Túra

Zlatá Baňa – Šimonka – Zámutov

31.08.14
Dlhší čas sa pohrávam s myšlienkou poprechádzať sa v severnej časti Slanských vrchov, ktorú veľmi nepoznám, lebo je trochu vzdialená od môjho bydliska. Niekedy dávno, možno tomu bude pomaly aj 20 rokov, som sa zúčastnil jarného turistického prechodu z Hermanoviec cez Údolie obrov, pod Ivanovým vrchom na Šimonku a potom po červenej do sedla Červenej mláky a okolo Zlatobanského potoka do Zlatej Bane.

Trasa

Zlatá Baňa – Temný les – sedlo Grimov laz – pod Šimonkou – Šimonka – sedlo Grimov laz – sedlo Obracaná studňa – pod Praporcom – chata Javorová – Zámutovské skaly – Zámutov

Preto pri informácii od priateľov, že v nedeľu idú na najvyšší vrchol Slanských vrchov, som ani chvíľu nerozmýšľal a nezaváhal, kam sa ide na nedeľnú turistiku. O smerovaní celej nedeľnej túry som sa dozvedel až ráno na autobusovej zastávke v Sečovciach. Autobusom sa dostávame do Košíc, kde rýchlo kupujeme lístky na vlak do Prešova, odkiaľ nás autobus dopraví na miesto dnešného začiatku turistického prechodu.

Z autobusu vystupujeme na konečnej zástavke v Zlatej Bani, ešte posledné úpravy výstroja a vyrážame smerom k Temnému lesu. Miernym stúpaním za necelú polhodinku sa po asfaltovej ceste dostávame k smerovníku s krížom a odpočívadlom. Tu odbočuje žltá trasa západným smerom na Abranovce cez vrchol Bodoň. Pokračujeme na východ po zelenej. Z týchto miest sa nám smerom na juhovýchod po prvýkrát ukazuje vysielač Dubník s výškou 305 m. Patrí medzi najvyššie vysielače v strednej Európe. Cestou hore ma ešte pod Grimovým lazom oslovila jedna skala, ktorú som samozrejme musel ísť pozrieť a pofotiť. Pri chodníku sa nachádza prameň v bezprostrednej blízkosti vodného zdroja, pri ktorom sa dá občerstviť. Stále pomaly stúpame ku Grimovmu lazu, kde sa spájajú na okraji lúky turistické chodníky. Ešte niekoľko minút vľavo a sme v sedle pod Šimonkou, kde začína posledná časť výstupu. Máme pred sebou okolo 130 výškových metrov prevýšenia k vrcholu Šimonky. Zvládame to za necelú polhodinku a máme pred sebou výhľad z najvyššieho vrcholu v Slanských vrchoch. Počas výstupu sa nám naskytol ešte výhľad na pohorie od Dubníka cez Makovicu, Mošník, vrchy okolo Bogoty až ku Veľkému Miliču.

Šimonka

V roku 1950 bola Šimonka vyhlásená za národnú prírodnú rezerváciu v okrese Vranov nad Topľou. Jej rozloha je 33,52 ha, ležiaca v katastroch obcí Zlatá Baňa, Hermanovce nad Topľou a Zámutov. Územie ochraňuje zostatky bukového pralesa. Z malého nezalesneného vrcholu na andezitovej skale je nádherný 180-stupňový výhľad. Západným smerom je pohľad na Zlatu Baňu, rekreačne zariadenie na Sigorde a časť Prešova, ktoré sú chránené v údolí zľava Bodoňom a sprava Čiernou horou. Krásny pohľad je aj na majestátny Oblík a okolité dediny pod horami. Samozrejmosťou je na vrchole kríž, označenie vrcholu na rázcestníku a vrcholová kniha. K samotného vrcholu sa dá po turistických chodníkoch dostať snáď z každej svetovej strany, ale len pod vrchol ku Grimovmu lazu. Dnes je slabšia viditeľnosť, ale počas chladnejších jesenných a jarných dní pri dobrej viditeľnosti je panoráma ďaleko lepšia. Je odtiaľ vidieť na Volovské vrchy, Nízke a Vysoké Tatry, Slovenský raj, Šarišskú vrchovinu, Čergovské pohorie, Bukovské vrchy a Laboreckú vrchovinu.

Trochu dlhšie na vrchole oddychujeme a kocháme sa výhľadmi na okolie a prekrásnu prírodnú scenériu. Naspäť sa vraciame do sedla ku Grimovmu lazu. Cestou nás zaujme na lúke nový poľovnícky posed s vysokým komfortom. Tturistický chodník nás privedie do sedla Obracaná studňa, zelenou pod Praporec a Ivanov vrch, kde odbočíme smerom ku chate Javorová. Na trase pod Praporec nás záujmu pohľady do doliny, k Oblíku a Hermanovciam nad Topľou. Sme pri smerovníku pod Praporcom a ku chate Javorová je len 5 minút. Do Zámutova necelé 2½ hodiny, takže máme dostatok času na dlhší odpočinok. Pri chate je možnosť posedenia a rozloženia si ohňa. Je tu prístrešok, kde by sa dalo v noci prespať. Pod lesom ani nie 100 m je výdatný prameň, ktorý sa dá využiť na občerstvenie. Od chaty vedú trasy na Praporec, kde je vyhliadka, potom smerom k Ivanovmu vrchu, do Rudľova a smerom na Zámutov. Našim smerom je dnes ukončenie trasy v Zámutove. Cestou dole do dediny by sme mali ešte doraziť ku Zámutovským skalám.

Zámutovské skaly

Pokračujeme lesnou asfaltovou cestou, ktorá by nás v konečnom dôsledku doviedla až do Rudlova, ale za skalami odbočíme smerom po modrej značke do Zámutova. Počas trasy prichádzame k prvej skupine skál, ktoré sú hneď vedľa cesty z obidvoch strán. Z dolnej časti je malá vyhliadka. Robím si fotodokumentáciu, samozrejme, že idem aj dole pod skaly, aby som ich videl aj zdola. Následne pokračujeme ďalej smerom na Rudlov, až sa nám po ľavej strane cesty objavuje možno aj 20-metrové skalisko a tabuľa nás informuje o tom, že táto časť prírody je prírodná rezervácia. Prvý dojem nie je až taký mohutný, ale keď pokračujem pod skalami sprava, tak zisťujem, že je to niekoľko desiatok metrov tiahnúci sa pás skalného hrebeňa na niektorých miestach až do 30 m výšky. Podľa tabule na skale a zabezpečovacích skôb sa bralá využívajú na lezenie. O niekoľko desiatok metrov ďalej vidno skupinku mladých ľudí, ktorí sú tu za účelom skalolezectva.

Zámutovské skaly sa rozkladajú na Jaseňovom a Čulkovom hrebeni, ktoré sú od seba oddelené potokom Čaklovec. Priatelia mi za ten čas, čo som prechádzal pod skalami, odišli, a preto sa ponáhľam za nimi. Schádzam na cestu a sledujem modrú značku, aby som neprepásol odbočenie. To bolo dobre vyznačené, a tak som ich čoskoro dostihol. Modrou pokračujem smerom k dedine Zámutov. Občas nám spadnuté stromy znemožňujú prechod, ale to je dosť častý jav v našich horách. Kráčame chodníkom stále nižšie a nižšie. Míňame prameň Krejda až prídeme k potoku, popri ktorom vychádzame na okraji dediny Zámutov.

Zámutov a ukončenie prechodu

Z lesa vychádzame pri zdroji a zásobárni pitnej vody. Hneď, len niekoľko metrov pri potoku je nový penzión s reštauráciou. Ešte pohľad na špic Dubníka a na druhú stranu smerom ku Vranovu nad Topľou a sme na hornom konci dediny, kde sú smerovky cyklotrás. Pri autobusovej zastávke je umiestnená tabuľa o Slanských vrchoch. Je tu popis o počte obyvateľoch, o vzniku obce a histórii, tiež o okolí a blízkej prírode. Vznik obce sa datuje na začiatok 14. storočia. Pamätnou udalosťou je roľnícke povstanie v roku 1831 spojené s cholerou. Dnes v obci žije skoro 3000 obyvateľov. Prvý dojem je pekný, opravená, vynovená základná škola, pri nej ihriska, ale kultúrny dom a jeho okolie by potrebovalo údržbu väčšieho rozsahu. Ani krčma nás veľmi nelákala, a tak sme chvíľu čakali na starých poničených lavičkách pred kultúrnym domom na spoj do Vranova nad Topľou.

Dnes bol skutočne jeden z pekných teplejších letných dní a trasa bola na niektorých miestach náročnejšia. Príroda nám opäť ukázala vľúdnu tvar a svoje zákutia, množstvo rastlín, kvetov, hmyzu aj plodov. Výhľady na okolie a prírodu na východe krásneho Slovenska. Užívajme si každý prežitý deň v lone prírody. Raz príde čas na spomienky, lebo len tie nám budú prinášať krásu, za ktorou už nebudeme môcť vyraziť.

Fórum 8 príspevkov
Zlatá Baňa – Šimonka – Zámutov 13/04/18 06:23 8 príspevkov
Najnovšie články autora
 
Túra Tomášovský výhľad - okruh z Čingova Leto a letné mesiace sú vraj ako stvorené pre realizovanie oddychu a času dovoleniek, preto tiež relaxujem v prírode na okraji Národného parku Slovenský raj. Ubytovaný som v zariadení, ktoré je len na skok od veľmi pekného a turistami navštevovaného miesta - Tomášovského výhľadu, jedného z najkrajších slovenských výhľadov. 19/04/19 Marián Jaššo Slovenský raj
Cyklotúra Podhorie Slanských vrchov 2 Konečne sa dostávam po ročnej odmlke k projektu podhoria, začatom v roku 2016 ako spoluputujúci priateľa Tona, ktorý ho začal realizovať ako prvý a rád by som prešiel a uzatvoril okruh tiež. Veď hory a ich dediny s tradíciami určite stoja za námahu. Bez dobrého parťáka je to však nejaké nemastné-neslané, vo dvojici nám to s priateľom šliapalo, pešo či bicyklom, oveľa lepšie. Podstatné je však, že som sa rozhýbal a dúfam, že to nejako doputujem do zdarného konca. 21/03/19 Marián Jaššo Slanské vrchy
Túra Podlesok – Suchá Belá – Kláštorisko – Čingov Ubehlo niečo cez mesiac od prvej mojej tohtoročnej návštevy v Slovenskom raji, keď som absolvoval roklinu Piecky. Už vtedy po skončení jej prechodu som si vopred dával do plánu turistických podujatí, že sa sem počas letnej dovolenky určite vrátim a prejdem ďalšiu roklinu z desiatky, ktoré nádherný prírodný a čarovný Slovenský raj môže turistovi poskytnúť. Zvažoval som rôzne možnosti turistického vyžitia a prechody po roklinách, ale rozhodnutie aj tak padlo až počas samotných dni dovolenky pod Slovenským rajom v časti Čingov v hoteli, kde sme sa s rodinou ubytovali. Bude to roklina Suchá Belá. 07/01/19 Marián Jaššo Slovenský raj
Najnovšie články na titulke
 
Túra Česká Kanada počas Veľkej noci Aj tento rok som privítal ponuku a s kamarátmi z TK Štart som sa rozhodol, ako pešiacka menšina, stráviť Veľkonočné sviatky. Pelé vybral Českú Kanadu a ubytovanie v kempe Komorník pri rybníku podobného mena a obci Strmilov. Dopravili sme sa sem v piatok piatimi autami pätnásti a desať bicyklov. Cestou sme sa zastavili v Jindřichovom Hradci a prezreli si pekné historické mestečko, zámok a Krýzovy Jesličky. Vraj je to najväčší, ľudový, pohyblivý Betlehem na svete s dĺžkou 17 m. Po príchode do kempu som obišiel rybník, ktorý je obklopený lesíkom, a tak množstvo chát nie je až tak na očiach. dnes Miroslav Svítek Svet
Túra Kalinovo – Bôrček – Breznička Mala to byť čisto botanická akcia! Chcela som nafotiť korunkovku strakatú a krivec najmenší. Cestou od jednej lokality k druhej sme však prešli krajinou, ktorá je síce turistom neznáma, ale určite nie nezaujímavá. Radi sa túlame menej známymi lokalitami a vždy tam dačo objavíme. Zaujímavé bývajú aj reakcie miestnych ľudí, s ktorými sa občas dáme do reči. Najskôr sa veľmi prekvapia, keď zbadajú turistov, potom sa pýtajú odkiaľ sme, no a keď počujú Zvolen, prekvapia sa ešte viac. Ich reakcia je väčšinou v duchu: „Veď nie tu, ale tam máte hory!“ Ale sú doslova hrdí, keď pochválime ich kraj, aj keď občas, akoby tomu ani neverili. včera Danka Tomášiková Juhoslovenská kotlina
Túra Bzovská motanica a prieskum Horných Fafákov Moja prvá túra osadami Veporských vrchov resp. Podpoľania sa konala pred 4 rokmi a bola naj - naj - naj. Nasledujúca sa mi podarila až na jeseň predminulého roka. Preto som si povedal, že nebudem otáľať s ďalšou návštevou, a tak sa mi podarilo jeden augustový víkend 2018 stráviť na značených, ale aj neznačených cestách západnej časti Veporských vrchov. 18/05/19 Henrich Tomáš Stolické vrchy, Veporské vrchy

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Zlatá Baňa – Šimonka – Zámutov 13/04/18 06:23 8 príspevkov
Fakty
 • Pohoria
  • Slanské vrchy
 • Počet dní
  • 1
 • Trasa
 • Nadmorská výška
  • max: 1092 m n. m.
  • min: 250 m n. m.
 • Prevýšenia
  • stúpanie: 512 m
  • klesanie: 742 m
 • Vzdialenosť
  • 19 km
 • Náročnosť
  • 2
 • Ročné obdobie
  • leto
 • Dátum túry
  • 29.06.2014
 • Štart trasy
  • šírka: 48.9509 ° SŠ
   dĺžka: 21.4174 ° VD
   » Mapa
 • Koniec trasy
  • šírka: 48.9025 ° SŠ
   dĺžka: 21.5443 ° VD
   » Mapa
 • Voda
  • studnička pri žltej pod Grimovým lazom, studnička pri chate Javorová a prameň Krejda na modrej značke
 • SHOCart mapy
 • Doprava
  • Prešov (bus, vlak) - Zlatá Baňa (bus)
   Zámutov (bus) - Vranov nad Topľou (vlak, bus)
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
0.8 (0.29)