Túra

Planina Galmus na snežniciach

11.02.15
Galmus je pomerne neznámy horský celok na južnom Spiši. Dvíha sa južne od rieky Hornád v dĺžke asi 15 kilometrov medzi Markušovcami a Krompachmi. Geomorfologicky patrí do Hnileckých vrchov, ktoré sú súčasťou Volovských vrchov a tie sú zase jedným z krajinných celkov pohoria Slovenské rudohorie. Masy turistov Galmus obchádzajú cestou do Tatier a Slovenského raja, ale čitateľom Hikingu už bol v niekoľkých článkoch predstavený. Ako to tu vyzerá v zime, radi naznačíme touto poldennou túrou na snežniciach. Rovnako dobre sa dá prejsť aj na bežkách, prípadne predĺžiť k iným turistickým cieľom, ktoré planina Galmus ponúka.

Galmus? Poráč?

Na úvod ťažké priznanie: aj ja by som až doteraz Galmus radil niekam na Kaukaz, Poráč by som si naďalej mýlil s Paráčom a netrafil by som sem ani prstom na mape. Keby... Keby sa nám na sklonku januára nenaskytla jedna milá povinnosť s decentnou slávnosťou v Levoči. Ešteže je náš drahý kamarát, nestor hikingovej nočnej fotografie a severospišského geocachingu, osvietenej mysle a naplánoval si sobáš na piatok. Nielenže nám tým nezabil celý víkend, dokonca nám ho nepriamo naplánoval! V deň D sa navyše zubatej roztrhli snáď aj dvojsezónne duchny, takže snežnice skáču ku kytici do kufra a hurá - šmýkame sa po diaľnici na východ.

Poráčska dolina - tichá a biela

Svadobnú noc nonšalantne preskočíme tanečným krokom vo vibramkách. Je slnečné sobotné poludnie, recepcia hotela Poráč Park. Skormútená pani sa kajá hneď s pozdravom: “hotel je v núdzovom režime, niekde je strhnuté vedenie, elektrina nie je a nebude pár dní, vleky nejdú, welness bohužiaľ...” S úsmevom ju prerušujeme, že nám stačí mapa okolia. A hustá kapustnica na obed, ak kuchyňa funguje. Potrebujem vyhnať permoníkov z hlavy a šup von, vypotiť sa do tej bielej parády. Polievočka nebude, ale mapky, čo sme dostali, sú super. Adush si v nich len potvrdzuje, čo ešte doma načrtla kurzorom a môžeme vyraziť. Už ma svrbia päty.

Hneď za hotelom začína náučný chodník Šarkanova diera. Dosť lákavý názov na to, aby sme práve tam chceli dôjsť. Náučný chodník sľubuje informačné tabule - čítaním trochu zamaskujem momentálnu fyzickú indispozíciu, pomyslím si. Hneď na začiatku sympatickej dolinky radšej obúvame snežnice, hoci chodník je čerstvo prešliapaný. Stopa je úplne ideálna, tiež snežnicová. Nebude to KST Kremnička? Už po piatich minútach vychádzame na prvú lúku a pomaly ňou stúpame od druhej tabule k tretej. Nad nami azúro.

K Červenej skale

Vydupaný jarok nás spoľahlivo vyviedol na zvážnicu, ktorou je vedená cyklo- a lyžiarska trasa z obce Poráč do vnútrozemia planiny Galmus. Infotabuľa je poruke, čítame si pár riadkov o planine a obci, jej strechy vykúkajú neďaleko spoza stráne. Poráč je najvyššie položenou obcou okresu Spišská Nová Ves (778m) a v stredoveku sa volal Vereshégy, resp. Rotenberg, podľa charakteristického zafarbenia horniny v okolí. Pôvodné valašské obyvateľstvo dosídlili Rusíni. Okrem iného sa živili baníctvom, ťažila sa tu železná ruda, meď aj zlato.

Partička na snežniciach pred nami si zvolila lyžiarsku trasu. Ani my sa teda nebránime a opúšťame trasu náučného chodníka. Pokračujeme za nimi zvážnicou (lyžiarskou trasou) smerom na východ popod les. Po kilometri pohodlnej chôdze je opúšťame, sťahuje nás odbočka k Červenej skale. Nie je nijako značená, naviguje nás šípka za keškou v GPS. Na striedačku razíme stopu v polmetrovom prašane a vytešujeme sa zo slnečného dňa. Po kilometri sme na mieste, stojíme na okraji výrazného brala s leteckým výhľadom na chaty v Poráčskej doline. Vlastne, o kus ďalej je ešte jedno skalisko, preto sa táto lokalita nazýva v množnom čísle - Červené skaly. Po krátkom úsilí sa nám darí vyhrabať aj kešku a vraciame sa vo vlastných stopách naspäť.

K diere alebo na vŕšok?

Krajina sa pomaly farbí do čoraz teplejších tónov a čoraz dlhších tieňov a my sme zase na prešliapanom chodníčku. Nevieme, kam nás dovedie, ale vieme, že sú tri hodiny preč a treba kopnúť do vrtule. Dupeme, len sa tak prašan práši. Na naše šťastie sa stopa po chvíli točí želaným smerom a oblúkom skoro cez rázcestie Zbojský stôl sa pripájame na modrú turistickú značku. Zlatá hodinka vrcholí, keď sa blížime k rázcestníku Borisová. Pred ním našu modrú križuje trasa náučného chodníka, vedúca k onej Šarkanovej diere. Neznáma partička pred nami si ale vybrala smer rovno - na Vysoký vrch, čím nám ponúkla priechodnejšiu alternatívu. Takže sa za náučným chodníkom len smutno obzrieme, možno nabudúce. Razenie stopy by bolo na dlho a za svetla by sme to k diere už nestihli.

Terén je naďalej skôr plochý, s krátkymi a miernymi húpaniami, v závere pozvoľna stúpa na odlesnenú kótu, už len 500 metrov východne od Vysokého vrchu. Slnko padá rýchlo, nezdržiavame sa a skúšame ho ešte stihnúť hore. Nie celkom sa podarilo, ale také to pohladenie tatranských štítov poslednými lúčmi sme stihli. V okamihu sa biela krajinka sfarbila do ružova a pomaly schladla do studených odtieňov. Hradba Tatier vyhasla ako uhlíky v pahrebe a okolo nás sa zdvíha vietor. Pocitovka mínus desať.

Ešte dve fotky a rozlúčka so skrehnutým chlapíkom, čo tu fotil časozberné snímky. Hádam sa raz ku mne nejako dostanú. Adushka sa necháva zlomiť na dokončenie okruhu cez Vysoký vrch, keď už sme tak blízko. Naozaj len chvíľočka a sme tu. Extra vysoký vrch to teda nie je, skôr len taký vŕšok. Máme tu smerovník, tabuľu, výhľadovú ružicu a dokonca posedenie pod strieškou. Vrchol ponúka dokonalý kruhový výhľad a v lete sa odtiaľto musí ťažko odchádzať. Teraz ale besne fučí, tak bleskovo vyhrabávame aj druhú kešku a pri svite mesiaca šmýkame rovnou čiarou dolu do hotela. Potom už len polpenzia, jeden-dva krígliky miestneho Buchvaldu a hajde do hajan. Aj zajtra je víkendový deň.

Autorkou časti fotiek je Andrea Morongová.

Fórum 18 príspevkov
Planina Galmus na snežniciach 21/03/15 19:00 18 príspevkov
Najnovšie články autora
 
Prístrešok Pozorovateľňa vtáctva Duna Počas leta 2016 sa objavila na brehu Dunaja pri zdrži Hrušov zvláštna stavba. Jej oblé tvary podobné vtáčiemu krídlu priťahujú pohľady všetkých cyklistov a korčuliarov na hrádzi. Kto podíde bližšie, dozvie sa z plagátov na jej stenách, že ide o netypickú, dizajnovú pozorovateľňu vodného a sťahovavého vtáctva. Je výsledkom bilaterálneho projektu Fakulty architektúry STU v Bratislave v spolupráci s Bergen School of Architecture, ktorého súčasťou boli aj workshopy, kde návrh pozorovateľne postupne vznikal. Napohľad útla a útulná stavba poskytuje nielen výhľad zo strešnej obliny, ale aj prístrešie, tieň a pohodlie na oddych či opaľovanie s výhľadom na riečne ostrovy plné života. 08/10/16 Matúš Morong Podunajsko
Predstavenie Panorámy do vrecka – aplikácia PeakFinder Earth Konečne je to tu. Jeseň upratuje v plnom chvate. Novembrové severáky zhadzujú posledné lístie zo stromov, vzduch sa mrazivo vyčistil a hmyz kape v celých húfoch. Výhľady sa zrazu rozšírili z najbližších zaparených grúňov cez pol Slovenska. O chvíľu príde zima a Hiking galériu opäť zaplníme fotkami bielych Tatier zo vzdialených pahorkov a Fatier. Ideálny čas na... áno, na túru! A ešte na predstavenie jednej mobilnej aplikácie, ktorú si zapínam čoraz častejšie. PeakFinder (Hľadač vrcholov) razom spraví experta na panorámy aj z "nevedka", pre ktorého je Inovec len syr a pletie si Veľkú s Malou. 11/11/15 Matúš Morong Navigácia
Recenzia Prabos Tundra GTX Značku Prabos som mal donedávna podvedome spätú len s ponukou ARMY-shopov a výstrojom silových zložiek. Až nedávno publikovaný PR článok upriamil moju pozornosť na produktový rad Prabos Profi, v ktorom firma ponúka pestrú paletu trekingových topánok. Nálepka Made in Czech Republic ma prinútila pohľadať aj nejaké ohlasy na webe. Zisťujem tak, že domáci výrobca má svoju históriu a fanúšikov aj medzi turistami. Ponuku na vyskúšanie páru s označením Tundra GTX som nemohol odmietnuť. 06/05/15 Matúš Morong Obutie
Najnovšie články na titulke
 
Túra Z Jablunkovského k Vlárskemu priesmyku (2) Ráno opúšťam izbu dosť pred šiestou. Ivan zostáva aj na raňajky, žiadne plány nemá. Len kurz na sever, uvidí, kam to dá. Zachytí ma mobilom v plnej poľnej medzi dverami. Ja sa revanšujem jeho snímkou v posteli. Čaká ma dnes ozaj dlhý deň, minimálne na úrovni včerajšieho. dnes Vladimír Mikuš Javorníky, Biele Karpaty
Reportáž Ako sme označovali vrcholy pre nový OTO Ak sľúbi niekto niečo spraviť, som tak naivný, že si myslím, že to aj spraví. Po vyše dvoch mesiacoch čakania na označenia vrcholov pre nový OTO 24 vrcholov MK v BSK a zistení, že sľub zostal sľubom, vzal som veci do svojich rúk. Známa mi vytlačila na A4 označenia štyroch kopcov nad Bratislavou, a keďže som mal deň dovolenky, mohol som vyraziť. Kamarátka sa pridala, „lebo ve dvou se to lépe táhne“. včera Miroslav Svítek Malé Karpaty
Túra Rysy a Kôprovský štít – s búrkou o preteky Na sobotu som mal dohodnutý výstup na Gerlachovský štít a v prípade nepriazne počasia bola v zálohe aj nedeľa. Počasie bolo však dobré takmer celý víkend a pokaziť sa malo až v nedeľu poobede. Najskôr som nemal v pláne ostať aj druhý deň v Tatrách, keďže nie som veľký nadšenec tohto pohoria, ale nakoniec som si povedal, že keď už som tu, tak vybehnem niekam aj v druhý deň. 24/01/20 Pavel Forgáč Vysoké a Belianske Tatry

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Planina Galmus na snežniciach 21/03/15 19:00 18 príspevkov
Fakty
 • Pohoria
  • Galmus, Hnilecké vrchy
 • Počet dní
  • 1
 • Trasa
 • Nadmorská výška
  • max: 874 m n. m.
  • min: 623 m n. m.
 • Prevýšenia
  • stúpanie: 430 m
  • klesanie: 427 m
 • Vzdialenosť
  • 10 km
 • Náročnosť
  • 2
 • Ročné obdobie
  • zima
 • Dátum túry
  • 31.01.2015
 • Štart trasy
  • šírka: 48.8801 ° SŠ
   dĺžka: 20.7421 ° VD
   » Mapa
 • Koniec trasy
  • šírka: 48.8801 ° SŠ
   dĺžka: 20.7421 ° VD
   » Mapa
 • SHOCart mapy
 • Doprava
  • autom, parkovanie pri hoteli Poráč Park
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
0.83 (0.28)