Žltá veža
VHT

Široká veža

24. 05. 2015
Prišiel posledný deň nášho pobytu v Tatrách a na záver sme si nechali Širokú vežu. Ešte večer sme nevedeli pri daždivom počasí, či na ňu vôbec pôjdeme. Ale skorý ranný budík nebol zbytočný. Ráno je krásne jasno, slnko len tak láka ísť niekde von a vieme, že ak nechceme zmoknúť, treba ísť hneď.

V tichosti sa balíme, lebo osadenstvo izby ešte spí a vytratíme sa do jedálne, kde si rýchlo dáme niečo na raňajky. Veľmi sa nezdržujeme, lebo síce je od rána krásne a vidieť jasnú oblohu, no je len otázkou času, ako dlho to vydrží a kedy prídu oblaky a búrka, ako každý deň.

Trasa

Téryho chata – Dolinka pod Sedielkom – Priečne sedlo – Široká veža – Priečne sedlo – Dolinka pod Sedielkom – Pfinnova kopa – Téryho chata – Malá Studená dolina – Zamkovského chata – Starolesnianska poľana – Hrebienok – Starý Smokovec

Pred Téryho chatou je ešte ticho, všetko spí, len slnko vychádza nad obzor a vykresľuje krásne ráno. Pomaly sa uberáme smerom na Priečne sedlo v závere Malej Studenej doliny, kde začneme náš výstup. Cestou nestretneme ani človeka, len kamzíci sú už hore a robia nám sprievodcu až pod Priečne sedlo. Priznám sa, že cez Priečne sedlo som dlhšiu dobu nešiel, a tak pozerám, ako je natiahnutá druhá línia reťazí pre výstup alebo zostup. Je tu až neštandardne prázdno. Ak by sme sem prišli o pár hodín neskôr, už by tomu asi tak nebolo. Teraz si ale môžeme vychutnať ticho všade navôkol. Pri lezení v starej línii reťazí som objavil poškodenú majlonku, ktorá spája dve reťaze do jedného celku. V tomto okamihu s tým nemôžem viac spraviť, ako to, že som ju nafotil a po návrate som fotografiu ukázal chatárovi na Téryho chate. V tejto časti doliny, na rozdiel od výstupu na Ľadové štíty, sme nemali na trase skoro žiaden sneh. Zakrátko sme bez zdržaní dorazili do Priečneho sedla (2352 m).

Dávame si krátku prestávku, spojenú s fotogenickými výhľadmi na okolie a prípravou výstroja na lezenie do terénu mimo chodník. Pozeráme skaly a hľadáme, kadiaľ smeruje naša cesta na Širokú vežu. Čím ideme vyššie, terén je viac rozpadnutý, občas je trasa celkom viditeľná, niekedy ju treba viac hľadať. Je to prevažne dosť veľké suťovisko, miestami skôr chodeckého terénu, miestami ľahkého lezenia. V závere výstupu je terén trochu schodnejší a skaly sú spevnené aj trávou, miestami s kratšími úsekmi, ktoré treba prekonať po naklonenej platni s prasklinami, čo pomôže aj pri výstupe.

[ Tipy na túry, aktuality z hôr a iné zaujímavosti môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstragrame ]

Zakrátko sme hore a dostávame sa na hrebeň, ten ešte pár metrov prejdeme a sme v najvyššom bode trasy. Úspešne sme vyšli na vrchol Širokej veže (2461 m). Hore nás majú asi radi, lebo počasie je stále pekné, aj keď na oblohe sa ukazuje predzvesť blížiacej sa oblačnosti. Zatiaľ je to len ľahký opar, čo mierne dofarbuje modrú oblohu, ktorá nás sprevádzala od rána. Slniečko ešte stále pekne svieti, tak si dávame na vrchole prestávku. Posedíme a popozeráme sa po okolitej krajine. Samozrejme, nechýba vrcholová fotografia, podebatíme o výstupe a premýšľame nad blížiacim sa zostupom. Túra zatiaľ dopadla dobre, ale úspešná túra je až vtedy, keď sme opäť na chate. Dlho sa nezdržujeme, aby nás každodenné búrky nezastihli na hrebeni, máme v pláne sa zastaviť ešte na Pfinnovej kope cestou na chatu.

Z vrcholového hrebeňa sa po platniach rozhodneme zlaniť jednu dĺžku, dalo by sa to aj zliezť, ale keď máme lano, bolo to bezpečnejšie aj pohodlnejšie. Miestami potom opatrne schádzame v suťovisku. Pomaly sa dostávame nad Priečne sedlo, kde sa opäť rozhodneme využiť lano a zlaníme priamo do sedla. Vyšlo to akurát na jednu dĺžku a bolo to rýchlejšie, ako sa snažiť zliezať v strmšom teréne.

Na oblohe sa začínajú zbiehať oblaky a slnečné ráno je minulosťou. Našťastie je zatiaľ skôr polojasno, tak v pohode pokračujeme dolu z Priečneho sedla smerom na Téryho chatu. Cestou ešte odbočíme na Pfinnovu kopu (2060 m), kde výstup bol skôr prechádzka, ale zato nás čakajú hore pekné výhľady na celú Malú Studenú dolinu. Tiež sa dlho nezdržíme. Ešte musíme zbehnúť na chatu, zbaliť ostatné veci a čaká nás zostup do Starého Smokovca, kde parkujeme auto.

Keď prídeme na chatu, tak je v nej rušno. Dlho sa tam nezdržujeme, len zbalíme veci, ale dáme si pred cestou aspoň čaj a kapustnicu. Síce kapustnica bola inde lepšia, ale po výstupe padla vhod aj taká, aká bola. Pred odchodom poviem chatárovi o poškodenej majlonke a kráčame dolu. Cesta ubieha bez zastávok. Len na Hrebienku, keď sa pozrieme späť, vidíme, že sme zišli práve včas. Celá Malá studená dolina je zatiahnutá v čiernej oblačnosti a pohrmieva. To bol aj dôvod - okrem záverečného pohľadu na miesto, kde sme boli a kde sme prežili pekné štyri dni - čo motivoval k otočeniu späť. Zakrátko sme v suchu pri aute a ostáva nám pobaliť veci, prezuť sa a môžeme vyraziť na cestu domov.

Dovidenia Tatry, čoskoro sme zasa späť!

--
Pozn. redakcie: Uvedená trasa je VHT túrou mimo značených turistických značených trás. Nejde o horolezeckú túru, hoci sa v nej môžu nachádzať krátke čiastkové úseky, odbočky a/alebo mikro-varianty, ktoré de jure podmienku horolezectva podľa Návštevného poriadku TANAP-u môžu spĺňať. Preto upozorňujeme, že tu uverejnenú trasu možno legálne absolvovať iba nasledovným spôsobom:
 • v sprievode horského vodcu, alebo
 • v sprievode inštruktora vysokohorskej turistiky (KST, SVTS) a po absolvovaní kurzu v jednej z uvedených organizácii.
Horolezci, organizovaní v horolezeckom spolku, môžu vystúpiť na vrchol, prípadne na iné medzibody tejto túry iba ak existuje náročnejší variant s horolezeckým charakterom.
Fórum 9 príspevkov
Široká veža 07/08/17 08:12 9 príspevkov
Najnovšie články autora
 
Cyklotúra Z Turca cez Čičmany a Bojnice Pred plánovaným okruhom okolo Tatier sme si chceli na začiatok dať ešte niečo menšie, taká rozcvička v Turci. Pôvodný plán bol, že to bude okruh s dĺžkou okolo 100 až 120 km. Tak, plány sú ale na to, aby sa plánovali a potom sa priebežne menili. Takže viac o tom, čo z toho nakoniec vzniklo, je napísané nižšie. 08/12/20 Michal Mikuláš Malá Fatra, Strážovské vrchy, +
Cyklotúra Okolo Malej Fatry a Súľovských vrchov Tento rok som úspešne pridal do série okruhov “Okolo”, aj v poradí druhú trasu. Tentokrát to bola trasa, ktorá by sa dala nazvať skrátene aj okolo Malej Fatry. Z Rajca som ale nepokračoval priamo na Žilinu, ale plánovane odbočil na Považskú Bystricu. Preto asi bolo správnejšie v nadpise uviesť okolo Malej Fatry a Súľovských vrchov. 05/11/20 Michal Mikuláš Malá Fatra, Súľovské vrchy
Cyklotúra Okolo Tatier Tento rok boli plány na leto rôzne, či už lezecké, alebo výjazd bicyklom. Jeden z plánov bol zobrať bicykle a ísť s kamarátom prejsť nejaké dlhšie trasy a horské prechody do Rakúska. Počasie ale dlho odkladalo možný termín odchodu, rovnako aj nešťastná korona, čo prišla na návštevu do Európy. Nakoniec prišiel na rad náhradný program. Musím ale hneď na začiatok povedať, že nebol o nič menej atraktívny a náročný na prechod ako pôvodné plány. Oživil som môj už starší plán, prejsť bicyklom okruh okolo Vysokých Tatier. 22/10/20 Michal Mikuláš Tatry, Vysoké a Belianske Tatry, +
Najnovšie články na titulke
 
Túra Púchov - Lednica - Vršatec Je pol piatej pred večerom a začínam túru. Dnes to ani túra nebude. Potrebujem len dôjsť na miesto, kde strávim nasledujúcu noc. Ono vlastne ani nezačínam, kráčať som začal už o šiestej ráno v Považskej Bystrici. Len teraz sa odpojila na púchovskej, asi najnovšej železničnej stanici na Slovensku, polovica výpravy a nasadla na vlak. Tým sa zásadne mení charakter môjho putovania po turisticky zaujímavých miestach Považia. Navliekam ich ako perly náhrdelníka na šnúru mojej trasy. dnes Vladimír Mikuš Biele Karpaty
Správa Aký bol rok 2020 – návštevnosť a najlepšie články Prelom rokov je dobrá príležitosť na bilanciu. Návštevnosť nám opäť narástla, no minulý rok bol špeciálny kvôli epidémii koronavírusu a preto bol nárast veľmi výrazný. Objavili nás totiž aj ľudia, ktorí bežne do hôr nechodia alebo chodia len príležitostne. Vďaka pandemickým opatreniam však boli iné možnosti rekreácie obmedzené a tak turistika zaznamenala boom. Z pohľadu autorov nám opäť tradične aktívni autori aj tento rok venovali svoju priazeň, a privítali sme aj niekoľko nových. Okrem klasických popisov túr ďalej pokračujeme v rozvoji tém ochrany prírody a veľký nárast obľúbenosti zaznamenali aj naše podcasty. včera Ľubomír Mäkký Zaujímavosti
Túra Slovenskom 4: Zamagurie, Spiš a Šariš Štvrtá časť môjho putovania „od domu až domov“ okolo Slovenska. V tejto časti prejdem cez Pieniny, Ľubovniansku vrchovinu, Čergov, Branisko a Čiernu horu. 16/01/21 Pavel Forgáč Čierna hora, Branisko, +

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Široká veža 07/08/17 08:12 9 príspevkov
Fakty
 • Pohoria
  • Tatry - Východné Tatry - Vysoké Tatry (Tatranský národný park)
 • Počet dní
  • 1
 • Nadmorská výška
  • max: 2461 m n. m.
  • min: 1010 m n. m.
 • Náročnosť
  • 3
 • Ročné obdobie
  • leto
 • Dátum túry
  • 22.07.2014
 • Štart trasy
  • šírka: 49.19001 ° SŠ
   dĺžka: 20.19908 ° VD
   » Mapa
 • Koniec trasy
  • šírka: 49.13935 ° SŠ
   dĺžka: 20.22208 ° VD
   » Mapa
 • Voda
  • Téryho chata
   Zamkovského chata
   Rainerova chata
   Hrebienok
 • SHOCart mapy
 • Doprava
  • Hrebienok (pozemná lanovka) - Starý Smokovec (vlak, bus) - Poprad (vlak, bus)
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
1.26 (0.59)