Správa

Aktuality z Tatier pred letnou sezónou

15. 06. 2015 → posledná aktualizácia: 17. 06. 2015
Dnes sa končí sezónna uzávera turistických chodníkov vo Vysokých, Belianskych a Západných Tatrách. Od zajtra, 16. júna, by mali byť turistom dostupné všetky značkované chodníky na území celého Tatranského národného parku. Zisťovali sme, aký je aktuálny stav turistických chodníkov a či v ich sieti nenastali nejaké zmeny.

Aktualizácia (17.6.):
Doplnenie o informácie od Horskej záchrannej služby

V Západných Tatrách je ťažko priechodná zelená TZT od Svoradu cez Prosečné až na Veľké Borové. V Nízkych Tatrách je v dôsledku popadaných stromov celkom nepriechodná žltá TZT Sedlo pod Skalkou - Liptovská Lúžna a zelená TZT medzi obcou Ludrová a Salatínom.

Vo vyšších polohách, najmä na severne orientovaných svahoch, sa nachádzajú zvyšky starého, sfirnovatelého snehu. Ten môže byť najmä v ranných hodinách tvrdý a turistom hrozí pošmyknutie a pád. HZS apeluje na turistov, aby letnými snehovými poľami prechádzali s maximálnou opatrnosťou, nešmýkali sa po nich, snažili sa prechádzať po vychodenom chodníku a mali so sebou paličky alebo čakan. Ak je to možné a bezpečné, je najlepšie takéto miesta obísť.

V sezónnej uzávere zatiaľ žiadne zmeny

Dôvodom sezónnej uzávery je podľa strážcu Pavla Tajboša predovšetkým ochrana tatranskej prírody. Keďže niektoré úseky z vyššie položených turistických chodníkov (najmä štíty a sedlá) bývajú v jarnom období stále pokryté snehom, má podľa neho sezónna uzávera zmysel aj z hľadiska bezpečnosti turistov. Sezónnu uzáveru a podmienky pohybu v národnom parku upravuje Návštevný poriadok Tatranského národného parku z roku 1999, ktorý je stále v platnosti. V príprave je nový návrh návštevného poriadku. Ten je však podľa P. Tajboša podmienený schválením zonácie TANAP-u.

V sedlách je ešte sneh, zelená TZT Tri studničky - Biely Váh - Štrbské pleso nepriechodný

Chodníky na území TANAP-u spravujú Štátne lesy TANAP-u. Podľa hovorkyne Lenky Burdovej by mali byť všetky značkované turistické chodníky v TANAP-e v súčasnosti priechodné. Mnohé chodníky, vedúce najmä cez sedlá, sa ešte stále nachádzajú pod snehom. Jediným chodníkom, ktorý nie je priechodný, je zeleno značený chodník v úseku Tri Studničky – Biely Váh - Štrbské pleso, kde urbárske spoločenstvo do dnešného dňa nespracovalo vlaňajšiu vetrovú kalamitu.

[ Tipy na túry, aktuality z hôr a iné zaujímavosti môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstragrame ]

Červený TZT od Horárne pod Bielou skalou na Bielu skalu bude otvorený

Ako nás ďalej informovala Lenka Burdová, počas spracovania kalamitného dreva v Habovke boli kvôli popadaným kmeňom stromov ťažko alebo úplne nepriechodné najmä tie turistické chodníky, ktoré sú zároveň lesnými cestami a zvážnicami. Takým je i červeno značený turistický chodník vedúci od Horárne pod Bielou skalou na Bielu skalu, ktorý bol počas minuloročnej letnej turistickej sezóny zatvorený. Turistický chodník lesníci prednedávnom preložili popri zvážnici, avšak kalamita zasiahla aj túto časť. Po stiahnutí polámaného dreva z chodníka a po tom, čo sa v jeho okolí pouhadzuje haluzina na kopy, by sa mal chodník zrekonštruovať a pri otvorení letnej turistickej sezóny by mal byť priechodný.

Obnova turistickej infraštruktúry

Pred sezónou lesníci obnovili na viacerých miestach turistickú infraštruktúru. V Podbanskom to bude nový most v Tichej doline pod Valentkovou na turistickom chodníku vedúcom na Závory. V úseku chodníka Tichá dolina – Závory – Hladké sedlo v lokalite Liptovský košiar (na otočke) opätovne smerom na Závory pribudne nový stôl s lavičkami. Dva nové turistické prístrešky budú na Zverovke. Chystajú sa tam vymeniť aj drevené lavičky na frekventovanom chodníku okolo Roháčskych plies.

“Pracovníci Štátnych lesov TANAP-u kontrolujú stav turistických chodníkov v parkoch už od odtopenia snehu," hovorí Lenka Burdová. "Zisťujú, v akom stave sú premostenia a zábradlia. Všetky úseky chodníkov čistia po zimnej sezóne od odpadkov z topiaceho sa snehu. Čistia a opravujú odrážky, prerezávajú popadané stromy, na niektorých úsekoch kosodrevinu, osádzajú nové železné odrážky, ktoré boli vymyté a uvoľnené z chodníkov, opravujú oddychové altánky, prístrešky a lavičky. Opraviť plánujú aj úseky na frekventovanom turistickom chodníku vedúcom k Roháčskemu vodopádu v Spálenej doline a úseky chodníka v serpentínach smerujúceho do Baníkovského sedla. Rekonštrukcie sa dočká aj úsek turistického chodníka zo Zadnej Látanej doliny v smere na Lúčnu.”

Ochranný obvod Tatranské Matliare plánuje v rámci bežnej údržby turistických chodníkov vymeniť drevené premostenia mokrých miest na modro značenom turistickom chodníku z Tatranských Matliarov smerom na rázcestie Biela voda a tiež opraviť rozpadajúci sa most na Šalviovom prameni. Do otvorenia letnej turistickej sezóny by mal byť otvorený aj žlto značený turistický chodník Zuberec – Ivanov – sedlo Pálenica. Chodník Zuberec – Zverovka je spriechodnený už dnes. Priechodné, a tak prístupné bez obmedzení, sú aj bezbariérové turistické chodníky.

Pýtali sme sa, prečo bol zrušený náučný chodník Pramenisko pod Tatranskou Lomnicou. "Náučný chodník Pramenisko bol zrušený z dôvodu nevyhnutnej rekonštrukcie. Tá momentálne prebieha, teda presnejšie je vo fáze výberu dodávateľa prác, obnovený tak bude s najväčšou pravdepodobnosťou až v budúcom roku," odpovedala Lenka Burdová.

Náučný chodník Rakytovské plieska, ktorý podľa fotky a informácií z našej galérie nevyzeral v dobrom stave, je podľa Pavla Tajboša priechodný.

Súvisiace články

Zoznam sezónne uzavretých chodníkov
Polemika o sezónnej uzávere
Iniciatíva za prístupnejšie Tatry
Letná sezóna v TANAP-e so zmenami
Nový návštevný poriadok TANAP v príprave
TANAPrd

Fórum 21 príspevkov
Aktuality z Tatier pred letnou sezónou 03/08/15 14:26 21 príspevkov
Najnovšie články autora
 
Podcast O bratislavských lesoch s Jakubom Mrvom Lesy v okolí Bratislavy využívajú na rekreáciu desiatky tisíc ľudí denne. O zníženie ťažby v nich sa dlhé roky usiluje občianske združenia Iniciatíva Naše Karpaty. Na úrovni mestských lesov sa to už podarilo, no ďalšie obľúbené lokality spravuje štátny podnik Lesy SR. Prečo viazne dohoda s nimi, hoci mesto je ochotné podieľať sa kompenzácii straty, ktorá Lesom vznikne? dnes Soňa Mäkká Rozhovory
Rozhovor Miki Knižka: Zo Zbojníčky chcem urobiť modernú chatu Zbojnícka chata vo Vysokých Tatrách bude mať nového chatára. Majitelia tatranských chát, ktorými sú Klub slovenských turistov a Slovenský horolezecký spolok JAMES, vybrali v konkurze horského vodcu Mikiho Knižku. 18/09/20 Soňa Mäkká Rozhovory
Túra Dobšinská ľadová jaskyňa – Tiesňavy – Stratenský kaňon Južná časť Slovenského raja sa mi zdá menej navštevovaná než severná, no je rovnako zaujímavá. Naša túra v sebe kombinuje jednu z našich dvoch sprístupnených ľadových jaskýň, roklinu Tiesňavy s technickými pomôckami, voľne prístupnú Zelenú jaskyňu, Stratenský kaňon a príjemný les. 17/09/20 Soňa Mäkká Slovenský raj
Najnovšie články na titulke
 
Podcast O bratislavských lesoch s Jakubom Mrvom Lesy v okolí Bratislavy využívajú na rekreáciu desiatky tisíc ľudí denne. O zníženie ťažby v nich sa dlhé roky usiluje občianske združenia Iniciatíva Naše Karpaty. Na úrovni mestských lesov sa to už podarilo, no ďalšie obľúbené lokality spravuje štátny podnik Lesy SR. Prečo viazne dohoda s nimi, hoci mesto je ochotné podieľať sa kompenzácii straty, ktorá Lesom vznikne? dnes Soňa Mäkká Rozhovory
Túra Z Čergovského Minčola na Dukliansky priesmyk (2) Matka Božia držala nad nami v noci ochranný plášť na Svätej hore Javor. Vstávame do pokojného rána. Balenie trvá len krátko. Využijeme ešte možnosť raňajok v kultúrnejšom prostredí. Najväčší možný objem kávy sa snažím zohriať na vyššiu teplotu. Jej farba prekryje, ako dúfam len subjektívny, dojem závadnosti miestnej vody. Snažím sa totiž ušetriť niečo z posledných zásob z Kráľovej studne na priame pitie. Zostal mi necelý liter. Pribalím 1,5 l menej kalnej. Neviem, čo nás čaká. Nádej dáva sedlo s príznačným menom Regetovská voda. včera Vladimír Mikuš Nízke Beskydy
Rozhovor Miki Knižka: Zo Zbojníčky chcem urobiť modernú chatu Zbojnícka chata vo Vysokých Tatrách bude mať nového chatára. Majitelia tatranských chát, ktorými sú Klub slovenských turistov a Slovenský horolezecký spolok JAMES, vybrali v konkurze horského vodcu Mikiho Knižku. 18/09/20 Soňa Mäkká Rozhovory

 
 
 
Verzia pre tlač
  • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Aktuality z Tatier pred letnou sezónou 03/08/15 14:26 21 príspevkov
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
1.07 (0.39)