Túra

Výstup na Hochschwab

04.11.14
Pôvodne sme sa s partiou chystali v tento deň na Rysy. Z dôvodu nepriaznivej predpovede počasia pre Tatry sme zmenili plán a namiesto toho sme zvolili rakúske Alpy. Hochschwab niektorí členovia našej skupiny absolvovali v minulosti inou trasou, preto sme sa pre porovnanie vydali dolinou Trawiestal.

Trasa

Gasthof Bodenbauer – Trawiestal – Vogauer Kreuz – G´Hackte (steig) – Fleischer Biwakschachtel – Hochschwab a späť

Zahmlený výstup

Z Bratislavy sme vyrazili autom približne o 6.30 h ráno, smer diaľnica Viedeň – Graz – Sankt Ilgen. Na parkovisku pri hostinci Gasthof Bodenbauer sme zastali okolo deviatej. Kvôli záchodom sme na chvíľu navštívili chatu aj zvnútra (za vstupnými dverami ležala na zemi koža z kravy alebo niečoho podobného a na záchode boli tapety s kamzíkmi).

Následne sme začali pochod. Po krátkom šliapaní po štrkovej ceste sme natrafili na turistickú značku, ktorá nás uistila, že na vrchol to trvá 4,5 hodiny. Štrková cesta nás ešte pár minút sprevádzala, ale po prekročení potoka sme sa dostali ku skalnej stene, odkiaľ sme prudko začali stúpať lesom. Po prvotnom stúpaní sa terén zmiernil. Lesným chodníkom sme po asi hodine chôdze od chaty prišli na čistinku k lavičkám, kde sme zasadli na prvú desiatu. Každý zjedol, čo mal - chlebík so slaninkou, sladkosti a všeličo ostatné. Keďže bola hustá hmla, nedala sa presne určiť veľkosť čistinky ani to, kadiaľ chodník povedie ďalej. Počas jedla nás míňal jeden turista, ale stratil sa nám v hmle.

Zaistená trasa

Po prestávke sme opäť pokračovali v stúpaní dolinou Trawiestal. Rýchlo sme sa vymanili z lesa a pomedzi kosodrevinu sme skalným korytom potoka pokračovali. Hmla sa postupne začala trhať a občas sa nám objavil náznak okolitých masívov. Stále sme nevedeli, kam stúpame. Stretli sme skupinku mladých rakúskych turistov na zostupe, ktorí nám povedali, že na vrchol je ešte potrebných 2,5 hodiny.

Po výstupe na rázcestie k drevenému krížu Vogauer Kreuz sme cez prevaľujúcu sa hmlu uvideli hrebeň. Odbočili sme doľava a niekoľkými serpentínami sme sa dostali pod skalnú stenu. Ďalej viedol chodník v skalnom žľabe a začala pre nás celkom zábavná časť cesty. Nastúpili sme na kovový rebrík, na ktorého koniec sme nedovideli. Pridŕžajúc sa reťaze, sme rebríkom vystúpili až ku červeno sfarbenej pukline v stene naľavo. Typ reťazí a opôr sa menil. Na časti trasy boli reťaze s očkami, na inom úseku bola reťaz tvorená dlhšími pospájanými tyčkami a v niektorých častiach boli napevno osadené tyče do skaly. Pridŕžali sme sa na strmom rebríku, aj počas nasledujúceho príkreho výstupu po skalách.

Kamzíčia rodinka

Keď sme vyšli na hrebeň a prešli úsek trasy po ňom, objavila sa pred nami útulňa Fleischer Biwakschachtel. Spravili sme si opäť dlhšiu pauzu na jedlo. Od bivakovacej chatky nás k vrcholu čakala iba polhodina výšľapu. Pri útulni polvalcovitého tvaru s výraznou žltou farbou sme sedeli na mäkkučkom koberci z machu a vysokohorskej trávy. No vlhkosť a chladný vietor nás rýchlo postavili na cestu za cieľom - k vrcholu Hochswab.

Na vrchole sme stretli skupinku mladých turistov, ktorí tam vystúpili z druhej strany - od chaty Schiestlhaus. Spravili sme si navzájom spoločnú fotografiu a popriali šťastie na cestu. Po zápise do vrcholovej knihy a pár bláznivých fotkách sme sa vydali na zostup. Cestou k útulni sme pozorovali kamzíčiu rodinku (dva dospelé jedince a dve mláďatá). Kamzík vpredu (asi otec), stál na skale najbližšie k nám a nespustil z nás oči. Keď sme si spravili pár záberov z bezpečnej vzdialenosti, nechali sme ich v pokoji hôr.

Turisti z Viedne?

Opätovne sa navalila hmla a začalo popŕchať. Na rebríku sme ešte stretli turistov, bol to pár, ktorí sa nás pýtali, či sme z Viedne. Neboli sme. Tiež sa čudovali, ako môžu mať niektorí z nás v takej zime krátke nohavice. Poslali sme ich radšej hore, aby sme mohli pokračovať v ceste nadol.

Po zostupe do sedla k drevenému krížu sme ešte odbočili z trasy, pretože sme zhora zbadali zaujímavú dieru, zrejme jaskyňu a zvedavosť nás dotiahla sa do nej pozrieť. Mala hĺbku možno 30 metrov, po skalnej stene tiekla voda, na dne sa držal sneh (malé firnovisko). Po prestávke sme zostupovali len dolinou Trawiestal, ktorá sa nám konečne celá odhalila z hmly a ukázala svoju krásu. Cestou sme v pásme kosodreviny videli ďalšie stádo kamzíkov. O 18-tej večer sme dorazili k autu a samozrejme aj k hostincu, kde sme pivom zakončili pekný deň. Do Bratislavy sme sa vrátili o 21.00 hodine.

Fórum 9 príspevkov
Výstup na Hochschwab 05/11/14 05:58 9 príspevkov
Najnovšie články autora
 
Túra Výstup na Hochschwab Pôvodne sme sa s partiou chystali v tento deň na Rysy. Z dôvodu nepriaznivej predpovede počasia pre Tatry sme zmenili plán a namiesto toho sme zvolili rakúske Alpy. Hochschwab niektorí členovia našej skupiny absolvovali v minulosti inou trasou, preto sme sa pre porovnanie vydali dolinou Trawiestal. 04/11/14 Ľudmila Uličná Svet
Najnovšie články na titulke
 
Túra Zadné Meďodoly a Gombošov vrch z Tatranskej Javoriny Naplánovaný jesenný turistický výlet v Tatrách musím na poslednú chvíľu modifikovať. Horská služba totiž hlási, že po poslednom snežení panujú vo vysokých polohách zimné podmienky, k čomu nemám potrebné skúsenosti a s výnimkou čiapky ani výstroj. Ostávajú teda iba nižšie položené miesta, z čoho sa rozhodujem pre Zadné Meďodoly. Miesto mi učarovalo už pri našom letnom rodinnom prechode Kopským sedlom, kvôli deťom som si ho však patrične nevychutnal. Aby to nebola len taká seniorská prechádzka, po návrate do Tatranskej Javoriny si ešte vybehnem na Gombošov vrch preveriť výhľady zo zjazdovky. dnes Peťo Nový Vysoké a Belianske Tatry
Prístrešok Vrchlúky Z Ružomberka je vyznačených viacero alternatív prístupu na liptovskú vetvu hrebeňa Veľkej Fatry. Všetky sa stretávajú v oblasti Vlkolínskych lúk na západnom úpätí vrchu Sidorovo. V okolí Vlkolínca je tiež viacero trás NCH a pravdepodobne v rámci ich budovania postavili aj niekoľko prístreškov. Jeden sa nachádza na Vrchlúkach. včera Michal Bukvai Veľká Fatra a Choč
Rozhovor Behu som úplne prepadla Víťazkou Slovenskej ultratrailovej ligy 2019 sa stala Denisa Kušnierová, ktorá už niekoľko rokov behá po našich aj zahraničných horách pod hlavičkou Trail Runners Trnava. So stovkami začala iba tento rok, no hneď to rozbalila vo veľkom štýle. Na najvyšší stupeň víťaziek sa postavila na Lazovej, Ponitrianskej aj Javorníckej stovke a na všetkých troch podujatiach stanovila nové ženské traťové rekordy. Svojimi výkonmi sa nestratila ani v zahraničí. Ako členka Slovak Ultra Trail Team si v máji vybehala 3. ženské miesto na kratšej trase rumunských pretekov Transylvania 100 a v auguste so spolubežcom Erikom Hübnerom prvenstvo v kategórii zmiešaných štafiet na rakúskom KAT100 Ekiden Trail. Sezónu SUT zavŕšila triumfom na Malokarpatskej vertikále týždeň po Javorníckej stovke. Kto by sa nechcel porozprávať s takouto maníčkou? Ja som chcela a maníčka súhlasila. 06/12/19 Júlia Batmendijnová Rozhovory

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Výstup na Hochschwab 05/11/14 05:58 9 príspevkov
Fakty
 • Pohoria
  • Rakúsko: Alpy (Alpen) – Východné Alpy (Ostalpen) – Vápencové Alpy (Kalkalpen) – Severné Vápencové Alpy (Nördliche Kalkalpen) – Hochschwab
 • Počet dní
  • 1
 • Nadmorská výška
  • max: 2277 m n. m.
 • Náročnosť
  • 3
 • Ročné obdobie
  • leto
 • Dátum túry
  • 07.09.2014
 • Voda
  • Gasthof Bodenbauer
 • Doprava
  • Bratislava – Viedeň – Graz – Sankt Ilgen – parkovisko pri Gasthof Bodenbauer
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
0.51 (0.22)