Správa

Aktuality z Tatier pred letnou sezónou

15.06.15 → posledná aktualizácia: 17.06.15
Dnes sa končí sezónna uzávera turistických chodníkov vo Vysokých, Belianskych a Západných Tatrách. Od zajtra, 16. júna, by mali byť turistom dostupné všetky značkované chodníky na území celého Tatranského národného parku. Zisťovali sme, aký je aktuálny stav turistických chodníkov a či v ich sieti nenastali nejaké zmeny.

Aktualizácia (17.6.):
Doplnenie o informácie od Horskej záchrannej služby

V Západných Tatrách je ťažko priechodná zelená TZT od Svoradu cez Prosečné až na Veľké Borové. V Nízkych Tatrách je v dôsledku popadaných stromov celkom nepriechodná žltá TZT Sedlo pod Skalkou - Liptovská Lúžna a zelená TZT medzi obcou Ludrová a Salatínom.

Vo vyšších polohách, najmä na severne orientovaných svahoch, sa nachádzajú zvyšky starého, sfirnovatelého snehu. Ten môže byť najmä v ranných hodinách tvrdý a turistom hrozí pošmyknutie a pád. HZS apeluje na turistov, aby letnými snehovými poľami prechádzali s maximálnou opatrnosťou, nešmýkali sa po nich, snažili sa prechádzať po vychodenom chodníku a mali so sebou paličky alebo čakan. Ak je to možné a bezpečné, je najlepšie takéto miesta obísť.

V sezónnej uzávere zatiaľ žiadne zmeny

Dôvodom sezónnej uzávery je podľa strážcu Pavla Tajboša predovšetkým ochrana tatranskej prírody. Keďže niektoré úseky z vyššie položených turistických chodníkov (najmä štíty a sedlá) bývajú v jarnom období stále pokryté snehom, má podľa neho sezónna uzávera zmysel aj z hľadiska bezpečnosti turistov. Sezónnu uzáveru a podmienky pohybu v národnom parku upravuje Návštevný poriadok Tatranského národného parku z roku 1999, ktorý je stále v platnosti. V príprave je nový návrh návštevného poriadku. Ten je však podľa P. Tajboša podmienený schválením zonácie TANAP-u.

V sedlách je ešte sneh, zelená TZT Tri studničky - Biely Váh - Štrbské pleso nepriechodný

Chodníky na území TANAP-u spravujú Štátne lesy TANAP-u. Podľa hovorkyne Lenky Burdovej by mali byť všetky značkované turistické chodníky v TANAP-e v súčasnosti priechodné. Mnohé chodníky, vedúce najmä cez sedlá, sa ešte stále nachádzajú pod snehom. Jediným chodníkom, ktorý nie je priechodný, je zeleno značený chodník v úseku Tri Studničky – Biely Váh - Štrbské pleso, kde urbárske spoločenstvo do dnešného dňa nespracovalo vlaňajšiu vetrovú kalamitu.

Červený TZT od Horárne pod Bielou skalou na Bielu skalu bude otvorený

Ako nás ďalej informovala Lenka Burdová, počas spracovania kalamitného dreva v Habovke boli kvôli popadaným kmeňom stromov ťažko alebo úplne nepriechodné najmä tie turistické chodníky, ktoré sú zároveň lesnými cestami a zvážnicami. Takým je i červeno značený turistický chodník vedúci od Horárne pod Bielou skalou na Bielu skalu, ktorý bol počas minuloročnej letnej turistickej sezóny zatvorený. Turistický chodník lesníci prednedávnom preložili popri zvážnici, avšak kalamita zasiahla aj túto časť. Po stiahnutí polámaného dreva z chodníka a po tom, čo sa v jeho okolí pouhadzuje haluzina na kopy, by sa mal chodník zrekonštruovať a pri otvorení letnej turistickej sezóny by mal byť priechodný.

Obnova turistickej infraštruktúry

Pred sezónou lesníci obnovili na viacerých miestach turistickú infraštruktúru. V Podbanskom to bude nový most v Tichej doline pod Valentkovou na turistickom chodníku vedúcom na Závory. V úseku chodníka Tichá dolina – Závory – Hladké sedlo v lokalite Liptovský košiar (na otočke) opätovne smerom na Závory pribudne nový stôl s lavičkami. Dva nové turistické prístrešky budú na Zverovke. Chystajú sa tam vymeniť aj drevené lavičky na frekventovanom chodníku okolo Roháčskych plies.

“Pracovníci Štátnych lesov TANAP-u kontrolujú stav turistických chodníkov v parkoch už od odtopenia snehu," hovorí Lenka Burdová. "Zisťujú, v akom stave sú premostenia a zábradlia. Všetky úseky chodníkov čistia po zimnej sezóne od odpadkov z topiaceho sa snehu. Čistia a opravujú odrážky, prerezávajú popadané stromy, na niektorých úsekoch kosodrevinu, osádzajú nové železné odrážky, ktoré boli vymyté a uvoľnené z chodníkov, opravujú oddychové altánky, prístrešky a lavičky. Opraviť plánujú aj úseky na frekventovanom turistickom chodníku vedúcom k Roháčskemu vodopádu v Spálenej doline a úseky chodníka v serpentínach smerujúceho do Baníkovského sedla. Rekonštrukcie sa dočká aj úsek turistického chodníka zo Zadnej Látanej doliny v smere na Lúčnu.”

Ochranný obvod Tatranské Matliare plánuje v rámci bežnej údržby turistických chodníkov vymeniť drevené premostenia mokrých miest na modro značenom turistickom chodníku z Tatranských Matliarov smerom na rázcestie Biela voda a tiež opraviť rozpadajúci sa most na Šalviovom prameni. Do otvorenia letnej turistickej sezóny by mal byť otvorený aj žlto značený turistický chodník Zuberec – Ivanov – sedlo Pálenica. Chodník Zuberec – Zverovka je spriechodnený už dnes. Priechodné, a tak prístupné bez obmedzení, sú aj bezbariérové turistické chodníky.

Pýtali sme sa, prečo bol zrušený náučný chodník Pramenisko pod Tatranskou Lomnicou. "Náučný chodník Pramenisko bol zrušený z dôvodu nevyhnutnej rekonštrukcie. Tá momentálne prebieha, teda presnejšie je vo fáze výberu dodávateľa prác, obnovený tak bude s najväčšou pravdepodobnosťou až v budúcom roku," odpovedala Lenka Burdová.

Náučný chodník Rakytovské plieska, ktorý podľa fotky a informácií z našej galérie nevyzeral v dobrom stave, je podľa Pavla Tajboša priechodný.

Súvisiace články

Zoznam sezónne uzavretých chodníkov
Polemika o sezónnej uzávere
Iniciatíva za prístupnejšie Tatry
Letná sezóna v TANAP-e so zmenami
Nový návštevný poriadok TANAP v príprave
TANAPrd

Fórum 21 príspevkov
Aktuality z Tatier pred letnou sezónou 03/08/15 14:26 21 príspevkov
Najnovšie články autora
 
Túra Novoročná túra na Velickú poľanu Ako na Nový rok, tak po celý rok, hovorí sa. Nebolo by od veci chodiť na túru každý deň, bavím sa v duchu na tomto porekadle, keď šliapeme z Nového Smokovca mladým lesom. Vybrali sme sa po našej obľúbenej žltej značke, ktorá vedie na Sliezsky dom. Vieme, že aj keď sú Tatry cez sviatky plné, tu budeme mať celkom súkromie. dnes Soňa Mäkká Vysoké a Belianske Tatry
Cyklotúra Od Lunzer See do Göstling an der Ybbs a späť Letná karavanovačka 2017. Pôvodne sme plánovali zakotviť až niekde v Soľnej komore (Salzkammergut) a tráviť dovolenku so šesťročným prckom motaním sa okolo jazier s výhľadom na skalnaté kopce. Prvú noc sme sa zastavili v kempe Ötscherland v Lunz am See. Ľubo hneď po zhliadnutí okolia lobuje za to, aby sme miesto dovolenky vymenili za toto. Jazero tu je, hory tu sú a najmä tu nie sú davy, ktoré tušíme v Salzkammergut, kde pri telefonickom prieskume nebolo voľné miesto ani v jednom kempe. 16/01/20 Soňa Mäkká Svet
Reportáž Nedrkotaj zubami, ale preberaj nohami 2020 Tento diaľkový pochod v Malých Karpatoch sa uplynulú sobotu konal už po 37. raz. Diaľkový pochod má tú výhodu, že nemusím vymýšľať trasu, na ktorej by som si dala do tela, lebo už to niekto urobil za mňa. Navyše ma čaká príjemná spoločnosť v podobe nášho autora Mira Svíteka, ktorý je dlhoročný diaľkoplaz. 13/01/20 Soňa Mäkká Reportáže
Najnovšie články na titulke
 
Túra Veľká Javorina z Cetuny Uplynulý rok sme v skorú jar z osady Grúne navštívili Veľký Lopeník v Bielych Karpatoch. Pri vystúpení z auta na Grúňoch nás ako prvý vítal pohľad na Veľkú Javorinu s Jelencom. Už vtedy sme si povedali, že aj na Javorinu sa pôjdeme niekedy pozrieť – veď je to najvyšší vrchol Bielych Karpát (969,8 m n. m.), dobre spoznateľný podľa rádiového a televízneho vysielača na jeho vrchu. Na konci decembra nastáva správa konštelácia hviezd a v predposledný deň roka 2019 sa vydávame práve na Veľkú Javorinu. dnes Jana Bílešová Biele Karpaty
Test Ponožky Hanwag Merino Trek, Merino Hike a Trek Bunion Vlnené aj syntetické ponožky majú svoje výhody – jedny vydržia dlho odolávať smradu, druhé zas lepšie odvádzajú pot a lepšie udržia nohu suchú. Veľa turistických ponožiek sa však snaží rôzne ich mixovať a využiť súčasne dobré vlastnosti syntetiky aj vlny. Tak je tomu aj pri Hanwag ponožkách. V priebehu letnej a jesennej sezóny sme vyskúšali viacero modelov – nižšie a tenšie Merino Hike, stredne hrubé Merino Trek a tiež variant pre haluxový palec, Bunion. včera Ľubomír Mäkký Obutie
Reportáž Pražská stovka 2019 Pražská stovka je takmer legendárne podujatie, ktoré podobne ako viaceré iné v súčasnosti spája ultra trailových bežcov s turistickými diaľkoplazmi a všetkých medzi tým, avšak vyniká dlhou tradíciou (tento rok sa konal 26. ročník) a vyznačuje sa niektorými zaujímavými špecifikami, najmä v porovnaní s väčšinou slovenských ultra trailových akcií. V každom prípade každoročne priťahuje množstvo účastníkov a patrí k najväčším podujatiam tohto typu v ČR a SR, čo sa kvantity i kvality týka. Aj pokiaľ ide o konkurenciu medzi bežcami, z ktorých sa tu obvykle zíde celkom slušná skupina zo širšej "československej" elity. 21/01/20 Peter Gemeran Rozhovory

 
 
 
Verzia pre tlač
  • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Aktuality z Tatier pred letnou sezónou 03/08/15 14:26 21 príspevkov
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
0.66 (0.18)