Tak práve preto sa dnes oplatilo ísť von, Tatry.
Túra

Lazy a zaniknuté kúpele Borda

15. 03. 2015
Konečne aj u nás na Východoslovenskej nížine trocha zasnežilo. Veď je začiatok februára, už bolo na čase, a preto dnes do auta beriem aj bežky, hoci neviem, či bude už dostatok snehu, hlavne aby bol nejaký starší základný. O tom však pochybujem, lebo dole cez týždeň aj pršalo. Na rovine si tohoročnú zimu veľmi neužijeme a aj keď nejakých 10 cm snehu napadne, tak už na druhý deň je po ňom. Stačí, aby sa doň poriadne zahryzlo slniečko svojimi lúčmi a môžeme sa už len tešiť na jarnú turistiku v Slanských vrchoch, dnes možno niekde pod Lazmi.

Trasa

Hájovňa pred kúpeľami Borda – vyhliadka Holubia hora – Lazy – pod Pecami – kúpele Borda – hájovňa

Ráno vyrážam smerom do Sečoviec, kde sa mám zastaviť ešte pre priateľa, s ktorým som sa dohodol na dnešnom dni. To však ešte neviem, že na križovatke stretnem aj Petra, a tak zastavujem, lebo sme sa už dosť dlho nevideli. Navrhujem mu, že sa s Tonom zberám niekde prejsť, nech ide so mnou k nemu a potom sa tam dohodneme, ako ďalej. Čo s dnešným turistickým dňom, to sa uvidí až na mieste, veď my to tu už dôkladne poznáme. Vyrážame teda v ústrety Slanským vrchom. Hore v dargovskom sedle však nechceme nechať auto, a tak sa pokračuje ďalej smerom k bývalým kúpeľom Borda. Odbočujeme z hlavnej cesty a po kilometri sme pri hájovni, kde niekedy zvykneme nechávať svojho štvorkolesového tátoša - aj dnes si ho tu ustajníme. Hneď, keď vystúpime von z auta, je vidieť, že aj keď snehu je okolo 10 cm, tak podklad na ceste nie je, a tak by sme zbytočne len ničili sklznicu. Tak dnes pôjdeme všetci traja na spoločnú túru. Tak kam sa ide? Celkom sa ukazuje aj pekné počasie, a tak možno bude vidieť aj ku Kojšovskej holi či Vysokým Tatrám. Preto smerujeme od hájovne po modrej, z ktorej odbočíme vľavo k Holubej hore. Pozrieme, ako to vyzerá z vyhliadky, potom smerom na Lazy, a ďalej sa uvidí. Od miesta, kde sa modrá stáča hore vpravo od asfaltovej cesty, pokračujeme ešte asi 200 m a odbočujeme vľavo smerom k Holubej hore a potom smerom na západ hore po lesnej ceste na hrebeň. Celou cestou až k miestu, kde odbočujeme k vyhliadke, nás sprevádzajú potôčiky vody pretekajúce po ceste. Po niečo viac ako pol kilometri odbočujeme vľavo na chodník a trocha strmšie stúpame. Z hrebeňa odbočujeme na juh a po 100 metrov sa nachádza samotná vyhliadka, z ktorej je pekný výhľad na juh a západ.

Vyhliadka

Menšia skalná stena, ktorú je vidieť aj z cyklotrasy smerom na Herľany alebo z vrcholu Ploská. Nachádza sa na južnom hrebeni Holubej hory, s plošinkou niekoľkých štvorcových metrov. Dnes sme dole pod plošinku nešli, ale na webe sa dajú nájsť aj iné fotografie z týchto miest. Dnes sa naskytá pekný pohľad na južnú časť vrchov pod Bogotou, samotný Dargovský priesmyk aj s pamätníkom. Za ním je vidieť Ploskú a nad ňou Tereš, za ním samotná Bogota, vľavo sú to Veľký a Malý Žiar. Vpravo dole nižšie je to Hrádok a za ním v pozadí Hradisko nad Slancom a vrcholy Dobrák a Bradlo. Dokonca sa dajú rozoznať aj Veľký Milič a Suchá hora. Na juhozápad sa v opare črtajú aj veže a komíny U.S. Steel Košice. Dnes je vidieť aj na Kojšovskú hoľu. Dole, najbližšie je osada Borda, vľavo Košický Klečenov, a potom aj Svinica. Celé to máme ako na dlani, len si sadnúť a preživať tieto výhľady. Oddychujeme a vraciame sa späť na lesnú cestu, po ktorej budeme pokračovať až pod Lazy. Samotný vrchol Holubej hory je ešte asi 700 m severnejšie po hrebeni. Dnes ho prechádzať nebudeme. Schádzame do doliny a dostávame sa na druhú stranu pod Lazy.

Mierne stúpame po lesnej ceste až pod hrebeň Lazy a to čo sme v duchu tušili, sa stáva aj skutočnosťou. Aj napriek veľkej vzdialenosti (okolo 100 km) je dnes vidieť až k našim veľhorám Vysokým Tatrám. Predsa, je zima a samotný vzduch je priehľadnejší. Slniečko nám krásne svieti od chrbta, až je niekedy zle pozerať do trblietavého snehu. Tu hore od 700 m je ho už pomaly aj 30 cm. Zastavujeme sa a pokračujeme hrebeňom smerom na východ k vrcholu Lazy.

[ Tipy na túry, aktuality z hôr a iné zaujímavosti môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstragrame ]

Lazy

Vrchol s nadmorskou výškou 859 m. Vraj niekedy sa tento vrch volal Lysá, ale nik nevie, prečo bol premenovaný. Dnes po víchriciach a polomoch, ktoré tu v posledných troch rokoch boli, je neskutočne holý. Len sem-tam sa tu do výšky šplhá nejaký ten semenáč. Už od smerovníka Spálená stráň sem prichádzajú tri turistické značky. Modrá z Herlian smerom do Dargovského priesmyku cez zaniknuté kúpele Borda. Medzinárodná červená E3 a žltá z Dargova cez Bačkovskú dolinu a Parušťan. Z Lazov sú pekné výhľady južným smerom k Bogote a Zemplínským vrchom. Na západ je vidieť Kojšovskú, niekedy aj Kráľovu hoľu. Na sever je vidieť zas Makovicu, Rankovské skaly, v pozadí aj špicu vysielača Dubník a tiež Čiernu horu. Severozápadne aj Čergov a Tatry. Dobré miesto s výhľadom na celú dolinu medzi Lazmi a Veterníkom je aj zo sedla smerom k smerovníku pod Spálenou stráňou. Veterník je známy svojou najhlbšou dierou s hĺbkou až 55 m (prezýva sa aj Vitrová dzira). Zastavíme sa aj na chate pod Lazmi, kde by dnes mohol niekto byť, lebo sme našli stopy po lyžiach. Áno, sú tam priatelia, a tak sa zastavíme na kus reči a trocha sa aj ohriať v teplej miestnosti. Osušíme sa a pokračujeme červenou dole až k smerovníku pod Pecami. Na vrchole Cigána nám ako fotografický objekt poslúži skupina ihličnanov s bielou prikrývkou. Nepokračujeme celú cestu po modrej od smerovníka, ale trocha zmeníme smer, aj tak sa opäť po lesnej ceste dostaneme na modrú, ktorou potom budeme pokračovať až na asfaltovú cestu. Pri chatkách odbočíme pozrieť sa po dlhšej dobe aj do zaniknutých kúpeľov Borda.

Zaniknuté kúpele Borda

Nachádzajú sa od hlavnej cesty 2,5 km smerom na sever, na západnej strane Slanských vrchov v nadmorskej výške 460 m. Majiteľmi pozemkov bola rodina Forgáčovcov. Poslednou majiteľkou bola Alžbeta, ktorá sa v roku 1920 vydala za Kelemena Waldebotta. Žili v kaštieli vo Vyšnej Kamenici. V roku 1938 museli utiecť do Maďarska a po skončení II. svetovej vojny do Kanady. Časť, kde boli kúpele, mali výletné a poľovné sídlo. Pri dome mali na podstavci aj sochu sv. Alžbety Uhorskej, ktorá bola jej patrónkou. Bolá zničená po II. svetovej vojne (o tom, ako sa to stalo, sa da dočítať na www.praveorechove.com)

Boli tu vybudované vaňové kúpele, ktoré slúžili pre obyvateľov okolia, ktorí si sem chodili liečiť reumatické choroby. Za predchádzajúceho režimu sa tu usporadávali stretnutia mládeže, pionierske tábory a podobne. Mala to v správe od roku 1972 Jednota spotrebné družstvo. Bol tu čulý ruch. Dnes sú kúpele zdevastované. Hlavnú budovu od roku 1989 odkúpili saleziáni dona Bosca, ale už dnes aj to nie je pravda. Niekto to vraj odkúpil, tak sa dáme prekvapiť, ako to s ňou skončí. Najviac je udržiavaná časť, kde bol niekedy pioniersky tábor, ktorý vlastnili bývalé Východoslovenské železiarne Košice – VSŽ. Sú to však už všetko súkromné chatky. Odchádzame po ceste smerom k spojnici ciest a k hájovni. Míňame zanedbané futbalové ihrisko, točíme sa cestou vľavo a odbočujeme doprava. Po niekoľkých minútach sme už na konci dnešného putovania a skladáme svoje veci do auta.

Musím však podotknúť, že aj keď dnes to bola jedna z tých kratších túr a trasa sa tvorila cestou, tak sa nám s priateľmi skutočne vydarila. Dnešný zimný slnečný deň bol ako stvorený na prechádzku v horách. Škoda, že sme nemohli využiť aj bežecké lyže, určite by tento článok bol v niečom iný, ale podstatné je pre čitateľa priblížiť aj túto menej navštevovanú časť Slanských vrchov.

Fórum 3 príspevky
Lazy a zaniknuté kúpele Borda 15/03/15 17:13 3 príspevky
Najnovšie články autora
 
Túra Zamkovského a Téryho chata zo Smokovca Opäť sa po čase dostávam do Vysokých Tatier, aby som spoznal ďalšie tatranské chaty v našich veľhorách. Trocha vysokohorskej turistiky nezaškodí, aj keď to nebude niekde na vrchole tatranského štítu. Veď aj tatranské doliny majú svoje nezabudnuteľné čaro strávené na chodníku. Zároveň obohatí turistu o krásu tatranských vrcholov počas prechodu dolinou k niektorej horskej chate. Veď niektoré sú aj v nadmorských výškach nad 2000 metrov, takou je známa "Térynka". Scenéria skalnatých vrcholov po oboch stranách dolín len dodá šľahačku s čerešničkou na torte. 25/10/20 Marián Jaššo Vysoké a Belianske Tatry
Túra Lačnovský kaňon, Zlá diera a Vrátnica Leto so svojimi horúcimi a slnečnými dňami prináša aj tmavé mračná a intenzívne búrky. Vo väčšine prípadov až v poobedňajšom alebo podvečernom čase, a tak je dostatok času na peknú turistiku. Využívam preto možnosť návštevy jedného pekného kaňonu v pohorí Braniska. Ak sa k tomu pridá ešte jedna jaskyňa a neskôr pekné skalné okno, tak je o zážitky postarané. Búrka nakoniec nebola, takže letná nedeľa dopadla nadmieru k mojej spokojnosti. 28/09/20 Marián Jaššo Branisko
Túra Kurčínska Magura - okruh z Legnavy Čas leta a prázdnin je práve na prelome a využívam poslednú možnosť na turistiku počas dovolenky v okolí Bardejova. Mal som toho v pláne viac, ale nie celkom dobré počasie ma trocha odrádzalo od veľkých aktivít v prírode. Napriek tomu som hľadal niečo, čo by sa dalo stihnúť v priebehu do času búrok, ktoré prebiehali každý deň v poobedňajších hodinách. Hľadaním po nete som našiel jednu turistickú akciu, ktorú organizovala obec Údol, a to výstup na Kurčínsku Maguru. Tejto sa mali zúčastniť aj turisti z Bardejova. Preto som sa s nimi skontaktoval a strávil som nádhernú sobotu v neznámom prostredí Ľubovnianskej vrchoviny, v jej východnej časti pri poľskej hranici. 17/09/20 Marián Jaššo Ľubovnianska vrchovina
Najnovšie články na titulke
 
Túra Na Čachtický hrad a Veľký Plešivec s deťmi Po minulotýždňových doslova monzúnových dažďoch tento víkend opäť nesľubuje ideálne počasie na turistiku. No aj naši dvaja turisti vedia, že neexistuje zlé počasie, iba zle vybavený turista. S týmto heslom v sobotu ráno chalani mudrujú nad mapou hradov západného Slovenska. Nedosiahnutých cieľov je v nej ešte veľa. Máme záujem o miesta, kde nestretneme veľa ľudí. No okrem hradu by sme sa radi pekne prešli, predýchali pľúca, čo je v "rúškovej" dobe veľmi potrebné. S maminou si balia batohy a ja sa s radosťou pripájam. dnes Daniela Mäkká Malé Karpaty
Cyklotúra Z Duklianskeho priesmyku na Devín na bicykloch 4 Krátka správa z dlhej trasy alebo dlhá správa z krátkej trasy... Posledný zo série štyroch článkov o cyklistickom prechode z Duklianskeho priesmyku na hrad Devín, ktorý je voľne inšpirovaný Cestou hrdinov SNP. V tejto časti prechádzame z Turčianskych Teplíc na hrad Devín. dnes Miloš Hajdin Biele Karpaty, Malé Karpaty, +
Podcast S Mariánom Jasíkom o ochrane biodiverzity v slovenskej prírode Okrem bezzásahu, ktorý je prospešný v lesoch, sú v ochrane prírody potrebné aj aktívne zásahy. Prečo ich robíme, kde sú nutné a ako prispievajú k zachovaniu biodiverzity, sme sa rozprávali v 20. dieli HIKING podcastu s Mariánom Jasíkom. včera Soňa Mäkká Rozhovory

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Lazy a zaniknuté kúpele Borda 15/03/15 17:13 3 príspevky
Fakty
 • Pohoria
  • Slanské vrchy
 • Počet dní
  • 1
 • Trasa
 • Nadmorská výška
  • max: 859 m n. m.
  • min: 432 m n. m.
 • Prevýšenia
  • stúpanie: 560 m
  • klesanie: 560 m
 • Vzdialenosť
  • 11 km
 • Náročnosť
  • 2
 • Ročné obdobie
  • zima
 • Dátum túry
  • 01.02.2015.
 • Štart trasy
  • šírka: 48.7516 ° SŠ
   dĺžka: 21.5325 ° VD
   » Mapa
 • Koniec trasy
  • šírka: 48.7516 ° SŠ
   dĺžka: 21.5325 ° VD
   » Mapa
 • SHOCart mapy
  • » mapa momentálne nie je v ponuke
 • Doprava
  • kúpele Borda, Dargovský priesmyk - parkovisko pri pamätníku
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
1.33 (0.57)