Túra

Prírodná rezervácia Marchauen a Marchegg

18.03.14
Alebo kraj bocianov a histórie. V prírodnej rezervácii Marchauen (Naturreservat Marchauen) sa snažia o zachovanie pôvodných mokradí a lúk, čo prispelo k tomu, že sa miesto zaradilo medzi územia s najväčším výskytom kolónií bocianov bielych v strednej Európe. Záplavové územie lužných lesov a lúk rieky Moravy je sprístupnené tromi okruhmi so štyrmi pozorovateľňami. Okrem vodného vtáctva nám kraj ponúka možnosť spoznať jeho bohatú históriu, ktorá sa nás bezprostredne dotýka.

Trasa

Devínska Nová Ves – Cyklomost slobody – Marchegg – Naturreservat Marchauen – okruh okolo hradieb (trasa na mape)

Zopár strán z historického miestopisu

Ako nadpis prezrádza, východzie miesto prechádzky je starobylé mesto Marchegg. História tu na nás tak povediac dýcha na každom kroku. Marchegg je dodnes z veľkej miery obklopený hradbami so zachovalou Viedenskou bránou (Wiener Tor). Opevnené miesto s hradom založil v roku 1268 český kráľ Přemysl Otakar II. ako oporný bod proti Uhorsku, ktoré predtým v roku 1260, vedené uhorským kráľom Belom IV., porazil v bitke pri Kressenbrunne (15 km severozápadne od Bratislavy). Jeho panovanie sa skončilo o 17 rokov neskôr, keď český kráľ zahynul v bitke s rímskym kráľom Rudolfom I. Habsburským pri neďalekej dedine Dürnkrut (22 km SSZ od Marcheggu). Toľko trocha suchých faktov pre tých, čo sa chcú vo svojich myšlienkach preniesť o niekoľko storočí späť.

Ako do východzieho bodu

Na presun môžeme využiť vlak s tým, že po vstup do prírodnej rezervácie (ďalej PR) cez mestské časti Marchegg-Bahnhof a Funfhaus to bude vcelku nezáživné 4 km. Alebo poľnými cestami z Cyklomosta slobody to bude 11 km. Z uvedeného sa ponúka logická voľba na cyklovýlet, pričom treba počítať s tým, že jazda na bicykli v PR je ZAKÁZANÁ a bude ho treba odstaviť, prípadne tlačiť!

Poliami do Marcheggu

Samotné putovanie medzi poliami a popri toku Moravy prináša príjemný oddych, a tak odporúčam túto voľbu. K Morave sa dostaneme po odbočení vpravo z hlavnej cesty za usadlosťou Schneidergrund. Na konci poľnej cesty prídeme k brehu, kde je zopár rybárskych domčekov. Ďalej pokračujeme na sever popod železničnú trať, ktorou v roku 1848 prišiel prvý parný vlak do Bratislavy (čo bol aj prvý parný vlak v Uhorsku). Tunajšie polia sú zaujímavé pestrou skladbou pestovaných plodín. Mestským deťom sa ponúkne príležitosť vidieť rásť napríklad mrkvu, kríčkovú fazuľu, zemiaky, kukuricu, na jeseň zelené hnojivo a pod.

Keď míňame pomerne veľké jazero, prichádzame k hradbám Marcheggu. Nevstúpime do mesta, ale dáme sa vpravo na hrádzu, kde po pár metroch môžeme na záplavovej lúke pozorovať desiatky bocianov. Na konci hrádze pri brehu Moravy v tieni pamätníka máme príležitosť si oddýchnuť takmer bez ľudí. Nápis na pamätníku nám prezrádza, že bol postavený v roku 1938 na oslavu dokončenia protipovodňových hrádzí a pri príležitosti 125. výročia existencie rakúskej colnej stráže bol v roku 1955 prepracovaný na uctenie si obetí colných gárd. Z malej informačnej tabuľky sa dozvedáme, že na tomto mieste jestvoval až do roku 1918 celé stáročia brod, kompa a v roku 1910 tu bol plaveckým klubom postavený kúpeľný dom s plavárňou. Pokračovaním popri brehu sa dostávame cez zámocký park a poza zámok k vstupu do PR. Barokový zámok slúžil ako lovecký zámoček a dnes je tu od apríla do októbra, od štvrtka do pondelka, výstava o období od kráľa Přemysla Otakara II. po princa Palffyho.

Naturreservat Marchauen a okruhy

Za zámkom zídeme dole z hrádze a zabočíme vpravo po moste cez riečku Mühlbach. Musíme zosadnúť z bicykla. Pri vstupe je informačná tabuľa s mapou a krátkym popisom okruhov v nemeckom jazyku. K dispozícii sú propagačné materiály s podrobnou mapou PR s vyznačenými pozorovacími miestami.

Sú tri značené okruhy- chodníky, po ktorých je dovolený pohyb:

- Červený bocianí, 2 km dlhý,
- Zelený ropuší, 4 km dlhý,
- Modrý bobrí, 7 km dlhý.

Samotné názvy prezrádzajú tematické zameranie. Ak využijeme spoločné úseky a vyhneme sa jednej z nezáživných častí na hrádzi, tak dostávame jeden okruh dlhý približne 8 km.

Od vstupu je vo vzdialenosti okolo 100 metrov vidieť výhľadovú plošinu. Je vyvýšená na koloch, otvorená – nekrytá, s lavičkami. V období hniezdenia je tu osadený ďalekohľad. Jedna informačná tabuľa je venovaná životu bocianov bielych a druhá ostatným tunajším vtákom ako napr. bocianovi čiernemu (ktorých je tu vidieť v hojnom počte, ako krúžia pri prelete do Afriky), volavke popolavej, jastrabom, sokolom, morskému orlovi. Plošina má dobrý výhľad na lúku a hlavne na stromy plné hniezd. Vrátime sa späť na spoločnú cestu spomínaných farieb. Vnárame sa do lužného lesa. V prípade zaplavenia je tu most na prekonanie prelievajúceho sa ramena cez chodník. Ďalej nasleduje lúka. Na križovatke pokračujeme modrou farbou. Opäť prichádza most, rameno - jazero, lúka a napokon sme v časti NP pomenovanej v mape ako Spielmaiß.

Pri jazere je príbytok Mariza Hütte so zastierateľnými oknami na sledovanie diania na jazere. Miesta na laviciach pri oknách je tu tak pre 4 - 6 ľudí. Je to ideálne miesto na tichý relax s ďalekohľadom v ruke alebo teleobjektívom na fotoaparáte. Náučná tabuľa sa venuje Veľkej modrej volavke, kačiciam a leknám. Pokračujeme okrajom veľkej lúky popod košaté gaštany a opäť sa vnárame do lužného lesa. Po ľavej strane máme ďalšie rameno. V mieste zvanom Holzwiese mostíkom prechádzame na druhú stranu. Za dubovým okrajom lesa vchádzame na veľkú lúku ohraničenú protipovodňovou hrádzou. Po 1,5 km schádzame z hrádze a nasledujeme zelenú značku. Hneď ako sa vnoríme do lesa, ocitáme sa pri otvorenej vyhliadkovej plošine nad „bačorinou“, ako stvorenou pre žabie koncerty. Zelená nás dovedie ku križovatke, kde sme pred pár hodinami boli. Prechádzame na červenú trasu a o niekoľko desiatok metrov prídeme k druhému príbytku Biber Hütte. Ako názov napovedá, ide o miesto, kde sa dajú pozorovať bobry. Informačná tabuľa pojednáva nielen o bobroch, ale aj o rybárikovi a tunajších korytnačkách. Opäť prechádzame cez lúku na hrádzu, z ktorej je výhľad na „bobrie“ jazero. Po rádovo 700 m sme pri vstupe do NP.

Hradby

Na cestu späť využijeme historický okruh popri hradbách (historischer rundwege), ktorý by sme mali absolvovať opäť pešo. Ide o príjemnú prechádzku zväčša v tieni dlhú necelé 2 km. Okruh začína pri hlavnej cestnej komunikácii za Viedenskou bránou (Wiener Tor) a dovedie nás k pomníku pri Morave pred zámockým parkom.

Záver alebo kedy sa sem vybrať

Marec je mesiac, kedy sa prvé bociany vracajú na svoje minuloročné hniezda, postavené ešte pôvodným spôsobom na starých stromoch. Na konci augusta odlietajú prezimovať do južnej Afriky. Tam a späť spolu preletia vzdialenosť takmer 20 000 km. Takže jar a leto je to najlepšie obdobie na návštevu PR.
Začiatkom júla 2013, čo bolo takmer mesiac po ustúpení rozvodnenej Moravy, bola PR z väčšej časti zaplavený vodou a komármi. Začiatkom októbra počas babieho leta bolo vtáctva poskromne, sem-tam volavka, labuť a kačka. Napriek tomu tu boli odborníci s profesionálnou fotografickou výbavou a lovili zábery, ktoré mne ako laikovi unikli.

Užitočné odkazy

www.marchegg.at
www.wwf.at/march
Bitka pri Kressenbrunne
Bitka na Moravskom poli

Fórum 26 príspevkov
Prírodná rezervácia Marchauen a Marchegg 20/03/14 19:38 26 príspevkov
Najnovšie články autora
 
Túra Maroko krajina hôr a púšte: Jebel Toubkal a Sahara Človek by si mal plniť svoje méty, využiť príležitosti, ktoré sa naskytnú. Po Gerlachu, po zdolaní alpskej 3000+ a priblížení sa k 4000 ostal neprekonaný stupienok 4000+. Slovo dalo slovo a nadišiel čas zúčastniť sa 10-dňového pobytu na exotikou zaváňujúcom mieste v africkom Maroku. Čaká nás 6-dňový pobyt v horách Vysokého Atlasu a nazretie k okraju Sahary. 30/04/19 Roman Matkovčík Svet
Túra Kvetnica – banský náučný chodník a bunker vo Vernári Na spojnici Poprad - Telgárt nájdeme niekoľko technických a historických zaujímavostí. My sme sa tentokrát boli pozrieť na novobudovaný náučný chodník, a to banský NCH v Kvetnici. Do neďalekej horskej obce Vernár nás prilákala replika partizánskeho bunkra. 07/03/19 Roman Matkovčík Nízke Tatry
Túra Matka Božia a Medvedia hlava z Novoveskej Huty Na severovýchodnom okraji NP Slovenský raj sa v hore Matka Božia nachádza rovnomenná skalná vyhliadka. Rozhľad môžeme hravo porovnať so známym Tomášovským výhľadom. Nájdeme tu pokoj vďaka polohe mimo stredu záujmu cestovného ruchu. Vedú sem chodníky z Čingova, Spišskej Novej Vsi a Novoveskej Huty. My sa vyberieme najkratšou cestou z Novoveskej Huty cez vŕšok Medvedia hlava. 01/03/19 Roman Matkovčík Slovenský raj
Najnovšie články na titulke
 
Túra Česká Kanada počas Veľkej noci Aj tento rok som privítal ponuku a s kamarátmi z TK Štart som sa rozhodol, ako pešiacka menšina, stráviť Veľkonočné sviatky. Pelé vybral Českú Kanadu a ubytovanie v kempe Komorník pri rybníku podobného mena a obci Strmilov. Dopravili sme sa sem v piatok piatimi autami pätnásti a desať bicyklov. Cestou sme sa zastavili v Jindřichovom Hradci a prezreli si pekné historické mestečko, zámok a Krýzovy Jesličky. Vraj je to najväčší, ľudový, pohyblivý Betlehem na svete s dĺžkou 17 m. Po príchode do kempu som obišiel rybník, ktorý je obklopený lesíkom, a tak množstvo chát nie je až tak na očiach. dnes Miroslav Svítek Svet
Túra Kalinovo – Bôrček – Breznička Mala to byť čisto botanická akcia! Chcela som nafotiť korunkovku strakatú a krivec najmenší. Cestou od jednej lokality k druhej sme však prešli krajinou, ktorá je síce turistom neznáma, ale určite nie nezaujímavá. Radi sa túlame menej známymi lokalitami a vždy tam dačo objavíme. Zaujímavé bývajú aj reakcie miestnych ľudí, s ktorými sa občas dáme do reči. Najskôr sa veľmi prekvapia, keď zbadajú turistov, potom sa pýtajú odkiaľ sme, no a keď počujú Zvolen, prekvapia sa ešte viac. Ich reakcia je väčšinou v duchu: „Veď nie tu, ale tam máte hory!“ Ale sú doslova hrdí, keď pochválime ich kraj, aj keď občas, akoby tomu ani neverili. včera Danka Tomášiková Juhoslovenská kotlina
Túra Bzovská motanica a prieskum Horných Fafákov Moja prvá túra osadami Veporských vrchov resp. Podpoľania sa konala pred 4 rokmi a bola naj - naj - naj. Nasledujúca sa mi podarila až na jeseň predminulého roka. Preto som si povedal, že nebudem otáľať s ďalšou návštevou, a tak sa mi podarilo jeden augustový víkend 2018 stráviť na značených, ale aj neznačených cestách západnej časti Veporských vrchov. 18/05/19 Henrich Tomáš Stolické vrchy, Veporské vrchy

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Prírodná rezervácia Marchauen a Marchegg 20/03/14 19:38 26 príspevkov
Fakty
 • Pohoria
  • Rakúsko: Viedenská kotlina/panva (Wiener Becken) - Moravské pole (Marchfeld) - Naturreservat Marchauen
 • Počet dní
  • 1
 • Nadmorská výška
  • max: 150 m n. m.
  • min: 140 m n. m.
 • Prevýšenia
  • stúpanie: 119 m
  • klesanie: 119 m
 • Vzdialenosť
  • 21 km
 • Náročnosť
  • 1
 • Ročné obdobie
  • jeseň
 • Dátum túry
  • 08.10.2013
 • SHOCart mapy
 • Doprava
  • Bratislava (vlak, bus, MHD) - Devínska Nová Ves (vlak, bus, MHD), bicykel
 • Doplňujúce súbory
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
0.46 (0.21)