Túra

Mlyny Rastoke a Plitvické jazerá

30.06.15
V nasledujúcich riadkoch si neprečítate o podávaní veľkých výkonov, ale berte to ako tip na spríjemnenie cesty k Jadranskému moru a pre tých, ktorí by radi Chorvátsko spoznali aj z iného pohľadu ako z ležadla pri mori, bude hádam článok inšpiráciou.

Cestovanie v noci sa mi veľmi nepozdávalo, vylihovanie pri mori tiež veľmi nemusím, preto som mojej polovičke navrhol, aby sme si cestu k moru rozdelili na dve etapy a prvú noc prespali v blízkosti Plitvických jazier (Plitvička jezera), ktoré som si chcel ísť dávno pozrieť. Od kamaráta som dostal tipy, kde sa dá blízko jazier prespať. Cestujeme s ani nie 2-ročným dieťaťom, preto bude nocľah pod strechou, v posteli a v izbe so sprchou.

Slunj a Rastoke

Kamarát "gúgl" našiel príjemné ubytovanie v súkromí niekoľko kilometrov od jazier a tiež jedno zaujímavé miesto, nachádzajúce sa asi 50 km od mesta Karlovac, kde opustíme diaľnicu a pokračujeme po ceste č. 1 v smere k Plitvickým jazerám. Daným miestom je mestečko Slunj s vodopádmi na rieke Slunjčica, ktorá sa vlieva do rieky Korana. A na jej hornom toku ležia Plitvické jazerá. Vodopády sú viditeľné aj z cesty, ale až dole pod cestou človek zistí, že sa ich tu nachádza oveľa viac. Rieka Slunjčica vytvára jazierka, pereje a cez travertínové bariéry sa rúti vo vodopádoch do Korany. Pred stáročiami tu vznikla mlynárska osada, ktorá bola počas juhoslovanskej vojny v 90-tych rokoch poničená a vypálená, no dočkala sa obnovy. Mlyny sú kultúrnou pamiatkou a sú súčasťou osady Rastoke. Za vstupné 25,- kuna (asi 3,30 €) sa dostanete do areálu skanzenu a môžete obdivovať vodopády zblízka. V skanzene sa nachádza totem Winnetou (v Rastoke sa točilo niekoľko scén filmu Poklad na striebornom jazere). Domy v osade však nie sú filmovou kulisou. Dá sa tu najesť, prípadne ubytovať. Tetušky pred dverami domčekov núkajú ubytovanie za celkom prijateľné ceny (aj okolo 20,- € na osobu a noc). Škoda, že máme dojednané ubytovanie o pár kilometrov ďalej a je nám blbé ho len tak zrušiť. Parkovanie je možné na platených parkoviskách z oboch smerov (od Karlovaca aj od Plitvckých jazier). Odporúčam mať so sebou drobné, pretože parkovné sa platí v parkovacích automatoch (5 kuna na hodinu).

Plitvické jazerá

Je večer, preto pokračujeme ďalej. Z hlavnej cesty zazriem v zapadajúcom slnku časť Plitvických jazier. Krása. Teším sa na ráno. Ráno vyrážame k Plitvickým jazerám. Krajina je zahalená v hustej hmle, až sa zľaknem, že kde sme sa to ocitli. Parkujeme na parkovisku Ulaz 2 (Vchod č. 2) – Hladovina. Ešte je k dispozícii druhé parkovisko – Ulaz 1 (Vchod č. 1) – Rastavac. Parkoviská sú platené (7 kuna/hodinu). Keď sa naplní asfaltová parkovacia plocha, parkuje sa v lese, popri lesných cestičkách spôsobom hlava – nehlava. Spomínam si na prípad, ktorý sa stal pred kúpaliskom vo Vincovom lese a neviem si predstaviť, ako by to tu vyzeralo, keby sa chytilo suché lístie na zemi a od neho les a autá. Snažím sa zaparkovať na takom mieste, že mám pod autom štrk. Prišli sme pomerne skoro, takže ešte si je z čoho vyberať.

Prichádzame k pokladniam, kde sa vytvoril dlhý ľudský had. Odbieham do informačnej kancelárie, reku si vezmem nejaké prospekty. A zisťujem, že aj tu sa dajú kúpiť vstupenky a netreba čakať v dlhej rade. Vstupné v hlavnej sezóne (júl - august) vôbec nie je lacné. Pre dospelého je to 180 kuna (cca 24,- €).

V cene vstupenky je jazda panoramatickým vláčikom a plavba loďou. Nadchodom ponad cestu prechádzame na druhú stranu a okolo hotelových komplexov prichádzame k bráne, kde nám personál poradí najvhodnejšiu trasu. S krpcom si vyberáme jednoduchú trasu, a to dolnú sústavu jazier so štyrmi jazerami – Milanovac, Gavanovac, Kaludjerovac, Novakovića Brod. Aby som nezabudol, netreba sa zdržiavať čakaním v rade na lístky pri parkovisku. Vstupenky si môžete zakúpiť aj pri tejto bráne, odkiaľ zároveň štartuje vláčik. Keď ho máme v cene vstupného, tak ho využívame a prevezie nás k vstupu č. 2 (Ulaz 2 – Hladovina). Odtiaľto pokračujeme peši, po chodníku, ktorý mierne klesá. Pri každej vyhliadke sa treba predrať pomedzi množstvo, zväčša japonských, turistov. Ponúka sa krásny pohľad na jazerá. Vody jazier majú rôznu farbu, od smaragdovo zelenej po sýto modrú.

Klesneme dole k jazerám, odkiaľ sa ponúka pohľad na vraj najkrajšiu časť jazier – Veľký vodopád. Keď vidím zástupy ľudí, ktorí k nemu smerujú, pochopím, že sme tu v zlom čase. Určite sa sem ešte vrátime, ale nie v hlavnej turistickej sezóne. Pokračujeme dreveným chodníkom, obchádzame sa s protiidúcimi ruskými turistami, krútim hlavou nad tým, ako si všetci všetko fotia tabletmi. Dúfam, že nevymyslia televízory s foťákom. Potom budú fotografi potrebovať ešte väčší priestor.

Prichádzame k jednej z mnohých jaskýň, ktoré sa v dolnej časti nachádzajú. Vraj aj tu natáčali Poklad na striebornom jazere. Po schodíkoch pokračujeme vyššie a obiehame partiu, ktorá sem tlačí chlapca na invalidnom vozíku. Až na pár schodov je táto trasa zvládnuteľná aj na kolesách. Pri jazere Milanovac si náš Kubo vyžiada technickú prestávku. Treba ho nakŕmiť a napojiť. Snažím sa urobiť nejaké fotky, ale keďže som polarizačným filtrom asi pred hodinou nakŕmil rybičky, nestoja za veľa. Ešte že to bol lacný filter z Číny a tu som ho testoval. Pekne sa kotúľal po chodníku. Len škoda, že neostal na dreve, ale skočil rovno do vody. Po pauze pokračujeme ďalej, vodopády tečú tesne okolo chodníka. Dostávame sa k stanovišťu P3, odkiaľ budeme pokračovať loďkou cez jazero Kozjak. Prvé dve loďky necháme plávať, v bufete si dáme niečo pod zub a necháme kprca, nech si hádže kamienky do jazera a rožkom nakŕmi kačky. Jednou loďkou sa prevezieme cez jazero na stanovište P2 a odtiaľ nás prevezie ďalšia k bodu P1. Na Kubovi vidieť, že nastal čas spánku, preto utekám pre auto a po zaplatení parkovného sa ponáhľam k rodinke.

Záver

Odporúčam si vyhradiť na Plitvické jazerá viac času ako sme mali my. No s malým dieťaťom sa veľa vyskakovať nedá a treba sa prispôsobiť jeho potrebám. Jazerá sú určite krásne v každom ročnom období, no pre tých, ktorí nemajú radi zástupy ľudí, odporúčam návštevu v inom čase, ako v letných mesiacoch, keď je všade veľa dovolenkárov. Ale keď chcete spoznať kus chorvátskej prírody, vrelo odporúčam rozdeliť si cestu na dve časti. Tunajšia príroda naozaj stojí za spoznávanie. A nielen jej komerčná časť.

Fórum 5 príspevkov
Mlyny Rastoke a Plitvické jazerá 08/08/15 12:58 5 príspevkov
Najnovšie články autora
 
Túra Z Koniakowa do Wisły – Czarne Keď sa opäť naskytla príležitosť navštíviť poľské Sliezske Beskydy (Beskid Ślaski), nezaváhal som ani na minútu a hneď som sa nahlásil, aby mi nevyfúkli miesto v autobuse. Tak ako už predchádzajúcich 16 rokov, aj tento rok zorganizovali turisti z PTTK Wisła turistickú akciu „K prameňom Wisly“. Tento rok usporiadatelia zvolili za cieľ pochodu „Karczmu Drewutnia“ v miestnej časti mesta Wisła – Czarne. Ale sem si to musíme najskôr odkráčať. 07/05/19 Zdeno Vasilišin Západné Beskydy, Poľsko
Túra Vláčikom na Plavecký hrad Alebo presnejšie do Plaveckého Podhradia a na hrad už po svojich. Od jari kujeme plány, že sa vláčikom-Zahoráčikom niekedy zvezieme a zároveň vyrazíme na túru do Malých Karpát. Motorový vlak jazdí druhú sezónu po už takmer zaniknutej trati od konca apríla do polovice októbra počas víkendov a sviatkov. Spája Záhorskú Ves s Plaveckým Podhradím a od prípojných vlakov z Bratislavy alebo od Kútov je naň možné prestúpiť v Zohore. Okrem motorovej jednotky, ktorá premáva celoročne denne na trati Zohor – Záhorská Ves, má však zaradený špeciálny vozeň na prepravu bicyklov. 03/01/19 Zdeno Vasilišin Malé Karpaty
Recenzia Peter Wohlleben – Sprievodca lesom Knihu mi podsunul kamarát Juro so slovami: „Mám pre teba dobré čítanie.“ Najskôr asi mesiac nedotknute ležala medzi ostatnými knihami na nočnom stolíku, no keď som ju otvoril, zistil som, že to ma veru bude baviť. Autor je síce Nemec, ale poznatky z jeho knihy sa dajú aplikovať aj pre našu krajinu. Z každej stránky cítiť, že Wohlleben je skutočný milovník lesa a vo svojej knihe sa delí s čitateľom zábavnou formou a v prepojení s praxou o svoje zážitky z lesa. 17/10/18 Zdeno Vasilišin Mapy a knihy
Najnovšie články na titulke
 
Lezenie Vareškovým hrebeňom na Slavkovský štít Je ešte len koniec marca, ale dobrá predpoveď napovedá zotrvanie teplého počasie aj počas najbližšieho víkendu. Rozhodli sme sa preto, že slnečnú sobotu využijeme na dlhšie odkladaný prechod hrebeňa, ktorý začína od Východnej Slavkovskej veže a smeruje na Slavkovský štít. Ide o pomerne známy Vareškový hrebeň, oddeľujúci Veľkú Studenú dolinu od Slavkovskej dolinky. dnes Michal Mikuláš Vysoké a Belianske Tatry
Túra Beskid, Kasprowy Wierch a Dolina Gąsienicowa v zime V predchádzajúcej časti sme si predstavili prechádzku na hraničný hrebeň v letnom čase. Išlo o preskúmanie terénu pred zimou. Tentokrát sa po takmer rovnakých stopách vydáme bielou Gąsienicowou dolinou, keď bude lákadlom pohľad na zatvorenú slovenskú krajinu Vysokých a Západných Tatier. Na začiatok pridáme krátku prechádzku za výhľadmi ponad Kotlinu Zakopiańsku a na takmer celé Tatry. Posledný deň bude patriť vzácnemu zoskupeniu kolíb - “Bacówiek” na lúke Polana Kopieniec. včera Roman Matkovčík Tatry, Západné Tatry, +
PR Turistické ciele Záhoria Záhorie svojou rozmanitosťou splní požiadavky aj toho najnáročnejšieho turistu. Spoznávaním pamiatok, ochutávaním špecialít, relaxáciou v kúpeľoch a potulkami borovicovými lesmi zanechá stopu v každom človeku. Preskúmajte jedinečnosti regiónu a nechajte sa inšpirovať aj týmito tipmi na výlety pre malých aj veľkých bádateľov. 17/06/19 sponzorovaný článok

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Mlyny Rastoke a Plitvické jazerá 08/08/15 12:58 5 príspevkov
Fakty
 • Pohoria
  • Chorvátsko
 • Počet dní
  • 2
 • Náročnosť
  • 1
 • Ročné obdobie
  • leto
 • Dátum túry
  • august 2014
 • Doprava
  • Plitvica Selo - Plitvička Jezera (parkoviská)
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
0.34 (0.1)