VHT

Letný výstup na strechu Rakúska – Großglockner

30.12.14
Na Slovensku vládne krásne, upršané letné počasie, ktoré je typické pre leto v roku 2014. Preto je celkom problém vybrať si ideálny deň na výstup na najvyššiu horu Rakúska, Großglockner s výškou 3 798 m a tiež štart našej dlhšej dovolenky, spojenej s výstupom na Mont Blanc. Je skoro koniec augusta a meteorológovia nečakane hlásia v Rakúsku pekný víkend. Je asi správny čas vyraziť.

Výstup máme naplánovaný na dva dni. Po príchode je v pláne výstup na chatu Erzherzog Johann Hütte (3454 m), kde máme rezervovaný nocľah. Na druhý deň je v pláne výstup na samotný vrchol a cesta do Tirolska, kde bude letná dovolenka pokračovať.

1. deň

Skoro ráno vyrážame na cestu do Rakúska, cieľom je parkovisko pri Neues Lucknerhaus (1918 m), kde necháme odpočívať auto na dva dni. My budeme relaxovať pri výhľadoch na okolie počas výstupu na vrchol. Keď prichádzame na parkovisko, všade je plno áut. Niet sa ani veľmi čo čudovať, jednak je nedeľa a tiež krásne počasie. Po troche hľadania sme konečne našli vhodné miesto na zaparkovanie. Môžeme sa zbaliť a pripraviť na dva dni vo Vysokých Taurách, kde vrchol Grossglockner kraľuje.

Po krátkom čase je batoh zbalený, cesta sa môže začať. Po pár krokoch ma osvietilo, veď mám horolezecký čakan v aute, takže rýchlo späť a pripnúť ho na batoh. Ešteže to nebolo ďaleko, ale len na konci parkoviska. Teraz máme asi všetko a vyrážame smer chata Stüdlhütte, ktorá je približne na polceste výstupu na najvyššie položenú chatu v Rakúsku - Erzherzog Johann Hütte vo výške 3454 m (alebo tiež nazývanú Adlersruhe). Trasa ubieha rýchlo, spočiatku ideme širokou cestou ešte cez alpínske lúky. Po asi hodinke sa tráva začína vytrácať, cesta sa zúžila na klasický chodník a pribúda čoraz viac skál, neskôr ľadovec Ködnitzkees. Pri Stüdlhütte si dávame krátku prestávku, ale o pár minút pokračujeme ďalej, lebo máme ešte kus cesty pred sebou.

Po odchode od chaty prechádzame celkom príjemnou časťou, skalnatým traverzom, ktorým sa dostávame až do miesta, kde začína ľadovec Ködnitzkees. Poobedie je ale celkom teplé a to sa prejavuje tečúcimi potokmi vody z topiaceho sa snehu na ľadovci, občas križovanými skalnými pásmi. Pri poslednom skalnom ostrovčeku sa rozhodneme obuť stúpacie železá. Predsa, čoskoro začne cieľové stúpanie na začiatok zaistenej cesty. Sneh nie je síce zamrznutý, ale ktovie čo bude vyššie. Pri nástupe na ferratu (Alter Kalser Weg, hodnotená ako C a časti s lezením stupňa II. UIAA) je prvá trhlina, my sa ale rozhodujeme ísť hore traverzom v snehu, ako je prešliapaná cesta. Takto obchádzame spodnú časť ferraty. Chatu Erzherzog Johann Hütte, náš dnešný cieľ, je často vidieť, klamlivo akoby za rohom, približuje sa však pomalšie, zato ale večer a západ slnka prichádza rýchlejšie. V záverečných metroch ferraty sa celkom zotmieva a tiež ochladzuje, začína fúkať nepríjemnejší vietor. Na záver výstupu to poriadne cítiť, ale chata je blízko, však na čo by som vyberal niečo teplejšie. To sa nám odplatí tým, že značne začíname cítiť chlad a po príchode do chaty sa nedokážeme vyhriať. Mne je dokonca prvú hodinu nejako divne, asi som pozabudol piť, lebo po doplnení tekutín, luxusného chatového čaju a teplého bazového nápoja sa dalo telo do poriadku.

2. deň

Zvoní budík, pozeráme na hodinky, ach jaj, treba vstávať, vrchol nás čaká a sám za nami nepríde. Podobne zmýšľajú aj ďalší spolunocľažníci. Obliekame sa, schádzame do jedálne, kde niečo na ráno pošleme do žalúdka, zbalíme veci a vyrážame pred chatu. Vonku vládne krásne slnečné ráno, ktoré dodáva energiu pre výstup. Premýšľam, ako dlho vydrží, lebo pred pár rokmi, keď som mal prvýkrát pokus o výstup, bolo tiež krásne ráno, ale počas výstupu sa zamračilo. Teraz si vychutnávame krásne počasie, hor sa na vrchol.

Skupiniek, čo vystupujú hore, je požehnane. My sme sa vybrali až v záverečnej fáze. Dôvodom je, že keď prídeme hore, bude aspoň menej ľudí. Od chaty začíname najskôr miernejším stúpaním, postupne sa ale dostávame pod strmší svah, ktorým sa dostávame na hrebeň, po východnej časti Hofmanns kees. Tu sa chodník nakrátko zmierni a pokračujeme po hrebeni až pod strmé stúpanie cez kuloár, so sklonom asi 35 stupňov, s názvom Glocknerleitl. Postupovať treba opatrne, lebo pád by bol dosť nepríjemný. Po prejdení kuloáru sa dostávame do sedla, odkiaľ pokračuje cesta vpravo skalnato-snehovým hrebeňom smerom na Kleinglockner (3 770 m). Celý úsek na vrchol je vybavený tyčami, ktoré je možné použiť na istenie.

Hore je čoraz viac ľudí, stretávame aj zostupujúcich z vrcholu. Vytvára to miestami miernu zápchu. Schválne píšem miernu, lebo na hrebeni vie byť o dosť viac ľudí. Pokračujeme strmším skalnatým hrebienkom, občas exponovaným, až do miesta hlbokého zárezu isteného oceľovým lanom. Potom nasleduje strmý výstup po skalách, charakteru ľahkého lezenia, na hlavný vrchol. Môj druhý pokus o výstup dopadol úspešne. Pri vrcholovom kríži nás čakalo krásne slnečné počasie s výhľadmi na široké okolie. Je celkom príjemné byť hore a vidieť, kam som prišiel, čo je skvelá odmena po výstupe, ktorú som pri mojom prvom výstupe nemal. V dolinách je vidieť pomaly sa blížiacu nízku oblačnosť, nám to ale neprekáža, lebo máme krásne slnečno.

Počas zostupu sa oblačnosť zodvihla tak, že chatu Erzherzog Johann Hütte úplne zahalila. Našťastie vyššie nestúpala, tak zostup po chatu je v peknom počasí. Na chate si dávame krátky oddych, doplníme tekutiny. Horúci bazový sirup nám doplnil opäť energiu na zostup. Cestou dolu sme teraz prešli ferratku celú, aj keď bolo oblačno a výhľady neboli žiadne. Na ľadovci na Ködnitzkees nás opätovne sprevádza slnko a zostup až k autu prebieha v peknom polojasnom počasí. Výstup je úspešne za nami, nevraciame sa ale domov. Pokračujeme plní dojmov smer Tirolsko, za ďalšími cieľmi, ktoré nás počas dovolenky čakajú.

Fórum 15 príspevkov
Letný výstup na strechu Rakúska – Großglockner 26/06/19 06:42 15 príspevkov
Najnovšie články autora
 
Ferrata Dolomity – Cascata Rio di Fanes Dolomity sú jedno z mojich obľúbených miest a nikdy dlho neváham, keď je možnosť sa tam vrátiť. Tento rok som ich navštívil dvakrát a zakaždým sa dostala do programu aj turisticko-ferratová prechádzka v oblasti Province of Belluno. Príjemný a relaxačný okruh s prechodom okolo vodopádov Cascate di Fanes je spojený s lezením cez ferraty, ktoré sú vybudované pri oboch veľkých vodopádoch. 19/11/19 Michal Mikuláš Zaistené cesty (via ferrata, klettersteig)
Cyklotúra Okruh cez Stelvio, Mortirolo, Gaviu a Umbrailpass Bol koniec leta a počasie sa mierne kazilo, ako aj tento rok. Stále koncom augusta boli nejaké búrky a my sme nemohli nájsť správny termín, kedy vyraziť na v poradí už druhý cyklovýjazd do Dolomitov. V pláne bolo prejsť dvojdňovú trasu cez tri sedlá, so začiatkom v kempe v Trafoi a prespaním v penzióne Belvedere, tesne pod Passo Mortirolo. Návrat bol plánovaný cez Passo Gavia. 03/10/19 Michal Mikuláš Svet
Ferrata Novinky na ferrate Skalka v Kremnických vrchoch Via ferrata na Skalke už nie je pre návštevníkov neznáma a preto mojím cieľom nebude popisovať to, čo už je na stránkach HIKING.SK v samostatnom článku. Tento rok v lete na ferrate na Skalke pribudli dve novinky. Prvou je lanový visutý most, ktorý je v tomto čase najdlhší na Slovensku, druhou novinkou je lezecká sieť. 30/07/19 Michal Mikuláš Zaistené cesty (via ferrata, klettersteig)
Najnovšie články na titulke
 
Túra Markušovský skalný hríb a Šikľavá skala Spiš, nádherná rázovitá oblasť obkolesená navôkol množstvom historických a turistických pamiatok i zaujímavostí. Na jeho území sa nachádzajú Vysoké i Belianske Tatry, Pieniny, Levočské vrchy, Branisko, časť Volovských vrchov a Slovenský raj. Destinácie s množstvom hradov a ich zrúcanín, starobylých miest, múzeí, ale aj iných čarovných zákutí, ktoré môže turista uvidieť v čarokrásnej prírode. dnes Marián Jaššo Volovské vrchy
Beh Cesta hrdinov SNP za 12 dní – Kráľova hoľa Na vysielači na Kráľovej holi je tradične napichnutý čierny mrak ako spečené Marshmallow na špajli. Vychádzame na najvyšší bod a Miki navrhuje, aby sme si na chvíľu oddýchli vnútri v domčeku. Schovávame sa dnu pred pľušťou, jedna dvojica tu už sedí a tiež sa zohrieva. Naťahujem si nohy, jem, pozerám na hodinky. Vyšli sme to za 1:55 hod, turisticky je to na 3:10. včera Júlia Batmendijnová Slovensko
Búda Prístrešok a búda pred Čuntavou Okolie Čuntavy poskytuje dostatok možností na úkryt pred nepriazňou počasia alebo k núdzovému prenocovaniu. K týmto možnostiam môžeme pripojiť aj dva drevené objekty pri turistickom smerovníku „Pred Čuntavou.“ Obe ležia len pár metrov od seba a nachádzajú sa hneď pri turistickom chodníku. včera Gabriela Ferencová Slovenský raj, Stolické vrchy, +

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Letný výstup na strechu Rakúska – Großglockner 26/06/19 06:42 15 príspevkov
Fakty
 • Pohoria
  • Rakúsko: Alpy (Alpen) - Východné Alpy (Ostalpen) - Centrálne Kryštalické Alpy - Vysoké Taury (Hoher Tauern) - horská skupina Glockner (Glocknergruppe)
 • Počet dní
  • 2
 • Nadmorská výška
  • max: 3798 m n. m. – Großglockner
 • Náročnosť
  • 4
 • Ročné obdobie
  • leto
 • Dátum túry
  • 28.08.2014
 • Nocovanie
  • Erzherzog Johann Hütte
 • Voda
  • vysokohorské chaty Stüdlhütte a Erzherzog Johann Hütte
 • Doprava
  • parkovisko Neues Lucknerhaus
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
0.45 (0.18)