Svet

Nízke Taury - Hochgolling a Greifenberg

22. 07. 2014
Hochgolling je najvyšší kopec Nízkych Taurov (Niedere Tauern). Nachádza sa južne od Schladmingu a má nadmorskú výšku 2862 m. Vedie naň značený chodník cez severovýchodný hrebeň náročnosti II UIAA, ale aj menej exponovaná, čiastočne zaistená cesta. Výlet na Hochgolling som spojil s prechodom cez Greifenberg, pod ktorým sa nachádza kotol s dvadsiatimi piatimi plesami a plieskami.

Cesta na Gollinghhütte

Predpoveď počasia nebola najlepšia, ale doma ma „žrali mrle“. Musel som sa prejsť. Keďže v Tatrách bolo pred týždňom veľa snehu, hodil som si do batohu mačky a cepín a vyrazil som do Rakúska. V Schladmingu som odbočil na Rohrmoos-Untertal a čosi po deviatej som auto odstavil na parkovisku pod Riesachfälle. Pozoroval som, že aj v Rakúsku rastú ceny. Momentálne vyberajú parkovné 7,- € za deň, respektíve 12,- € za 3 dni.

Z parkoviska som vyrazil po štrkovej ceste hore údolím. Bolo oblačno, ale oblaky sa občas trhali a v trhlinách bolo vidno belasé nebo. Minul som zopár lúk s pasúcimi sa kravami a pri dolnej stanici nákladnej lanovky som zahol na chodník. O 10.30 som dorazil na chatu Gollinghütte. Na to, ako som bol nabalený, som šliapal veľmi svižne. Chatár mi pridelil posteľ v lágri, na ktorú som si zhodil veci, ktoré dnes nebudem potrebovať. Spacák, pyžamo, kopec jedla, dvojlitrovú fľašu limonády... ale aj cepín a mačky. V Nízkych Tauroch je snehu oveľa menej ako v Tatrách, hoci sú o 200 metrov vyššie.

Hochgolling - výstup

Batoh som odľahčil, napriek tomu som zvoľnil tempo. Dnes budem do výšky stúpať 1800 metrov a nepotrebujem sa strhať. Kúsok nad chatou je Gollingwinkel. Je to zelená lúčka, rovná ako hladina plesa. Lemujú ju strmé skalné steny, z ktorých padajú nádherné vodopády. V zadnej časti Gollingwinkel sa pásli kone. Údolie skončilo, bolo sa treba vyštverať na svah. Najprv strmou lúkou s balvanmi, neskôr kamenným morom. Kamene tu padajú každú chvíľu, treba si dávať veľký pozor.

V sedle Gollingscharte (2326 m) som si oddýchol a zjedol som obed. Medzitým sa počasie pokazilo a oblaky sa zliali do súvislej sivej masy. Nad sedlom som do nich vhupol a viditeľnosť sa znížila na pár metrov. Začalo mrholiť. Tesne nad sedlom som obišiel väčšie snehové pole, ktoré bolo na veľmi strmom svahu. Ďalej boli iba úzke jazyky, ktoré sa dali prejsť. Prišiel som na rázcestie a zahol som doľava. Vybral som si chodník, ktorý vedie severozápadným hrebeňom (Nordwestgrat). Ten je nádherný. Občas bolo treba liezť, sú tu úseky náročnosti II UIAA, no značenie je dobré. Neviem, ako je chodník exponovaný, pretože som bol stále v oblakoch a videl som len na pár metrov. Ale veže, na ktoré som sa liepal (niektoré som obchádzal) boli strmé dosť. Náročnosť trochu zvyšovalo neutíchajúce mrholenie, vďaka ktorému som sa na skale sem-tam pošmykol.

Hochgolling - zostup

Na vrchole Hochgolling (2862 m) je starý vrcholový kríž. Z kopca musí byť nádherný výhľad, no videl som iba hmlu. Malo to však jednu výhodu. Od sedla, teda odvtedy, čo začalo mrholiť, som na chodníku nestretol ani nohy.

Z kopca som schádzal klasickou cestou (Normalweg). Kde-tu sú na nej staré, malé, oblé kramle, ale inak je trasa nezaujímavá. Počas schádzania sa mrholenie zmenilo na slušný dážď. Keďže fúkal čerstvý vietor, moje špeciálne turistické gate (rifle od Vietnamca za 10,- €) sa zmenili na studený mokrý zábal.

O 18-tej som zbehol na chatu. V jedálni bolo zakúrené v kachliach. Na hambálku som si zavesil premočenú bundu a sadol som si na lavicu, čo najbližšie k peci. Ubytovanie je lacné. Za noc v lágri s preukazom OeAV a rezancovú polievku som platil 10,15 €. A to som spal v lágri sám. Keďže som dnes vstával o 3-tej, o 20.00 som sa vybral do postele.

Gollinghhütte - Greifenberg

Ďalší deň som mal gate, bundu aj ponožky suché, iba topánky mi zvnútra počas noci nevyschli. Poučený včerajším počasím som sa dobre obliekol na chate. Na rifle som si natiahol šušťáky a hore som mal na sebe až päť vrstiev. O 6-tej som z chaty vyrazil na Greifenberg. Bolo chladnejšie ako včera a celý kraj bol zahalený v hmle. Postupne sa trhala a ukazovali sa mi kúsky kraja. Nízke Taury sa hrali na schovávačku.

Chodník je miestami istený. Je tu zopár kramlí a asi 30 metrov oceľového lana. Nie je to však žiadna via ferrata, náročnosť je na úrovni A. Občas bolo treba prejsť cez potok, ktorý bol po včerajšom daždi plný vody. Nad sedlom Greifenbergsattel sa jar zmenila na zimu. Včera nasnežilo. Mohlo byť tesne nad nulou, ale na náveternej strane fúkal vietor, ktorý poriadne znižoval pocitovú teplotu. Naopak, v závetrí poletovali vločky snehu a bolo tam čarokrásne.

Kotol Klafferkessel

Vyliezol som na Greifenberg (2618 m). Kopec bol zahalený v hmle, a tak som bez zastávky začal schádzať. Na hrebienku je krátky zaistený úsek, opäť náročnosti A, ktorý končí na rázcestí. Zahol som na sever do kotla Klafferkessel. Podľa mapy tu má byť 25 plies a pliesok, je ich ale viac. Horné som nevedel identifikovať, pretože som nevedel, či snehový fľak zakrýva skalu alebo vodu, s nižšie položenými to bolo jednoduchšie. Medzitým sa hmla trochu nadvihla, takže som si vedel utvoriť predstavu o okolitom kraji. Za sedlom Klafferscharte som dal zbohom rozprávkovej zimnej krajine a zbehol som do zeleného údolia Lämmerkar. Až tu som, okolo 11.30 h, stretol prvých turistov.

Preintalerhütte - parkovisko

Pod Preintalerhütte som míňal jedného turistu za druhým. Traja ma oslovili, vraj si ma všimli včera v jedálni Gollinghhütte. Tak som sa ich spýtal, či pozerali futbal. Chatár večer obiehal všetkých hostí a ťahal z nich tipy na výsledok.
- "Áno, pozeral som prvý polčas," hovoril turista. - "Ale keď to bolo 5:0, išiel som spať."

Obišiel som Riesachsee a na parkovisko som sa vracal chodníkom okolo vodopádov Riesachfälle. Po včerajšom daždi boli nádherné. Dnes som mal šťastie, počas výletu mi nepršalo. O 14-tej som nastúpil do auta a vyrazil som domov. Po pár minútach sa spustil dážď, ktorý s prestávkami trval čosi vyše hodiny.

Záver

Okružná túra cez Riesachfälle, Preintalerhütte, Greifenberg a Gollinghhütte je jednou z najviac chodených trás v Nízkych Tauroch (Niedere Tauren). Napriek nie najlepšiemu počasiu sa mi páčila a vrelo ju odporúčam.

Fórum 1 príspevok
Nízke Taury - Hochgolling a Greifenberg 22/07/14 09:31 1 príspevok
Najnovšie články autora
 
Ferrata Totes Gebirge - okruh z Tauplitzu O túre som pôvodne nechcel písať, pretože mala pre mňa trochu trpkú príchuť. Lenže nedávno som si opäť prezeral obrázky. A povedal som si, že je škoda nepísať o tak krásnej prechádzke. Videl som počas nej veľké skalné okno, zopár plies, prešiel som ferratu a okolitú krajinu zlatila jeseň. 23/06/20 Martin Knor Zaistené cesty (via ferrata, klettersteig)
Túra Na najvyšší kopec galantského okresu Počas veľkonočných sviatkov som si všimol, že na Hikingu nie je opis trasy, ktorá by ležala celá v galantskom okrese. Rozhodol som sa, že to napravím. Ale kam ísť, keď je v okrese také množstvo atraktívnych turistických cieľov? Vybral som sa na najvyšší kopec okresu, na Šalgočskú dvojtisícovku. 30/05/20 Martin Knor Podunajsko
Túra Skaly v okolí Ďurďového Súľovské vrchy sú jednou z najatraktívnejších oblastí Slovenska. Vedie cez ne množstvo turistických chodníkov, a kde nie sú chodníky, tam sú rezervácie. Napriek tomu sa aj v tejto oblasti dajú nájsť miesta plné brál, v ktorých sa môžete motať ako chcete a za celý deň nestretnete ani jedného jediného výletníka. 11/05/20 Martin Knor Súľovské vrchy
Najnovšie články na titulke
 
Túra Kremnickým hrebeňom z kúpeľov do kúpeľov Pri poslednej výprave do Kremnických vrchov k runám na Velestúre som si uvedomil jeden fakt. Úsek červenej značky na juh od Troch krížov je moja terra incognita. A prázdnota v našich mapách láka, nutkanie zaplniť biele miesta je neodolateľné. A tak, keď sa mi neočakávane uvoľnil v predĺženom májovom víkende jeden a pol dňa, prekonávam vlastnú pohodlnosť a neváham. Neplánovane zbalím batoh. Môžem vyraziť za svojím spôsobom novým dobrodružstvom. včera Vladimír Mikuš Kremnické vrchy
Túra Hrad Uhrovec – okruh z Jankovho vŕšku s Jankom Keďže sa nerada vraciam rovnakou trasou, akou som išla do cieľa, ak je čo i len trošku možné urobiť si okruh, idem po tejto možnosti ako pes po údenom. V prípade hradu Uhrovec to nebolo inak. Sadla som si k počítaču, otvorila hikeplanner a pustila sa študovať mapu. Ono, možností až tak veľa človek nemá, ak sa potrebuje vrátiť do východiskového bodu, kde nechal auto. A tak padla voľba zobrať to z Jankovho vŕšku na Kňažinové lúky, odtiaľ k hradu Uhrovec a od hradu po modrej nazad na červenú. 03/07/20 Martina Haratíková Strážovské vrchy
Túra Trenčianske rozhľadne Ibovka a Malý Jelenec Roky som chodieval na Moravu s mojím kamarátom putovať od jednej rozhľadne k druhej. Kamarát sa nejako vytratil z môjho života a rozhľadne tiež. Tento rok som si musel na prelome marca a apríla vybrať kopu starej dovolenky a pri spriadaní plánov, ovplyvnených krízou, okrem viacdňových prechodov došlo aj na rozhľadne na západnom Slovensku. Vypísal som si ich asi trinásť, a keďže Trenčín nie je až tak ďaleko, dve som spojil do jednej túry. 03/07/20 Miroslav Svítek Biele Karpaty

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Nízke Taury - Hochgolling a Greifenberg 22/07/14 09:31 1 príspevok
Fakty
 • Pohoria
  • Rakúsko: Alpy (Alpen) – Východné Alpy (Ostalpen) – Centrálne Bridlicové Alpy (Zentralalpen) – Nízke Taury (Niedere Tauren) – Schladmingské Taury (Schladminger Tauern)
 • Počet dní
  • 2
 • Nadmorská výška
  • max: 2862 m n. m.
  • min: 1079 m n. m.
 • Prevýšenia
  • stúpanie: 2960 m
  • klesanie: 2960 m
 • Vzdialenosť
  • 27 km
 • Náročnosť
  • 4
 • Ročné obdobie
  • jar
 • Dátum túry
  • 08.07,2014
 • Nocovanie
  • Gollinghutte
 • Voda
  • Gollinghutte
 • Doprava
  • Bratislava - Viedeň - Schladming - Rohrmoos-Untertal - parkovisko pod Riesachfälle
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
0.63 (0.31)