Recenzia

(Yu)konský zápisník

26. 11. 2014
Možno bolo symbolické, že som posledné stránky knižky dočítal v lietadle, keď som sa vracal z návštevy mojej mladšej dcéry, vydatej v zahraničí a bol predvečer 25. výročia 17. novembra 1989. Mnohí frfleme na súčasnú dobu, ale pred 25 rokmi by som sa nemohol len tak vracať od svojej dcéry z cudziny, ani ona by sa nemohla kedykoľvek vrátiť do rodnej krajiny. Autor knižky by nemohol opísať, čo zažil. Ak by to napísal, asi by sme si to neprečítali a on by sa po slobodnom návrate nemohol usadiť v bratislavskej džungli.

(Yu)konský zápisník je správa z cesty za naplnením chlapčenského sna o živote uprostred prírody. Je to autentický pohľad na prácu wranglerov (pastierov koní) na kanadskom Yukone i na medziľudské vzťahy v prostredí, v ktorom „čo sa pohybuje príliš rýchlo, neprežije“.

Pár slov na zadnej strane prebalu 175-stranovej knižky, formátu A5 v tvrdom obale, je krátka charakteristika knižky, ktorú napísal autor pochádzajúci z Tatier – Martin Notbúk Šóš. Vyštudoval informatiku a fyzioterapiu. 13 rokov žil striedavo na Slovensku a v Kanade, kde sa živil ako wrangler, traper, tesár, šofér sanitky, lesný robotník, masér, IT konzultant indiánskej vlády.

Knihu vydal Slovenský spisovateľ a. s. v roku 2014. Má 13 kapitol, v ktorých autor popisuje svoje rozhodnutie opustiť prácu v nadnárodnej poradenskej firme v Ottawe, cestu dlhú 6483 kilometrov do malej indiánskej osady Mayo uprostred kanadského Yukonu, svoje prebudenie z romantickej predstavy o Indiánoch, nakoľko našiel iba Indiánov závislých od alkoholu, drog, hracích automatov, televízie a nezdravej stravy. Jeho sny mu napokon pomohli naplniť bušmani, ľudia, ktorí žijú vo veľmi dôvernom vzťahu s okolitou prírodou.

Po prečítaní knižky som nadobudol dojem, že v konečnom dôsledku to, čo popisuje, je jeden veľký biznis. Celý Yukon je rozdelený na niekoľko veľkých poľovných revírov. Sú majetkom štátu. Lovecké agentúry (outfity) si ich prenajímajú a vodia do nich lovcov trofejí. Lovec si vyberie, aké zviera chce zabiť a zaplatí. Outfitter mu pridelí sprievodcu, ktorý pre neho hľadá zver, nosí mu výstroj, udržiava ho v dobrej nálade, zabitú zver stiahne, rozporciuje a dopraví k lietadlu. Dvojicu dopĺňa ešte pomocník, ktorý sa stará o kone, vodu, oheň a varí. Revír má ústredný tábor a potom často v jeho okolí o rozmeroch našich krajov jednotlivé chatky pre poľovačku. Všetko, ale absolútne všetko, čo je tam potrebné k existencii – od WC papiera po cigarety, tam prilieta. Iste, potom je to už tvrdá drina i romantika zároveň, pretože civilizácia je vzdialená hodiny letu alebo týždne konskej jazdy. Ale celý zmysel činnosti je jedna fotka lovca s jeho trofejou. Mäso sa vraj musí dopraviť do sídla indiánskej vlády, ktorá ho rozdeľuje medzi pôvodné obyvateľstvo, kožušiny sa nespracovávajú.

Toto, aj keď v menšom, zažívame v našej prírode, kde nás pomaly, ale iste, poľovníci vytláčajú z voľnej prírody a krajiny.

Martin formou zápisníka opisuje, čo všetko sa musel chlapec zo Slovenska naučiť, aby sa stal rovnocenným partnerom tých, ktorí od svojich pätnástich rokov žili ako bušmani. Nachádza spriaznené duše, ale aj viaceré neduhy ľudského spolunažívania, pretože každý sme nejaký a práve pobyt a práca v tvrdých podmienkach yukonskej prírody odhalia charakter mnohých až na dreň.

Privítal by som nejaký plánik Kanady s vyznačením Yukonu a v ňom osady Mayo. Presun 6384 km z Ottawy tam je kus cesty a nie každý má predstavu, kde ten Yukon vlastne leží. Možno tiež plánik toho poľovného revíru a rozmiestnenie chát.

Pre mnohých, ktorí vyrástli na winettouovkách a romantických westernoch, bude prečítanie knižky možno znamenať stratu ilúzií, ale mám rád knižky - cestopisy, ktoré opisujú veci tak, ako sú a nesnažia sa ich prikrášľovať. A uvedená publikácia je tak trochu cestopisom.

Cesta je cieľ!

Fórum 4 príspevky
(Yu)konský zápisník 28/11/14 10:52 4 príspevky
Najnovšie články autora
 
Túra Trenčianske rozhľadne Ibovka a Malý Jelenec Roky som chodieval na Moravu s mojím kamarátom putovať od jednej rozhľadne k druhej. Kamarát sa nejako vytratil z môjho života a rozhľadne tiež. Tento rok som si musel na prelome marca a apríla vybrať kopu starej dovolenky a pri spriadaní plánov, ovplyvnených krízou, okrem viacdňových prechodov došlo aj na rozhľadne na západnom Slovensku. Vypísal som si ich asi trinásť, a keďže Trenčín nie je až tak ďaleko, dve som spojil do jednej túry. 03/07/20 Miroslav Svítek Biele Karpaty
Prístrešok Lesný zrub Šarvíz Pri putovaní zo Žarnovice na rozhľadňu Háj som doputoval po modrej značke k TIM Horáreň Šarvíz (tiež Zadný Šarvíz). Smerovník ma upozornil, že Zbojníčke studničky sú vzdialené 50 m dole po lesnej cestičke, a tak som sa išiel na ne pozrieť. V horúčave, čo bola, sa mi veľmi hodila čerstvá, studená voda z pekne upraveného prameňa. Umyl som sa, napil a prečítal si informačnú tabuľu o Zbojníckych studničkách. 06/06/20 Miroslav Svítek Pohronský Inovec, Vtáčnik
Túra Žarnovica – rozhľadňa Háj – Nová Baňa Koncom apríla som sa mal nachádzať na inom kontinente, no pandémia a príslušné opatrenia zariadili, že si dovolenku čerpám doma. Aspoň že nemusím byť len v okrese bydliska a po lese môžem chodiť bez rúška! Vypísal som si trinásť rozhľadní dosiahnuteľných na otočku aj s túrou z Bratislavy a po štvordňovom prechode Prašník – Patrónka, som mohol začať behať po rozhľadniach. 25/05/20 Miroslav Svítek Vtáčnik
Najnovšie články na titulke
 
Túra Z Kriváňa na Kriváň (z Poľany do Tatier) Poľana, Kráľová hoľa, Kriváň - tri symbolické vrcholy Slovenska. Raz dávnejšie som v televízii sledoval reportáž o prechode týchto troch vrcholov v jednom slede zo severu na juh. Ja som sa nechal inšpirovať a po niekoľkých rokoch sa mi aj za spoluúčasti dvoch kamarátov podarilo prechod zrealizovať výhradne po značených trasách z mojej domovskej dedinky Kriváň až po majestátny Kriváň vo Vysokých Tatrách cez Poľanu a Nízke Tatry, spolu viac ako 180 km. Všetko sa to udialo v prvej polovici júla v priebehu 8 dní. včera Martin Hakel Nízke Tatry, Muránska planina, +
Prístrešok Sedlo Vyšný Tvarožec Pri zdolávaní červenej značky z čergovského Minčola do Duklianskeho priesmyku som narazil na niekoľko objektov nezachytených v mapách. Informácia o ich existencii by pravdepodobne ovplyvnila moje plánovanie viacdenného putovania trasou mimo dotykov s civilizáciou. Jedným je prístrešok v sedle Nižný Tvarožec. Som na pochybách nazývať ho prístreškom. Svojím spôsobom je útulňou bez špeciálneho priestoru na spanie, no poskytuje pohodový úkryt nielen v nepohode. 07/08/20 Vladimír Mikuš Nízke Beskydy
Túra Z Nesluše cez osady s deťmi Na dolných Kysuciach v bočnom údolí neďaleko okresného Kysuckého Nového Mesta sa nachádza obec Nesluša. V jej okolí je na svahoch Javorníkov roztrúsených až dvadsaťdva osád. Rozhodujeme sa pre peší výlet okolím osady Samuhelovci, Ostré. Sem by nás mala zaviesť z konca Nesluše žltá značka. Od osady chceme potom po modrej značke pokračovať k osadám Tabačkovci, Grešákovci a Balošákovci pod Jakubovským vrchom. Uvidíme, ako sa nám to podarí. 06/08/20 Jana Bílešová Javorníky

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
(Yu)konský zápisník 28/11/14 10:52 4 príspevky
Fakty
 • Výrobca
  • Martin Notbúk Šóš
 • Typ
  • reportážny cestopis
 • Hmotnosť
  • 300 g
 • Infocena
  • 9,25 €
 • Obchody
 • Obchody v HIKING adresári
  • Túto značku nepredáva žiaden z obchodov v našej databáze.
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
0.98 (0.39)