Túra

Veľkonočná zasnežená Malá Fatra

09.12.03
Stredne náročná túra v jarných podmienkach v zasneženom teréne prechádza technicky menej náročnou časťou hrebeňu Krivánskej Malej Fatry zo Štefanovej cez Stoh až po vrchol Suchý a odtiaľ dole do Strečna. Vyžaduje väčšiu opatrnosť i nejaké skúsenosti, no na druhej strane vo veľkonočnom období za dobrého počasia to nie je až tak nebezpečné. Počas túry sa môžme pokochať kombináciou krás NP Malá Fatra znásobených ešte snehovou pokrývkou.

Ako sa tam dostať?

Túra začína priamo v Národnom Parku Malá Fatra – v obci Štefanová. Do Štefanovej je pravidelné (i keď nie veľmi časté) autobusové spojenie zo Žiliny. Druhou možnosťou je ísť autobusom len do Terchovej (sem chodia autobusy zo Žiliny častejšie) a následne sa spoľahnúť na stop do Štefanovej.
Po skončení niekoľkodňového pobytu na horách sa ocitneme v Strečne, kde je najprijateľnejšou alternatívou cesta vlakom do Žiliny, Vrútok či Ružomberka – odkiaľ sú už široké možnosti ďalšieho cestovania rýchlikmi, či diaľkovými autobusovými spojmi. Alternatívou je v Strečne prekročiť rieku Váh a pokračovať ďalej po hrebeni Malej Fatry cez Martinského Hole ďalej smerom k Fačkovskému sedlu.

Kde nocovať?

Túto túru je možné rozdeliť na dve časti – prvá vedie zo Štefanovej cez sedlo Medziholie, vrcholy Stoh, Poludňový Grúň a Chleb do Chalúpky pod Chlebom. Druhá časť nás dovedie z Chalúpky pod Chlebom cez vrcholy Veľký a Malý Kriváň, Suchý, okolo Chaty pod Suchým až do Strečna. S prihliadnutím na doznievajúce zimné podmienky na hrebeni je dobré aspoň prvú časť rozdeliť na dva dni.
V prípade že sa rozhodnete zdolať trasu Štefanová – Stoh – Poludňový Grúň – Chalúpka pod Chlebom za jeden deň, odporúčam vyraziť skoro ráno, aby ste dorazili do cieľa ešte pred zotmením.
Ak pre vás nie je dôležité zdolať túru za čo najkratší čas a ceníte si skôr možnosť kochať sa nádhernými rozhľadmi z hrebeňa na okolitú prírodu, tak prijateľnou možnosťou prvého prenocovania je Chata na Grúni. Jej poloha síce nie je ideálna – z hrebeňa je nutné odbočiť a zostúpiť (a ráno opäť vystúpať) takmer 500 výškových metrov čo zaberie približne 1 – 1,5 hodiny.
Ďalším dobrým útočiskom na noc je najvyššie položená chata v Malej Fatre – Chalúpka pod Chlebom – jej poloha je oveľa lepšia ako Chaty na Grúni – stačí zostúpiť zo Snilovského sedla približne 100 výškových metrov, čo netrvá viac ako polhodinku a nie je to ani náročné.
Druhú časť túry je možné taktiež rozdeliť na dve časti nocľahom na Chate pod Suchým , získavame tak možnosť vyraziť na ďalší deň skoro ráno do Strečna a odtiaľ potom pohodlne cestovať domov kamkoľvek na Slovensko či za jeho hranice.

Ktorými miestami ísť?

Výstup zo Štefanovej (625) do sedla Medziholie (1185) vedie po zelenej značke najprv chvíľu cez lúky, neskôr cez les, ktorý so stúpajúcou nadmorskou výškou postupne redne. Zo sedla Medziholie pokračujeme už po červenej značke na vrchol Stoh (1607,4), stúpanie sa zdá byť nekonečné, keďže vrchol Stohu je dosť plochý a preto ho počas výstupu nevidíme – o to viac poteší keď sa zrazu vynorí spoza horizontu. Ďalej nás značka vedie po chrbáte Stohu cez Stohové sedlo (1230) až na Poludňový Grúň (1460). V prípade že sa rozhodnete prenocovať na Chate na Grúni (950) musíte k nej zostúpiť po žltej značke popri lyžiarskom vleku alebo po zjazdovke.
Z Poludňového Grúňa pokračujeme ďalej po hrebeni (červená značka) cez časť zvanú Steny, cez vrcholy Hromové (1636) a Chleb (1645) až do Snilovského sedla (1524). Táto etapa nie je veľmi časovo náročná a tak ak počasie dovolí môžme zvoliť skutočne pohodové tempo a kochať sa prekrásnymi výhľadmi na Vrátnu, či Turčiansku kotlinu. Zo Snilovského sedla na Chalúpku pod Chlebom (1415) je to už len polhodinka pochodu po zelenej značke vedúcej po nespevnenej ceste.
Ďalší deň túra pokračuje opäť po hrebeňovej červenej značke tesne popod vrchol Veľkého Kriváňu (1708,7), cez Malý Kriváň (1670,9) až na vrchol Suchý (1468). Táto hrebeňová partia opäť poskytuje úžasné rozhľady na peknú prírodu v okolí, samozrejme iba ak počasie nie je proti. Avšak v tejto časti hrebeňa treba byť v tomto období obzvlášť opatrný, lebo chodník miestami prekonáva prudké krátke stúpania či klesania alebo je vedený po úzkom hrebeni s hrozbou snehových prevejov. Ďalšie informácie o hrebeňovej partii nájdete v článku Malofatranská letná pohoda, treba si ale uvedomiť že cez Veľkú Noc sú tam namiesto lánov čučoriedok, len topiace sa snehové záveje.

Na čo sa pripraviť?

V zimnom či jarnom období je nutné zistiť aktuálnu lavínovú situáciu v Malej Fatre ako aj predpoveď počasia na najbližšie dni. Túra je pre priemerne skúseného a fyzicky zdatného turistu s primeraným vybavením na jar za dobrého počasia bez problémov zvládnuteľná, ale v prípade rýchlej zmeny počasia a/alebo nedostatočného vybavenia sa ľahko môže zmeniť v boj o holý život.
Ak sa rozhodnete robiť túto túru v jarnom (alebo zimnom) období ako my, tak je nutné prispôsobiť svoje vybavenie podmienkam na hrebeni. Na Veľkú Noc bude na hrebeni ešte určite sneh a tak dôležitou súčasťou výbavy sú palice (najlepšie teleskopické) a návleky na topánky. Samozrejmosťou by mala byť dostatočná zásoba teplého oblečenia. I keď sú všetky nocľahy plánované v chatách, teplý spacák a stan zlepšujú podmienky na núdzový bivak v prípade nečakanej mimoriadnej situácie. Mačky sú na zváženie, počas relatívne teplej jari, v čase topenia sa snehov, už potrebné nie sú, avšak počas mrazivých zimných dní určite nebudú na škodu.
I keď je celá hrebeňová časť značená tyčovým značením v zime si treba dávať obzvlášť veľký pozor na snehové preveje (najmä v časti medzi vrcholmi Poludňový Grúň – Hromové a potom aj medzi vrcholmi Malý Kriváň – Suchý). V období bez snehu sa táto túra stáva ľahšou, ale stále treba počítať s náhlou zmenou počasia, ktorá môže túru znepríjemniť.

Čo dodať na záver?

Už i tak pekné prostredie Malej Fatry skrášlené snehovou pokrývkou určite stojí za návštevu. Treba ale zvážiť všetky okolnosti, ktoré so sebou turistika v zimných podmienkach prináša a rozhodnúť sa či máme na ňu dostatok skúseností, kondície, vybavenia a i odvahy. Ak niečo z týchto veličín chýba je lepšie zvoliť letnú variantu a na snehovú verziu radšej chvíľu počkať.

Autor foto: Braňo Petríček

Najnovšie články autora
 
Túra Po stopách bojovníkov SNP (alebo Martinské hole za jeden deň) Dnes sa vyberieme na jednodňovú celodennú túru, ktorá nás prevedie lesmi nad hradom Strečno, hrebeňovými partiami Lúčanskej Malej Fatry cez Minčol a Martinské hole až do dediny Bystrička neďaleko mesta Martin. Počas túry si vychutnáme nádherné výhľady na okolitú krajinu a preskúmame niekoľko pamätníkov po bojoch z čias Slovenského národného povstania. 23/02/04 Martin Šácha Malá Fatra
Túra Prechod Nízkych Tatier – časť II. Druhá časť jednej z najkrajších slovenských hrebeňoviek. Dva dni pochodu vo východnej časti NP Nízke Tatry v prostredí lesa a horských lúk, ďaleko od húfov dovolenkových turistov vyžadujúcich pohodlie hotelov či pohodlných horských chát. 31/01/04 Martin Šácha Nízke Tatry
Túra Veľkonočná zasnežená Malá Fatra Stredne náročná túra v jarných podmienkach v zasneženom teréne prechádza technicky menej náročnou časťou hrebeňu Krivánskej Malej Fatry zo Štefanovej cez Stoh až po vrchol Suchý a odtiaľ dole do Strečna. Vyžaduje väčšiu opatrnosť i nejaké skúsenosti, no na druhej strane vo veľkonočnom období za dobrého počasia to nie je až tak nebezpečné. Počas túry sa môžme pokochať kombináciou krás NP Malá Fatra znásobených ešte snehovou pokrývkou. 09/12/03 Martin Šácha Malá Fatra
Najnovšie články na titulke
 
Túra Česká Kanada počas Veľkej noci Aj tento rok som privítal ponuku a s kamarátmi z TK Štart som sa rozhodol, ako pešiacka menšina, stráviť Veľkonočné sviatky. Pelé vybral Českú Kanadu a ubytovanie v kempe Komorník pri rybníku podobného mena a obci Strmilov. Dopravili sme sa sem v piatok piatimi autami pätnásti a desať bicyklov. Cestou sme sa zastavili v Jindřichovom Hradci a prezreli si pekné historické mestečko, zámok a Krýzovy Jesličky. Vraj je to najväčší, ľudový, pohyblivý Betlehem na svete s dĺžkou 17 m. Po príchode do kempu som obišiel rybník, ktorý je obklopený lesíkom, a tak množstvo chát nie je až tak na očiach. dnes Miroslav Svítek Svet
Túra Kalinovo – Bôrček – Breznička Mala to byť čisto botanická akcia! Chcela som nafotiť korunkovku strakatú a krivec najmenší. Cestou od jednej lokality k druhej sme však prešli krajinou, ktorá je síce turistom neznáma, ale určite nie nezaujímavá. Radi sa túlame menej známymi lokalitami a vždy tam dačo objavíme. Zaujímavé bývajú aj reakcie miestnych ľudí, s ktorými sa občas dáme do reči. Najskôr sa veľmi prekvapia, keď zbadajú turistov, potom sa pýtajú odkiaľ sme, no a keď počujú Zvolen, prekvapia sa ešte viac. Ich reakcia je väčšinou v duchu: „Veď nie tu, ale tam máte hory!“ Ale sú doslova hrdí, keď pochválime ich kraj, aj keď občas, akoby tomu ani neverili. včera Danka Tomášiková Juhoslovenská kotlina
Túra Bzovská motanica a prieskum Horných Fafákov Moja prvá túra osadami Veporských vrchov resp. Podpoľania sa konala pred 4 rokmi a bola naj - naj - naj. Nasledujúca sa mi podarila až na jeseň predminulého roka. Preto som si povedal, že nebudem otáľať s ďalšou návštevou, a tak sa mi podarilo jeden augustový víkend 2018 stráviť na značených, ale aj neznačených cestách západnej časti Veporských vrchov. 18/05/19 Henrich Tomáš Stolické vrchy, Veporské vrchy

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Fakty
 • Pohoria
  • Malá Fatra
 • Počet dní
  • 3
 • Nadmorská výška
  • max: 1 709 m n. m.
  • min: 360 m n. m.
 • Prevýšenia
  • stúpanie: 2 066 m
  • klesanie: 2 331 m
 • Vzdialenosť
  • 28 km
 • Náročnosť
  • 3
 • Ročné obdobie
  • zima
 • Dátum túry
  • 2002
 • Štart trasy
  • šírka: 49.23307 ° SŠ
   dĺžka: 19.06404 ° VD
   » Mapa
 • Koniec trasy
  • šírka: 49.1794 ° SŠ
   dĺžka: 18.86602 ° VD
   » Mapa
 • Nocovanie
  • Chata na Grúni, Chata pod Chlebom, Chata pod Suchým
 • Voda
  • Na chatách je vody dostatok. V prípade potreby je možné variť so snehu.
 • SHOCart mapy
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
0.77 (0.28)