Ferrata

Okolie Dürnsteinu

16.06.15
Dürnstein je starobylé vinohradnícke mestečko neďaleko Kremsu. Leží na brehu Dunaja, ktorý sa zarezáva do malebnej pahorkatiny. Okolité kopčeky majú nadmorskú výšku do 750 metrov, je tu však množstvo žulových skál. Na niektoré vedú krátke nenáročné via ferraty, na ktoré sa oplatí vybrať, keď je vo vyšších horách ešte sneh, prípadne horšie počasie.

Hoher Stein

Región som doposiaľ navštívil trikrát. Počas prvej prechádzky, na Troch kráľov 2014, som obehal zaistené cesty uvádzané na stránke bergsteigen.com. Prvou je ferrata na skalu ležiacu severne od dedinky Nesselstauden. Auto som odstavil na križovatke lesných ciest Kastelkreuz a zamieril som na severozápad. Cestou som chcel vyliezť na skalu Friedrichfelsen, pretože jej temeno by malo byť najvyšším bodom Dunkelsteiner Waldu, ale nenašiel som drevený rebrík, ktorý sa spomína na internete.

Kúsok za Friedrichfelsen leží Hoher Stein. Je to skala, ktorá je pri pohľade zo zvážnice malá a nezaujímavá. Je však na strmom svahu a zdola je impozantná. Vedie na ňu zopár ciest pre horolezcov, ktorí opačnou stranou za pomoci ferraty schádzajú. Trasa prekonáva asi 20 výškových metrov a jej náročnosť je B. Okrem istiaceho lana sú na nej dva rebríky a zopár kolíkov. Z vrcholu je nádherný výhľad do údolia Dunaja.

Hirschwand

Presunul som sa severnejšie. Zaparkoval som na malej ploche za dedinou Rossatz a vyrazil som na juh. Chodníkmi a lesnými cestami som prišiel na kopec Seekopf, na ktorom je vyhliadková veža. Z jej vrcholu je nádherný výhľad, no veža je stará, niektoré šteblíky na rebríkoch držali iba silou vôle.

Kúsok severnejšie je sústava skalných veží, ktoré tvoria skalnú stenu Hirschwand. Na vrchol vedú dve miniferraty náročnosti A/B. Na istenie slúži lano a množstvo kramlí. Z vrcholu je dobre vidno skalné mesto na svahu nad Dunajom. Mrzuté je iba to, že sa na začiatku ferrát treba predierať pomedzi šípkové kríky. Cez skalné mesto som sa vrátil k autu a presunul som sa k Dürnsteinu.

Vogelbergsteig

Mestečko Dürnstein ma očarilo. Má mestské hradby, zámok, jeden kostol je barokový, druhý má románsku vežu a z gotického zostali ruiny. Nad mestom je zrúcanina hradu, v ktorom bol podľa povesti väznený anglický kráľ Richard I. Levie srdce.

Kúsok za Dürnsteinom je kopec Vogelberg, na ktorý vedie nádherný chodník. Miestami je istený lanom, je však pohodlný a jeho náročnosť je A. Napriek tomu bol zo všetkých troch dnes absolvovaných chodníkov najkrajší. Z ostrohov nad údolím sú nádherné výhľady na údolie Dunaja s Dürnsteinom. Pekný výhľad je z Kanzelu severnejšie. Na opačnej strane údolia je vyhliadková veža Starhembergwarte a dolu pod ňou som si nemohol nechať ujsť ruinu hradu. Keď som sa motal rozvalinami, slnko sa skotúľalo za kopčeky a zošerilo sa.

Schanzriedel

Druhý krát som do oblasti zavítal na Štefana 2014, tentokrát podľa stránky klettersteig.de. Prešiel som dva chodníky o kus ďalej a jeden neďaleko Dürnsteinu. Z dedinky Droß som sa vybral na Schanzriedl. Je to skalnatý ostroh nad riečkou Krems, z ktorého je krásny výhľad. Tesne pod vrcholom sú dve kramle, stúpačka a asi 3 metre dlhé lano. Je tu miniatúrna ferrata. Treba však povedať, že Schanzenriedl je pekné miesto. Ak budete mať 2 hodinky času, oplatí sa sem pozrieť.

Falkenwände

Tretíkrát som sa do okolia Dürnsteinu pozrel koncom marca 2015. Inšpirovala ma tourenbuch Roberta Rosenkranza. Zaparkoval som pod osadou Heudürr a strmým žľabom som vyšiel na lúku pod vyhliadkovou vežou Weiglwarte. Tu treba odbočiť na juh na nevýrazný hrebienok. V lese sa objavia skaly, ktoré začnete obchádzať zľava. Ktosi modrou farbou namaľoval na stromy a na skaly čísla. Keď prídete k 13-ke, treba sa pustiť do skál a vyliezť do sedielka medzi skalnými vežami. Tu si treba odložiť batoh, ďalej sa ide naľahko.

Zo sedielka vyrazíme na sever. Ja tu skala, na ktorej bolo podľa údajov na internete ešte v roku 2011 čudné umelohmotné lano. Dnes tu nie je, zostali iba kramle. Bez nich by som na veže nevyliezol. Kramlí je spolu asi osem. Štyri na pravej strane skaly kúsok za nástupom a štyri v špáre, ktorá oddeľuje žulové veže v závere. Náročnosť chodníka je C, avšak je to skôr lezenie na úrovni II UIAA, ako zaistená cesta.

Z vrcholu je krásny výhľad do údolia Dunaja. Viem to, lebo som videl obrázky. Keď som bol na skalách, bolo dymno a nevidel som ani len Dunaj v údolí pod skalami. Pri zostupe som mal menší problém, pretože ma pud sebazáchovy nechcel pustiť na šikmú skalnú platňu, ktorá končila zvislou skalou. Na tretí pokus som to zvládol a zliezol som dolu. Za mokra by som hore nešiel.

Smiley Steig

Zbehol som k autu a presunul som sa k Dürnsteinu. Čakala ma prechádzka pomedzi skaly spestrená ľahkým lezením. Zaparkoval som pri železničnej stanici a lúkou posiatou poniklecami som vyšiel ku skalnému mestu. Lezci sa tu šplhajú na skalné veže a turisti sa bavia lezením po skalách. Tiež som na pár vyliezol.

Nad skalným mestom som vybehol na kopček a dolinkou som schádzal naspäť. Vyplašil som tam poriadne veľkého diviaka. Prekvapilo ma to. Nečakal som divú sviňu tak blízko rušného miesta.

Zbehol som na chodník traverzujúci kopec a vybral som sa na hrebienok východne od skalného mesta. Je tu chodník značený žltými bodkami. Na niektoré sú namaľované oči a úsmev, takže sa podobajú na smajlíky používané pri četovaní na internete. Ja som však smajlíky nezbadal. Chodník je pekný, opäť sa človek môže baviť lezením po skalách. Najnáročnejšie pasáže sú úrovne II stupňa UIAA. Istenie na chodníku nie je.

Minul som Starhembergwarte, opäť som si pozrel vyhliadku z Kancľa a keď som schádzal chodníkom Vogelbergsteig, zlákali ma skaly nad dolinou. Volajú ich Civetta. Chvíľu mi trvalo, kým som prišiel na to, kadiaľ sa na ne dá vyliezť. Na temene som si oddýchol a nato som sa Vogelbergsteigom vrátil do Dürnsteinu.

Záver

Oblasť okolo Dürnsteinu je zrejme najteplejšou v Dolnom Rakúsku. Keď som tu bol v marci, marhule boli v plnom kvete, hoci pri Bratislave ešte nekvitli. Údolie Dunaja nad Kremsom mi pripomína údolie Dyje nad Znojmom, akurát je tu všetko väčšie.

Fórum nová téma
Okolie Dürnsteinu 16/06/15 00:00 nová téma
Najnovšie články autora
 
VHT Nízke Taury - Hochreichart a Geierhaupt Nízke Taury (Niedere Tauern) sa delia na štyri pohoria. Radstädter Teuern, Schladminger Tauern, Rottenmanner and Wölzer Tauern a Seckauer Tauern. Najvyšším kopcom Seckauer Tauern je Geierhaupt, avšak Hochreichhart je iba o meter nižší. Keďže tieto vrchy nie sú ďaleko od seba, dajú sa obehnúť za deň. Bonusom je, že hrebeň medzi nimi nie je značený a jeho úvodná časť má náročnosť II UIAA. 01/10/19 Martin Knor Svet
VHT Ennstaler Alpen – prechod Pyhrgasov Mám rád turistiku, ktorá okrem pekných výhľadov, nádherných skál, kultúrnych a prírodných atrakcií ponúka aj trochu adrenalínu. Či už vo forme ľahkej ferraty, alebo nenáročného lezenia. Jednou z takýchto trás je práve prechod Pyhrgasov. Po Malý Pyhrgas vedie značený turistický chodník a z Veľkého idú hneď tri. Avšak hrebeň medzi nimi je neznačený. Turista si tam musí schodnú cestu hľadať a nevyhne sa krátkym úsekom náročnosti I až II UIAA. 24/09/19 Martin Knor Svet
Ferrata Dolomity – Tofana di Mezzo a Tofana di Dentro Tofany sú jednou z najznámejších častí Dolomitov. Výstup na Tofanu di Rozes som opísal v minulom článočku, v tomto opíšem okruh cez Tofanu di Mezzo a Tofanu di Dentro, ktorý som absolvoval hneď ďalší deň. Až večer pred túrou som si pozrel odhadované časy ferrát a trochu som sa naľakal. Naštudoval som si zopár ústupových trás, avšak dúfal som, že okruh zvládnem celý podľa pôvodného plánu. 17/09/19 Martin Knor Zaistené cesty (via ferrata, klettersteig)
Najnovšie články na titulke
 
Túra Z Luhačovíc k Vlárskemu priesmyku Keď som písal príspevok z vlaňajšieho putovania Tri dni Valašskom z Luhačovíc do Ostravice a hľadal som prijateľnú formu záveru článku, zvolil som jeden slovný obrat. O trase, čo kamsi pokračuje a čo skadesi prišla. Bol to aj, ako som si následne uvedomil, určitý verejný prísľub. A záväzky je potrebné v slušnej spoločnosti plniť. Takže došlo aj na spoznanie neznámeho „skadesi“. Červenou značkou z Luhačovického Zálesí na východ, k juhovýchodnému rohu Valašska. dnes Vladimír Mikuš Česko
Túra Od zubačky z Tisovca cez Fabovu hoľu do Michalovej Na Muránsku planinu sme sa s priateľkou vybrali, aby sme konečne preturistikovali celý víkend. Aj napriek tomu, že sme nemali k dispozícii auto, a museli sme sa na planinu dopraviť spojmi, sme nakoniec naplánovali dve pekné trasy, ktoré sme boli schopní prejsť za dva dni, s tým že sa vieme dostať v nedeľu domov. Do toho všetkého sme ešte zakomponovali parný vláčik, ktorý práve počas víkendu išiel trasu sedlo Zbojská – Tisovec a späť. Pre počasie nehlásili žiadne pekné vyhliadky, ale to nehlásili ani týždeň predtým v Tatrách, a mali sme z toho peknú túru. Ako sa ukázalo, na Muráni sa nám počasie pomstilo aj za predchádzajúci víkend. včera Dominik Chňapko Muránska planina, Veporské vrchy
Správa Nový cykloturistický most cez Moravu pri Kopčanoch Dovoľujem si oznámiť turistickej a cyklistickej verejnosti, že nový most, spájajúci archeopark Mikulčice (Morava) a slovenskú časť predstavujúcu kostolík sv. Margity Antiochijskej pri Kopčanoch, je postavený a začína na ňom bežná prevádzka. 12/10/19 Boro Tomis Správy

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Okolie Dürnsteinu 16/06/15 00:00 nová téma
Fakty
 • Pohoria
  • Dolné Rakúsko: Böhmische Masse (Český masív) – Granit- und Gneishochland (Rakúska žulová plošina) – Waldviertel (Lesná štvrť) a Dunkelsteiner Wald
 • Počet dní
  • 3
 • Nadmorská výška
  • max: 723 m n. m.
  • min: 205 m n. m.
 • Prevýšenia
  • stúpanie: 3000 m
  • klesanie: 3000 m
 • Vzdialenosť
  • 50 km
 • Náročnosť
  • 2
 • Ročné obdobie
  • jar
 • Dátum túry
  • 24.03.2015
 • Doprava
  • Dürnstein (vlak, bus)
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
0.56 (0.24)