Recenzia

(Yu)konský zápisník

26.11.14
Možno bolo symbolické, že som posledné stránky knižky dočítal v lietadle, keď som sa vracal z návštevy mojej mladšej dcéry, vydatej v zahraničí a bol predvečer 25. výročia 17. novembra 1989. Mnohí frfleme na súčasnú dobu, ale pred 25 rokmi by som sa nemohol len tak vracať od svojej dcéry z cudziny, ani ona by sa nemohla kedykoľvek vrátiť do rodnej krajiny. Autor knižky by nemohol opísať, čo zažil. Ak by to napísal, asi by sme si to neprečítali a on by sa po slobodnom návrate nemohol usadiť v bratislavskej džungli.

(Yu)konský zápisník je správa z cesty za naplnením chlapčenského sna o živote uprostred prírody. Je to autentický pohľad na prácu wranglerov (pastierov koní) na kanadskom Yukone i na medziľudské vzťahy v prostredí, v ktorom „čo sa pohybuje príliš rýchlo, neprežije“.

Pár slov na zadnej strane prebalu 175-stranovej knižky, formátu A5 v tvrdom obale, je krátka charakteristika knižky, ktorú napísal autor pochádzajúci z Tatier – Martin Notbúk Šóš. Vyštudoval informatiku a fyzioterapiu. 13 rokov žil striedavo na Slovensku a v Kanade, kde sa živil ako wrangler, traper, tesár, šofér sanitky, lesný robotník, masér, IT konzultant indiánskej vlády.

Knihu vydal Slovenský spisovateľ a. s. v roku 2014. Má 13 kapitol, v ktorých autor popisuje svoje rozhodnutie opustiť prácu v nadnárodnej poradenskej firme v Ottawe, cestu dlhú 6483 kilometrov do malej indiánskej osady Mayo uprostred kanadského Yukonu, svoje prebudenie z romantickej predstavy o Indiánoch, nakoľko našiel iba Indiánov závislých od alkoholu, drog, hracích automatov, televízie a nezdravej stravy. Jeho sny mu napokon pomohli naplniť bušmani, ľudia, ktorí žijú vo veľmi dôvernom vzťahu s okolitou prírodou.

Po prečítaní knižky som nadobudol dojem, že v konečnom dôsledku to, čo popisuje, je jeden veľký biznis. Celý Yukon je rozdelený na niekoľko veľkých poľovných revírov. Sú majetkom štátu. Lovecké agentúry (outfity) si ich prenajímajú a vodia do nich lovcov trofejí. Lovec si vyberie, aké zviera chce zabiť a zaplatí. Outfitter mu pridelí sprievodcu, ktorý pre neho hľadá zver, nosí mu výstroj, udržiava ho v dobrej nálade, zabitú zver stiahne, rozporciuje a dopraví k lietadlu. Dvojicu dopĺňa ešte pomocník, ktorý sa stará o kone, vodu, oheň a varí. Revír má ústredný tábor a potom často v jeho okolí o rozmeroch našich krajov jednotlivé chatky pre poľovačku. Všetko, ale absolútne všetko, čo je tam potrebné k existencii – od WC papiera po cigarety, tam prilieta. Iste, potom je to už tvrdá drina i romantika zároveň, pretože civilizácia je vzdialená hodiny letu alebo týždne konskej jazdy. Ale celý zmysel činnosti je jedna fotka lovca s jeho trofejou. Mäso sa vraj musí dopraviť do sídla indiánskej vlády, ktorá ho rozdeľuje medzi pôvodné obyvateľstvo, kožušiny sa nespracovávajú.

Toto, aj keď v menšom, zažívame v našej prírode, kde nás pomaly, ale iste, poľovníci vytláčajú z voľnej prírody a krajiny.

Martin formou zápisníka opisuje, čo všetko sa musel chlapec zo Slovenska naučiť, aby sa stal rovnocenným partnerom tých, ktorí od svojich pätnástich rokov žili ako bušmani. Nachádza spriaznené duše, ale aj viaceré neduhy ľudského spolunažívania, pretože každý sme nejaký a práve pobyt a práca v tvrdých podmienkach yukonskej prírody odhalia charakter mnohých až na dreň.

Privítal by som nejaký plánik Kanady s vyznačením Yukonu a v ňom osady Mayo. Presun 6384 km z Ottawy tam je kus cesty a nie každý má predstavu, kde ten Yukon vlastne leží. Možno tiež plánik toho poľovného revíru a rozmiestnenie chát.

Pre mnohých, ktorí vyrástli na winettouovkách a romantických westernoch, bude prečítanie knižky možno znamenať stratu ilúzií, ale mám rád knižky - cestopisy, ktoré opisujú veci tak, ako sú a nesnažia sa ich prikrášľovať. A uvedená publikácia je tak trochu cestopisom.

Cesta je cieľ!

Fórum 4 príspevky
(Yu)konský zápisník 28/11/14 10:52 4 príspevky
Najnovšie články autora
 
Túra GSB: Jaworzyna Krynicka – Bacówka w Bartnem Po úžasnej večeri sme strávili skoro hodinu nad papierovými mapami a rozoberali, kade zajtra pôjdeme. Čakala nás najdlhšia etapa nášho šesťdenného putovania a vzhľadom na horúčavy sme nechceli kráčať ani o meter viac. Pelé neverí elektronickým mapám, a tak všetko preveroval na papierových. Ale napokon vybrali časovo najkratšiu a presne takú, ako som naplánoval. Čiže od chaty po zelenej. Dnes dáme červenej GSB zbohom. 14/07/19 Miroslav Svítek Nízke Beskydy, Ľubovnianska vrchovina, +
Túra GSB: Krościenko nad Dunajcem – Schronisko Jaworzyna Po štvrtýkrát sa vyberám po Hlavnej beskydskej magistrále (GSB). Naplánovať si trasu z bodu, kde sme skončili pred rokom k bodu, odkiaľ sa dá relatívne ľahko vrátiť na Slovensko, nebol problém. Problémom sa ukázalo ako sa dostať čo najrýchlejšie z Bratislavy do Krościenka, z Nowa Wieś do Bratislavy a zohnať na trase ubytovanie. Striedavo intenzívne som na tom pracoval od októbra 2018 a nebyť kamarátky Beaty z Poľska, tak si tak spokojne 7. 6. 2019 piati do vlaku po práci asi nesadneme. Parťák, kvôli ktorého účasti na Trnavskej stovke sme to o týždeň odložili, ležal doma na antibiotikách. Takže po tretíkrát s partiou ideme šiesti, ale do vlaku len piati! 07/07/19 Miroslav Svítek Ľubovnianska vrchovina, Poľsko
Túra Olbramovice – Prčice Minulý rok som 53. ročník pochodu Praha – Prčice vynechal pre iný, pre mňa významný pochod, no tento rok som bol pevne odhodlaný pokračovať na jednej zo 17 peších trás. Prisľúbili mi spoluúčasť aj Igor a Ivana, moji tradiční parťáci. No a do toho prišiel pricviknutý nerv po Veľkonočnej turistike a zrážka so slovenskou zdravotníckou realitou. Keď píšem tieto riadky koncom mája, ešte stále mám tri týždne do návštevy neurológa, lebo skorší termín vraj nie je! Odtrpel som si svoje na Tomášovom pochode na počesť Štefánika, a tak som dúfal, že podobne zvládnem aj tohtoročnú trasu pochodu Praha – Prčice, len plánovanú z Týnce nad Sázavou som zamenil za kratšiu z Olbramovic. 04/06/19 Miroslav Svítek Svet
Najnovšie články na titulke
 
Útulňa Chatka Zigovka Milú a výborne zariadenú lesnú chatku som objavil úplnou náhodou. Išiel som pozrieť kamaráta do Hornej Marikovej pešo cez hory a tu sa tesne pod horským sedlom vrchu Zigov (Milechovská Kýčera) ukázal medzi stromami nový zrub. Keďže bol blízko modrej značky, tak som si ho išiel pozrieť. O to väčšie bolo prekvapenie, že je voľne prístupný. dnes Tomáš Trstenský Javorníky
Túra Vodopády v okolí Liptovských Revúc Jar v roku 2019 začala veľmi suchým a teplým marcom a pokračovala takým istým aprílom. Turisti sa tešili a poľnohospodári bedákali. V máji sa to však vymenilo. Studený a daždivý máj žičil poľnohospodárom, ale trápil turistov. V máji by už bolo treba stúpať aj do vyšších hôr, robiť hrebeňovky, no počasie hovorí nie! včera Danka Tomášiková Veľká Fatra a Choč
Túra Nýdek – Veľká Čantoryje s deťmi Koncom augusta 2018 má mladšia dcéra Vilma 8 týždňov a za sebou prvý alpský výlet. Staršia dvojročná Dita je už skúsená turistka. O dva týždne na to trávime predĺžený víkend v Mostoch u Jablunkova, hneď za slovenskou hranicou. Po výlete na Girovú a upršanom dni na Trojmedzí má byť opäť pekne, a tak sa rozhodujeme pre turistický výlet na Veľkú Čantoryju (po česky Velká Čantoryje), hraničný vrchol a najvyšší bod Sliezskych Beskýd. 18/07/19 Andrea Morongová Západné Beskydy, Česko

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
(Yu)konský zápisník 28/11/14 10:52 4 príspevky
Fakty
 • Výrobca
  • Martin Notbúk Šóš
 • Typ
  • reportážny cestopis
 • Hmotnosť
  • 300 g
 • Infocena
  • 9,25 €
 • Obchody
 • Obchody v HIKING adresári
  • Túto značku nepredáva žiaden z obchodov v našej databáze.
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
0.5 (0.11)