Extra

Poistenie na horách od 1. júla

12.04.06
Od 1. januára 2006 je v platnosti novela zákona o Horskej záchrannej službe, ktorá ustanovuje aj platenie za záchranu v horách od 1. júla t.r. Mala by sa tým zlepšiť možnosť vymáhať náklady za záchranu. Dokazovať porušenia zákona zo strany zachráneného bolo totiž niekedy veľmi komplikované. Pritom zásah nie je zďaleka lacná záležitosť.

Podľa informácií z tohtoročnej tlačovej besedy HZS prípad typu podvrtnutý členok na chodníku vyjde tak 3 500 – 4 000 Sk, ale rozsiahle pátranie s použitím vrtuľníka sa môže rátať aj v stovkách tisícoch korún. Napríklad pátranie po obetiach lavíny na Silvestra 2005 stálo 300 000 Sk. Podľa riaditeľa HZS Jozefa Janigu priemerná cena zásahu za minulý rok bola 7 000 - 11 000 Sk.

Každý zásah sa skladá z dvoch zložiek, technickej a zdravotnej. Zdravotnú časť by mala naďalej hradiť vaša zdravotná poisťovňa, a to vrátane vrtuľníka. Technickú časť zásahu však zaplatíte vy. Pokiaľ nie ste poistený.

Prvý júl sa pomaly blíži a tak sme sa rozhodli zistiť, aké sú pre turistu možnosti poistiť sa pre prípad záchrannej akcie v horách. V tlači sa totiž objavilo viacero informácií o tom, že komerčné poisťovne pripravujú špeciálne poistky. Zatelefonovali sme do poisťovní Union, Uniqa, Generali a Slovenskej poisťovne – Allianzu. Všade sme sa však dozvedeli, že takýto typ produktu zatiaľ nemajú. Dostali sme len informáciu, že ak sa takýto typ poistenia objaví, bude to najskôr v máji alebo v júni.

Ďalšia možnosť, ako sa poistiť, je stať sa členom Rakúskeho alpského spolku – Ősterreichisher Alpenverein. Každý člen, ktorý zaplatí členský príspevok, je súčasne poistený pre prípad úrazu, záchrannej akcie alebo transportu po úraze. Výdaje za záchranné alebo pátracie akcie sú kryté až do výšky 22 000 eur.

Toto poistenie sa vzťahuje takmer na všetky druhy pohybových aktivít a platí na všetkých kontinentoch. Existuje viacero spôsobov, ako sa stať členom tohto klubu. Jednou z možností je členstvo v Slovenskom alpskom klube, ktorý je členom Ősterreichisher Alpenverein. Výška členského je pre dospelú osobu 2 290 Sk, pre juniorov a seniorov 1 750 Sk Okrem toho platí každý nový člen jednorazový vstupný poplatok 360 Sk. Ďalšie informácie nájdete na stránke www.alpenverein.sk.

Stať sa členom Ősterreichisher Alpenverein (OA) sa dá aj cez ďalšie slovenské stránky, napríklad www.hory.sk – výška členského pre dospelých je 1900 Sk, juniori a seniori zaplatia 1500 Sk. Na túto stránku sa dostanete, aj keď sa budete chcieť do OA prihlásiť cez www.ahoj.sk či www.marmota.sk. S OA spolupracuje aj Himalájsky klub JAČÍ DYCH. Členské príspevky sú v sume 1890/1490 Sk. Viac informácií je na stránke www.yaksteam.sk. Cez stránku Slovenskej skialpinistickej asociácie www.skimountaineering.sk vás to vyjde 1850/1450 Sk vrátane 200-korunového príspevku za nové členstvo. Podľa našich informácií sa dá zaregistrovať aj na www.james.sk, nenašli sme tam však žiaden príslušný odkaz. Na jednotlivých stránkach je presne definovaný vekový rozsah juniora, seniora, dospelého či dieťaťa, ktorý nie je všade rovnaký. Okrem toho tam nájdete ďalšie kategórie so špeciálnymi cenami ako rodina, manželia, vdovy, zdravotne postihnutí a podobne.

Momentálne platí ešte jedna možnosť poistenia, tá však prvého júla zanikne. Je to Karta darcu/podporovateľa Leteckej záchranej zdravotnej služby a Horskej záchrannej služby. Ak ste si ju zakúpili, mali ste bezplatnú službu HZS a LZZS a prevoz do najbližšieho alebo špecializovaného zdravotníckeho zariadenia, aj keď vašou zdravotnou poisťovňou nebol indikovaný stav pre poskytnutie takejto služby.

Môžeme teda skonštatovať, že v súčasnosti je jediným spôsobom poistenia záchrannej akcie na horách členstvo v Rakúskom alpskom spolku. V máji alebo v júni však pravdepodobne pribudnú aj produkty niektorých komerčných poisťovní. Je teda na vás, aký spôsob zvolíte. Nezabudnite však, že ak nebudete poistení, technickú časť zásahu hradíte z vlastného vrecka bez ohľadu na to, či ste porušili návštevný poriadok daného parku alebo nie. Naopak, ak porušíte zákon alebo pokyny HZS, môžete navyše zaplatiť pokutu v rozsahu 10 000 – 100 000 Sk.

Fórum 55 príspevkov
Poistenie na horách od 1. júla 25/07/14 05:55 55 príspevkov
Najnovšie články autora
 
Túra Šípska Fatra: z Komjatnej do Švošova cez Hrdošnú skalu Oblasť Šípskej Fatry je pre mňa pomerne neznámou, prešla som tu len okruh samotným Šípom. Ale Ostré, Hrdošná skala, Radičiná, Kečky či Čebrať zatiaľ ostávali nenavštívené. Ťažké bolo aj niečo vybrať, každá lokalita hýri peknými fotkami. Nakoniec som sa rozhodla pre prechod naprieč masívom z Komjatnej do Švošova. Tešila som sa na niekoľko skalných vyhliadok a monumentálne skalné okno. 12/08/19 Soňa Mäkká Veľká Fatra a Choč
Túra Šumava: Okolie Borových Lád, Chalupská slať a NCH Les Obec Borová Lada je jedno z častých východísk túr v Národnom parku Šumava. Rôznych peších aj cyklistických okruhov sa dá odtiaľto urobiť viacero. Vybrala som dva tipy pre tých, ktorí majú menej času, horšiu kondičku alebo daždivé počasie. Na oba sa dostaneme priamo z obce a naspäť bez potreby použiť akúkoľvek dopravu. 01/08/19 Soňa Mäkká Svet
Túra Šumava - na vrchol Oblík a Tříjezerní slať Národný park Šumava sa prezentuje najmä lesmi, ale nájdu sa tu aj výhľadové vrcholy. Jedným z nich je Oblík v strednej časti národného parku. Charakteristické pre tento národný park sú aj početné mokrade. Do nášho okruhu sme si pridali Tříjezerní slať, jedno z troch sprístupnených rašelinísk v rámci parku. 25/07/19 Soňa Mäkká Svet
Najnovšie články na titulke
 
Túra Glarnské Alpy – k St. Martin cez Heidelpass Pri jednej návšteve v Salzburgu som si kúpil v miestnom kníhkupectve turistickú mapu od Kümmerly+Frey: Sargasenland, Liechtenstein, 1 : 60 000. Na prednej stránke bola fotka malej osady s kostolíkom v horách. Nič moc, len pár stavbičiek pod skalou. No z obrázku vyžarovalo pre mňa niečo, čo nedokážem popísať. Až raz som náhodou identifikoval miesto a zostal som prekvapený poznaním, že som sa práve ani veľmi ďaleko nevyskytol. Bohyňa príležitosti dala ponuku, ktorá sa neodmieta. dnes Vladimír Mikuš Svet
Túra Slovenskou Saharou - Záhorácka magistrála Na Záhorí som už bol viackrát, ale nikdy s turistickým cieľom. Predsa len táto časť Slovenska nepatrí z morfologického hľadiska medzi najatraktívnejšie a človeka to láka skôr do kopcov. Takéto odsúdenie krajiny je však veľmi povrchné a krásne miesta sa nájdu naozaj všade, len treba mať otvorené oči a vnímať krajinu okolo seba. včera Pavel Forgáč Biele Karpaty, Myjavská pahorkatina, +
Túra Západné Javorníky: Čertov – Vysoká nad Kysucou Východnú časť Javorníkov v okolí Čadce som pochodil vo všetkých ročných obdobiach, pešo, na snežniciach alebo aj na bicykli. Západnú časť, tvoriacu hranicu SR a ČR, som poznal len z lyžovačky na Čertove. Túto osadu Lazov pod Makytou som zvolil ako východisko hrebeňovej túry najmä z dopravných dôvodov – keď piatok bol zároveň sviatkom Sv. Cyrila a Sv. Metoda a autobus z Púchova ideálne nadväzoval na skorý rýchlik z Bratislavy. 18/08/19 Peter Straka Javorníky

 
 
 
Verzia pre tlač
  • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Poistenie na horách od 1. júla 25/07/14 05:55 55 príspevkov
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
0.77 (0.24)