Extra

Poistenie na horách od 1. júla II.

20.06.06
Prvý júl sa rýchlo blíži, tak sme sa rozhodli zistiť, či už sa dá poistiť aj v komerčných poisťovniach. Ak si spomínate na predchádzajúci článok, zistili sme, že jediným zatiaľ dostupným poistením je rakúsky spolok Alpenverein a komerčné poisťovne zatiaľ takého produkty nemajú.

Momentálne už na novelu zareagovali štyri komerčné poisťovne: Allianz-Slovenská poisťovňa, Generali, Union a Kooperatíva.V nasledujúcich riadkoch sa pokúsime zhrnúť, čo sme zistili. Vychádzali sme z osobných návštev v pobočkách poisťovní, ich internetových stránok, a z článkov uverejnených v denníkoch Nový čas a Pravda.

Allianz-Slovenská poisťovňa

Táto poisťovňa má pripravený produkt, v ktorom si budú môcť klienti vybrať z troch základných kategórií ~~bežní turisti, zimné športy a rizikové športy. Základné poistenie na jeden deň bude stáť približne 20 Sk, pri zimných a rizikových športoch bude príplatok. Poistenie by sa malo dať uzatvoriť krátkodobo aj celoročne, samostatne, aj ako súčasť cestovného poistenia. Poisťovňa by mala preplatiť náklady za pátranie, záchranu, poskytnutú prvú pomoc a transport. Problémy môžu nastať pri nerešpektovaní pokynov HZS a zavinení nešťastia vlastnou vinou. K tomuto bodu sa ešte vrátime na záver.

Pri návšteve pobočky sme boli prekvapení, že tento produkt sa ešte nedá kúpiť. Predsa len, o dva týždne by sme sa v horách bez poistenia pri zásahu dostali do riadnych nepríjemností. Pracovník pobočky, inak milý a ochotný, ako napokon všade, kde sme boli, vyzeral najprv zaskočený. Začal sa energicky hrabať v zásuvkách a fascikloch, neskôr vo svojom počítači, pričom si stále mrmlal, že to už niekde videl. Potom vyskočil a išiel sa poradiť s kolegyňou. Napokon som držala v ruke malý letáčik, na ktorom boli všeobecné informácie o novom ustanovení v zákone, o tom, aké náklady bude hradiť poisťovňa a kde sa dá poistenie uzatvoriť. Žiaľ, nedalo sa. Pracovník k tomu nemal nijaké podklady a takmer nijaké informácie. Poradil mi prísť tesne pred prvým júlom.

Union

Táto poisťovňa na svojich stránkach nemá o poistení na horách ani zmienku, jediné informácie sme našli v článku denníka Pravda. Podľa neho sa výška poistnej zmluvy bude pohybovať a úrovni 200- až 300-tisíc Sk.Poistenie na deň by malo byť cca 10 Sk. Poisťovňa bude pokrývať náklady na vyhľadávanie osôb v horskej oblasti, vyslobodzovanie osôb, ich prepravu z miesta nehody k najbližšiemu prostriedku zdravotníckeho zariadenia a zvoz telesných pozostatkov. Poisťovňa si vyhradzuje právo na poistné plnenie podľa miery zavinenia.

Pracovníčka na pobočke nám, žiaľ, žiadne informácie nevedela poskytnúť. S istotou vedela len to, že zatiaľ takýto produkt neponúkajú a odporúčala mi priebežne sa informovať na call centre.

Generali

Poisťovňa Generali ponúka produkt s názvom Out&Active. Poistenie kryje náklady na technické zabezpečenie záchrannej alebo pátracej akcie vo vysokohorskom teréne, čiže pátracie lety pri zablúdení, úraze či uviaznutí v horách, ako aj zásahy na zemi v prípade dostupného terénu. Poisťovňa kryje náklady do výšky 300 000 Sk. Poistenie kryje aj náklady na zdravotnícku pomoc, ktoré nie sú hradené zo zdravotného poistenia. Cena poistenia závisí od toho, či si ho kúpite na celý rok alebo na niekoľko dní a od zvoleného rozsahu poistenie.
Generali ponúka dva varianty poistenia - "Základ", ktorý kryje zásahy pri pešej turistike, zjazdovom a bežeckom lyžovaní, snowboardingu, sánkovaní alebo jazde na boboch a variant "Extrém", ktorý okrem tohto zahŕňa lyžovanie a snowboarding mimo zjazdovej trate alebo vo voľnom teréne, lyžiarske túry, paragliding, jazdu na horskom bicykli, horolezectvo, lezenie na cvičných skalách, jaskyniarstvo a jazdu na snežných vozidlách.

Poistenie by sa malo alebo sa bude dať vybaviť online na www.generali.sk, www.hzs.sk, na obchodných miestach poisťovne Generali, informačných strediskách či cestovných kanceláriách. Pri osobnej návšteve pobočky sme sa od ochotnej pracovníčky dozvedeli, že vie, o čom hovoríme, ale žiaľ zatiaľ nemá informácie a produkt sa bude predávať až od prvého júla. Namietli sme, že turista, ktorý bude prvého júla v horách, musí už byť poistený. Pani opäť s ľútosťou pokrčila plecami a odporúčala mi prísť koncom júna.

Kooperatíva

Kooperatíva ponúkne postenie buď samostane alebo v rámci iného balíka služieb. Počet dní sa bude dať dohodnúť. Cena poistenia zatiaľ nie je stanovená. Poisťovňa bude pri riešení poistnej udalosti pravdepodobne uplatňovať systém priamej komunikácie s HZS, teda bez účasti poisteného. Bude potrebná len v sporných prípadoch. Podmienkou je, aby poistený dodržiaval pokyny HZS.

V tlači a na stránkach spomínaných spoločností sa nachádzajú rôzne úvahy o tom, kedy poisťovňa časť alebo aj celý zásah nebude chcieť preplatiť. Niekde sa výluka poistenia vzťahuje len na nerešpektovanie pokynov HZS ~~pohyb mimo značkovaných chodníkov, nerešpektovanie ich uzávery či lavínového nebezpečenstva. Inde sa zase striktne zakazuje akýkoľvek alkohol či akékoľvek opustenie značkovaného chodníka. Tieto otázky sme chceli s pracovníkmi poisťovní rozobrať, vzhľadom na ich súčasnú neinformovanosť to však nebolo možné. Myslíme si totiž, že takéto prípady treba posudzovať individuálne. Ak si dá zmoknutý človek na chate čaj s rumom a potom sa mu niečo stane, bude to dôvod na neuhradenie nákladov za zásah? Alebo ak sa šmykne a padne ďaleko od chodníka? Alebo čo tak zablúdenie v hmle či v noci? My sme raz dokonca zišli z chodníka a zamierili do vodopádu pod Térynkou počas obyčajnej búrky cez deň...

Ak sa teda plánujete poistiť, stále platí, že v súčasnosti sa to dá riešiť len cez Alpenverein. Inak vám neostáva nič iné ako dúfať, že v niektorej slovenskej poisťovni sa to bude dať ešte pre prvým júlom. Ak sa dozvieme niečo nové, budeme informovať.

Fórum 55 príspevkov
Poistenie na horách od 1. júla 25/07/14 05:55 55 príspevkov
Najnovšie články autora
 
Túra Šípska Fatra: z Komjatnej do Švošova cez Hrdošnú skalu Oblasť Šípskej Fatry je pre mňa pomerne neznámou, prešla som tu len okruh samotným Šípom. Ale Ostré, Hrdošná skala, Radičiná, Kečky či Čebrať zatiaľ ostávali nenavštívené. Ťažké bolo aj niečo vybrať, každá lokalita hýri peknými fotkami. Nakoniec som sa rozhodla pre prechod naprieč masívom z Komjatnej do Švošova. Tešila som sa na niekoľko skalných vyhliadok a monumentálne skalné okno. 12/08/19 Soňa Mäkká Veľká Fatra a Choč
Túra Šumava: Okolie Borových Lád, Chalupská slať a NCH Les Obec Borová Lada je jedno z častých východísk túr v Národnom parku Šumava. Rôznych peších aj cyklistických okruhov sa dá odtiaľto urobiť viacero. Vybrala som dva tipy pre tých, ktorí majú menej času, horšiu kondičku alebo daždivé počasie. Na oba sa dostaneme priamo z obce a naspäť bez potreby použiť akúkoľvek dopravu. 01/08/19 Soňa Mäkká Svet
Túra Šumava - na vrchol Oblík a Tříjezerní slať Národný park Šumava sa prezentuje najmä lesmi, ale nájdu sa tu aj výhľadové vrcholy. Jedným z nich je Oblík v strednej časti národného parku. Charakteristické pre tento národný park sú aj početné mokrade. Do nášho okruhu sme si pridali Tříjezerní slať, jedno z troch sprístupnených rašelinísk v rámci parku. 25/07/19 Soňa Mäkká Svet
Najnovšie články na titulke
 
Túra Glarnské Alpy – k St. Martin cez Heidelpass Pri jednej návšteve v Salzburgu som si kúpil v miestnom kníhkupectve turistickú mapu od Kümmerly+Frey: Sargasenland, Liechtenstein, 1 : 60 000. Na prednej stránke bola fotka malej osady s kostolíkom v horách. Nič moc, len pár stavbičiek pod skalou. No z obrázku vyžarovalo pre mňa niečo, čo nedokážem popísať. Až raz som náhodou identifikoval miesto a zostal som prekvapený poznaním, že som sa práve ani veľmi ďaleko nevyskytol. Bohyňa príležitosti dala ponuku, ktorá sa neodmieta. dnes Vladimír Mikuš Svet
Túra Slovenskou Saharou - Záhorácka magistrála Na Záhorí som už bol viackrát, ale nikdy s turistickým cieľom. Predsa len táto časť Slovenska nepatrí z morfologického hľadiska medzi najatraktívnejšie a človeka to láka skôr do kopcov. Takéto odsúdenie krajiny je však veľmi povrchné a krásne miesta sa nájdu naozaj všade, len treba mať otvorené oči a vnímať krajinu okolo seba. včera Pavel Forgáč Biele Karpaty, Myjavská pahorkatina, +
Túra Západné Javorníky: Čertov – Vysoká nad Kysucou Východnú časť Javorníkov v okolí Čadce som pochodil vo všetkých ročných obdobiach, pešo, na snežniciach alebo aj na bicykli. Západnú časť, tvoriacu hranicu SR a ČR, som poznal len z lyžovačky na Čertove. Túto osadu Lazov pod Makytou som zvolil ako východisko hrebeňovej túry najmä z dopravných dôvodov – keď piatok bol zároveň sviatkom Sv. Cyrila a Sv. Metoda a autobus z Púchova ideálne nadväzoval na skorý rýchlik z Bratislavy. 18/08/19 Peter Straka Javorníky

 
 
 
Verzia pre tlač
  • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Poistenie na horách od 1. júla 25/07/14 05:55 55 príspevkov
Poistenie na horách II. 27/08/08 10:50 21 príspevkov
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
0.7 (0.23)