Túra

Strážovské vrchy – Malá Magura

13. 09. 2006
Nečakané dva dni voľna mi prišli akurát vhod. Aj predpoveď počasia je veľmi uspokojivá, hlásia jasno. Prehrabávam sa v mapách. Keď mi padne pohľad na mapu Strážovských vrchov, je rozhodnuté! Vyberiem si tú časť pohoria, kde som už roky nebol. Preštudujem trasu, neváham a vyrážam do časti, ktorá nesie meno Malá Magura.

Trasa

Bojnice – Šutovské sedlo – Boškovie laz – Magura – Čičerman – Lazový vrch – Čičmany – sedlo Javorinka – Homôlka – Fačkovské sedlo + výstup na Kľak

Stupákom na Boškovie laz

Túru začínam v blízkosti mesta Bojnice, na autobusovej zastávke ATC Bojnice. Sem sa dostanete autobusmi z Prievidze, ktoré smerujú na smer Nitrianske Rudno. Hneď vedľa zastávky je tur. smerovník. Na červenú značku, ktorou pôjdem, sa dá nastúpiť aj v Bojnických kúpeľoch.

Úsek od ATC ku kaplnke sv. Vendelína a do Šutovského sedla vedie prevažne lesom za mierneho stúpania. Za sedlom sa začína ozajstné stúpanie, ktoré sa skončí až na vrchole Boškovieho lazu. Značka vedie najprv lesnou cestou, neskôr treba odbočiť na lesný chodník, ním za stáleho stúpania sa dostávam na mohutné rúbanisko. Odtiaľ je prvý výhľad na Prievidzu, pohoria Vtáčnik a Žiar. Opäť sa dostávam do lesa, križujem modrú značku z obce Kanianka. V blízkosti je lesnícka chata, pri nej prameň. Stúpanie sa zmierňuje, prichádzam na lúku, z ktorej vidieť Nitrické vrchy s dominantným Rokošom. Ešte zopár desiatok výškových metrov a som na vrchole Boškovieho lazu.

Tu som v správnom čase, na správnom mieste! Dve mladé turistky tam pobehujú len v nohavičkách. Oj, pastva pre moje oči. Ale som gentleman, decentne sa obraciam, nechávajúc ich sa prezliecť.

Magura

Z vrcholu krátko klesám a dostávam sa na viaceré rúbaniská. Z nich vidím pred sebou takmer kompletný hrebeň Nitrických vrchov - Rokoš, Čierny vrch, Suchý vrch, v pozadí Homôlku. Potom sa už ponáram pod klenbu lesa. Ním, stále mierne stúpajúc, dostávam sa na križovatku so spevnenou lesnou cestou. Prekonám dve bezmenné kóty, za nimi ostrejšie hore až na vlastný vrchol Magury (križovatka dvoch značiek – zelená z Poruby, žltá z obce Temeš). Riedky porast dovoľuje zopár obmedzených pohľadov na západ. Keďže tu stretávam pomerne veľkú skupinu ľudí, ja samotár, poberám sa ďalej. Míňajúc rázcestie Nad Veľkou lúkou, teším sa na mapou avizovaný výhľad z Malej Magury. Mapa mieni, realita mení! Výhľad z vrcholu nie je. Trochu sa pomotkám po skalách a už aj zostupujem dole prudkým svahom smer sedlo Obšiar.

[ Tipy na túry, aktuality z hôr a iné zaujímavosti môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstragrame ]

Smer Čičmany

Ešte pred sedlom sa pripája modrá značka z obce Chvojnica. Tu sa už ale klesanie zmierňuje. Tesne pred sedlom mám parádny výhľad na západ a severozápad. V pozadí jasne identifikujem Homôlku a Vápeč. Priamo zo sedla zas vidím na severovýchode Kľak. V tráve oddychujem a nechám sa unášať krásou okolitej prírody. Potom už naberám kurz smer vrch Čičerman. Postupujem zväčša lesom, z rúbanísk a priesekov mám lokálne pohľady na okolie. To už ale stojím na lúke v sedle Kolenová. Odtiaľto značka vedie lúkou okolo samotného vrcholu. Teplo ma morí a tak zas naberám síl. Ale duša plesá. Z lúk je ďalší ďaleký výhľad. Teraz vlastne už môžem konštatovať, čo lúka, to výhľad. A Kľak je stále fascinujúci.

Nasleduje ostrý zostup do Čičermanského sedla. Stretávam cyklistov, ktorý si to mieria z obce Tužina do dedinky Gápel. Myslím si, už som na skok od Čičmian, ešte vyšľapať na Lazový vrch a som v pohode, za necelú hodinku a pol v čičmianskej krčme. No, ako som sa mýlil. Výstup na spomínaný vrch bol teda zážitok. Chodník sa naraz úplne stratil v hustom poraste lesa, značenie je horšie než mizerné. Tak prekonávam strmé stúpanie dobrou húštinou, občas spestrené skalným terénom. Pohľad na vrcholový turistický smerovník je už dobrým znamením. Ten stojí na okraji lúky. Táto námaha ale stála zato. Pred sebou mám nielen záver Čičmianskej doliny, ale priam panoramatický pohľad na horstvo Strážova, vpravo zas Čičmanom dominujúcu Javorinku. Pivo, nepivo, dlho sa kochám touto panorámou!

Do obce zostupujem po žltej značke, ktorá vedie prevažne lúkami okolo ovčína. To ma už vítajú charakteristicky pomaľované čičmianske drevenice. Pár metrov a sedím v komnate miestneho kaštieľa, ktorý je premenený na krčmu a turistickú ubytovňu. Prach cesty splachujem dobrou dávkou piva. Ubytujem sa, prezriem si miestne múzeum v drevenici O. Rademu, večer zas podumám pri pive a spokojný zaspávam.

Cestou do Fačkovského sedla

Úsek, ktorý plánujem prejsť tento deň, je mnohým turistom dôverne známy. Zväčša je to druhá polovica túry, ktorú viacerí z nás začali v obci Zliechov, prešli cez vrch Strážov do Čičmian a ďalej Fačkovského sedla. Poprípade sme pokračovali ďalej hrebeňom Malej Fatry. Keďže je to známa trasa, aj na tejto stránke viackrát opísaná, uskromním sa a podám len stručný popis.

Vstávam skoro ráno, po červenej značke (Cesta hrdinov SNP) stúpam lúkou okolo lyžiarskeho strediska až do sedla Javorinka (prameň). Takmer stále lúkami s výhľadmi, traverzujúc vrchol kóty 938 (výhľady) klesnem do Sedla pod Priečnou. Nasleduje výstup lesom na vrch Priečna (opäť výhľady). Potom traverzom vrchov Úplaz a Čelo sa dostávam pod strmý svah Homôlky. Počas výstupu sa otvárajú z lúk ďaleké výhľady na západ a juhozápad. To sa dostávam už na lúčnatú vrcholovú planinu Homôlky. Tou až na samý vrchol. Oplatí sa pobehať po lúkach a nájsť nové netušené pohľady na blízke, či ďaleké okolie (Kľak, Žiar, Vtáčnik). Zostup vedie popri lyžiarskom vleku a je poriadne príkry. No neskôr už miernejšie okolo chát ku kolibe, ktorá stojí priamo vo Fačkovskom sedle. Tu zakončujem okolo obeda túru.

Kľak

Sediac pri pive a guláši, dumám, čo s načatým dňom. Do odchodu posledného autobusu mám päť hodín čas. Doma ma aj tak čakajú až okolo polnoci. Nuž, bol by hriech nevybehnúť len tak naľahko na Kľak!

Aj keď som bol na tomto vrchu x-krát, idem znova. Trasa je pohodlná, známymi serpentínami sa dostávam na Reváň. Prejdem lesom pod vrcholové bralá. Po ich prekonaní už stojím na vrcholovej plošine. Pár metrov a som na vrchole s neopakovateľným kruhovým výhľadom. Cestu späť tentokrát volím rovnakú ako som šiel hore.

V kolibe zasa zaháňam smäd a už definitívne ukončujem letnú pohodovú túru Strážovskými vrchmi.

Fórum 14 príspevkov
Strážovské vrchy – Malá Magura 05/07/17 18:36 14 príspevkov
Najnovšie články autora
 
Prístrešok Táborisko v sedle Tri kamene (U Tří kamenů) Odkedy som v roku 2007 objavil čaro Žalostínskej vrchoviny, chodievam sem veľmi rád. Páči sa mi tunajšia mäkko modelovaná krajina, kde sa striedajú lesy s lúkami posiatymi kopanicami. V jednej takejto osade mávam dosť často základný tábor, z ktorého vyrážam na viacdňové potulky. Počas jednej z nich som sa dostal do sedla Tri kamene. Tu, priamo v sedle, sa nachádza výborné miesto na táborenie. Okrem toho tu stojí menší prístrešok, ktorý rozširuje možnosť nocľahu v oblasti. 17/03/18 Anton Zahradník Biele Karpaty
Túra Žiar nad Hronom – Banská Štiavnica – Kozelník Pôvodne som tadiaľto vôbec nechcel ísť. V pláne som mal vander dakde inde, ďaleko a vysoko. Nakoniec ma ale súhra náhod a okolností prinútila zmeniť plány. A keďže sa Štiavnické vrchy nedávno stali mojím novým domovským pohorím, rozhodol som sa necestovať nikam a vyraziť si po známych aj menej známych chodníkoch v sopečných horách. 10/03/18 Anton Zahradník Štiavnické vrchy
Extra Nová rozhľadňa na Malom Lubíne Začiatkom januára som sa v rámci mojich hradologických aktivít dostal do oblasti Hornej Nitry. Tu som bádal po niekoľkých opevnených stredovekých lokalitách v okolí Nitrice a Zemianskych Kostolian. Obe sídla oddeľuje podcelok Strážovských vrchov – masív Drieňov, ktorým prechádza turistický chodník spájajúci Hornú Nitru s Vestonickou dolinou. Ja som sa po tomto chodníku presúval, no a na Malom Lubíne som „objavil“ novú rozhľadňu, o ktorej som doposiaľ nechyroval. Preto som sa rozhodol, zvesť o jej existencii rozšíriť medzi turistickú verejnosť. 07/03/18 Anton Zahradník Správy
Najnovšie články na titulke
 
Túra Decembrový Rokoš Zimný slnovrat je na dosah ruky, dni sú krátke a mám deň dovolenky v čase obstojného počasia. Vytipujem si niečo, čo by bolo zaujímavé, dalo sa stihnúť za krátkeho denného svetla a trošku vymazalo biele miesta z mojej turistickej mapy. Bude to vrchol Rokoša na kraji Strážovských vrchov. Bol som tam už viackrát, no teraz na výstup a zostup volím novú trasu. dnes Vladimír Mikuš Strážovské vrchy
Recenzia Turistický batoh Fjällräven Singi 28 Batoh s netradičným vzhľadom, odolnými materiálmi, masívnym chrbtovým systémom a vyberateľným bedrovým pásom. Vhodný na trojsezónnu jednodňovú turistiku, keď toho so sebou potrebujete viac. Príjemným detailom je celorozopínací predný diel, ako aj možnosť dokúpenia prídavných vreciek. včera Ľubomír Mäkký Batohy
Cyklotúra Okolo Ženevského jazera Toto bude naozaj veľká výprava. Cyklotúra okolo Ženevského jazera. Prejsť by som mal približne 180 kilometrov, za dva dni. Prejdem cez územie dvoch štátov, okrem Švajčiarska aj cez susedné Francúzsko. Začínam vo švajčiarskom Lausanne. 26/01/21 Dominik Baco Svet

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Strážovské vrchy – Malá Magura 05/07/17 18:36 14 príspevkov
Fakty
 • Pohoria
  • Strážovské vrchy
 • Počet dní
  • 2
 • Nadmorská výška
  • max: 1351 m n. m.
  • min: 425 m n. m.
 • Prevýšenia
  • stúpanie: 2791 m
  • klesanie: 2299 m
 • Vzdialenosť
  • 48,8 km
 • Náročnosť
  • 3
 • Ročné obdobie
  • jar
 • Dátum túry
  • 01.05.2006
 • Štart trasy
  • šírka: 48.77902 ° SŠ
   dĺžka: 18.58225 ° VD
   » Mapa
 • Koniec trasy
  • šírka: 48.96348 ° SŠ
   dĺžka: 18.61119 ° VD
   » Mapa
 • Nocovanie
  • TU Čičmany, kto chce táboriť či bivakovať, odporúčam v sedle Javorinka.
 • Voda
  • Prameň neďaleko križovatky značiek červená, modrá pod Božkovie lazom, pri les. chate, obec Čičmany, rekr. zariadenia vo Fačkovskom sedle.
 • Mapa
  • VKU č. 119 Strážovské vrchy, č. 120 Malá Fatra
 • Doprava
  • SAD Bojnice ATC, Kľačno - Fačkovské sedlo.
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
1.24 (0.51)