Túra

Modranský banský náučný chodník

10.10.14
Keď som v jednu augustovú nedeľu rozmýšľal, kam by som sa mohol v okolí Modry vybrať na huby, dal som na radu jednej panej z autobusu, ktorá tvrdila, že v okolí Medvedej skaly pod Zochovou chatou zaručene rastú. Po asi hodinovom márnom motaní sa lesom hľadanie hríbov vzdávam a hovorím si, že sa aspoň pôjdem pozrieť na samotnú Medvediu skalu, ktorá sa využíva ako cvičná lezecká skala. Bol som tu niekoľkokrát, no od mojej poslednej návštevy tu niečo pribudlo – žlté tyče s tabuľkami s nápismi ako pinga, štôlňa, šachtica a s prekríženými kladivkami.

Trasa

Modra, časť Harmónia – vodná nádrž Harmónia – Tri kopce – Medvedia skala – Modra, časť Harmónia

Prešiel som si celé okolie, nakoniec som odišiel aj s niekoľkými suchohríbmi a doma mi to nedalo, tak som začal hľadať viac informácií. A našiel som.
2. 6. 2013 bol slávnostne otvorený Modranský banský náučný chodník. Tento fakt mi akosi ušiel a vôbec som pred rokom nezaregistroval, že sa v Modre takáto udalosť udiala.

Týždeň po mojom objavení banského chodníka sa vraciam späť na miesto činu. Prechádzam si ho celý od začiatku, ktorý je v Modre – Harmónii pri turistickom informačnom centre. Značenie náučného chodníka (NCH) vedie cestou pomedzi vilky, z ktorých na človeka dýchne kus histórie, k vodnej nádrži. Po schodoch treba vystúpiť na priehradný múr, kde je prvá zastávka. Popri budove vodohospodárskeho podniku pokračujem prudkým stúpaním k chatám a zapájam pohon 4 x 4. Značku NCH síce nachádzam, ale netuším, kadiaľ pokračuje ďalej. Pustím sa teda chodníčkom pomedzi chaty, no spoza živého plota zúrivo šteká veľké psisko, radšej ho nedráždim, neviem v akom stave je plot a po pár metroch sa vraciam späť. Jeden chodník vedie ešte smerom k Zochovej chate, preto pokračujem po ňom. V mladej dubine vidím množstvo rozbitých fliaš, po pár metroch asi za kýbeľ paradajok. Slovenský folklór. Záhrada vyčačkaná, trávniček dokonale pokosený, ale čo mi nie je treba, šup za plot. Tam sa toho zmestí.

Asi po 100 metroch od plota poslednej chaty pri krmelci vyšliapaný chodník končí, preto sa púšťam smerom, ktorým by mala viesť zelená značka. Pár minút chôdze vysokou trávou a nachádzam lesnú cestičku so zelenou značkou aj so značkou náučného chodníka. Pokračujem po nej a po chvíli ma šípka nasmeruje ku druhej zastávke náučného chodníka – KAMEŇOLOMY, podpovrchové bane. Prvá zmienka o baniach v tejto lokalite je z roku 1811. Našli tu žilu, obsahujúcu olovo a zlato, no ich obsah v rude bol taký malý, že by to nepostačovalo na ziskovú ťažbu. V súčasnosti sa na tomto mieste nachádzajú pozostatky dvoch štôlní a jednej šachty, všetky sú ale zavalené.

Vraciam sa späť na značku a nasledujúce takmer 2 kilometre ma čaká len chôdza lesom. Ak chcete absolvovať NCH s deťmi, táto časť trasy ich určite nebude zaujímať. Po asi polhodine prichádzam k rázcestiu Tri kopce. Tu začína najzaujímavejšia časť NCH. Okrem križovatky turistických trás a mapy je tu ďalšia zastávka – ODKOP. Tak ako aj ostatné banské diela v tomto okolí bol razený do kremencovej horniny. V jeho blízkosti je možné nájsť v kremenných žilkách spekularit. Od rázcestia sa dá pokračovať po modrej TZT na Kuklu, po žltej na Zochovu chatu alebo opačným do Dubovej, po zelenej do Častej-Papierničky, no NCH pokračuje súčasne s modrou TZT k hlavnej ceste, vedúcej z Harmónie na Zochovu chatu. V bukovom lese je možné nájsť ďalšie povrchové banské diela označené tabuľkami – TRI KOPCE – pinga, TRI KOPCE – šachtica a štôlňa.

Čo slová pochádzajúce z nemčiny znamenajú?

Slovenským ekvivalentom slova pinga je kutacia alebo ťažobná jama.

Štôlňa je horizontálne alebo iba mierne uklonené banské dielo, ktoré má svoj začiatok na zemskom povrchu. Jej vybudovanie je potrebné takmer pri akejkoľvek banskej činnosti v hornatom teréne.

Šachta je v baníctve zvislá hĺbená alebo razená jama obdĺžnikového alebo kruhového prierezu, ktorá slúži buď ako prístup do jednotlivých poschodí a chodieb a na dopravu materiálu alebo na vetranie.

Šachtica je vertikálne pripovrchové banské dielo, ktoré je na rozdiel od šachty razené do malej hĺbky a zväčša iba do zvetranej horniny.

Zídem nižšie pod skaly a v zemi vidím otvor. Je to štôlňa, ktorá bola objavená v roku 2011. Pod Medveďou skalou sa nachádza štôlňa Bartolomej, ktorá v súčasnosti ešte nie je kvôli ochrane zahrnutá do náučného chodníka. Vstup do 400 metrov dlhej štôlne Bartolomej je zasypaný, no niekoľkometrovým plazením sa vraj dá dostať dovnútra a štôlňa sa dá prejsť postojačky. Nadšenci by chceli štôlňu sprístupniť verejnosti, na to sú však potrebné ďalšie financie. Hádam sa im to raz podarí a bude to zaujímavá atrakcia v okolí Modry. Baňa je najzachovalejšou a najdlhšou baňou na drahé kovy na západnom Slovensku. Tunajšie bane boli zamerané na vyhľadávanie zlata, no v oblasti je ho minimum a bohatá zlatá žila sa nenašla. Podobne na tom bola aj dnes už sprístupnená Medvedia štôlňa v Žiarskej doline na Liptove.

V blízkosti „medveďky“ sa nachádza ďalšia štôlňa. V zozname baní z roku 1821 sa pri štôlni Bartolomej spomína štôlňa Ján (Johan). Predpokladá sa, že by to mohla byť ona. Poslednou zastávkou na náučnom chodníku je DOLNÁ MEDVEDIA SKALA – odkop Schovaná. Banské dielo bolo rozpoznané až v roku 2010. Najvzdialenejší bod vyrazeného priestoru sa od hrany skaly nachádza vo vzdialenosti približne 10 metrov.

Návrat

Tu sa náučný chodník končí. Späť do Harmónie sa dá dostať niekoľkými spôsobmi - tou istou trasou alebo, kto sa nechce vracať späť, má na výber dve možnosti. Po prebrodení potoka (keď je menej vody prejdete na druhú stranu aj suchou nohou) sa dostanete na plochu, kde zvyknú parkovať autá. Prvou možnosťou, ktorú veľmi neodporúčam, je návrat do Harmónie po hlavnej ceste. Autá tam jazdia dosť nebezpečne a krajnica chýba. Volím si bezpečnejšiu alternatívu a prejdem asi 100 metrov po hlavnej ceste k rázcestiu Medvedia skala a do Harmónie pokračujem po červenej turistickej značke.

Ako som písal vyššie, od druhej zastávky náučného chodníka po rázcestie Tri kopce je chodník lesom pomerne nudný. Ak sa rozhodnete preskúmať oblasť s mladými svišťami, navrhujem prvé dve zastávky náučného chodníka oželieť a na Tri kopce sa vyberte od Zochovej chaty po žltej TZT, príp. od autobusovej zastávky Modra, Piesok, chata UK. Je to predposledná zastávka pred konečnou na Zochovej chate. Najzaujímavejšia časť náučného chodníka sa aj tak začína až pri Troch kopcoch. Pre návrat na Zochovu chatu použite červenú TZT od rázcestia Medvedia skala, ktorú sme si familiárne nazvali „škriatkovský chodník“. Popri chodníku sa nachádzajú kmene stromov, ktorým niekto prirobil oči, nosy, ústa, uši, ruky, vlasy z konárov a vyrobil z nich škriatkov alebo strašidlá. Záleží, či chcete deti strašiť alebo im spríjemniť cestu lesom. Stretnete tu škriatka s udicou, ktorý chytil starú topánku alebo škriatka s lampášikom... Asi po kilometri chôdze sa dostanete k prístrešku, kúsok od neho je ohnisko, a keď si do batoha pribalíte niečo na opekanie, môžete si tu urobiť prestávku a posilniť sa. Nablízku tečie potok, ktorý mal doteraz vždy dostatok vody aj v horúcom lete. Preto nie je problém oheň po opekaní zahasiť. Na Zochovu chatu je to odtiaľto necelý kilometer a ak ste krpcov málo unavili, môžete ich doraziť na umelej lezeckej stene pri zjazdovke.

Záver

Vybudovať banský náučný chodník bol vynikajúci počin a verím, že sa podarí zohnať ďalšie financie na sprístupnenie štôlne, príp. na informačné tabule s popisom priamo v teréne. Prejsť si náučný chodník môže byť príjemným spestrením nedeľného popoludnia a zvládnu ju aj menej zdatní jedinci.

Fórum 2 príspevky
Modranský banský náučný chodník 10/10/14 15:04 2 príspevky
Najnovšie články autora
 
Túra Z Koniakowa do Wisły – Czarne Keď sa opäť naskytla príležitosť navštíviť poľské Sliezske Beskydy (Beskid Ślaski), nezaváhal som ani na minútu a hneď som sa nahlásil, aby mi nevyfúkli miesto v autobuse. Tak ako už predchádzajúcich 16 rokov, aj tento rok zorganizovali turisti z PTTK Wisła turistickú akciu „K prameňom Wisly“. Tento rok usporiadatelia zvolili za cieľ pochodu „Karczmu Drewutnia“ v miestnej časti mesta Wisła – Czarne. Ale sem si to musíme najskôr odkráčať. 07/05/19 Zdeno Vasilišin Západné Beskydy, Poľsko
Túra Vláčikom na Plavecký hrad Alebo presnejšie do Plaveckého Podhradia a na hrad už po svojich. Od jari kujeme plány, že sa vláčikom-Zahoráčikom niekedy zvezieme a zároveň vyrazíme na túru do Malých Karpát. Motorový vlak jazdí druhú sezónu po už takmer zaniknutej trati od konca apríla do polovice októbra počas víkendov a sviatkov. Spája Záhorskú Ves s Plaveckým Podhradím a od prípojných vlakov z Bratislavy alebo od Kútov je naň možné prestúpiť v Zohore. Okrem motorovej jednotky, ktorá premáva celoročne denne na trati Zohor – Záhorská Ves, má však zaradený špeciálny vozeň na prepravu bicyklov. 03/01/19 Zdeno Vasilišin Malé Karpaty
Recenzia Peter Wohlleben – Sprievodca lesom Knihu mi podsunul kamarát Juro so slovami: „Mám pre teba dobré čítanie.“ Najskôr asi mesiac nedotknute ležala medzi ostatnými knihami na nočnom stolíku, no keď som ju otvoril, zistil som, že to ma veru bude baviť. Autor je síce Nemec, ale poznatky z jeho knihy sa dajú aplikovať aj pre našu krajinu. Z každej stránky cítiť, že Wohlleben je skutočný milovník lesa a vo svojej knihe sa delí s čitateľom zábavnou formou a v prepojení s praxou o svoje zážitky z lesa. 17/10/18 Zdeno Vasilišin Mapy a knihy
Najnovšie články na titulke
 
Reportáž Namiesto ostnatého drôtu voľný pohyb ľudí aj zvierat Pred tridsiatimi rokmi padla Železná opona, ktorá nás oddeľovala od slobodného západu. Na celom úseku železnej opony v rámci ČSSR zomrelo podľa Ústavu pamäti národa 280 civilných obyvateľov. Na slovenskej časti opony bolo pri pokuse o prechod hranice smerom na západ usmrtených 42 osôb zastrelením, elektrickým prúdom, výbuchom mín, roztrhaním psami a inými zákrokmi príslušníkov Zboru národnej bezpečnosti a Pohraničnej stráže. Dnes je režim na hranici absolútne opačný. Vzhľadom na minulosť týchto miest sa v nich zachovala viac alebo menej neporušená príroda, do ktorej sa chodí na túry, cyklotúry či len obyčajné vychádzky. Navyše, s voľným prekračovaním hranice, o ktorej niekedy v poli ani nevieme, kde presne je, a v tej chvíli to ani nie je dôležité. dnes Soňa Mäkká Publicistika
Podcast Pacific Crest Trail s Filipom Valúchom (trojdielna miniséria) AKTUALIZOVANÉ – Diaľkové trasy sú dnes populárne. Nedávno sme sa v HIKING podcaste rozprávali s Julkou, ktorá prebehla Cestu hrdinov SNP za 12 dní. Teraz vám v trojdielnej podcastovej minisérii spolu s Filipom Valúchom predstavíme 4265 kilometrov dlhú Pacifickú hrebeňovku, tzv. PCT. Filip diaľkovú trasu z mexicko-americkej na kanadsko-americkú hranicu cez Kaliforniu, Oregon a Washington prešiel tento rok za 136 dní. 11/11/19 Ľubomír Mäkký Svet
Útulňa Hájovňa v sedle Červená studňa Vraciam sa späť k tajchu Červená studňa a špekulujem nad umiestnením novej turistickej útulne v rovnomennom sedle. Pri murovanom dome priamo pri ceste sa ozýva krik detí. Podľa posedení to tam vyzerá na bufet. Pozerám, či je teraz funkčný. včera Vladimír Mikuš Štiavnické vrchy

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Modranský banský náučný chodník 10/10/14 15:04 2 príspevky
Fakty
 • Pohoria
  • Malé Karpaty (CHKO Malé Karpaty)
 • Počet dní
  • 1
 • Trasa
 • Nadmorská výška
  • max: 435 m n. m.
  • min: 265 m n. m.
 • Prevýšenia
  • stúpanie: 170 m
  • klesanie: 170 m
 • Vzdialenosť
  • 6 km
 • Náročnosť
  • 1
 • Ročné obdobie
  • leto
 • Dátum túry
  • 24.08.2014
 • Štart trasy
  • šírka: 48.35678 ° SŠ
   dĺžka: 17.31011 ° VD
   » Mapa
 • Koniec trasy
  • šírka: 48.37139 ° SŠ
   dĺžka: 17.29803 ° VD
   » Mapa
 • SHOCart mapy
 • Doprava
  • Modra (bus) - Modra Harmonia (bus) / Modra-Zochova chata (bus)
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
1.06 (0.42)