Test

Čelovka Streamlight Green Trident

19.07.06
Nedávno sa mi dostala do rúk čelovka výrobcu, ktorého som doteraz nepoznal. Nečudo, americký Streamlight sa zameriava na svietidlá pre požiarnikov a záchranárov. To sa odzrkadlilo aj na testovanej čelovke - nečakaj oslnivý dizajn, či technické lahôdky, ale spoľahlivosť za každých okoloností.

Dizajn a prevedenie

Ako už bolo spomenuté v úvode, čelovka nevyniká svojim dizajnom a okrem použitia zelenej diódy (viď ďalší odstavec) ani technickými parametrami. Telo čelovky však budí dojem, že je takmer nezničiteľné - tvrdý tuhý plast, štedré gumené tesnenia, ochranné pogumovanie prednej časti, či zapustené sklo z polykarbonátu. Vidieť a cítiť, že výrobca je zvyknutý robiť svietidlá do nepohody.

Aj napriek svojej robustnosti nie je Trident žiadnym tažkotonážnikom. Spolu s batériami váži približne 140 gramov. Ako mnohé čelovky, aj Trident je napájaný troma mikrotužkovými batériami (AAA), čo nepovažujem za veľmi štastné. Batérie sa totiž kupujú buď po dvoch alebo štyroch kusoch a tak jeden kus je vždy "na ocot". Väčšinou tak končí v koši, čo nie je príliš ekologické.

Spínačom pod gumovým krytím je možné zvoliť jeden z troch režimov svietenia - zelená LED, dve biele LED a xenónová žiarovka. Chýba mi možnosť nastaviť blikanie pre prípad použitia ako signálneho majáku. Svetelný kužel, ktorý tvaruje odrazová parabola, je v každom móde adekvátny a možno ho otáčaním meniť - to má však zásadný vplyv len prípade použitia xenónovej žiarovky.

Na hlave čelovku drží jeden elastický popruh po obvode hlavy a jeden cez temeno. Ich veľkostná prispôsobiteľnosť je samozrejmá. Ako bonus je v dodávke aj gumený popruh, ktorým možno elastické nahradiť v prípade použitia čelovky na helmu. Na kĺbiky sme si pri čelovkách už zvykli a ani tejto nechýba - je dostatočne tuhý a posúva sa s cvaknutiami v rozsahu 90 stupňov.

K čomu slúži zelená LED-ka?

Testovaný model je vo verzii GREEN, čo okrem zelenej fareby plastu označuje najmä použitie jednej zelenej diódy. Jej významu som zo začiatku nerozumel, no stránka výrobcu ma poučila. Významy sú dva - po prvé, slúži poľovníkom, aby ich bolo v prítmí lesa vidieť a tým zvyšuje ich bezpečnosť. Isto, pre nás turistov je tento aspekt viacmenej nepoužiteľný. Druhý význam sa nám však hodí viac - zelené svetlo nenarúša schopnosť očí vidieť v šere. Toto tlmené svetlo je pritom dostatočné, aby bolo vidieť pod nohy pri bežnej chôdzi.

Skúsenosti z nosenia

"Nočné videnie" v podaní Streamlight Green Trident je celom zaujímavý zážitok. Do značnej miery mám dojem, že funguje, no dlhotrvajúci pochod za sebou nemám. Otázne je, či by toto osvetlenie nespôsobilo po dlhšom čase bolenie hlavy. Jedno je však isté, pri svetle bielych LED diód sa cítim obklopený tmou, čo sa pri zelenom neprejavuje.

Po starostlivom nastavení popruhov sedí čelovka veľmi stabilne na hlave. S pomocou kĺbika si možno zvoliť sklon. Nájsť optimálny však niekedy nie je jednoduché, pretože kĺbik sa posúva krokovo. Vypínač má dostatočnú tuhosť, aby sa čelovka náhodne nezapínala v batohu. Nastavovanie zaostrenia sveteľného kužela je veľmi tuhé a ťažko sa s ním manipuluje - treba si raz nastaviť a viac sa nestarať.

Cena a dostupnosť

Negatívom tohto produktu je, že nie je bežne dostupný v outdoor predajniach. Jeho cena by sa mala pohybovať okolo úrovne 1000,- Sk a v prípade záujmu je nutné kontaktovať zástupcu Streamlight na Slovensku, ktorým je firma FirePro (www.firepro.sk).

Záver

Čelovku vrelo odporúčam na trojsezónne používanie. Neoslní síce nadštandardným výkonom, no určite vydrží takmer akékoľvek nešetrné zaobchádzanie. Navyše ani zelené "nočné videnie" nie je na zahodenie a cena je viac než priaznivá.

Fórum 3 príspevky
Čelovka Streamlight Trident 05/09/06 18:55 3 príspevky
Najnovšie články autora
 
Test Ponožky Hanwag Merino Trek, Merino Hike a Trek Bunion Vlnené aj syntetické ponožky majú svoje výhody – jedny vydržia dlho odolávať smradu, druhé zas lepšie odvádzajú pot a lepšie udržia nohu suchú. Veľa turistických ponožiek sa však snaží rôzne ich mixovať a využiť súčasne dobré vlastnosti syntetiky aj vlny. Tak je tomu aj pri Hanwag ponožkách. V priebehu letnej a jesennej sezóny sme vyskúšali viacero modelov – nižšie a tenšie Merino Hike, stredne hrubé Merino Trek a tiež variant pre haluxový palec, Bunion. 22/01/20 Ľubomír Mäkký Obutie
Podcast Kungsleden – turistika vo švédskom Laponsku Kungsleden je diaľková turistická trasa vo švédskom Laponsku. V 15. epizóde HIKING podcastu sa rozprávajú Ľubo s Palim o zážitoch z tejto trasy na sklonku tamojšej jesene. Reč bude o tom, aká je v severnom Švédsku príroda, ako sa tam turistika líši od nórskych Lofotov, aké sú turistické chodníky, značenie, horské chaty a s akými nástrahami sa museli vysporiadať. 30/12/19 Ľubomír Mäkký Rozhovory
Extra Aký bol rok 2019 – návštevnosť a najlepšie články Na konci kalendárneho roka je dobrá príležitosť obzrieť sa, ako vyzeral rok 2019 na stránkach nášho magazínu. Môžeme sa pochváliť, že naša návštevnosť opäť stúpla. Tradične aktívni autori nám aj tento rok venovali svoju priazeň, a privítali sme aj niekoľko nových. Viac sme sa venovali témam ochrany prírody, keďže zachovaná príroda je okrem iných dôležitých dôvodov pre turistov nepostrádateľná aj z hľadiska vykonávania nášho koníčka. Pozrieme sa na najčítanejšie články tohto roka a pridávame tipy aj na ďalšie, ktoré ste možno prehliadli, ale stoja za prečítanie. A na záver nazrieme do najdiskutovanejším tém v našom fóre. 30/12/19 Ľubomír Mäkký Zaujímavosti
Najnovšie články na titulke
 
Reportáž Za starými smrekmi do pralesa Pilsko V chránenej krajinnej oblasti Horná Orava leží pod vrcholom Pilsko rovnomenný prales, tretí najväčší na Slovensku. Ide zároveň o náš najväčší smrekový prales. Rastú tu veľmi staré smreky, pri výskume pralesov sa tu našiel aj cca 500-ročný jedinec. Do tejto zaujímavej lokality sme sa vybrali pár dní pred Vianocami s vedcom Martinom Mikolášom. dnes Soňa Mäkká Reportáže
Túra Z Jablunkovského k Vlárskemu priesmyku (2) Ráno opúšťam izbu dosť pred šiestou. Ivan zostáva aj na raňajky, žiadne plány nemá. Len kurz na sever, uvidí, kam to dá. Zachytí ma mobilom v plnej poľnej medzi dverami. Ja sa revanšujem jeho snímkou v posteli. Čaká ma dnes ozaj dlhý deň, minimálne na úrovni včerajšieho. včera Vladimír Mikuš Javorníky, Biele Karpaty
Reportáž Ako sme označovali vrcholy pre nový OTO Ak sľúbi niekto niečo spraviť, som tak naivný, že si myslím, že to aj spraví. Po vyše dvoch mesiacoch čakania na označenia vrcholov pre nový OTO 24 vrcholov MK v BSK a zistení, že sľub zostal sľubom, vzal som veci do svojich rúk. Známa mi vytlačila na A4 označenia štyroch kopcov nad Bratislavou, a keďže som mal deň dovolenky, mohol som vyraziť. Kamarátka sa pridala, „lebo ve dvou se to lépe táhne“. 25/01/20 Miroslav Svítek Malé Karpaty

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Čelovka Streamlight Trident 05/09/06 18:55 3 príspevky
Fakty
 • Výrobca
  • Streamlight
 • Model
  • Green Trident
 • Typ
  • trojsezónna kombinovaná čelovka - LED/xenón
 • Hmotnosť
  • 140 g
 • Páči sa mi
  • vodotesná odolná konštrukcia, nastaviteľná parabola, zelená LED pre "nočné videnie"
 • Nepáči sa mi
  • tri mikrotužkové batérie (AAA), chýba mi režim blikania,
 • Infocena
  • 33.19 €
 • Hodnotenie
 • Obchody v HIKING adresári
  • Túto značku nepredáva žiaden z obchodov v našej databáze.
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
0.72 (0.16)