Túra

Modranský banský náučný chodník

10.10.14
Keď som v jednu augustovú nedeľu rozmýšľal, kam by som sa mohol v okolí Modry vybrať na huby, dal som na radu jednej panej z autobusu, ktorá tvrdila, že v okolí Medvedej skaly pod Zochovou chatou zaručene rastú. Po asi hodinovom márnom motaní sa lesom hľadanie hríbov vzdávam a hovorím si, že sa aspoň pôjdem pozrieť na samotnú Medvediu skalu, ktorá sa využíva ako cvičná lezecká skala. Bol som tu niekoľkokrát, no od mojej poslednej návštevy tu niečo pribudlo – žlté tyče s tabuľkami s nápismi ako pinga, štôlňa, šachtica a s prekríženými kladivkami.

Trasa

Modra, časť Harmónia – vodná nádrž Harmónia – Tri kopce – Medvedia skala – Modra, časť Harmónia

Prešiel som si celé okolie, nakoniec som odišiel aj s niekoľkými suchohríbmi a doma mi to nedalo, tak som začal hľadať viac informácií. A našiel som.
2. 6. 2013 bol slávnostne otvorený Modranský banský náučný chodník. Tento fakt mi akosi ušiel a vôbec som pred rokom nezaregistroval, že sa v Modre takáto udalosť udiala.

Týždeň po mojom objavení banského chodníka sa vraciam späť na miesto činu. Prechádzam si ho celý od začiatku, ktorý je v Modre – Harmónii pri turistickom informačnom centre. Značenie náučného chodníka (NCH) vedie cestou pomedzi vilky, z ktorých na človeka dýchne kus histórie, k vodnej nádrži. Po schodoch treba vystúpiť na priehradný múr, kde je prvá zastávka. Popri budove vodohospodárskeho podniku pokračujem prudkým stúpaním k chatám a zapájam pohon 4 x 4. Značku NCH síce nachádzam, ale netuším, kadiaľ pokračuje ďalej. Pustím sa teda chodníčkom pomedzi chaty, no spoza živého plota zúrivo šteká veľké psisko, radšej ho nedráždim, neviem v akom stave je plot a po pár metroch sa vraciam späť. Jeden chodník vedie ešte smerom k Zochovej chate, preto pokračujem po ňom. V mladej dubine vidím množstvo rozbitých fliaš, po pár metroch asi za kýbeľ paradajok. Slovenský folklór. Záhrada vyčačkaná, trávniček dokonale pokosený, ale čo mi nie je treba, šup za plot. Tam sa toho zmestí.

Asi po 100 metroch od plota poslednej chaty pri krmelci vyšliapaný chodník končí, preto sa púšťam smerom, ktorým by mala viesť zelená značka. Pár minút chôdze vysokou trávou a nachádzam lesnú cestičku so zelenou značkou aj so značkou náučného chodníka. Pokračujem po nej a po chvíli ma šípka nasmeruje ku druhej zastávke náučného chodníka – KAMEŇOLOMY, podpovrchové bane. Prvá zmienka o baniach v tejto lokalite je z roku 1811. Našli tu žilu, obsahujúcu olovo a zlato, no ich obsah v rude bol taký malý, že by to nepostačovalo na ziskovú ťažbu. V súčasnosti sa na tomto mieste nachádzajú pozostatky dvoch štôlní a jednej šachty, všetky sú ale zavalené.

Vraciam sa späť na značku a nasledujúce takmer 2 kilometre ma čaká len chôdza lesom. Ak chcete absolvovať NCH s deťmi, táto časť trasy ich určite nebude zaujímať. Po asi polhodine prichádzam k rázcestiu Tri kopce. Tu začína najzaujímavejšia časť NCH. Okrem križovatky turistických trás a mapy je tu ďalšia zastávka – ODKOP. Tak ako aj ostatné banské diela v tomto okolí bol razený do kremencovej horniny. V jeho blízkosti je možné nájsť v kremenných žilkách spekularit. Od rázcestia sa dá pokračovať po modrej TZT na Kuklu, po žltej na Zochovu chatu alebo opačným do Dubovej, po zelenej do Častej-Papierničky, no NCH pokračuje súčasne s modrou TZT k hlavnej ceste, vedúcej z Harmónie na Zochovu chatu. V bukovom lese je možné nájsť ďalšie povrchové banské diela označené tabuľkami – TRI KOPCE – pinga, TRI KOPCE – šachtica a štôlňa.

Čo slová pochádzajúce z nemčiny znamenajú?

Slovenským ekvivalentom slova pinga je kutacia alebo ťažobná jama.

Štôlňa je horizontálne alebo iba mierne uklonené banské dielo, ktoré má svoj začiatok na zemskom povrchu. Jej vybudovanie je potrebné takmer pri akejkoľvek banskej činnosti v hornatom teréne.

Šachta je v baníctve zvislá hĺbená alebo razená jama obdĺžnikového alebo kruhového prierezu, ktorá slúži buď ako prístup do jednotlivých poschodí a chodieb a na dopravu materiálu alebo na vetranie.

Šachtica je vertikálne pripovrchové banské dielo, ktoré je na rozdiel od šachty razené do malej hĺbky a zväčša iba do zvetranej horniny.

Zídem nižšie pod skaly a v zemi vidím otvor. Je to štôlňa, ktorá bola objavená v roku 2011. Pod Medveďou skalou sa nachádza štôlňa Bartolomej, ktorá v súčasnosti ešte nie je kvôli ochrane zahrnutá do náučného chodníka. Vstup do 400 metrov dlhej štôlne Bartolomej je zasypaný, no niekoľkometrovým plazením sa vraj dá dostať dovnútra a štôlňa sa dá prejsť postojačky. Nadšenci by chceli štôlňu sprístupniť verejnosti, na to sú však potrebné ďalšie financie. Hádam sa im to raz podarí a bude to zaujímavá atrakcia v okolí Modry. Baňa je najzachovalejšou a najdlhšou baňou na drahé kovy na západnom Slovensku. Tunajšie bane boli zamerané na vyhľadávanie zlata, no v oblasti je ho minimum a bohatá zlatá žila sa nenašla. Podobne na tom bola aj dnes už sprístupnená Medvedia štôlňa v Žiarskej doline na Liptove.

V blízkosti „medveďky“ sa nachádza ďalšia štôlňa. V zozname baní z roku 1821 sa pri štôlni Bartolomej spomína štôlňa Ján (Johan). Predpokladá sa, že by to mohla byť ona. Poslednou zastávkou na náučnom chodníku je DOLNÁ MEDVEDIA SKALA – odkop Schovaná. Banské dielo bolo rozpoznané až v roku 2010. Najvzdialenejší bod vyrazeného priestoru sa od hrany skaly nachádza vo vzdialenosti približne 10 metrov.

Návrat

Tu sa náučný chodník končí. Späť do Harmónie sa dá dostať niekoľkými spôsobmi - tou istou trasou alebo, kto sa nechce vracať späť, má na výber dve možnosti. Po prebrodení potoka (keď je menej vody prejdete na druhú stranu aj suchou nohou) sa dostanete na plochu, kde zvyknú parkovať autá. Prvou možnosťou, ktorú veľmi neodporúčam, je návrat do Harmónie po hlavnej ceste. Autá tam jazdia dosť nebezpečne a krajnica chýba. Volím si bezpečnejšiu alternatívu a prejdem asi 100 metrov po hlavnej ceste k rázcestiu Medvedia skala a do Harmónie pokračujem po červenej turistickej značke.

Ako som písal vyššie, od druhej zastávky náučného chodníka po rázcestie Tri kopce je chodník lesom pomerne nudný. Ak sa rozhodnete preskúmať oblasť s mladými svišťami, navrhujem prvé dve zastávky náučného chodníka oželieť a na Tri kopce sa vyberte od Zochovej chaty po žltej TZT, príp. od autobusovej zastávky Modra, Piesok, chata UK. Je to predposledná zastávka pred konečnou na Zochovej chate. Najzaujímavejšia časť náučného chodníka sa aj tak začína až pri Troch kopcoch. Pre návrat na Zochovu chatu použite červenú TZT od rázcestia Medvedia skala, ktorú sme si familiárne nazvali „škriatkovský chodník“. Popri chodníku sa nachádzajú kmene stromov, ktorým niekto prirobil oči, nosy, ústa, uši, ruky, vlasy z konárov a vyrobil z nich škriatkov alebo strašidlá. Záleží, či chcete deti strašiť alebo im spríjemniť cestu lesom. Stretnete tu škriatka s udicou, ktorý chytil starú topánku alebo škriatka s lampášikom... Asi po kilometri chôdze sa dostanete k prístrešku, kúsok od neho je ohnisko, a keď si do batoha pribalíte niečo na opekanie, môžete si tu urobiť prestávku a posilniť sa. Nablízku tečie potok, ktorý mal doteraz vždy dostatok vody aj v horúcom lete. Preto nie je problém oheň po opekaní zahasiť. Na Zochovu chatu je to odtiaľto necelý kilometer a ak ste krpcov málo unavili, môžete ich doraziť na umelej lezeckej stene pri zjazdovke.

Záver

Vybudovať banský náučný chodník bol vynikajúci počin a verím, že sa podarí zohnať ďalšie financie na sprístupnenie štôlne, príp. na informačné tabule s popisom priamo v teréne. Prejsť si náučný chodník môže byť príjemným spestrením nedeľného popoludnia a zvládnu ju aj menej zdatní jedinci.

Diskusia
Modranský banský náučný chodník 10/10/14 15:04 2 príspevky
Najnovšie články autora
 
Túra Stezka bosou nohou: Schrattenberg – Valtice Keď sa mi nedávno na sociálnej sieti zobrazil leták s ponukou, že od 1. 5. do 9. 9. premáva každý víkend a cez štátne sviatky z Břeclavi do Lednice historický motorový vláčik „Hurvínek“ a vo dva víkendy dokonca parný vlak, bolo rozhodnuté, kam sa s našim malým nadšencom železnice čoskoro vyberieme. 05/06/18 Zdeno Vasilišin Česko, Rakúsko
Túra Chorvátsko - na najvyššie body ostrova Pag Ostrov Pag je piatym najväčším chorvátskym ostrovom. Má rozlohou 284,56 km² a okolo 8-tisíc obyvateľov. Nachádza sa v Zadarskej (severná časť) a Licko-Senjskej župe (južná časť). Najväčším mestom na ostrove je správne centrum Pag. A práve tento ostrov a toto mesto sme si vybrali za miesto uplynulej letnej dovolenky. 05/12/17 Zdeno Vasilišin Svet
Túra Polhrebeňovka Javorníkov cez tri Vrchrieky Keď si tak v máji na vandri Volovskými vrchmi sedíme pod strechou a čakáme, kým prestane pršať, padne otázka: „A čo naplánujeme na leto?“ Už po niekoľkýkrát hádžem do pléna na schválenie moje domovské pohorie – Javorníky. Už sme ich mali v pláne niekoľkokrát, ale vždy na jeseň, kedy nám plány zrušil skorý nástup zimy. Návrh je na moje potešenie jednohlasne odsúhlasený, pri pohľade do kalendára hneď navrhujeme dátum a po spomenutí plánov na leto medzi kamarátmi k nám postupne pribúdajú ďalší záujemcovia. Vyzerá to na masovú akciu. Predbežne by nás mohlo byť desať. Uff. 22/10/17 Zdeno Vasilišin Javorníky
Najnovšie články na titulke
 
Správa Poškodené a uzatvorené chodníky v Tatrách (video) Horská záchranná služba a Štátne lesy TANAP-u upozorňujú všetkých návštevníkov Vysokých Tatier na uzatvorenie turistických chodníkov cez Bielovodskú a Javorovú dolinu z dôvodu ich podmytia a strhnutia mostov. Bielovodská dolina je celá uzatvorená od rázcestia pod Poľským hrebeňom po Lysú Poľanu. Najkritickejšia situácia je v oblasti Javorovej doliny, kde voda strhla časť zeleno značeného turistického chodníka. Momentálne je nepriechodný, na jeho dočasnú uzáveru turistov priamo v teréne upozornia aj informačné tabuľky. dnes Soňa Mäkká Správy
Cyklotúra Poprad – Krížna – Kasárne – Holešov Tak už je to tady! Konečně dojde na můj dávno organizovaný a dosud neuskutečněný cyklopřejezd z Popradu domu do Holešova. Abych to trochu rozvedl: asi před dvěma lety jsem si vymyslel, že bych chtěl jet na horském kole nějakou delší štreku. No a protože české hory prakticky vůbec neznám, kromě snad Hostýnských vrchů a trochu Beskyd, tak padla volba na Poprad. A to z několika důvodů: Na Liptově jsem studoval, jezdím tam dodnes na kolo, případně na lyže, na mé milované Velké Fatře se snažím být co nejčastěji a v Turci mám většinu rodiny. A tak nějak to Slovensko znám důvěrněji... Zatím to nevyšlo z různých důvodů, jednou nemoc potom zas počasí, tak teď musí! Měl se mnou jet kamarád Josef, který bohužel nafasoval antibiotika a oba jsme usoudili, že by se spíš trápil. Tak jsem se vydal sám. dnes David Šlúch Malá Fatra, Nízke Tatry, +
PR Liptovfest začína už o dva dni Už v piatok 20. júla podvečer začína LIPTOVFEST, podujatie, ktoré bude oslavou Liptova, liptovského, s Liptákmi, ale nielen s nimi. Štvrtý ročník festivalu láka na netradičné otvorenie skvelým jedlom, osvedčené letné kino pod holým nebom, pokus o Slovenský rekord v klobúkovom tanci, vystúpenie Štefana Šteca známeho z úspešnej šou Zem spieva aj miešanie jedinečného drinku s majstrom sveta v miešaní nápojov. včera sponzorovaný článok Zaujímavosti

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Modranský banský náučný chodník 10/10/14 15:04 2 príspevky
Fakty
 • Pohoria
  • Malé Karpaty (CHKO Malé Karpaty)
 • Počet dní
  • 1
 • Trasa
 • Nadmorská výška
  • max: 435 m n. m.
  • min: 265 m n. m.
 • Prevýšenia
  • stúpanie: 170 m
  • klesanie: 170 m
 • Vzdialenosť
  • 6 km
 • Náročnosť
  • 1
 • Ročné obdobie
  • leto
 • Dátum túry
  • 24.08.2014
 • Štart trasy
  • šírka: 48.35678 ° SŠ
   dĺžka: 17.31011 ° VD
   » Mapa
 • Koniec trasy
  • šírka: 48.37139 ° SŠ
   dĺžka: 17.29803 ° VD
   » Mapa
 • SHOCart mapy
 • Doprava
  • Modra (bus) - Modra Harmonia (bus) / Modra-Zochova chata (bus)
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
0.87 (0.33)