Túra

Čerenová skala z Liptovskej Anny

01. 08. 2014
Určite nejedného z vás pri ceste po severnej D1-tke zaujal pohľad na vápencové bralo, vytŕčajúce z kopca západne od Prosečného. Kopec sa volá Čerenová a domáci skalné bralo nazývajú Čerenová skala (alebo tiež Čerenové bralo). Ide o tzv. stolovú skalu, ktorá sa nachádza v nadmorskej výške 1042 m. Samotný vrchol kopca nad skalou má výšku 1221 m.

Trasa

Liptovská Anna – Annina dolina – Čerenová skala a späť

Prvýkrát som na nej stál asi pred šiestimi rokmi, kedy ma sem zaviedol kamarát z Liptova. Odvtedy vždy vykrúcam k nej hlavu, no pre nedostatok času alebo pre iné plány frčím po diaľnici ďalej. Keď som koncom júna pri ceste do Tatier dostal od zvyšku posádky otázku, či sa cestou ešte niekde zastavíme, môj plán bol jasný. A keďže nikto z nich tu ešte nebol, jednohlasne súhlasili.

Len čo sa v Ivachnovej dostaneme na diaľnicu, už ju aj opúšťame a cez Bešeňovú smerujeme na starú cestu na Liptovský Mikuláš, aby sme po pár kilometroch odbočili do malej dedinky pod horami zvanej Liptovská Anna. Parkujeme na konci dediny pod cintorínom a ruinami rímskokatolíckeho kostola sv. Anny. Kostol bol postavený pravdepodobne v polovici 13. storočia v ranogotickom slohu. Na prelome 15. a 16. storočia prešiel kostolík neskorogotickou prestavbou, ktorej vďačí za unikátny pôdorys, keď šírka lode i presbytéria je väčšia ako ich dĺžka. V spomínanom období bol totiž kostolík z kapacitných dôvodov rozšírený smerom na juh, čo bolo podľa všetkého zapríčinené nedostatkom miesta v tradičnejšom východnom či západnom smere. V roku 1805 bol kostol zničený a v súčasnosti je zachovaný v torzálnom stave.

Z architektonických detailov tu nájdeme dva portály do lode, oba s polkruhovým zakončením. Južný vstup zo začiatku 16. storočia má zachovanú jednoduchú výzdobu ostení a dnes ho sčasti kryje polorozpadnutá drevená zvonica. Západný portál, dodatočne osadený na terajšie miesto, pochádza z prelomu 15. a 16. storočia.

[ Tipy na túry, aktuality z hôr a iné zaujímavosti môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstragrame ]

Dajme tieto fakty bokom a prejdime k samotnému výstupu na skalu. Trasa značkovaná nie je. Teda aspoň jej začiatok nie. Pred pár rokmi sme odbočili hneď za kostolíkom vpravo na cestu vedúcu poza chaty. Pamätám si, že sme vtedy vyrušili mladý párik, ktorý sa v aute oddával milostným radovánkam. Vyberáme sa teda upravenou štrkovou cestou za chatami. No dovedie nás pred bránu poslednej chalupy, kde nás s neutíchajúcim brechotom víta fena bernského salašníckeho psa. Vľavo od brány síce vedie trávou a kríkmi zarastený chodník, no je po daždi a pán domáci, ktorý príde utíšiť psa, nám tadiaľ neodporúča pokračovať. Vraciame sa späť a pokračujeme asi 100 metrov dolinou, kde pred vodným zdrojom odbočíme prudko doprava. Predtým si ešte musíme dať pozor, pretože prechádzame popod lesnú lanovku, ktorú vybudovali kvôli ťažbe kalamitného dreva zo svahov Pravnáča. Pri lanovke postávajú dvaja majstri a nevieme, či len vykonávajú jej údržbu alebo z ľavej strany niečo k nám priletí.

Cesta je vďaka ťažbe a dažďu rozbahnená a hoci sme sa vyhli prechodu mokrou trávou, blatovému kúpeľu neujdeme. Po pár kilometroch bahnistú lesnú cestu opúšťame a dobre viditeľným chodníkom vchádzame do borovicového lesa. Na stránke obce píšu, že chodník je označený šípkou a "červenou turistickou značkou". Šípka tu pred pár rokmi naozaj bola, no značka nie. A nie je ani v mape. No po niekoľkých sto metroch chôdze lesom ju nachádzame. A chodník, ktorým "značka" vedie, je zarastený a nevyzerá, že by niekto v blízkej minulosti ním kráčal. Keďže je mokro, ani na spiatočnej ceste neskúmame, kde sa červená značka pripája na lesnú cestu. Od tohto miesta smerom hore pokračujeme po značke do strmého kopca. Kúsok pod vrcholom pod skalnou stenou si treba na sutine dávať pozor. Pred šiestimi rokmi tu padla kamarátova mama a nešťastne si zlomila ruku. No dnes musíme byť opatrní aj na mokrých koreňoch. Dobre sa to povie, no horšie vykonáva. Na jednom takomto koreni sa šmýkam, nešťastne padám a kolenom narážam rovno na koreň. Bolí to, nadávam ako pohan a tých pár desiatok metrov, ktoré ma delia od zvyšku partie, čakajúcej na skale, dokrivkám.

Výstup na skalu nám trval asi 50 minút. Dnes ďaleké výhľady nehrozia. No v prípade dobrého počasia tu milovníci výhľadov svoje zraky potešia. Pod nohami máte takmer celý Liptov s Liptovskou Marou, Nízke Tatry, smerom na východ hrebene Západných Tatier, na opačnej strane Chočské vrchy. Na svoje si na tomto mieste prídu aj botanici. Vďaka vápencovému podkladu je tunajšia flóra nesmierne bohatá. Do galérie prikladám pre ilustráciu a lepšiu predstavu aj fotky z roku 2008. Odvtedy na skale pribudol drevený kríž a skrinka na vrcholovú knihu, ktorá je prázdna. Využívame teda aspoň kvôli fotke to, že Fabi si hore vyniesla tablet a robíme si srandu z toho, že Klub slovenských turistov sa po posledných voľbách priblížil mladým ľuďom, tak nový „mladý“ predseda vybaví, aby na každom kopci boli práve takéto vrcholové knihy. No dosť bolo srandy. Vráťme sa do reality.

Dole zostupujeme rovnako, ako sme vystúpili. Ešte sa chvíľku zdržíme zberom materinej dúšky a vraciame sa naspäť k autu.

Záver

Výstup na skalu je príjemným výletom. Ak sa pri ceste zo západu na východ alebo naopak neponáhľate, chcete si trošku pretiahnuť kosti a na chvíľku nechať volant volantom, tak zachádzku vrelo odporúčam. Ja sa do týchto končín určite znova vrátim. Veď blízko Čerenovej skaly mi do zbierky chýba aj kopec Pravnáč a zrúcanina Liptovského hradu, ktorý bol najvyššie položeným hradom na Slovensku a zároveň jeden z najvyššie položených v strednej Európe. Doteraz som ho ešte nenavštívil a veľa ľudí ani netuší, že tu niečo také stálo.

Fórum 3 príspevky
Čerenová skala z Liptovskej Anny 01/08/14 11:09 3 príspevky
Najnovšie články autora
 
Túra Modranským chotárom Keď mi Roman poslal jeho článok, v ktorom popisoval prechádzku k starej oskoruši na Devíne a dodal: „Napíš niečo aj o modranských“, tak som si sprvu povedal, že čo tu budem písať, akú túru popisovať, veď sú len kúsok za hradbami mesta. 24/05/20 Zdeno Vasilišin Malé Karpaty
Túra Krkavec, Bradavica, Konský vrch a Malý Javorník Odkedy sa narodil Kubko, veľkonočné sviatky zvykneme tráviť u babky na mojich rodných Kysuciach. Veď zvyky sa majú odovzdávať z generácie na generáciu. Tento rok zo všeobecne známych dôvodov ostávame sedieť doma v okrese, pod ktorý patríme, teda v pezinskom. Hoci to nie sú Kysuce, myslím, že aj tak sme ostali uväznení v celkom dobrom okrese. Ešte veľa miest tu mám nespoznaných. Je Veľký piatok, doma ešte všetci spia, beriem batoh a vyrážam spoznávať okolie nad Limbachom. 04/05/20 Zdeno Vasilišin Malé Karpaty
Túra Tri kríže a Klokočiny – prechádzka z Perneka Pandémia nekompromisne zasiahla aj Slovensko, je sobota a pozerám v mape miesta, kam by som mohol vypadnúť a nestretnúť podľa možnosti ani živej duše. Tento víkend našťastie ešte môžem prechádzať z okresu do okresu. O týždeň neskôr na Bielu sobotu už by som mal problém. 20/04/20 Zdeno Vasilišin Malé Karpaty
Najnovšie články na titulke
 
Túra Slovenskom 5: Slovenské rudohorie Piata časť môjho putovania „od domu až domov“ okolo Slovenska. V tejto časti prejdem cez Volovské vrchy, Slovenský kras, Revúcku vrchovinu, Stolické vrchy a Muránsku planinu, čiže všetko pohoria Slovenského rudohoria. včera Pavel Forgáč Muránska planina, Revúcka vrchovina, +
Správa Aký bol rok 2020 – návštevnosť a najlepšie články Prelom rokov je dobrá príležitosť na bilanciu. Návštevnosť nám opäť narástla, no minulý rok bol špeciálny kvôli epidémii koronavírusu a preto bol nárast veľmi výrazný. Objavili nás totiž aj ľudia, ktorí bežne do hôr nechodia alebo chodia len príležitostne. Vďaka pandemickým opatreniam však boli iné možnosti rekreácie obmedzené a tak turistika zaznamenala boom. Z pohľadu autorov nám opäť tradične aktívni autori aj tento rok venovali svoju priazeň, a privítali sme aj niekoľko nových. Okrem klasických popisov túr ďalej pokračujeme v rozvoji tém ochrany prírody a veľký nárast obľúbenosti zaznamenali aj naše podcasty. 17/01/21 Ľubomír Mäkký Zaujímavosti
PR 100 rokov časopisu Krásy Slovenska Pred 100 rokmi vznikol časopis Krásy Slovenska – dodnes najstarší kontinuálne vychádzajúci časopis na Slovensku. Časopis je venovaný prírodným krásam a kultúrnym zaujímavostiam Slovenska, turistike, cestovnému ruchu, horolezectvu, jaskyniarstvu, ochrane prírody a tradíciám. 22/01/21 sponzorovaný článok Mapy a knihy

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Čerenová skala z Liptovskej Anny 01/08/14 11:09 3 príspevky
Fakty
 • Pohoria
  • Chočské vrchy
 • Počet dní
  • 1
 • Trasa
 • Nadmorská výška
  • max: 1042 m n. m.
  • min: 715 m n. m.
 • Prevýšenia
  • stúpanie: 380 m
  • klesanie: 380 m
 • Vzdialenosť
  • 3 km
 • Náročnosť
  • 1
 • Ročné obdobie
  • leto
 • Dátum túry
  • 26.06.2014
 • Štart trasy
  • šírka: 49.14684 ° SŠ
   dĺžka: 19.46901 ° VD
   » Mapa
 • Koniec trasy
  • šírka: 49.1547 ° SŠ
   dĺžka: 19.4727 ° VD
   » Mapa
 • SHOCart mapy
 • Doprava
  • Ružomberok (vlak, bus) - Liptovská Anna (bus, parkovanie na hornom konci obce pod ruinami kostola)
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätať



Vytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
1.32 (0.6)