Reportáž

Diaľkový pochod Pikovice – Prčice

31.05.15
Nechodievam na diaľkové pochody do zahraničia, ani mimo západného Slovenska. Ale keď som sa dozvedel, že legendárny DP Praha – Prčice bude mať tento rok 50. ročník, nedalo mi a vybral som sa naň. Oslovil som parťákov z klubu, no nikto neprejavil záujem. Zato na moje veľké prekvapenie a potešenie sa rozhodla ísť kamarátka Ivana (nie tá z prechodu Cesty Márie Széchy) s bratom. Obaja sú na dôchodku, nechodievajú dlhšie túry ako 25 km, ale v apríli sa rozchodili na 160 km putovaní do Santiago de Compostella. V piatok sme vyrazili po práci autom z Bratislavy do Prahy. Každý prenocoval u dcéry a v sobotu ráno o 5.50 h sme sa stretli na hlavnej stanici v Prahe.

Trasa

Pikovice – Třebsín – Proudy – Teletín – Pexův luh – Nedvězí – Loutim – Loutí – Jablonné – Blažim – Močidla – Nahoruby – Dubliny - Osečany – Sestrouň – Hradíšťko – Kosova Hora – Mezné – Vršovice – Prčice

Pochod má vlastnú webovú stránku, na ktorej som sa o ňom a organizácii dozvedel všetko podstatné. Keď som sa rozhodol zo 16 trás od 70 km do 13 km, šliapať 50 km z Pikovic, obratom mi organizátori poslali tip na najvýhodnejší spoj. V spolupráci s Českými dráhami zorganizovali mimoriadne spoje, posilnené spoje, jednotný spiatočný cestovný lístok za 149,- Kč platný v celom Stredočeskom kraji.

Pred rokmi sme si s dcérou na vandroch vyspevovali Werichovu pesničku Babička Marry, kde sa spieva o Pikovickej lagúne. Nedvědovci spievajú o Sázave, Lukách pod Medníkem. Tešil som sa na putovanie krajom, kde tramping vznikal a dodnes žije.

Vlak mešká pre stratu lopatky na uhlie

Večer, keď som kupoval lístky na zajtra, bola na stanici kopa turistov. Avšak ráno bola stanica nimi úplne zaplnená a do jediného vagóna motoráčika sa nás chcelo márne dostať snáď 200. Sprievodca si to všetko fotil na mobil a organizátori tam pobehovali s tlampačmi. Napokon, tých čo sa nedostali do motoráčika, natlačili do rýchlika a presunuli sme sa o jednu stanicu ďalej na Vršovice. Tu sme stvrdli na 40 minút, kým nezohnali ďalší vagón. Zatiaľ z magafónu odznievali rôzne "šprýmy", no vyhral to výrok v titulke. Toto bol jediný nedostatok na inak perfektnej organizácii.

Štartovacia slivovička

Vystúpili sme značne zmrznutí z vláčika na stanici Petrov u Prahy, prešli po moste ponad Sázavu a postavili sa do radu na štart. Po zaplatení 40,- Kč respektíve 20,- Kč, sme dostali mapu s vyznačenými všetkými trasami a popis trate. Ivana si to hneď zamierila k najbližšej krčme, že sa musí zahriať. Borovičku nemali, a tak nás naštartovala slivovica. Začiatok bol po vlastnom značení a pomedzi záhrady a chaty sme sa štverali na Medník. Obišli sme vrchol, napojili sa na zelenú a začali pomaly klesať na Třebsín. Mal som zapnutý tablet a videl som, že pri kaplnke míňame odbočku na žltú. Márne som na to upozorňoval, bežiaci okolo nás tvrdili, že treba ísť stále rovno. Zastavili sme sa pri prameni, kde na strome bolo snáď 100 hrnčekov. To nás zachránilo, lebo sa pri nás zastavila dvojica a jeden z nich hovoril, že toto minulý rok nevidel. Tak dali na mňa, vrátili sme sa ku kaplnke a po žltej sme lesom klesli do údolia Krňanského potoka. Sú tu trampské chajdy a pri brode studnička. Dav sa opäť pohol najbližšou lesnou cestou a opäť som videl, že ideme mimo žltej značky. Šli sme však súbežne, a tak som to nechal tak. Keď však cesta odbáčala už naozaj mimo značky, ozval som sa ukázal som, že žltá ide za hrebeňom na pravej strane. Nastalo hrešenie a šplhanie do dosť prudkého svahu. Po dosiahnutí cesty so značkou sa Ivana posadila, prehlásila, že pôjdu podľa mňa a že je hotová a potrebuje pauzu. Našťastie to bola jediná kríza, a to skôr psychická, na celej trase. Nechali sme dav odísť a v podstate sme celú trasu išli v trojici.

Vyšli sme na lúky a nastali časy krásnych panoramatických výhľadov do mierne zvlnenej krajiny a žlto-zelených polí. Z lúk sme vyšli na asfaltku, po nej došli do Teletína, pri pamätníku padlým v I. svetovej vojne sme sa zvrtli doprava, lesom klesli popri potoku k jeho sútoku s potokom Třeblová a opäť proti jeho prúdu stúpali ku krásnej trampskej osade na Pexovom luhu. Kemo Shotty stálo na vlajke so znakom Lesnej múdrosti, usárna a gitara zavesená na drevenici, vykosený trávnik, rozkvitnutá skalka, sauna. Akurát to mi tam nesedelo.

Lesnou cestou sme došli k farme Michael v Nedvězí. Je tu veľké relaxačné centrum a takisto sme videli prvý z mnohých rybníkov, ktoré nerozlučne patria ku každej českej obci.

Prvá kontrola Jablonná

Začal sa prvý asfaltkový úsek, našťastie nie dlhý. V Loutí sme odbočili zo žltej na vlastné značenie a cez lúky došli na prvú kontrolu pri zámku v Jablonné. Po opečiatkovaní mapy kontrolou sme sa vybrali do kamennej vinárničky. Mňa zlákal pravý mušt, parťáci si dali kávu a pivo. Nadesiatovali sme sa a po vyrazení na ďalšiu trasu som zistil, že kameň zblbol tablet a tomu trvalo 2 hodiny, než sa našiel, kde vlastne je. Lúkami sme prišli pod kopec Bukovec a po vlastnom značení sme ho obišli.

Došli sme do obce Blažim. Stojí tu na námestí kaplnka so slnečnými hodinami. Má to len jednu chybu, stojí pod dvomi obrovskými gaštanmi a slnko sa k nim nedostane. Lúkami a lesom sme došli do obce Nahoruby, kde sme s vďakou vstúpili do klimatizovanej krčmy U svätej Anny. Slnko pieklo plnou silou, a tak chladená kofola a pivko len tak zasyčali v nás. Poniektorí si dávali gulášik a iné dobroty z ponuky. Stretli sme tu ľudí, ktorí nás predbehli, dobehli nás ľudia, ktorých sme predbehli my. Už z nás bola veľká rodina, usmievali sme sa na seba, srandovali o tom čo nás ešte čaká, poniektorí toho začínali mať dosť. Úsek po Osečany nazvali organizátori "Rýchlostný". Jednoducho po asfaltke každý upaľoval, aby to mal za sebou čo najskôr. Ešteže boli pekné výhľady na okolité kopčeky, rybníčky. Mňa hlavne zaujal pohľad na rozhľadňu s krásnym menom – Drahoušek. Po jej točitom schodisku by som určite vyšiel bez problémov.

Osečany – Kosova Hora

Mali sme za sebou polovicu trasy a s radosťou som pozoroval parťákov. Šliapali ako švajčiarske hodinky, a tak ako som im hovoril, v debate nám cesta krásne ubiehala. Po kontrole sme opäť zašli na občerstvenie do krčmičky, trošku uvoľnili nohy z obuvi, dali si keksíky a mohli sme nastúpiť na druhú polovicu trasy. Bola viac o asfalte. Po ňom sme došli cez Sestrouň do Hradíšťka. Lesom sme sa dostali k Dolejšímu rybníku a boli sme v Kosovej Hore. Tu sa zbiehalo viac trás a bolo to vidno aj na počte ľudí. Krčma bola plná, klobásky, pivo, kofola len tak opúšťali pult. Mnohí si začínali lepiť otlaky, menili prepotené tričká. Zjedol som druhý lepeňák a po dohode s Ivanou, vyrazil na posledných 14 km sám.

Vlastné značenie popod Babí horu nás doviedlo na asfaltku a po nej do Dohnalovej Lhoty. Za ňou sme asfaltku na chvíľu opustili, aby sme sa plahočili rozbahneným chodníkom v lese, takže sme napokon boli šťastní, keď sme na ňu opäť pred Mezným vyšli. Tu bola skrytá kontrola a miestni hasiči nachystali občerstvovaciu stanicu so všetkými druhmi chladených tekutín. Davu sa už nedalo vyhnúť, a tak priam husím pochodom sme cez lúky, polia a repku olejnú došli do cieľa v Prčici, kde sa konal priam jarmok. More stánkov s obvyklým tovarom, stovky ľudí povaľujúcich sa na trávnikoch, chodníkoch. Nevedel som spočiatku nájsť cieľovú kontrolu, až som pochopil, že treba ísť do stánku, kde nepredávajú nič. Ten bol v hornej časti námestia. Dostal som horalku, zlatú botičku a pečiatku Prčice cíl. Sadol som si na lavičku, dopil poslednú horčíkovú vodu, prezul sa. Zrazu si ku mne prisadol mladík a chytila ho triaška. Došiel 70 km z Prahy-Háje. Kamaráti ho obliekali a zároveň si z neho uťahovali. Vraj vyrážal o 4.30 h a teraz bolo 19.00 hodín.

Poslal som SMS-ku domov a v sandáloch sa začal presúvať pomedzi stánky. Došiel som k žulovému pamätníku pochodu Praha - Prčice. Nuž asi je to jediný, aspoň o inom neviem. Vedľa v stánku predávali knihu o histórii pochodu a odovzdávali bielu keramickú botičku 70-károm.

Pomaly som sa s davom sunul k autobusom, ktoré nás mali odvážať do Heřmanic na vlak do Prahy. Vedľa snáď desaťstupu pobiehali zdravotníci a čo chvíľa niekoho kriesili či odnášali k sanitkám. Poniektorí sa asi precenili a v cieli normálne kolabolovali. Tak na toto nie som zvyknutý z našich diaľkových pochodov.

Ako som obdivoval skupinku „Škótov“, zbadal som Ivanu s Igorom. Dorazili asi pol hodiny po mne. Spoločne sme nastúpili po zaplatení 30,- Kč do autobusu, ktorý nás doviezol do 6 km vzdialených Heřmanic. Dnes tu mimoriadne zastavovali rýchliky. Stovky ľudí posedávali na perónoch, koľajniciach a medzi nimi pobehovali organizátori a železničiari. Prichádzali totiž naraz dva rýchliky, jeden na Prahu a druhý na Tábor. Doslova krokom ich viedli, aby nikoho nezrazili, každý na iný koniec staničky. Nastal davový útek do vlakov, ktoré sa raz-dva naplnili.

Záver

Nasledovala hodinová cesta do Prahy a po 22.00 h som bol u dcéry. Sprcha, horúci čaj a hajde na kutě. V nedeľu ráno po 10.30 h sme autom vyrazili späť do Bratislavy a napodiv, nikto z nás nemal svalovicu. Pochodu sa zúčastnilo na všetkých jeho trasách 21 928 účastníkov, čo mi vyrazilo dych. Klobúk dole pred organizátormi. Hoci v nedeľňajších bojoch o medaile na končiacich sa majstrovstvách sveta v hokeji naši nehrali, predsa len traja Slováci si z Prahy odvážali zlato!

Fórum 2 príspevky
Diaľkový pochod Pikovice – Prčice 02/06/15 20:55 2 príspevky
Najnovšie články autora
 
Túra GSB: Bacówka w Bartnem – Nowa Wieś Večer sme si s Borisom preprali nejaké veci, no hoci sme ich na paličkách vystrčili z okna von, ráno vôbec neboli suché. Chatár sa ponáhľal k lekárovi, a tak sme museli do ôsmej opustiť chatu. Raňajky o siedmej vôbec neboli na škodu. Parťáci si dali praženicu a dostali ju vcelku na jednej panvici. Ja som chcel klobásu, no večer sme všetky zjedli, a tak boli párky. Deň sa ukazoval byť opäť slnečný, tak sme vykročili na náš piaty deň putovania po Beskydskej magistrále (GSB) ovešaní neuschnutým prádlom. 21/07/19 Miroslav Svítek Nízke Beskydy, Poľsko
Túra GSB: Jaworzyna Krynicka – Bacówka w Bartnem Po úžasnej večeri sme strávili skoro hodinu nad papierovými mapami a rozoberali, kade zajtra pôjdeme. Čakala nás najdlhšia etapa nášho šesťdenného putovania a vzhľadom na horúčavy sme nechceli kráčať ani o meter viac. Pelé neverí elektronickým mapám, a tak všetko preveroval na papierových. Ale napokon vybrali časovo najkratšiu a presne takú, ako som naplánoval. Čiže od chaty po zelenej. Dnes dáme červenej GSB zbohom. 14/07/19 Miroslav Svítek Nízke Beskydy, Ľubovnianska vrchovina, +
Túra GSB: Krościenko nad Dunajcem – Schronisko Jaworzyna Po štvrtýkrát sa vyberám po Hlavnej beskydskej magistrále (GSB). Naplánovať si trasu z bodu, kde sme skončili pred rokom k bodu, odkiaľ sa dá relatívne ľahko vrátiť na Slovensko, nebol problém. Problémom sa ukázalo ako sa dostať čo najrýchlejšie z Bratislavy do Krościenka, z Nowa Wieś do Bratislavy a zohnať na trase ubytovanie. Striedavo intenzívne som na tom pracoval od októbra 2018 a nebyť kamarátky Beaty z Poľska, tak si tak spokojne 7. 6. 2019 piati do vlaku po práci asi nesadneme. Parťák, kvôli ktorého účasti na Trnavskej stovke sme to o týždeň odložili, ležal doma na antibiotikách. Takže po tretíkrát s partiou ideme šiesti, ale do vlaku len piati! 07/07/19 Miroslav Svítek Ľubovnianska vrchovina, Poľsko
Najnovšie články na titulke
 
Reportáž S Mišom Diviakom o citlivom hospodárení v lese Súčasťou Strednej odbornej školy lesníckej v Banskej Štiavnici sú aj školské lesy Kysihýbel, ktoré slúžia budúcim lesníkom na praktické vyučovanie. Vedúcim školských lesov je Mišo Diviak, lesník, učiteľ a náš dlhoročný autor. Prešli sme sa po zrekonštruovanom náučnom chodníku Kysihýbel a hovorili nielen o tom, ako sa hospodári v tunajších lesoch, ale aj v lesoch všeobecne. dnes Soňa Mäkká Reportáže
Túra Z Luhačovíc k Vlárskemu priesmyku Keď som písal príspevok z vlaňajšieho putovania Tri dni Valašskom z Luhačovíc do Ostravice a hľadal som prijateľnú formu záveru článku, zvolil som jeden slovný obrat. O trase, čo kamsi pokračuje a čo skadesi prišla. Bol to aj, ako som si následne uvedomil, určitý verejný prísľub. A záväzky je potrebné v slušnej spoločnosti plniť. Takže došlo aj na spoznanie neznámeho „skadesi“. Červenou značkou z Luhačovického Zálesí na východ, k juhovýchodnému rohu Valašska. včera Vladimír Mikuš Česko
Túra Od zubačky z Tisovca cez Fabovu hoľu do Michalovej Na Muránsku planinu sme sa s priateľkou vybrali, aby sme konečne preturistikovali celý víkend. Aj napriek tomu, že sme nemali k dispozícii auto, a museli sme sa na planinu dopraviť spojmi, sme nakoniec naplánovali dve pekné trasy, ktoré sme boli schopní prejsť za dva dni, s tým že sa vieme dostať v nedeľu domov. Do toho všetkého sme ešte zakomponovali parný vláčik, ktorý práve počas víkendu išiel trasu sedlo Zbojská – Tisovec a späť. Pre počasie nehlásili žiadne pekné vyhliadky, ale to nehlásili ani týždeň predtým v Tatrách, a mali sme z toho peknú túru. Ako sa ukázalo, na Muráni sa nám počasie pomstilo aj za predchádzajúci víkend. 13/10/19 Dominik Chňapko Muránska planina, Veporské vrchy

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Diaľkový pochod Pikovice – Prčice 02/06/15 20:55 2 príspevky
Fakty
 • Pohoria
  • Česká republika: Strědočeská pahorkatina - Benešovská pahorkatina a Vlašimská pahorkatina
 • Počet dní
  • 1
 • Nadmorská výška
  • max: 520 m n. m.
  • min: 200 m n. m.
 • Prevýšenia
  • stúpanie: 1600 m
  • klesanie: 1500 m
 • Vzdialenosť
  • 50 km
 • Náročnosť
  • 4
 • Ročné obdobie
  • jar
 • Dátum túry
  • 16.05.2015
 • Doprava
  • Praha (vlak, bus) - Petrov u Prahy (vlak), Heřmanice (vlak) - Praha (vlak, bus)
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
0.4 (0.14)