Test

Trekkingové topánky Asolo Sasslong NBK GV

20.04.16
Topánky patria medzi totálnu klasiku talianskej značky Asolo. Kúpil som ich takmer pred dvomi rokmi a keďže mám plochú nohu, hneď som ich aj vybavil špeciálnymi vložkami. Hoci pri skúšaní všetko sedelo ako má, neskutočne ma otlačili už na prvej väčšej túre. Otlaky som síce nedostal, no ukrutne ma tlačili v oblasti päty, tak som prešiel väčšinu trasy na ťažko radšej v polovičkách, ktoré som si našťastie tiež vzal. Následne som ich na dlhšie odložil na poličku ako nákupný omyl so zámerom predaja cez náš bazár. Po vyše roku práve neboli iné topánky naporúdzi, a tak som im dal druhú šancu a veru, dobre som urobil.

Iste sa pýtate, čo bolo spásonosným trikom. Nuž, len tak zo zvedavosti som do nich vložil pôvodnú tenkú vložku a ukázalo sa, že špeciálna príliš zdvíhala pätu, ktorá potom už tak dobre nesedela voči kopytu topánky. Nemôžem síce povedať, že by mi kopyto sadlo úplne na 100 %. Mám radšej ešte užšie topánky, no razom sú Sasslong použiteľné veľmi dobre, a keď si dám stredne hrubú ponožku a je skôr chladnejšie počasie, sú mojim prvým výberom do menej technického terénu. Ale to predbieham ...

Dizajn a materiály

Konštrukcia topánok nadchne každého tradicionalistu. Voskovaná nubuková koža hnedej farby s hrúbkou 2,4 mm, minimum švov, gumená ochrana proti mechanickému poškodeniu kože po celom obvode, jazyk a komín z mäkšej poddnajnešej kože, cementovaná konštrukcia podrážky vhodná na prípadné prepodrážkovanie a k tomu celkovo tradičný vzhľad vhodný tak pre turistu, ako aj trampa či zálesáka.

Hoci topánky pôsobia robustne na pohľad, pri obutí zistíte zaujímavú vec. Spodná časť je taká, ako sa topánka javí navonok, no oblasť komína je výrazne mäkšia a tiež komín samotný nie je tak vysoký ako mávajú "plnoformátové" topánky na ťažký trekking. Má to pozitívny dopad v tom zmysle, že v topánke máte istý krok, ale zároveň v predo-zadnej osi máte nohu dostatočne pohyblivú na to, aby ste nemali problém v nich odchodiť množstvo kilometrov.

Keďže topánka je kategórie B/C, nenájdete na nej vzadu žliabok na poloautomatické mačky. Ak potrebujete v zime pridať istotu v kroku, treba remienkové alebo len retiazko-mačiatka. Každopádne, na časté používanie s mačkami by som ich asi neodporúčal – ako každé bez pätky na poloautomaty – lebo možno potom očakávať rýchlejšie zničenie, lebo aj podrážka nie je taká tuhá, ako je pre mačky vhodné.

Vnútorná stielka topánok je vybavená nepremokavou mikroporéznou membránou GoreTex. Pri vhodnej starostlivosti o kožu sa membrána až tak nenadrie, no pri dlhšietrvajúcom pochode v daždi sa iste hodí. Treba však dávať pozor, aby cez komín dovnútra nenapadali malé kamienky, ktoré v priebehu pár hodín dokážu z membrány urobiť rešeto. Preto v suťovom alebo inak kamenistom teréne netreba zabúdať na tenké návleky, tzv. ochraňáky.

Tvar kopyta a podrážka

Ako som spomínal na začiatku, ani po spätnom použití originálnych vložiek nemôžem povedať, že by mi kopyto stopercentne sadlo. Spokojní budú ľudia s trošku konfekčnejším chodidlom ako je moje – t. j. širšia noha s normálnou klenbou a rovnejšou pätou. Keď však použijem stredne hrubú ponožku (najradšej Bridgedale Trekker), je celková spokojnosť s tvarom tak na dvojku, čo je stále veľmi dobré. Ako býva zvykom pri trekkingovej obuvi, úplne na špici sú topánky trošku širšie, aby bol priestor pre pohyb prstov a nestláčalo ich dokopy. Toto oceňujem, znižuje to riziko vzniku otlakov.

Podrážka je stredne tuhá a to najmä od stredu k päte. Necítiť každý kamienok pri chôdzi a zároveň dáva podrážka dobrý základ stabilite celej topánky. Ak zle našliapnete, topánka má tendenciu vrátiť nohu do správnej polohy. Zároveň je špica mierne ohybná, nie priamo mäkká, ale ohnúť sa dá, čo pri chôdzi v trekkingovom teréne oceníte. Na skalnom - technickom teréne to je síce na škodu, no tam topánky určené nie sú.

Podošva Vibram Ascent má hlboký dezén s väčším rozostupom, vďaka čomu dobre funguje v rôznorodom teréne. Nerobí jej problém blato ani sneh, trávnatý hrebeň Nízkych Tatier, lesné chodníčky Malých Karpát či severská tundra. V skalnatom a suťovom teréne cítiť, že to nie pravé orechové, ale pre použitie na bežných tatranských chodníkoch nebudete mať problém ani celoročne (hoci mačky, ako som spomínal, skôr núdzovo). Zmes gumy je orientovaná viac na životnosť ako stopercentný grip na každom povrchu.

Skúsenosti

Topánky som po nevydarenom začiatku odložil a opäť začal používať až na jeseň, keď som nutne potreboval topánky, kde som si mohol byť istý, že nepremoknú. Boli prakticky nové, takže práve tohto neduhu som sa obávať nemusel, držali sa veľmi dobre. Celkovo z hľadiska nepremokavosti sú výborné a to nielen v daždi či častom prechádzaní potokov (napr. v roklinách), ale aj v premočenom topiacom sa snehu. Takéto podmienky najlepšie preveria nepremokavosť a tu Sasslong doteraz neprepustili ani kvapku.

Asi jedinou výhradou k topánkam je, že treba venovať zvýšenú pozornosť správnemu zašnurovaniu. Niekedy bolo treba aj dvakrát prešnurovať, aby som dosiahol správne pohodlie. Trochu ma to prekvapilo, lebo pri iných topánkach to nezvyknem až tak riešiť.

Starostlivosť zatiaľ príliš neriešim – hoci mi je jasné, že by som mal. Dávam jedine pozor na to, aby som ich po každej túre zbavil nečistôt. Voskovať som zatiaľ nezačal, no už to pomaly začnem robiť, pretože po dlhšej túre v premočenom snehu vidieť, že koža začína nasávať vodu.

Záver

Asolo Sasslong NBK GV sú trekkingové celokožené topánky tradičnej konštrukcie a konzervatívneho vzhľadu. Veľmi dobre si vedú z hľadiska nepremokavosti ako aj pohodlia, či stability. Možno ich odporučiť na dlhé túry so strednou až vyššou záťažou v menej technickom teréne. V slovenských podmienkach ich možno pasovať za trojsezónne univerzály a v zime s používaním bez mačiek. V prípade, ak potrebujete meniť vložku za ortopedicky tvarovanú, dávajte si pozor, aby príliš nezmenila vnútornú geometriu, čo by sa mohlo negatívne odraziť na pohodlí. Ideálna je taká, čo príliš nezdvihne pätu oproti pôvodnej.

Fórum 7 príspevkov
Trekkingové topánky Asolo Sasslong NBK GV 22/04/16 19:56 7 príspevkov
Najnovšie články autora
 
Ferrata Ferrata Dve veže v Liptovských Revúcach Postupne aj na Slovensku pribúdajú zaistené cesty via ferrata. Nový prírastok k tomuto populárnemu sprístupneniu skál nehorolezcom pribudol na Liptove, neďaleko Nižnej Revúcej na skale nad Záhorovom. Dostal pomenovanie "Dve veže" a krátko pred oficiálnym otvorením sme ho vyskúšali spolu s asi tuctom iných ferratistov z okolia. 16/08/19 Ľubomír Mäkký Zaistené cesty (via ferrata, klettersteig)
Predstavenie Hanwag Alverstone II GTX - moderné trekingové topánky Nedajte sa zmiasť prvým dojmom – hoci tieto topánky vyzerajú technicky, svojím určením majú oveľa bližšie ku klasikám ako napr. Hanwag Alaska, než k topánkam do vysokých hôr. Rovnako ako Alaska, patria Alverstone II do trekkingového radu, sú kategórie B/C, majú rovnakú cenu, no vážia o takmer 200 g menej a majú výrazne odlišnú konštrukciu, ktorá sa podobá na minuloročnú novinku Tatra Light. 14/08/19 Ľubomír Mäkký Obutie
Recenzia Asolo Magnum GV – ferratové stredne vysoké topánky Hľadanie ideálnej obuvi na turistiku a pridružené aktivity je zložité. Modelov na trhu je veľké množstvo a jeden, ktorým by sa dalo pokryť všetko, je takmer nemožné nájsť. V poslednom čase som si zvykol – ako priblíženie k ideálu univerzality – používať approach polovičky. Za cenu zníženia opory dostanete vzdušnú obuv s výbornou pohyblivosťou, no členok si to môže ľahko odniesť. Ak chcete ponechať výhody approach polovičiek, no trochu zlepšiť oporu, môžete siahnuť po tzv. mid verzii, ktorá má nízky komín. Takouto mid verziou je napr. aj Asolo Magnum GV, ktorý od jari testujem. 17/07/19 Ľubomír Mäkký Obutie
Najnovšie články na titulke
 
Túra Glarnské Alpy – k St. Martin cez Heidelpass Pri jednej návšteve v Salzburgu som si kúpil v miestnom kníhkupectve turistickú mapu od Kümmerly+Frey: Sargasenland, Liechtenstein, 1 : 60 000. Na prednej stránke bola fotka malej osady s kostolíkom v horách. Nič moc, len pár stavbičiek pod skalou. No z obrázku vyžarovalo pre mňa niečo, čo nedokážem popísať. Až raz som náhodou identifikoval miesto a zostal som prekvapený poznaním, že som sa práve ani veľmi ďaleko nevyskytol. Bohyňa príležitosti dala ponuku, ktorá sa neodmieta. dnes Vladimír Mikuš Svet
Túra Slovenskou Saharou - Záhorácka magistrála Na Záhorí som už bol viackrát, ale nikdy s turistickým cieľom. Predsa len táto časť Slovenska nepatrí z morfologického hľadiska medzi najatraktívnejšie a človeka to láka skôr do kopcov. Takéto odsúdenie krajiny je však veľmi povrchné a krásne miesta sa nájdu naozaj všade, len treba mať otvorené oči a vnímať krajinu okolo seba. včera Pavel Forgáč Biele Karpaty, Myjavská pahorkatina, +
Túra Západné Javorníky: Čertov – Vysoká nad Kysucou Východnú časť Javorníkov v okolí Čadce som pochodil vo všetkých ročných obdobiach, pešo, na snežniciach alebo aj na bicykli. Západnú časť, tvoriacu hranicu SR a ČR, som poznal len z lyžovačky na Čertove. Túto osadu Lazov pod Makytou som zvolil ako východisko hrebeňovej túry najmä z dopravných dôvodov – keď piatok bol zároveň sviatkom Sv. Cyrila a Sv. Metoda a autobus z Púchova ideálne nadväzoval na skorý rýchlik z Bratislavy. 18/08/19 Peter Straka Javorníky

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Trekkingové topánky Asolo Sasslong NBK GV 22/04/16 19:56 7 príspevkov
Fakty
 • Výrobca
  • Asolo
 • Model
  • Sasslong NBK GV
 • Typ
  • trekkingová obuv kategórie B/C
 • Materiály
  • nubuk (2,4mm), podošva Vibram Ascent, GoreTex membrána
 • Hmotnosť
  • 1507 g – pár (veľkosť 44,5)
 • Páči sa mi
  • tradičný vzhľad, robustná konštrukcia, kvalitné materiály, gumená ochrana po celom obvode, ohybnejší komín, pohodlné nosenie aj počas dlhých túr, výborná nepremokavosť
 • Nepáči sa mi
  • správnemu utiahnutiu treba venovať trochu viac pozornosti
 • Ostatné info
  • aktuálne sa tento model sa predáva v inovovanej verzii pod názvom Asolo Trekker
 • Infocena
  • 229 €
 • Hodnotenie
  • - cena: 7 z 10
  • - hmotnosť: 8 z 10
  • - dizajn: 10 z 10
  • - manipulácia: 10 z 10
  • - rozmery: 8 z 10
  • - materiály: 10 z 10
  • - údržba: 10 z 10
  • - cena/výkon: 8 z 10
  • - detaily: 9 z 10
  • - multifunkčnosť: 9 z 10
  • Celkové hodnotenie (súčet bodov): 89 bodov
   » vysvetlenie hodnotenia
 • Obchody
 • Obchody v HIKING adresári
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
0.69 (0.17)