Túra

Prielom Muráňa

23.08.06
Na západnom okraji Slovenského krasu, v Licinskej pahorkatine, sa nachádza zaujímavý prírodný výtvor – Prielom Muráňa. Meandrujúca riečka tu svoje koryto zahĺbila do pomerne tvrdých vápencových hornín a vytvorila tesné kaňonovité údolie, ktoré je prístupné značeným chodníkom buď z obce Gemer alebo z obce Bretka.

Po skončení dvojdňovej túlačky planinami Slovenského krasu stojím pred dilemou, či sa vrátim večerným vlakom domov, alebo rozbalím tábor na brehu Slanej, neďaleko dediny Gemer a pri táboráku ukujem plán na ďalší deň! Jasná vec, druhý variant víťazí. Pozriem do mapy, hneď mám jasno. Zajtra ma čaká nielen obec Gemer, bývalé centrum rozsiahlej Gemerskej stolice s hradom, ale aj príjemný trek Licinskou pahorkatinou s Prielomom Muráňa.

Trasa

Gemer obec – Gemer hrad – Lipová studňa – Pamätný dub – Prielom Muráňa – Bretka

Gemer

Na túru nastupujem zrána. Vlastná značka sa začína v obci Gemer, pri obecnom úrade. Postupujem obcou, prichádzam k pomníku kráľa Mateja Korvína s legendou o sedliakovi, jeho práci a panskom pohodlí. Nuž, kráľ Matej sa dodnes v povestiach dochoval ako pokrokový panovník. Dokonca si dovoľujem povedať, že to bol hádam aj turista. Veď po kom, či na koho počesť je pomenovaných toľko kopcov na Slovensku? Stačí spomenúť len Kráľovu holu, či Kráľov stôl.
Od pomníka pokračujem okolo neogotického kostola k budove bývalého gymnázia zo 16. stor. (študoval tu napr. K. Kuzmáni, P. J. Šafárik, J. Záborský, S. Tomášik, J. Matuška, J. Kalinčiak a pod.) s pomníkom už legendárnej Cinka panny.
Značka vedie stále obcou, popod hradný vrch na lúku. Tu sa nachádza významová odbočka na lokalitu hradu Gemer. Jeho návštevu nevynechám a odporúčam ju aj širokej turistickej verejnosti. Z južnej časti hradu mám výhľad južným a východným smerom. Na hrade v súčasnosti prebiehajú výskumné práce a verím, že jeho pozostatky budú neskôr zaujímavo prezentované priamo v teréne. Oplatí sa vystúpiť aj na predsunuté opevnenie hradu, odkiaľ máme tiež krásny výhľad (opevnenie sa nachádza približne 300 m severne od hradu).

Licinská pahorkatina

Vraciam sa späť na lúku pod hradom. Značka vedie okolo hospodárskeho dvora, vstupuje do doliny, ktorou stúpam na kótu 306 m n. m. Tu už idem lesom. Terén je veľmi príjemný, túra sa mení na vychádzku. Listnatý les strieda temnotu smrečiny. O hodinku stojím pri tur. smerovníku, ohlasujúcom, že sa nachádzam pri Lipovej studni. No, studňa, studnička tu možno bola, ale dobre dávno. Dnes jej niet. Pokračujem po okraji lesa za stálych výhľadov na západ a severozápad (Stolické vrchy). Značka opäť vstupuje do lesa, vedie lesnou cestou až k lúke. Tu sa napája na asfaltovú cestu, prejdem lúkou ku kraju lesa. Šípka značky ma nasmeruje k mohutnému dubu. Na jeho kmeni sú priklincované smerovky. Som na rázcestí Pamätný dub. Síce neviem, prečo je pamätný, ale to je podstatne jedno. Pod dubom je stôl, lavica a tak nastáva čas na skorý obed.

Prielom Muráňa

Od duba značka vedie okrajom lúky, vstupuje do lesa. Pozorne sledujem značenie, lebo spleť chodníkov a lesných ciest môže viesť k blúdeniu. Postupne klesám, najprv nevýraznou dolinou, ktorá sa neskôr ostrejšie zarezáva do podložia okolitého terénu. Okolitý les ma fascinuje. Dodnes sa úspešne vyhýba zásahom človeka. Dolina sa mení, spod lístia vystupujú najprv malé, neskôr už pomerne veľké bralá. Aj les sa začína podobať pralesu. Nasleduje veľké finále. Dolina, tu už skôr roklina, ústi do kaňonu, ktorý predstavuje už vlastný prielom. Bralá po jej stranách pripomínajú bránu. Priamo v ústí je prameň a tur. smerovník.

Po cigaretovej pauze sa vydávam dole prielomom. Úzky chodník vedie tesne vedľa rieky, miestami je tak ledva na jednu nohu. Stačí chybný krok a môžem byť hosťom miestneho vodníka. Najexponovanejšie úseky dopĺňajú fixné laná. Okolitá príroda je pastvou pre oči. Dávam si záväzok, že sa sem v zime vrátim. Po približne 500 m chodník prudko stúpa nad dolinu. Ocitám sa na lúke s výhľadom na okolie. Značka klesá k lesu, ním kúsok prudko dole, opäť k rieke (chodník v podstate obchádza mohutné bralo, kde absencia stúpačiek robí úsek neschodným).

Breh rieky je tu riedko porastený pokrútenými jelšami a vŕbami. Na druhom brehu bralá kolmo vyrastajú z vody. Nakoniec sa úzka dolina roztvorí a ja vstúpim na širokú lúku. Napájam sa na poľnú cestu, okolo polorozpadnutého bývalého JRD postupujem do obce Bretka. Prejdem popri totálne zdevastovanej kúrii až k zastávke autobusu, kde je tur. smerovník. Tu zakončím túru. Značka však vedie až k železničnej zastávke Gemerská Panica, kde končí. Tento úsek naschvál vynechám, lebo ide o nezaujímavý pochod asfaltkou až k zastávke.

Bretka a jaskyne

V chotári obce sa nachádzajú dve jaskyne. Horná mašianska jaskyňa a Peško. Prvá je len niekoľko metrov od značeného chodníka, druhá takmer priamo v obci. Obe sú prírodnými pamiatkami, verejnosti neprístupné. Ale chlapi v krčme vás veľmi ochotne za poldeci privedú priamo k nim. Vstupné časti oboch jaskýň využíva miestna mlaď k rôznym radovánkam, čo ponechám radšej bez komentára.

Fórum 11 príspevkov
Prielom Muráňa 10/07/09 20:16 11 príspevkov
Najnovšie články autora
 
Prístrešok Táborisko v sedle Tri kamene (U Tří kamenů) Odkedy som v roku 2007 objavil čaro Žalostínskej vrchoviny, chodievam sem veľmi rád. Páči sa mi tunajšia mäkko modelovaná krajina, kde sa striedajú lesy s lúkami posiatymi kopanicami. V jednej takejto osade mávam dosť často základný tábor, z ktorého vyrážam na viacdňové potulky. Počas jednej z nich som sa dostal do sedla Tri kamene. Tu, priamo v sedle, sa nachádza výborné miesto na táborenie. Okrem toho tu stojí menší prístrešok, ktorý rozširuje možnosť nocľahu v oblasti. 17/03/18 Anton Zahradník Biele Karpaty
Túra Žiar nad Hronom – Banská Štiavnica – Kozelník Pôvodne som tadiaľto vôbec nechcel ísť. V pláne som mal vander dakde inde, ďaleko a vysoko. Nakoniec ma ale súhra náhod a okolností prinútila zmeniť plány. A keďže sa Štiavnické vrchy nedávno stali mojím novým domovským pohorím, rozhodol som sa necestovať nikam a vyraziť si po známych aj menej známych chodníkoch v sopečných horách. 10/03/18 Anton Zahradník Štiavnické vrchy
Extra Nová rozhľadňa na Malom Lubíne Začiatkom januára som sa v rámci mojich hradologických aktivít dostal do oblasti Hornej Nitry. Tu som bádal po niekoľkých opevnených stredovekých lokalitách v okolí Nitrice a Zemianskych Kostolian. Obe sídla oddeľuje podcelok Strážovských vrchov – masív Drieňov, ktorým prechádza turistický chodník spájajúci Hornú Nitru s Vestonickou dolinou. Ja som sa po tomto chodníku presúval, no a na Malom Lubíne som „objavil“ novú rozhľadňu, o ktorej som doposiaľ nechyroval. Preto som sa rozhodol, zvesť o jej existencii rozšíriť medzi turistickú verejnosť. 07/03/18 Anton Zahradník Správy
Najnovšie články na titulke
 
Túra Z Jablunkovského k Vlárskemu priesmyku (2) Ráno opúšťam izbu dosť pred šiestou. Ivan zostáva aj na raňajky, žiadne plány nemá. Len kurz na sever, uvidí, kam to dá. Zachytí ma mobilom v plnej poľnej medzi dverami. Ja sa revanšujem jeho snímkou v posteli. Čaká ma dnes ozaj dlhý deň, minimálne na úrovni včerajšieho. dnes Vladimír Mikuš Javorníky, Biele Karpaty
Reportáž Ako sme označovali vrcholy pre nový OTO Ak sľúbi niekto niečo spraviť, som tak naivný, že si myslím, že to aj spraví. Po vyše dvoch mesiacoch čakania na označenia vrcholov pre nový OTO 24 vrcholov MK v BSK a zistení, že sľub zostal sľubom, vzal som veci do svojich rúk. Známa mi vytlačila na A4 označenia štyroch kopcov nad Bratislavou, a keďže som mal deň dovolenky, mohol som vyraziť. Kamarátka sa pridala, „lebo ve dvou se to lépe táhne“. včera Miroslav Svítek Malé Karpaty
Túra Rysy a Kôprovský štít – s búrkou o preteky Na sobotu som mal dohodnutý výstup na Gerlachovský štít a v prípade nepriazne počasia bola v zálohe aj nedeľa. Počasie bolo však dobré takmer celý víkend a pokaziť sa malo až v nedeľu poobede. Najskôr som nemal v pláne ostať aj druhý deň v Tatrách, keďže nie som veľký nadšenec tohto pohoria, ale nakoniec som si povedal, že keď už som tu, tak vybehnem niekam aj v druhý deň. 24/01/20 Pavel Forgáč Vysoké a Belianske Tatry

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Prielom Muráňa 10/07/09 20:16 11 príspevkov
Fakty
 • Pohoria
  • Juhoslovenská kotlina: Licinská pahorkatina
 • Počet dní
  • 1
 • Nadmorská výška
  • max: 306 m n. m.
  • min: 187 m n. m.
 • Prevýšenia
  • stúpanie: 200 m
  • klesanie: 185 m
 • Vzdialenosť
  • 12 km
 • Náročnosť
  • 1
 • Ročné obdobie
  • leto
 • Dátum túry
  • 15.06.2005
 • Štart trasy
  • šírka: 48.4458 ° SŠ
   dĺžka: 20.3158 ° VD
   » Mapa
 • Koniec trasy
  • šírka: 48.4807 ° SŠ
   dĺžka: 20.3596 ° VD
   » Mapa
 • Nocovanie
  • Bez nocľahu
 • Voda
  • Obchody a krčmy v obciach Gemer, Bretka. Prameň pri tur. smerovníku Prielom Muráňa
 • Mapa
  • VKÚ Harmanec č. 139 Slovenský kras
 • Doprava
  • Autobus do obce Gemer, z obce Bretka
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
0.59 (0.07)