Túra

Čebrať – poldenný okruh z Ružomberka

17.08.14
Pri plánovaní 4,5 hodinového cestovania obyčajným rýchlikom do Popradu mi zišlo na um, že si počas presunu spravím prestávku výšľapom na nejaký kopec. Nakoniec hľadaním v „bielych“ miestach mapy som vybral vrch nad Ružomberkom s predpokladom výhľadu. Na Predný Čebrať (945 m), patriaci do Šípskej Fatry, vedie červená turistická značka. Moje putovanie sa neobmedzilo len na značku, ale budem nasledovať na vrchole začínajúce miestne značenie.

Trasa

Ružomberok – Predný Čebrať – Čebrať - Dubovské lúky – Likavka - Ružomberok (trasa na mape)

Príprava, cestovanie

Využijem, že prepravný poriadok železníc dovoľuje prerušenie cesty v čase platnosti cestovného lístka. A teda počas cestovania môžem ešte upraviť plány a podľa chuti a počasia absolvovať túru alebo len cestovať bez prerušenia. Otváracie hodiny úschovne batožín, ktoré sú od 05.00 do 22.00 h, mi umožnia absolvovať vychádzku na „ľahko“.

Cez takmer celé Slovensko v noci prechádza pás búrkovej oblačnosti. Doobeda je ešte predpoklad doznievania dažďa, tak chystám príchod pod Čebrať na poludnie. Cesta vlakom sa vďaka výlukám naťahuje. Hovorím si, že to neprekáža, veď ma dnes čas netlačí a pre budúcnosť sa cestovanie aspoň o niečo zrýchli. Teším sa, ako sa po presedených 260 km vyvetrám. Ako sa vlak blíži k Ružomberku, slnko čoraz presvedčivejšie pečie do okien rýchlika. Je rozhodnuté, lúče ma vyťahujú von. Vystupujem na najkrajšej stanici na Slovensku (myslené pri vonkajšom pohľade), aspoň na mňa tak vždy pôsobí. Beriem do malého ruksaku najnutnejšie veci, veľký batoh zostáva v úschovni.

Hore na Predný Čebrať

Vychádzam zo stanice, kde oproti pri chodníku stojí smerovník s tabuľkami KST (Klub slovenských turistov) z roku 2011 a tiež smerovníkmi SCK (Slovenský cykloklub). Dozvedám sa, že červenou značkou by to malo trvať 1.40 h. Prechádzam poza autobusovú stanicu, kopec je rovno predo mnou. Za železničným priecestím sa značka rozdeľuje. Priamy smer pokračuje cez obec Likavku na hrad Likava. Pokračujem vľavo po ceste popri železničnej štreke. Prechádzam popod cestný most, vedúci do Dolného Kubína, a na konci zákruty vchádzam do lesa vpravo (na sever). Začína sa príkre stúpanie. Chodník je vlhký, voda z neho stiekla, brodenie blatom nehrozí. Po pár krokoch padajúce kvapky z listov prezrádzajú, že ešte nedávno pršalo. Slnko opierajúce sa do vlhkého lesa vytvára dusno, v ktorom sa začínam riadne potiť. Napriek tomu si hovorím, ako mi je dobre v porovnaní so sedením vo vlaku.

Po prejdení čistinky pod elektrickým vedením v lese nachádzam provizórnu - neupravenú studničku v podobe cícerku vytekajúceho z gumenej hadice. Po chvíli prechádzam ďalšie dve čistinky. Pripája sa sem chodník z Likavky. Pokračujem chodníkom vľavo - západným smerom. Značku strácam, ale pohľad na horu ma nepustí zablúdiť. Ako stúpam po lúke, tak sa odkrývajú prvé pohľady na kopec Mních (657 m) s vysielačom ležiaci medzi Ružomberkom, Likavkou a Martinčekom. Ešte než vojdem do tieňa lesa, v diaľke vykúka Veľký Choč s Chočskými vrchmi, pod ktorými je učupená zrúcanina hradu Likava. Opäť nachádzam červenú. Najstrmšie stúpanie chodník prekonáva serpentínami. Ako prechádzam okolo prvých skál, postupne sa príroda začína čoraz viac podobať na Šípsku Fatru. Sem-tam sa objavujú prvé omedzené výhľady. Po čase približne uvádzanom pred stanicou sa ocitám pred smerovníkom, označujúcom vrchol Predného Čebraťa. Výhľad je obmedzený, ale lahodiaci oku. Železničnú a autobusovú stanicu mám ako na dlani. Vidieť je veľká časť Ružomberka. Pozerám na Veľkú Fatru, v diaľke sú Nízke Tatry a spomínaný vrch Mních.

Prekvapenie, zmena plánu

Na vrchole ma čaká prekvapenie. Pri smerovníkoch KST sú osadené ešte iné - „miestne“, ktoré ukazujú smer na Lúky (Dubovské lúky), Čebrať (1054 m, 0.30 h), Radičinú a do Likavky. Pôvodný plán bol vrátiť sa späť po červenej do Likavky a prejsť si hrebeň Mnícha a prípadne sa okolo Skalnej päste vrátiť na stanicu. Ale plány sú na to, aby sa menili, a teda neváham a pokračujem hrebeňom na severozápad. Chodník je vychodený, sem-tam je tabuľka na strome. V jednom mieste ma cestička dovedie na juhozápadné úbočie, kde je zopár skál, ale takmer bez výhľadu. V lese občas musím obísť popadané stromy. Prechádzam okolo skalného brala porasteného machom a po vystúpaní na vrcholovú rovinku hrebeňa sa nestačím diviť. Časť hrebeňa ako keby sa prepadla do hĺbky odhadom asi 10 m. Pokračujem ďalej okrajom prepadliska.

Po slabej pol hodine stojím na vrchole, ktorý je v lese bez výhľadu s malým ohniskom. Tabuľky ukazujú opäť smer na Lúky, Radičinú (1127 m, 2.00 h) a do Likavky. Smer na Likavku strácam a schádzam severozápadne na Lúky. Snažím sa o traverzujúci zostup, ale chodníka nikde. Prichádzam ku skalnému výhľadu. Nádhera! Kochám sa pri pohľade na Veľký Choč s Valaskou Dubovou, Radičinú a Dubovské lúky, v diaľke je vidieť kúsok Dolného Kubína a Kubínskej hole. Z druhého miesta je vidieť časť hrebeňa Krivánskej časti Malej Fatry. Azimut je polohou lúk podo mnou jasný, a tak takmer šlusom zostupujem žľabom pokrytým jesenným lístím. Ešte než vchádzam na lúku, míňam tabuľku Lúky. V diaľke počuť hluk podobný štvorkolke. Využívam jej vyjazdené koľaje vo vysokej mokrej tráve a napájam sa na poľnú cestu, vedúcu z Ružomberka, respektíve do Likavky. Nachádzam niekoľko zachovalých senníkov, ktoré vo mne navodzujú atmosféru časov minulých.

Návrat

Napokon sa vydávam poľným chodníkom naspäť do Likavky východným, neskôr východo-južným smerom. Spätný pohľad patrí Čebraťu. Predo mnou sa týči Veľký Choč a hrad Likava. Postupne sa otvára pohľad na Likavku, na spomínaný Mních a dedinku Martinček. Uvedomujem si, že dnešná prechádzka bude čoskoro históriou, že ráz tunajších scenérií sa asi zásadne zmení počas výstavby a po dostavbe tunela Čebrať a liptovskej diaľnice D1, ktorá sa má tiahnuť medzi hradom a spomínanými obcami. Blatu sa napokon nevyhnem a v sandáloch sa brodím potokom, ktorý z hory vyteká priamo na cestu. Prechádzam okolo hospodárskej budovy a som v dedine. Aby som sa vyhol rušnej ceste, nasledujem červenú turistickú značku, ktorá ma obcou prevedie a skončí pred stanicou. Predtým sa ešte v Likavke zastavujem v turistickom informačnom centre. Na posledný rýchlik do Popradu je ešte čas, a tak rozmýšľam, že by som predsa zašiel na Mních a ku Skalnej pästi, ale nakoniec si boľavá päta s ostrohou žiada koniec turistického dňa.

Pred odchodom nasledujú nákupy proviantu, vyzdvihnutie batožiny a cestovanie môže pokračovať. Sedím na peróne, kontrolujem meškanie vlaku. 45 minútová „sekera“ mi prichádza vhod. V staničnej reštaurácii si vyberám z ponúk hotových jedál a spomínam, ako sme sa aj pred 10 rokmi dobre najedli na ružomberskej stanici.

Zhrnutie

Deň, ktorý bol určený ma cestovanie, som využil poldňovou túrou na maximum. Rozhranie Oravy a Liptova ponúka ešte niekoľko zákutí, ktoré sa v budúcnosti oplatí navštíviť.

Užitočné odkazy

Šípska Fatra na Wikipedii
Diaľničné tunely
Cestovné lístky ZSSK
Úschovne batožín na železničných staniciach
Aktuálna poloha vlaku
Informačné centrum v Likavke sa pomaly rozbieha

Fórum 13 príspevkov
Čebrať – poldenný okruh z Ružomberka 18/09/19 15:08 13 príspevkov
Najnovšie články autora
 
Túra Wiktorówky - symbolický cintorín poľských Tatier Ako v našich Tatrách, tak aj v poľskej časti môžeme nájsť pietne miesta venované obetiam, spätým s nepriazňou osudu v horách. Vydáme sa na krátku prechádzku údolím Filipka. Jej pravá odnož, Dolina Złota, nás dovedie ku kostolu so symbolickým cintorínom. Výšľap si obohatíme piknikom na veľkej lúke Rusinowa Polana s “bacówkou” a sezónnym pasením oviec. Druhým magnetom dňa budú nevšedné panorámy štítov z poľskej strany. 02/11/19 Roman Matkovčík Vysoké a Belianske Tatry, Poľsko
Túra Severný Spiš, Pieniny – Cesta minerálnych prameňov Predstavíme si zaujímavú myšlienku turistického pospájania minerálnych prameňov s využitím trasovania pôvodných turistických chodníkov, na ktorých je vyznačená vlastná miestna značka. Spolu sem patrí jedenásť obcí s dĺžkou do 100 km, projekt zahŕňa aj revitalizáciu okolia prameňov a osadenie infotabulí. Zaujímavou atrakciou je Kneipp terapia - šliapací kúpeľ pri prameňoch vo Vyšných Ružbachoch a v Lackovej. Obe spomínané miesta navštívime a budeme im podrobnejšie venovať nasledujúce riadky. 30/09/19 Roman Matkovčík Spišská Magura
Túra Spišské Bystré – náučné chodníky Predstavíme si dva miestne náučné chodníky, ktoré by sme momentálne márne hľadali v mapových podkladoch rôznych výrobcov. A práve táto skutočnosť je jedným z dôvodov, ktorý nás sem priťahuje. Máme sľúbené pieskovcové útvary, zdokumentovanú banícku a partizánsku históriu, a hlavne malebné výhľady na okolie Kozích chrbtov. 22/09/19 Roman Matkovčík Nízke Tatry
Najnovšie články na titulke
 
Príbeh Večer pelendrekom, ráno metlou?! Som už postarší človek – čas uteká okolo mňa ako splašený kôň. Ale s tým už nič nenarobím. Sem-tam sa vrátim mysľou do minulosti. Spomeniem si na niektoré zážitky, ktoré som zažil v mojom živote. Keď si už spomeniem, tak si ich radšej aj zapíšem, možno už za 20 rokov si na ne nespomeniem, tak ak bude všetko v poriadku – aspoň si ich potom prečítam. dnes Vladimír Popluhár Príbehy
Podcast Pacific Crest Trail s Filipom Valúchom (trojdielna miniséria) AKTUALIZOVANÉ – Diaľkové trasy sú dnes populárne. Nedávno sme sa v HIKING podcaste rozprávali s Julkou, ktorá prebehla Cestu hrdinov SNP za 12 dní. Teraz vám v trojdielnej podcastovej minisérii spolu s Filipom Valúchom predstavíme 4265 kilometrov dlhú Pacifickú hrebeňovku, tzv. PCT. Filip diaľkovú trasu z mexicko-americkej na kanadsko-americkú hranicu cez Kaliforniu, Oregon a Washington prešiel tento rok za 136 dní. 11/11/19 Ľubomír Mäkký Svet
Túra Južný Cyprus – pohorie Troodos s deťmi Po týždni strávenom pri mori sa presúvame do hôr. Málokto, kto počuje Cyprus, si predstaví hory. A pritom tu sú. Troodos National Forest Park - najvyšší vrchol – Mount Olympus má 1952 m. V zime sa tu lyžuje. A ak patríte medzi ľadové medvede, iba hodinka cesty autom a po lyžovačke sa môžete v Limassole okúpať v mori. V letných horúčavách je pohorie Troodos vítaným vyslobodením – chladnejšie počasie a tieň stromov vytvorí priam oázu. včera Danka Laciková Svet

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Čebrať – poldenný okruh z Ružomberka 18/09/19 15:08 13 príspevkov
Fakty
 • Pohoria
  • Veľká Fatra - Šípska Fatra (Národný park Veľká Fatra)
 • Počet dní
  • 1
 • Trasa
 • Nadmorská výška
  • max: 1054 m n. m.
  • min: 475 m n. m.
 • Prevýšenia
  • stúpanie: 754 m
  • klesanie: 754 m
 • Vzdialenosť
  • 11 km
 • Náročnosť
  • 2
 • Ročné obdobie
  • leto
 • Dátum túry
  • 03.07.2014
 • Štart trasy
  • šírka: 49.0834 ° SŠ
   dĺžka: 19.3086 ° VD
   » Mapa
 • Koniec trasy
  • šírka: 49.0834 ° SŠ
   dĺžka: 19.3086 ° VD
   » Mapa
 • SHOCart mapy
 • Doprava
  • Ružomberok (vlak, bus)
 • Doplňujúce súbory
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
0.67 (0.09)