Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Svet Peru - Nazca Lines

Záhadné geoglyfy v púšti Nazca, ktoré vznikli v období rozkvetu nazcanskej kultúry pravdepodobne niekedy na prelome nášho letopočtu, nedajú dodnes spávať mnohým bádateľom, vedcom a fantastom. Rôzne geoglyfy boli na povrchu zeme zaznamenané v Južnej Amerike od Ekvádoru až po Chile, ale najväčšia koncentrácia obrazcov sa nachádza práve v Nazce.

Jedná sa o spleť navzájom sa pretínajúcich čiar dlhých aj vyše 20 km (!), plôch, ktoré pripomínajú rolovacie dráhy lietadiel, vyrytých obrysov rôznych zvierat, rastlín i čudných tvorov, ktorých rozmery niekedy presahujú aj niekoľko sto metrov. V okolí Nazca boli objavené v horách aj plochy, ktoré zarovnali hrebeň niektorých kopcov. Koho to bolo dielo? Komu malo slúžiť a aký zmysel mali všetky tie čiary, plochy a obrazce v nehostinnej suchej púšti? Je to výtvor ľudí alebo mimozemskej civilizácie? Paradoxné je, že tieto geoglyfy je možné pozorovať prakticky iba zo vzduchu. Aj keď označíme za tvorcu geoglyfov človeka z pred 2000 rokov, ako a načo vytvoril dielo, ktoré bolo pre jeho zrak nepozorovateľné ? Nazca Lines boli objavené pre nový svet až v 20-tych rokoch nášho storočia pri náhodnom prelete lietadla nad púšťou Nazca. Prvý sa vedecky začal zaoberať geoglyfami Paul Kosok, Američan ruského pôvodu. Neskôr prebrala štafetu nemecká matematička Maria Reiche, ktorá sa venovala výskumu čiar 45 rokov svojho života a vďaka Nazca Lines sa tu natrvalo usadila. Zomrela iba v roku 1998, vo veku 95 rokov. Kvôli osvete i ochrane Nazca Lines zaviedla Maria Reiche v Nazca večerné prednášky, na ktorých oboznamuje turistov s výsledkami výskumov a ďalšími informáciami, ktoré majú súvis s Nazca Lines. Vďaka nej vznikli prvé kompletné mapy okolia so zakreslenými čiarami a má veľkú zásluhu na ochrane čiar pred vplyvom človeka. Na základe rôznych výskumov vzniklo mnoho teórií o záhadných čiarach. Geoglyfy sú vysvetľované ako veľký astronomický kalendár, odraz hviezdnej oblohy, kultové miesto pre cirkevné obrady, zhromaždiská, označovanie územia podľa značiek jednotlivých kmeňov, odkaz bohom alebo signál pre mimozemské civilizácie. Geoglyfy môžu mať tiež súvis s hľadaním vodných zdrojov v okolí vzhľadom na to, že v oblasti Nazca sa zachoval aj dômyselný systém pozemných a podzemných akvaduktov, ktoré sa podobne ako geoglyfy zachovali do dnes. Výsledky všetkých výskumov a hypotéz zhodnotil medzi vedcami nie príliš populárny fantasta švajčiarskeho pôvodu Erich von Däniken vo svojej knižke Záhadná Nazca. Na základe vlastných výskumov v tejto oblasti popiera väčšinu vyslovených teórií a tvrdí, že o Nazce prakticky nevieme stále nič určité. Nazcu zaregistrovalo Unesco v roku 1995 do zoznamu svetového, kultúrneho a prírodného dedičstva. Nazca sa nachádza v silnej seizmickej zóne. Zemetrasenie pred 4 rokmi vážne poškodilo mesto. Nazca Lines zostali neporušené. Vďaka suchej púštnej klíme sa obrazce zachovali 2000 rokov. Jediné vážnejšie poškodenie Nazca Lines spôsobila výstavba panamerickej cesty z Aljašky do Patagónie, ktorá vedie aj naprieč Nazca Lines. Napriek tomu, že stavební inžinieri tu strávili v 20-tych rokoch tohoto storočia niekoľko mesiacov, nemali ani potuchy o tom, čo sa nachádza v ich okolí.

Sedíme na letisku a čakáme na prípravu malého jednomotorového lietadla. Okrem nás troch čakajú s nami aj jeden Talian a Američan. Do formulárov na letisku vypisujeme nielen svoj vek, ale aj váhu. Najzavalitejší z nás je pilot lietadla a kapitán v jednej osobe. Lietadielko je pripravené, môžeme nastupovať. 10 minút zahrievame stroj na zemi, potom sa pohýňame. Pilot je skúsený, štartujeme ľahko a plynule. Najprv letíme ponad domy a polia v blízkosti mesta. Potom krajina pod nami pustne a my pozorujeme prvé čiary. Letová výška je 200 m. Pilot stáča lietadlo prudko doľava a ukazuje nám prvý púštny obrazec. Potom to stočí prudko doprava a ukazuje ďalší. Postupne prejdeme ponad astronauta, kolibríka, strom, kondora, pavúka, opicu a ďalšie známe geoglyfy. Medzitým všetkým pozorujeme spleť čiar a plôch. Vystríhali nás, aby sme príliš veľa neraňajkovali, lebo kolísavý let v malom lietadle môže mať aj negatívne dôsledky. Všetci znášame nakláňanie a zmeny smeru v pohode. Nepríjemný pocit mám v žalúdku iba keď sa príliš dlho dívam do objektívu kamery. Po 25 minútach od štartu pristávame opäť bezpečne na letisku. Som sklamaný z dĺžky letu, ktorý mal trvať 45 minút a zdá sa mi, že nám pilot ukázal z Nazca Lines veľmi málo. Po pristátí nás v lietadle strieda ďalšia skupina turistov. Vo vzduchu sú už ďalšie lietadlá. Biznis je biznis! V cene $30 na osobu máme okrem letu a dopravy na letisko zahrnutú aj návštevu nazcanského pohrebiska, keramickej a zlatníckej manufaktúry.

Po polhodinke jazdy autom vystupujem do príšerného úpeku púšte a prezerám si odkryté pohrebiská starých Nazcancov. Vo štvorcových jamách v hĺbke až do 3 metrov pozeráme z očí do očí mumifikovaným kostlivcom, ktorí sedia v skrčenej polohe, tvárou vždy k východu slnka. V hroboch sú okrem skrčencov uložené aj biele lebky, kosti končatín, keramické predmety, kusy látok a vlasy dlhé niekedy aj 3 m, ktoré boli výsadou miestnych šamanov. Nahlas uvažujeme, či je morálne týmto spôsobom rušiť pokoj mŕtvych. Tí boli v minulosti často rušení huackermi, čiže vykrádačmi hrobiek, ktorí v honbe za ziskom kradli z hrobov drahé kovy, keramiku a zachovalé látky. Na tomto hlavnom pohrebisku vďaka ochrane a turistom už huackeri nevyčíňajú, ale ostatné menšie pohrebiská sú záujmom huackerov aj dnes. Po návšteve pohrebiska nás sprievodca zavedie do dielne, kde vyrábajú ručne keramiku podľa nazcanského vzoru. Prehliadka je spojená s predajom suvenírov. Potom navštívime neďalekú manufaktúru, kde ľudia pomerne primitívnym spôsobom získavajú z minerálov v okolí zlato. Hodiny a hodiny stoja na doske, ktorá balancuje na veľkej kruhovej nádobe v kadi s kalnou tekutinou. Ich pohyb sme prirovnali k aerobickému cvičeniu. Do kade sa neustále kýbľami prilieva voda a oni akoby ryžovali postupne kúsky zlatého kovu. Pripomenulo nám to metódy získavania zlata z pred 200 rokov. Plat “airobického drtiča” bol asi 15 SOL denne, čo je cena jedného obeda v bežnej reštaurácii. Pri manufaktúre sa dali kúpiť obrúsené kamene, polodrahokamy a rôzne ďalšie suveníry. Po náročnom doobedňajšom programe relaxujeme v hosteli. Nazca je veľmi chudobné a nie vždy bezpečné mesto, ktoré drží nad vodou najmä turistický ruch. Väčšina turistov cez Nazca iba prejde, preletí ponad Nazca Lines, strávi tu noc, nanajvýš dve a ide ďalej. Ani my sme neboli výnimkou.

Večer sa zúčastňujeme sa na prednáške o Nazca Lines, ktorú vedie Rakúšanka Viktória. Táto prednáška mala nadväzovať na tradíciu populárnych prednášok Maria Reiche. Pri vstupe do miestnosti nás prekvapí vstupné $3 na osobu. Maria Reiche, ktorá sa celé roky húževnato venovala výskumu geoglyfov dávala prednášky každý večer zadarmo. Po dvoch hodinách strávených v prítomnosti tejto dámy mám z celej prednášky zmiešané pocity. Moja úroveň poznania sa príliš nezmenila, celý výklad bol nesúvislý a nekoncepčný, jej faktické údaje boli často krát vo vzájomnom rozpore alebo nie úplne presné. Viktória sa výskumu aktívne nevenuje a zdalo sa mi, že sa priživuje na odkaze Marii Reiche. Počas prednášky som položil Viktórii zopár konkrétnych otázok a tá to zobrala konfrontačne. Moji spoločníci neodolali a po veľmi dobrej večeri v čínskej reštaurácii v Nazce zavítali do novootvoreného Planetária, kde absolvovali ďalšie kolo prednášok, tentokrát za $6. S úrovňou prednášky v planetáriu, ktorá bola o poznanie vedeckejšia boli oveľa spokojnejší.

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

Expedícia Peru 2000

Kompletné zápisky z akcie sú tu.

Najnovšie