Túra

Malý veľký hrebeň Čergova

09.12.13
Pozná niekto z vás dedinu Livovská Huta? Autobus tam chodí cez víkend raz denne a má čo robiť, aby sa otočil. Nedávnu správu v médiách o inštalácií obrích zrkadiel v nórskom mestečku Rjukan som okomentoval lakonicky. A síce, že páni inžinieri by si mali posvietiť na tento kút sveta. Bola by to výzva! Práve táto malebná dedinka sa stala nenápadnými vstupnými dverami pre jeden z mojich najkrajších zážitkov v prírode.

Trasa

Livovská Huta – Malý Minčol – Stredný vrch – Uhlisko – Minčol – Lazy – sedlo Ždiare – Forgáčka – Dvoriská – sedlo Priehyby – Horošovík – Solisko – sedlo Lysina – Veľká Javorina (SPR Vlčia) – Chochuľka – Čergov – sedlo Čergov (Chata Čergov) – Hertník

Hneď na úvod musím podotknúť, že som čergovský hrebeň veľmi podcenil. Nie že by to bola fyzicky náročná túra, skôr naopak, terén je veľmi mierny, príjemný, podklad väčšinou mäkký a pohodlný. Podcenil som ho po stránke obsahovej. Čergov pôsobí skromne, netýči sa do výšav, nepýši sa názvami ako národný park, či chránená krajinná oblasť, neláka dominantami, nesnaží sa pôsobiť atraktívne ani majestátne, nepotrebuje húfy naivných turistov. Všetko, čo vám potrebuje tento "šedivý" masív povedať, sa začnete dozvedať zhruba po hodine a pol stúpania z Livovskej Huty.

Malý Minčol má ľahko cez 1000 m n. m. Teda sme naň ani pôvodne neplánovali ísť. Rozospaté oči nás však nakrátko zviedli zo značky, a tak sme boli pri rázcestníku sami prekvapení. Stratili sme asi hodinu. Ale buďme úprimní, čo znamená čas popri sýtomodrej oblohe bez mrakov, ešte stále hrejivému slnku, všetkých jesenných odtieňoch, aké si len viete predstaviť, voňavom vzduchu, kalíšku portského a dobrom fajčení? Požehnaná chvíľa! A verte, či nie, odteraz bude len krajšie!

Po trištvrte hodine sme lapali po dychu na Minčole. Nie, neudýchalo nás stúpanie. Výhľad bol pre malých bohov. Už cestička cez Stredný vrch dávala tušiť, že dnes uzrieme naše veľhory v plnej paráde, ale že až takto! Ani neviem, koľko času sme tam preležali. Nedalo sa odtrhnúť. Nechcelo sa ísť ďalej. Čo krajšie nás len môže čakať? Ach človeče, vyhliadková jazda sa len začína!

Ako som napísal, terén je veľmi príjemný, mierne zvlnený, na hrebeni sa vám striedavo po pravej a ľavej strane odkrývajú neopozerané panorámy Čergova a Levočských vrchov. Viditeľnosť je výborná, počasie je výborné, ročné obdobie ako stvorené na trochu svižnejší pohyb. Ani sme sa nenazdali a ocitli sme sa v sedle Ždiare. Aj keď záver hrozil potme, neodpustili sme si asi polhodinový spánok v tráve. Vychutnávali sme ticho, slnko, vône a predstavovali si, že všetky starosti sú niekde dole pod nami, kde hučí civilizácia a tikajú hodiny.

Vstávať sa nám veľmi, veľmi nechcelo, ale po pár minútach sme sa vrátili do tempa a Forgáčku a Dvoriská doslova preleteli do ďalšieho sedla – Priehyby. Ako inak, opäť sprevádzaní krásnymi výhľadmi, monotónnym rytmom krokov a dychu, myšlienkami čoraz ľahšími a čistejšími. Pri každom ďalšom pohľade zabúdate na predošlý, pretože príroda je naozaj úchvatná. Nie je treba ani 360-stupňovú veľkochočskú parádu, nie je treba mŕtve tatranské skaly, ba ani pieninskú romantiku. Prechádzate cez neopakovateľné kopčeky, lúky, poloninky... Živé zázraky!

Druhá polovica nášho výletu smeruje cez Solisko, ktoré pripraví množstvo ďalších nádherných pohľadov. Sme uprostred úplnej divočiny a čas sa nám začína pomaly krátiť. Slnko je nižšie a nižšie a potrebujeme prejsť ešte poriadny kus cesty. Keď si na prostredie začíname pomaly zvykať, preberá nás Veľká Javorina a jej vlčie zákutia. Pripravuje sa krásny západ slnka a teplota začína výrazne klesať. V nohách máme zhruba 25 km, no napriek tomu v tempe nepoľavujeme. Prechádzame rozprávkovými smrečinami, hrebeň sa začína mierne stáčať, vchádzame do súvislejšie zalesnených pasáží.

Nakoniec sa odkrýva široký holý pás uprostred hustých lesov, ktorý nás privádza na kopec Chochuľka. Obloha nachytala ružové a červené odtiene a dvíha sa chladný silný vietor. Behom pár minút teplota klesla asi o 10 stupňov, obliekame si vetrovky a pri poslednom kalíšku vína vychutnávame jeden z najkrajších západov slnka, aké sme mali kedy možnosť vidieť. V kontraste s takmer úplnou tmou v lese začína kút odhaľovať svoju mystiku. Čergov je napriek svojej neveľkej nadmorskej výške dosť chladným miestom a len čo sa slnko stratilo za obzorom, dal nám to jasne pocítiť. Atmosféru by doplnilo už len zavýjanie vlkov.

Z Chochuľky na Čergov doslova preskočíte. Aj keď z neho býva nádherný výhľad na Slanské vrchy a Šarišský hrad, dorazili sme naň takmer v úplnej tme, a tak sme sa dlho nezdržali. Zamierili sme si to rovno pod vrchol do Chaty Čergov, kde nás po celom nádhernom dni čakala kapustnica, pivo, zopár panákov a učňovská izba s mäkkými matracmi. Na druhý deň ráno sme zišli do dedinky Hertník, odkiaľ sme sa vybrali domov.

Záver

Treba sa poriadne zásobiť vodou, prameňov na hrebeni niet. Túru odporúčam hlavne ľuďom, ktorí majú po krk radov na rebríky, vrchov posiatych desiatkami turistov. Tým, ktorí si chcú nerušene vychutnať pekný výhľad, les, alebo sa len tak prejsť so svojimi myšlienkami v tichu a nevýslovnej kráse (ne)obyčajných kopcov niekde na východe, kde vlci vyjú na dobrú noc. Bol by som nevýslovne šťastný, ak by si Čergov dokázal tento svoj ráz uchovať vždy.

Fórum 9 príspevkov
Malý veľký hrebeň Čergova 11/12/13 21:10 9 príspevkov
Najnovšie články autora
 
Túra Mała a Wielka Rawka, Dział a Riaba Skała Moja návšteva vzácnej divočiny Polonín sa stáva v túto ročnú dobu už tradičnou. Svojím neveľkým príspevkom som prispel aj minulý rok. Nezvyknem ich písať často a už vôbec nie z každej vychádzky, ktorú podniknem. Ak si však niečo zaslúži moju pozornosť svojou atmosférou, výnimočnosťou alebo zážitkom, idem do toho! Takže opäť divoké Bukovské vrchy, opäť nedotknuté pralesy, opäť čisté horské potoky, ticho a pokoj. 02/06/14 Igor Kmiť Bukovské vrchy, Poľsko
Túra Malý veľký hrebeň Čergova Pozná niekto z vás dedinu Livovská Huta? Autobus tam chodí cez víkend raz denne a má čo robiť, aby sa otočil. Nedávnu správu v médiách o inštalácií obrích zrkadiel v nórskom mestečku Rjukan som okomentoval lakonicky. A síce, že páni inžinieri by si mali posvietiť na tento kút sveta. Bola by to výzva! Práve táto malebná dedinka sa stala nenápadnými vstupnými dverami pre jeden z mojich najkrajších zážitkov v prírode. 09/12/13 Igor Kmiť Čergov
Túra Nová Sedlica – Kremenec a späť Najkrajšie zážitky v živote prichádzajú spravidla nenápadne. Najprv sa rozhodnete vyliezť na Kremenec, o dva dni už balíte batoh a rútite sa nekonečnou cestou do Novej Sedlice. Obujete vibramky a divadlo môže začať! 25/05/13 Igor Kmiť Bukovské vrchy
Najnovšie články na titulke
 
Túra Túlačka cez Vlčí kút, Rakytu a Veľkú Somorovú Tribeč mi prirástol k srdcu. Napriek temnej povesti, ktorá vznikla po vydaní známeho slovenského hororu, je to skôr útulné, neveľké pohorie, priam ideálne pre tiché táranie sa v krásnej prírode. V tomto prípade som si chcel dopriať krátku túlačku v okolí Loviec a zároveň článkom otváram edíciu “Paliho bezvýznamných vandrov”. dnes Pavol Timko Tribeč
Túra Javorinkou k hrebeňu Malej Magury Pekné počasie Mariánskeho leta mi spôsobilo alergické svrbenie piat. Jediným medikamentom bola možnosť to rozchodiť. Ordinujem si dva juhovýchodné podcelky Strážovských vrchov. Prechod hrebeňom Javorinky a prejdenie hrebeňa Malej Magury, ktoré lemujú v poloblúku severozápadný kraj hornej, Pravnianskej, časti Hornonitrianskej kotliny. včera Vladimír Mikuš Strážovské vrchy
Prístrešok Chata Lesov SR Vydrica Pri mojom trojtýždňovom pobyte v kúpeľoch Sklené Teplice som neraz kráčal Vydričnou dolinou. Zatiaľ čo kroky drvivej väčšiny kúpeľných hostí sa končili pri odbočke k miestnej časti Sady, kde sa nachádzala stajňa miestneho salaša, ja som ju prešiel celú zopárkrát. Tak isto som vyšiel aj všetkými lesnými odbočkami z nej do okolitých lesov. Keď som si naplánoval, že neznačene prejdem cez Holý vrch Čečetkovým lesom na samotu Konice, narazil som pár metrov od asfaltky na chatu Lesov SR, štátny podnik Banská Bystrica, odštepný závod Žarnovica. 19/10/19 Miroslav Svítek Štiavnické vrchy

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Malý veľký hrebeň Čergova 11/12/13 21:10 9 príspevkov
Fakty
 • Pohoria
  • Šariš: Čergov
 • Počet dní
  • 2
 • Trasa
 • Nadmorská výška
  • max: 1157 m n. m.
  • min: 463 m n. m.
 • Prevýšenia
  • stúpanie: 1603 m
  • klesanie: 1803 m
 • Vzdialenosť
  • 40 km
 • Náročnosť
  • 3
 • Ročné obdobie
  • jeseň
 • Dátum túry
  • 05.10.2013
 • Štart trasy
  • šírka: 49.2439 ° SŠ
   dĺžka: 21.0368 ° VD
   » Mapa
 • Koniec trasy
  • šírka: 49.20887 ° SŠ
   dĺžka: 21.23878 ° VD
   » Mapa
 • 1. nocľah
  • šírka: 49.17802 ° SŠ
   dĺžka: 21.18453 ° VD
   » Mapa
 • Nocovanie
  • Chata Čergov
 • Voda
  • Chata Čergov
 • SHOCart mapy
 • Doprava
  • Bardejov (vlak, bus) - Livovská Huta (bus)
   Hertník (bus) - Bardejov (vlak, bus)
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
0.79 (0.26)