Chata

Inovecká chata (Chata pod Inovcom)

02. 03. 2013
Inovecká chata, resp. Chata pod Inovcom sa nachádza vo výške 790 m, severne od vrcholu Inovec (1042 m), ktorý je najvyšším vrcholom pohoria Považský Inovec. Už desaťročia je obľúbeným cieľom turistov z blízkeho aj vzdialenejšieho okolia a predovšetkým v nedeľu sa tu stretávajú pravidelní návštevníci z radov trenčianskej turistickej obce.

Prístup

Ak sa vydáte na Chatu pod Inovcom po prvýkrát, pravdepodobne využijete niektorú zo značkovaných turistických trás. Ideálnym východiskom zo severu je sedlo Jastrabský priesmyk, medzi turistami častejšie nazývané Radar, podľa motorestu, ktorý sa v sedle nachádza. Cez Jastrabský priesmyk vedie štátna cesta Brno – Zvolen a tiež železničná trať Trenčín – Chynorany. Nachádza sa tu autobusová zastávka prímestskej dopravy a odstavná plocha pre motorové vozidlá.

Z Jastrabského sedla (365 m) vedú na Chatu pod Inovcom dve značkované trasy, červená a zelená. Obe sú dlhé približne 5 km a zaberú vám 1:15 – 1:30 hod. bežným turistickým tempom. Červená trasa má rovnomernejšie rozložené stúpanie, celkovo je príjemnejšia, pokiaľ však na nej zrovna neprebieha ťažba dreva. Prevažná väčšina domácich turistov, smerujúcich na chatu, využíva tretiu, neznačenú trasu, ktorá sa asi v polovici výstupu napája na zelenú značku. V rovnakom mieste sa pripája aj o niečo dlhšia žlto značkovaná trasa z Trenčianskeho Jastrabia. Z Trenčianskeho Jastrabia vedie ku chate aj 8 km dlhá asfaltová cesta, zjazdná motorovými vozidlami.

Ďalšie turistické značkované chodníky vedú ku chate cez vrchol Inovca. Zo západu z obce Selec zelená a z juhu z Bezovca červená hrebeňová trasa. A samozrejme, ďalšie neznačené trasy z okolitých obcí. Chata pod Inovcom je častým cieľom aj vyznávačov horskej cyklistiky. Najčastejšie k nej mieria po asfaltke z Trenčianskeho Jastrabia alebo po lesnej ceste z Trenčianskych Stankoviec okolo Čierneho vrchu.

História

Prvá Chata pod Inovcom bola postavená v roku 1931 trenčianskym odborom vtedajšieho KČST (Klub československých turistov) z iniciatívy pána Rudolfa Úlehlu. Chata bola maličká, pretože pre nedostatok finančných prostriedkov sa nepodarilo zrealizovať pôvodný projekt chaty. V roku 1941, už pod hlavičkou KSTL (Klub slovenských turistov a lyžiarov), bola chata rozšírená o priestornú jedáleň pre 60 osôb. Ubytovacia kapacita bola 35 lôžok. V roku 1944 zaviedli v chate elektrické osvetlenie. V tom istom roku však chatu obsadili nemecké vojenské jednotky a pri ústupe ju do základov vypálili.

[ Tipy na túry, aktuality z hôr a iné zaujímavosti môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstragrame ]

Obnovenie zničenej Chaty pod Inovcom patrilo po vojne medzi priority KSTL, a tak v roku 1947 sa začalo s výstavbou novej chaty s rozpočtom 1,35 mil. Kčs. Slávnostné otvorenie chaty sa uskutočnilo v dňoch 17. a 18. septembra 1949. V neskorších rokoch, po začlenení KSTL do ČSZTV (Československý zväz telesnej výchovy), prešla chata do správy štátneho podniku TOS Trenčín. Ten po roku 1989 chatu v privatizácii predal. Následná niekoľkoročná snaha o navrátenie chaty do vlastníctva KST súdnou cestou nebola úspešná, najmä pre neschopnosť a neochotu ústredných orgánov KST vyhľadať potrebné doklady v ústrednom archíve. (Podobný osud postihol aj Holubyho chatu na Veľkej Javorine, ktorá v divokej privatizácii začiatkom deväťdesiatych rokov niekoľkokrát zmenila majiteľa.) Vďaka skutočnosti, že pri tejto chate boli k dispozícii všetky potrebné dokumenty, Okresný súd v Trenčíne ju priklepol do vlastníctva turistov. Vtedajší majiteľ chaty, ktorý ju získal v privatizácii, sa odvolal a spor bol posunutý na Krajský súd do Bratislavy. Regionálna rada KST v Trenčíne presunula všetku agendu v tejto veci na Ústrednú radu KST do Bratislavy, tá však z nepochopiteľných dôvodov od ďalšieho súdneho konania upustila.

Zdroj: František Nejezchleba, 120 rokov trenčianskej turistiky, 2010.

Súčasnosť

Po roku 1989 nikto z nových majiteľov významnejšie neinvestoval do obnovy chaty. Zmena nastala začiatkom roku 2009, keď ju kúpil Ivan Bulík z Trenčianskeho Jastrabia. Je to scestovaný človek, a tak turistická obec očakávala, že pozdvihne aj úroveň chaty. Prvé pozitívne zmeny prišli takmer okamžite. Zo stolov zmizli popolníky (tie mi tam predtým prekážali najviac), zrekonštruovali sa sociálne zariadenia a hlavne sa zmenil prístup personálu. Menej pozitívnou zmenou bolo mierne zdraženie, to sa však dialo pri každej výmene chatára, a pri zvýšení kvality služieb je to akceptovateľné. Zmenil sa aj názov chaty, nový majiteľ ju premenoval na Inoveckú chatu. V nasledujúcich mesiacoch boli vymenené stoly a lavice v chate aj na terase. Zastrešila sa existujúca terasa a za chatou pribudla nová, rozsiahlejšia terasa a ihrisko pre deti s rôznymi preliezačkami a pod. Bohužiaľ, za obeť tomu padli krásne smreky.

Rekonštrukcia

V roku 2010 prešla chata komplexnou rekonštrukciou s využitím financovania z eurofondov. Interiér ubytovacej časti, kuchyne aj jedálne sa zmenil na nepoznanie, pôsobí príjemne, vkusne a štýlovo. Zrekonštruované boli aj tri samostatné menšie chatky, tzv. alpinky, v blízkosti hlavnej chaty, z ktorých každá poskytuje ubytovanie pre 8 - 10 ľudí. Pri pohľade zvonka chata tiež omladla, vďaka novému obloženiu drevom. Za terasou vyrástla lezecká stena a v suteréne chaty pribudla bowlingová dráha (pre ubytovaných hostí).

Vďaka zlepšeniu služieb sa zvýšila aj návštevnosť chaty. Najmä počas pekných, slnečných dní chata praská vo švíkoch. Keďže je dostupná aj motorovými vozidlami, mnohí návštevníci sa na chatu vyvezú autami. Personál, tvorený prevažne brigádnikmi, občas nestíha obslúžiť všetkých návštevníkov v prijateľnom čase, treba sa preto obrniť istou dávkou trpezlivosti.

Jediná vec, ktorá mi na súčasnej chate prekáža, je reprodukovaná hudba v chate. Akustika jedálne sa po rekonštrukcii zhoršila (zrejme kvôli drevenému obkladu), a keď je chata plná ľudí a do toho hrá z reproduktorov hudba, musia sediaci pri jednom stole na seba doslova kričať, aby sa počuli. Chatár tvrdí, že väčšina zákazníkov si hudbu žiada, avšak nepoznám nikoho, komu by sa to páčilo (pridajte svoj názor na vec do diskusného fóra).

Atmosféra

Celkový dojem z rekonštrukcie chaty je pozitívny. Majiteľovi a personálu nemožno uprieť úprimnú snahu o spokojnosť návštevníkov. Čas ukáže, či si Inovecká chata dokáže zachovať atmosféru horskej chaty, alebo sa zmení na reštauráciu v horách.

Webová stránka chaty

Fórum 34 príspevkov
Inovecká chata (Chata pod Inovcom) 25/05/19 20:53 34 príspevkov
Najnovšie články autora
 
Chata Inovecká chata (Chata pod Inovcom) Inovecká chata, resp. Chata pod Inovcom sa nachádza vo výške 790 m, severne od vrcholu Inovec (1042 m), ktorý je najvyšším vrcholom pohoria Považský Inovec. Už desaťročia je obľúbeným cieľom turistov z blízkeho aj vzdialenejšieho okolia a predovšetkým v nedeľu sa tu stretávajú pravidelní návštevníci z radov trenčianskej turistickej obce. 02/03/13 Rastislav Cabala Považský Inovec
Túra Sám na hrebeni Myšlienka na prechod Západných Tatier ma sprevádzala určite od chvíle, keď som v jeden upršaný chladný deň začiatkom leta 1993 stretol medzi Volovcom a Hrubým vrchom chlapíka s veľkým batohom, kráčajúceho hrebeňom od západu na východ. V nasledujúcich rokoch som prešiel hrebeňmi viacerých slovenských pohorí, ale na Západné Tatry som si musel ešte počkať. Až v prvom roku nového tisícročia, keď som sa vymotal z bohémskeho víru študentského života, leto sa blížilo ku koncu a na krk mi dýchal nástup na vojenčinu, nastal okamih rozhodnutia. Keďže svet môjho parťáka sa medzičasom akosi zvertikalizoval a on stratil záujem o hrebeňovky, povedal som si, že to skúsim sólo. 11/08/08 Rastislav Cabala Západné Tatry
Túra Z Nitrianskej Blatnice do Piešťan Podľa meteorológov má dnes vrcholiť babie leto, tak som si v práci vzal deň voľna a netradične uprostred týždňa vyrážam do hôr. O pol deviatej ráno vystupujem z autobusu na malom námestí v Nitrianskej Blatnici. Po zelenej značke zamierim na severozápad, v ústrety vrchom zaliatym v slnečných lúčoch. Poľahky medzi nimi identifikujem miestnu dominantu Marhát, vysoký 748 m n. m. 03/12/07 Rastislav Cabala Považský Inovec
Najnovšie články na titulke
 
Cyklotúra Okolo Tatier Tento rok boli plány na leto rôzne, či už lezecké, alebo výjazd bicyklom. Jeden z plánov bol zobrať bicykle a ísť s kamarátom prejsť nejaké dlhšie trasy a horské prechody do Rakúska. Počasie ale dlho odkladalo možný termín odchodu, rovnako aj nešťastná korona, čo prišla na návštevu do Európy. Nakoniec prišiel na rad náhradný program. Musím ale hneď na začiatok povedať, že nebol o nič menej atraktívny a náročný na prechod ako pôvodné plány. Oživil som môj už starší plán, prejsť bicyklom okruh okolo Vysokých Tatier. dnes Michal Mikuláš Tatry, Vysoké a Belianske Tatry, +
Test Devold Tuvegga – obojstranné merino termoprádlo Merino je pevne zakotvený štandard v termoprádle, no popri mnohých výhodách zvykne horšie odvádzať pot, čo je problém najmä pri intenzívnejšom pohybe – napr. pri skialpe či behu. Je viacero spôsobov, ako to zlepšiť. Buď môžete siahnuť po extra tenkom merine, prípade po takom, čo má na vnútornej strane vrstvu z umelého vlákna. Ďalšiu cestu skúša minuloročná novinka Devold Tuvegga, ktorá kombinuje tri rôzne merino úplety – jemnú sieťovinu, klasické merino a merino s 3D štruktúrou. Vychytávkou je obojstrannosť tohto termoprádla – každá zo strán sa zároveň správa tepelne odlišne. Prádlo nosím už vyše roka a o svoje skúsenosti sa podelím v tomto teste. včera Ľubomír Mäkký Oblečenie
VHT Ennstaler Alpen – Kreuzmauer Gesäuse je v mojich očiach najkrajším národným parkom Rakúska. Vápencové hory nie sú príliš vysoké, sú však poriadne divoké. Hrebene pohoria sú pre bežného turistu neschodné, hoci ich časti sa prejsť dajú. Vlani som prešiel z Malého na Veľký Pyhrgas, nuž a tento rok som chcel prejsť z Frauenscharte na Kreuzmauer. Problém bol v tom, že sa mi to nepodarilo. Napriek tomu bola prechádzka atraktívna. Myslím, že to bola najkrajšia túra, akú som túto sezónu v Rakúsku prešiel. 20/10/20 Martin Knor Svet

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Inovecká chata (Chata pod Inovcom) 25/05/19 20:53 34 príspevkov
Fakty
 • Poloha
  • Považský Inovec: 1,5 km severne od vrchu Inovec
 • Nadmorská výška
  • 790 m n. m.
 • GPS súradnice
  • šírka: 48.78518 ° SŠ
   dĺžka: 18.04705 ° VD
   » Mapa
 • Nocľah
  • 55 lôžok (z toho v hlavnej chate 31 a v samostatných chatkách 24 lôžok)
 • Prevádzka
  • celoročná s obslužným personálom
 • Voda
  • vodovod v chate
 • Cena
  • 12,30 € človekonoc
   10,30 € za 2 a viac nocí vrátane miestneho poplatku
 • Kontakt
 • Spojenie
  • Mníchova Lehota (vlak), Mníchova Lehota, žel.st. (bus), Selec (bus)
 • Dalšie info
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
1.04 (0.44)