Reportáž

Bleskom trafení v Roháčoch

30.06.13
Do hôr chodím od svojich desiatich rokov. Obzvlášť Roháče považujem za moje „domáce pohorie“, v ktorom mám každý chodník prechodený niekoľkokrát. A práve tu som zažil situáciu, ktorá mala v mojom živote najbližšie k tomu, aby som sa už viac nevrátil domov.

Prológ

Je koniec júla. O necelý mesiac čakáme prírastok do rodiny, čo okrem veľkej radosti znamená, že si budem musieť dať pokoj od väčších viacdňových túr. Najbližší víkend je posledná šanca niečo podniknúť. Presvedčím Zuzku a Tomáša, že všetko, čo potrebujeme k šťastiu, je prechod Západných Tatier od Sivého vrchu po Ľaliové sedlo.

Sedíme v autobuse cestou na Oravu. Krátka konverzácia:
„Poistil si sa?“
„Nie, sú to moje hory a som dosť starý na to, aby som sa dostal do situácie, v ktorej budem volať Horskú.“
„Dá sa to aj cez SMS.“
Posielam SMS, nech mi dá Tomáš pokoj.

Slnko

Prespíme u našich doma pod horami a ráno o šiestej vypadávame z autobusu na horárni pod Bielou skalou. Je pred nami dlhý deň. Prespať by sme chceli pri pliesku pod Plačlivým. Naložení na tri dni pomaly stúpame na Sivý vrch. Je slnečno, sem–tam oblaky. A hlavne krásne. Nebol som tu pár rokov. Čistá radosť. Po prestávke na Sivom vrchu pokračujeme ďalej. Brestová, Salatín. Už sa mračí viac. Chmára prebehne cez hrebeň a zas zmizne. Málokedy je to tu inak.

Dážď

Ostrý hrebeň Skriniarok. Začína kvapkať a po chvíli pršať. V hustom daždi lezieme na Pachoľa. Neprekáža, dokonca ma berie zvláštna eufória. Nechodím do hôr za pekným počasím ani kvôli výhľadom. Ale kvôli horám samotným. Schádzame do Baníkovského sedla. Prestáva pršať, stretávame pár ľudí. Všetci sa rozhodujú, či zísť alebo pokračovať. Z Liptova svieti na nás slnko. Osušíme sa, vymeníme mokré za suché a niečo zjeme. Pokračujeme smerom na Baníkov. „Najhoršie“ už máme hádam za sebou. Je asi pol štvrtej. Sme na vrchole Baníkova a nevidíme nič. Len nám zas prší do tváre. Opäť sa rozhodujeme. Nakoniec preváži zdravý ženský rozum nad mužským egom. Predstava ďalších troch hodín v daždi v exponovanom teréne zaváňa dobrodružstvom, ale aj blbosťou. Ideme dolu, cez Príslop na Žiarsku chatu. Prespíme a uvidíme ráno.

Búrka

Práve sme minuli vrchol Príslopu. Prší. Otáčam sa, že niečo poviem kamošom, keď zrazu za mnou počujem poriadnu šupu. Na Tomášovom výraze vidím, že to udrelo kúsok pred nami. Prvý blesk dnešného dňa a hneď pri nás! Žiadne dunenie v diaľke. Rýchle rozhodovanie. Sme na ostrom hrebeni. Na obe strany padajú strmé svahy bez akéhokoľvek porastu. Kdekoľvek sa pohneme, sme „najvyšší strom v okolí“. Kúsok pod nami vystupuje do hrebeňa veľká, mierne previsnutá skala. To je to správne miesto. Schováme sa pod ňu. Sedíme pár metrov pod hrebeňom. Pod zadkom batohy, nad hlavou celta. Okolo nás leje a nad Tatrou sa blýska. Vedieme gastronomické debaty nad zvlhnutými sušienkami.

Zrazu sa stane niekoľko vecí naraz. Obrovská rana sprevádzaná prenikavým pískaním. Neskutočná, paralyzujúca bolesť v každom kúsku tela. Niečo ma drží a trasie, tmí sa mi pred očami. Padám, šmýkam sa do doliny a vidím, ako sa zhora sypú balvany. Všetko akoby sa prepadalo pod zem. Zuzka kričí vedľa mňa o pomoc. Snažím sa ju zachytiť. Zastaneme. Bolesť a pach spáleniny. „Čo sa to, kurva, stalo?“ Blesk. Dostali sme zásah bleskom. Ležíme v ľudskom klbku, prepletení ako polomŕtvy mnohonožec, v strmom trávnatom svahu pár metrov pod našou „skrýšou“. „Ste OK?“ Zuzka kričí a plače. Tomáš je ticho. „Tomáš, si OK????“ kričím. Kurva. Tomáš potichu kývne: „Žijem.“ Zuzka s Tomášom sa nemôžu hýbať. Paralýza v celom tele. Treba niečo robiť. Batohy a ostatné veci sú rozhádzané okolo po svahu ako zápalky. Necítim si nohu, zbytok sa zdá, že funguje. Adrenalín mi tečie ušami. Z batohov spravím provizórnu plošinku, na ktorú vytiahnem kamarátov. Volám Horskú záchrannú službu a opisujem našu polohu a situáciu. Zrazu opäť kŕč do celého tela. Ďalší zásah, tentokrát už o dosť slabší. Zuzka mi neskôr povedala, že videla, ako zo mňa preskočila iskra.

Nasledujúca polhodina patrí k najdesivejším v mojom živote. Dážď sa leje prúdom a búrka pokračuje. Blesky búchajú všade okolo a je jasné, že ktorýkoľvek z nich môže byť pre nás ten posledný. Búrka je preč. Jediná pamiatka po nej je menší kráter na vrchole skaly, pod ktorou sme sedeli. Cez mraky presvitá podvečerné slnko, z mokrých svahov sa parí a všetko vyzerá úplne pokojne a mierumilovne.

Epilóg

Chalani z Horskej záchrannej služby prišli asi 2,5 hodiny po zavolaní. Zabalili kamarátov do nosidiel a zniesli dolu do sedla k vrtuľníku. Konečná bilancia našej trojice: pár popálenín prvého a druhého stupňa, krátkodobá srdcová arytmia (2 dni) a problémy so sluchom (asi pol roka). Spomienky na celý život. Nespočetne veľakrát sme sa s kamarátmi vracali k tejto situácii. Kedy sme čo mali spraviť inak. Diskutéri v článkoch na SME.sk sa pretekali v múdrych radách.

Môj osobný záver je nasledovný: Nerobiť dlhé túry v búrkovom období v horách, kde môže byť ústup problematický. Bodka. Všetko ostatné je v našom prípade skôr teória. Veľká väčšina odporúčaní, ako sa správať v búrke, ktoré sme poznali a aj následne čítali, neboli použiteľné v našej situácii. Ale rád si nechám poradiť. V septembri sa chystáme prejsť tento hrebeň opäť. Hraničné skúsenosti, ako táto, by asi nemali človeka odradiť, aby chodil do hôr. Skôr pripomenúť, aby tam chodil s väčšou pokorou.

Správa zo záchrannej akcie HZS

Autor titulnej fotografie: archív HZS

Fórum 42 príspevkov
Bleskom trafení v Roháčoch 27/07/19 18:52 42 príspevkov
Najnovšie články autora
 
Reportáž Bleskom trafení v Roháčoch Do hôr chodím od svojich desiatich rokov. Obzvlášť Roháče považujem za moje „domáce pohorie“, v ktorom mám každý chodník prechodený niekoľkokrát. A práve tu som zažil situáciu, ktorá mala v mojom živote najbližšie k tomu, aby som sa už viac nevrátil domov. 30/06/13 Andrej Orogváni Západné Tatry
Najnovšie články na titulke
 
Recenzia Alfa Walk King Advance – celokožené topánky Prvý dojem, ktorý som mal po rozbalení krabice s topánkami, bolo ohromenie. Prekvapili ma svojou mohutnosťou. Samozrejme, očakával som pevnú obuv. Keď som hľadal viac informácií o výrobcovi, dostal som sa k údaju, že firma vznikla v roku 1931. To vyvolávalo dojem dlhodobých skúseností založených na podmienkach drsnej nórskej zimy. dnes Henrich Tomáš Obutie
Túra Appenzellské Alpy – výstup na Gonzen Ešte si pamätám dejinný moment, v ktorom som vystúpil ráno z nočného vlaku Wien - Zürich v jednom malom mestečku vo Švajčiarsku neďaleko hraníc Lichtenštajnska. Neohromili ma ani tak hory naokolo, ako skalná stena štítu, týčiaceho sa skoro priamo nad železničnou stanicou Sargans. Pripadal mi z tohto miesta taký vysoký, akoby prevyšoval aj ostatné vrcholy, čo boli v dohľade. Tie sa pritom pohybujú medzi dvomi až tromi tisícmi metrov a on má len tisícosemsto. Blízkosť výšku robí. Obrazne povedané z tieňa vrchu Gonzen (1830), sa v regióne nedá vymaniť. Pohyboval som sa v ňom počas väčšiny potuliek v okolí. Nemožno sa teda čudovať, že ikonická hora Sargaselandu sa stala cieľom mojej prvej poznávacej celodennej alpskej túry. včera Vladimír Mikuš Svet
Reportáž Za starými smrekmi do pralesa Pilsko V chránenej krajinnej oblasti Horná Orava leží pod vrcholom Pilsko rovnomenný prales, tretí najväčší na Slovensku. Ide zároveň o náš najväčší smrekový prales. Rastú tu veľmi staré smreky, pri výskume pralesov sa tu našiel aj cca 500-ročný jedinec. Do tejto zaujímavej lokality sme sa vybrali pár dní pred Vianocami s vedcom Martinom Mikolášom. 27/01/20 Soňa Mäkká Reportáže

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Bleskom trafení v Roháčoch 27/07/19 18:52 42 príspevkov
Fakty
 • Pohoria
  • Tatry - Západné Tatry - Roháče (Tatranský národný park)
 • Trasa
 • Nadmorská výška
  • max: 2178 m n. m.
  • min: 940 m n. m.
 • Prevýšenia
  • stúpanie: 2070 m
  • klesanie: 1710 m
 • Vzdialenosť
  • 19 km
 • Ročné obdobie
  • leto
 • Dátum túry
  • 27.07.2012
 • Štart trasy
  • šírka: 49.223 ° SŠ
   dĺžka: 19.5987 ° VD
   » Mapa
 • Koniec trasy
  • šírka: 49.1815 ° SŠ
   dĺžka: 19.7201 ° VD
   » Mapa
 • Doprava
  • Liptovský Mikuláš (vlak, bus) - Huty (bus)
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
0.82 (0.28)