. Cez noc prejde niekoľko kilometrov v ťažkom horskom teréne. Výsledkom jeho práce nie sú len prekrásne knihy, ale svoje skúsenosti odovzdáva deťom formou prednášok.

Veľká Fatra očarí každého svojou divokou prírodou, prekrásnymi prastarými ihličnatými lesmi a čistým vzduchom. Turistické chodníčky vás zavedú z malých dediniek, ktoré sú priamo vsadené do lona prírody a svojou horskou architektúrou zapadajú do prírodného prostredia, cez krásne doliny až na hrebene hôr. Lúky sú posiate rôznymi bylinkami, ako je materina dúška a mäta, ktoré pomáhajú na rôzne choroby a dá sa z nich pripraviť chutný čaj. Je tu veľké množstvo čučoriedok, ktoré v letnom počasí osviežia každého turistu. Samozrejme, všetko s mierou a treba niečo nechať aj pre lesnú zver. Privítajú vás nádherné salašnícke psy a pasúce sa ovečky. Kto by odolal žinčici či ovčiemu syru z tak panenskej prírody?

Smrekovica – rezervácia Skalná Alpa – Severné Rakytovské sedlo a späť

Ráno sme vyrazili autom do Podsuchej pri Ružomberku. Z Podsuchej vedie obslužná asfaltová cesta až priamo k hotelu Smrekovica. Vyšné Matejkovo je 8 km dlhá dolina. Prechádzali sme aj popri prírodnej pamiatke Matejovský kamenný prúd, ktorá bola vyhlásená v roku 1986 na ochranu žulového kamenného prúdu. Je to nádherná dolina, samé papradie, stromy pokryté machom. Veľká škoda, že sa tadiaľ ide autom. Keď pôjdem nabudúce, určite ho nepoužijem. Auto sme nechali pred hotelom až do konca pobytu. Ruksaky sme si dali na seba a vyrazili sme na Skalnú Alpu, ktorá je národnou prírodnou rezerváciou vyhlásenou v roku 1964 s rozlohou 525 ha. Ochraňuje pestrý súbor prirodzených lesných spoločenstiev bukovo-jedľového charakteru s prechodom k jaseňovým javorinám, klenovým smrečinám až po vápencovú kosodrevinu na geologickom pestrom podklade.

Išli sme chodníčkom a zbadali sme ovečky s bačom. Prišli sme do sedielka a v diaľke sme uvideli majestátny Rakytov, tajomný prales Čierny kameň, Ploskú a strmý Borišov s útulnou chatkou. Stoja tam a chránia nádhernú tajomnú divočinu. Údajne sa pod nimi nachádzajú také pralesy, v ktorých sa dá aj stratiť. Bolo veľmi teplo a kopce boli zahalené oparom. Kochala som sa pohľadom na takú krásu. To sa musí vidieť, slová na takú krásu nestačia. Nasávali sme pozitívnu energiu. Pohľad na kopec Smrekovica bol žalostný. Vyklčovali ju na nepoznanie. Našťastie je už teraz chránená ako prírodná rezervácia. Po takomto ľudskom zásahu sa bude veľmi dlho spamätávať. Pokračovali sme ďalej a prešli sme popri tabuľke rezervácie Skalná Alpa. Vchádzali sme do pralesa, kde sa vyskytovali smreky, ktoré ranné svetelné lúče osvetľovali a vytvárali tajomnú atmosféru divokého pralesa. Samozrejme, videli sme aj medvedí trus na chodníku. Zvieratá tu majú vynikajúce podmienky. Lesy sú domovom pre rôzne šelmy, vtáky a bez nich by tu nebol život. Vnímali sme vtáčiu symfóniu a to nám dodávalo energiu. Vtáčiky dotvárajú živú atmosféru v lese. Kráčali sme týmto príjemným lesíkom a pozorovali sme, ako sa ranné slnečné lúče opierajú o staré stromy pokryté machovým kobercom s hríbikovými strieškami. Miešali sa tu staré a mladé stromy. Spod stojacich suchárov, ktoré sa bežnému človeku javia ako zničený les, sa rýchlo ponáhľajú rásť mladé semenáčiky, aby práve ony stáli v novom lese. Nachádzajú sa tu malinké lúčky posiate kvetmi a rôznymi bylinkami. Nádherné a mohutné stromy, ktoré sú schopné odolávať silným vetrom, ako aj veľké množstvo papradia. Bolo cítiť vlahu zo zelených machov pokrývajúcich stromy. Pomaly sme kráčali a pozorovali, či niečo neuvidíme. Bolo tu absolútne ticho, vnímali sme len zvuky lesa. Nad hlavami nám poletovali dravce. Došli sme na Severné sedlo pod Rakytovom. Neďaleko sa nachádza prales Čierny kameň, ktorý je veľmi dôležitý pre zachovanie rôznych ohrozených druhov živočíchov a rastlín. Po krátkom oddychu sme sa vrátili tou istou cestou k hotelu. Takže prechod pralesom sme si vychutnali dvakrát.

Smrekovica – rezervácia Jánošíkova kolkáreň a späť

Pri hoteli sme sa preobliekli do suchého oblečenia a pokračovali do ďalšej rezervácie Jánošíkova kolkáreň. Prešli sme okolo hotelového komplexu Granit (vojenská zotavovňa), a potom sme zabočili rovno do lesa. Jánošíkova kolkáreň je národnou prírodnou rezerváciou, ktorá bola vyhlásená v roku 1964 s rozlohou 243 ha. Zachovalé spoločenstvá javorových a jarabinových smrečín najvyšších polôh vetegetačného stupňa smreka vo Veľkej Fatre. Nádherný prales so starými stromami, ktoré boli ozdobené hríbikovými strieškami. Príroda tu vymodelovala nádherné tvary stromov. Ani sochár či maliar nezachytí prírodu takú, aká je v skutočnosti.

Prišli sme na lúku, ktorá bola posiata množstvom čučoriedok. Je to smrekový prales, ktorý zažíva rozsiahly rozklad. Je tam veľa suchárov, malých semenáčikov, ktoré sú zakladateľmi novej generácie lesa. Vychutnávali sme si atmosféru ďalšieho fatranského pralesa. Prišli sme na koniec rezervácie a chceli sme sa dostať až na Šiprúň. Len veľké teplo a únava nás prinútili vrátiť sa späť. Ľahli sme si do trávy pod čučoriedkami. Príjemne sa mi spalo. Šuchotali tu ľudia, ktorí zbierali čučoriedky. Večer patril ešte krátkej prechádzke popod Smrekovicu. Hora vytvárala tajomnú podvečernú atmosféru a s ďalekohľadom sme sledovali, či neuvidíme nejakú zver. Boli sme ubytovaní v hoteli Smrekovica ako jediní hostia v celom zariadení. Do krásneho prostredia sa podľa môjho názoru hodí tradičná turistická chata, ktorá je vyrobená z materiálov ako drevo a kameň. Také tradičné chaty sú určené pravým turistom, ktorí majú radi prírodu a nemajú vysoké nároky. Prioritou pre nich je prirodzené prostredie. Ďaleko od hlučnej civilizácie sa tu započúvajú do ticha hôr. Len na týchto miestach si človek unavený a vystresovaný nájde správny oddych.

Ráno sme sa zobudili do zamračeného počasia. Trochu pršalo a bola celkom zima. Na lúke za hotelom sme si sadli a vychutnávali sme neuveriteľne čisté výhľady na moju obľúbenú štvorku kopcov. Hory sa nám ukázali v plnej kráse. Les bol po daždi svieži a vzduch čistý. Sledovali sme skupinové prelety vtákov. Sojky preletovali zo stromu na strom a hlasno škriekali, čo ešte pridalo na pravej horskej atmosfére. Parádne predstavenie. Nechcelo sa nám ísť preč z takéhoto kúzelného miesta.

Odporúčam navštíviť tieto krásne rezervácie a nech si každý odnesie príjemné zážitky. Pozorovaním prastarého lesa, kde sa postupne striedajú staré stromy s mladými. To je jednoducho kolobeh prírody. Dúfam, že sa zachovajú tieto vzácne miesta aj pre budúce generácie. Mali by sme si vážiť prírodu a tak sa k nej aj správať. Ak sa budeme k životnému prostrediu stavať tak ako doteraz, tak sa môže stať, že sa nebudeme môcť nadýchať čistého vzduchu a napiť sa čistej vody. Hlavne, že budeme mať zastavané územia betónovými stavbami a budeme sa voziť v moderných autách. Len na nás záleží, či sa nadýchame čerstvého vzduchu, napijeme vody a budeme jesť zdravé potraviny. To sú základné potreby a nie najnovšie výdobytky techniky, ktoré nás pomaly zabíjajú.

Na záver by som ešte citovala pána Sanigu z jeho vtáčej záhradky:

Viac než prijatie u najveľaváženejšej osobnosti tohto sveta je pre mňa audiencia u prastarého lesa...
Viac než najprestížnejšie ocenenie od tohto sveta je pre mňa sladučká malina venovaná prastarým lesom...
Viac než povoz v najluxusnejšom aute tohto sveta je pre mňa tichučká chôdza v náručí prastarého lesa...
Viac než spánok v najluxusnejšej spálni tohto sveta je pre mňa snenie v machovom koberci pod závojom stromov prastarého lesa...
Viac než najznačkovejší nápoj tohto sveta je pre mňa dúšok vody z bystrinky z prastarého lesa...
Viac než všetky vymoženosti tohto sveta je pre mňa oáza prastarého lesa...

Fórum 2 príspevky
Skalná Alpa a Jánošíkova kolkáreň 20/05/13 14:20 2 príspevky
Najnovšie články autora
 
Reportáž Tajomné Vlčie hory O Vlčích horách sme sa dozvedeli prostredníctvom filmu od Erika Baláža s rovnakým názvom. Erik pri prehrabávaní sa v dielach starých kartografov našiel starý názov Vlčie hory zo 16. storočia, ktorý pomenúval krajinu na dnešnej hranici Slovenska, Ukrajiny a Poľska. 11/10/19 Tatiana Filipková Príbehy
MTB Krasňanský a Päťbojársky trail Nevedela som sa dočkať voľného sviatočného júlového dňa, ktorý strávim na bicykli. Single traily som si obľúbila a vždy sa poteším, keď spoznám nový trail. Mojim prvým veľkým zážitkom bola Cerová dráha, ktorej trať sa kľukatí malokarpatskou divočinou a vy tam zažívate pocit, akoby ste sa nachádzali v hlbokých lesoch Veľkej Fatry. 22/08/19 Tatiana Filipková Malé Karpaty
Túra Prírodná rezervácia Peliny a Vinice Prijala som pozvanie na pobyt v českom mestečku Vysoké Mýto počas pracovného jarného týždňa s partiou vysmiatych chalanov, pre ktorých to bola služobná cesta a pre mňa dovolenka. Vyrazili sme ráno o pol šiestej do Mejta. Vysoké Mýto leží na rieke Loučné v orlickom kraji v nadmorskej výške 289 m. Mesto bolo založené v 13. stor. kráľom Přemyslom Otakarom II. Dominantou mesta je gotický chrám sv. Vavřinca, Chocenská, Pražská a Litomyšlská brána. Je tu najväčšie štvorcové námestie v Českej republike (2 ha) a najväčší podnik na výrobu autobusov Iveco. 25/06/19 Tatiana Filipková Svet
Najnovšie články na titulke
 
Túra Z Jablunkovského k Vlárskemu priesmyku (1) Aj keď som už niečo v živote prešiel, jedna časť Slovenska mi bola úplne neznáma. Severozápadné pohraničie Slovenska. Po jednom náhodnom zbere čučoriedok v oblasti Stratenca ma hrebeň Javorníkov chytil za srdce. Taký pekný kraj a pre mňa bez preháňania Terra incognita. Musím s tým niečo vykonať. Pomaly sa rodil plán na prechod pohraničných hôr z oblasti Beskýd Javorníkmi k Bielym Karpatom jedným vrzom. včera Vladimír Mikuš Javorníky, Západné Beskydy
Túra Okolo Moštencov Mám obľúbenú túru, ktorú zvyknem s malými obmenami absolvovať aspoň raz za rok. Či už ako jarný rozbeh sezóny alebo ako operatívne vyplnenie voľného dňa. Netreba mi totiž stíhať žiadny dopravný spoj, jednoducho vypadnem z domu a po pár hodinách sa tam opäť objavím. 17/01/20 Michal Bukvai Súľovské vrchy
Cyklotúra Od Lunzer See do Göstling an der Ybbs a späť Letná karavanovačka 2017. Pôvodne sme plánovali zakotviť až niekde v Soľnej komore (Salzkammergut) a tráviť dovolenku so šesťročným prckom motaním sa okolo jazier s výhľadom na skalnaté kopce. Prvú noc sme sa zastavili v kempe Ötscherland v Lunz am See. Ľubo hneď po zhliadnutí okolia lobuje za to, aby sme miesto dovolenky vymenili za toto. Jazero tu je, hory tu sú a najmä tu nie sú davy, ktoré tušíme v Salzkammergut, kde pri telefonickom prieskume nebolo voľné miesto ani v jednom kempe. 16/01/20 Soňa Mäkká Svet

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Skalná Alpa a Jánošíkova kolkáreň 20/05/13 14:20 2 príspevky
Fakty
 • Pohoria
  • Veľká Fatra - Šiprúň a Rakytov
 • Počet dní
  • 1
 • Trasa
 • Nadmorská výška
  • max: 1405 m n. m.
  • min: 1335 m n. m.
 • Prevýšenia
  • stúpanie: 550 m
  • klesanie: 550 m
 • Vzdialenosť
  • 15 km
 • Náročnosť
  • 2
 • Ročné obdobie
  • leto
 • Dátum túry
  • 06.08.2012
 • Štart trasy
  • šírka: 48.9902 ° SŠ
   dĺžka: 19.2007 ° VD
   » Mapa
 • Koniec trasy
  • šírka: 48.9902 ° SŠ
   dĺžka: 19.2007 ° VD
   » Mapa
 • Nocovanie
  • Smrekovica (horský hotel)
 • Voda
  • Smrekovica (horský hotel a vojenská zotavovňa-hotel Granit), prameň pod Malou Smrekovicou
 • SHOCart mapy
 • Doprava
  • Ružomberok (vlak, bus) - Podsuchá (bus) - Smrekovica, hotel (parkovisko len pre hotelových hostí!)
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
0.92 (0.34)