Túra

Mlyny Rastoke a Plitvické jazerá

30. 06. 2015
V nasledujúcich riadkoch si neprečítate o podávaní veľkých výkonov, ale berte to ako tip na spríjemnenie cesty k Jadranskému moru a pre tých, ktorí by radi Chorvátsko spoznali aj z iného pohľadu ako z ležadla pri mori, bude hádam článok inšpiráciou.

Cestovanie v noci sa mi veľmi nepozdávalo, vylihovanie pri mori tiež veľmi nemusím, preto som mojej polovičke navrhol, aby sme si cestu k moru rozdelili na dve etapy a prvú noc prespali v blízkosti Plitvických jazier (Plitvička jezera), ktoré som si chcel ísť dávno pozrieť. Od kamaráta som dostal tipy, kde sa dá blízko jazier prespať. Cestujeme s ani nie 2-ročným dieťaťom, preto bude nocľah pod strechou, v posteli a v izbe so sprchou.

Slunj a Rastoke

Kamarát "gúgl" našiel príjemné ubytovanie v súkromí niekoľko kilometrov od jazier a tiež jedno zaujímavé miesto, nachádzajúce sa asi 50 km od mesta Karlovac, kde opustíme diaľnicu a pokračujeme po ceste č. 1 v smere k Plitvickým jazerám. Daným miestom je mestečko Slunj s vodopádmi na rieke Slunjčica, ktorá sa vlieva do rieky Korana. A na jej hornom toku ležia Plitvické jazerá. Vodopády sú viditeľné aj z cesty, ale až dole pod cestou človek zistí, že sa ich tu nachádza oveľa viac. Rieka Slunjčica vytvára jazierka, pereje a cez travertínové bariéry sa rúti vo vodopádoch do Korany. Pred stáročiami tu vznikla mlynárska osada, ktorá bola počas juhoslovanskej vojny v 90-tych rokoch poničená a vypálená, no dočkala sa obnovy. Mlyny sú kultúrnou pamiatkou a sú súčasťou osady Rastoke. Za vstupné 25,- kuna (asi 3,30 €) sa dostanete do areálu skanzenu a môžete obdivovať vodopády zblízka. V skanzene sa nachádza totem Winnetou (v Rastoke sa točilo niekoľko scén filmu Poklad na striebornom jazere). Domy v osade však nie sú filmovou kulisou. Dá sa tu najesť, prípadne ubytovať. Tetušky pred dverami domčekov núkajú ubytovanie za celkom prijateľné ceny (aj okolo 20,- € na osobu a noc). Škoda, že máme dojednané ubytovanie o pár kilometrov ďalej a je nám blbé ho len tak zrušiť. Parkovanie je možné na platených parkoviskách z oboch smerov (od Karlovaca aj od Plitvckých jazier). Odporúčam mať so sebou drobné, pretože parkovné sa platí v parkovacích automatoch (5 kuna na hodinu).

Plitvické jazerá

Je večer, preto pokračujeme ďalej. Z hlavnej cesty zazriem v zapadajúcom slnku časť Plitvických jazier. Krása. Teším sa na ráno. Ráno vyrážame k Plitvickým jazerám. Krajina je zahalená v hustej hmle, až sa zľaknem, že kde sme sa to ocitli. Parkujeme na parkovisku Ulaz 2 (Vchod č. 2) – Hladovina. Ešte je k dispozícii druhé parkovisko – Ulaz 1 (Vchod č. 1) – Rastavac. Parkoviská sú platené (7 kuna/hodinu). Keď sa naplní asfaltová parkovacia plocha, parkuje sa v lese, popri lesných cestičkách spôsobom hlava – nehlava. Spomínam si na prípad, ktorý sa stal pred kúpaliskom vo Vincovom lese a neviem si predstaviť, ako by to tu vyzeralo, keby sa chytilo suché lístie na zemi a od neho les a autá. Snažím sa zaparkovať na takom mieste, že mám pod autom štrk. Prišli sme pomerne skoro, takže ešte si je z čoho vyberať.

Prichádzame k pokladniam, kde sa vytvoril dlhý ľudský had. Odbieham do informačnej kancelárie, reku si vezmem nejaké prospekty. A zisťujem, že aj tu sa dajú kúpiť vstupenky a netreba čakať v dlhej rade. Vstupné v hlavnej sezóne (júl - august) vôbec nie je lacné. Pre dospelého je to 180 kuna (cca 24,- €).

V cene vstupenky je jazda panoramatickým vláčikom a plavba loďou. Nadchodom ponad cestu prechádzame na druhú stranu a okolo hotelových komplexov prichádzame k bráne, kde nám personál poradí najvhodnejšiu trasu. S krpcom si vyberáme jednoduchú trasu, a to dolnú sústavu jazier so štyrmi jazerami – Milanovac, Gavanovac, Kaludjerovac, Novakovića Brod. Aby som nezabudol, netreba sa zdržiavať čakaním v rade na lístky pri parkovisku. Vstupenky si môžete zakúpiť aj pri tejto bráne, odkiaľ zároveň štartuje vláčik. Keď ho máme v cene vstupného, tak ho využívame a prevezie nás k vstupu č. 2 (Ulaz 2 – Hladovina). Odtiaľto pokračujeme peši, po chodníku, ktorý mierne klesá. Pri každej vyhliadke sa treba predrať pomedzi množstvo, zväčša japonských, turistov. Ponúka sa krásny pohľad na jazerá. Vody jazier majú rôznu farbu, od smaragdovo zelenej po sýto modrú.

Klesneme dole k jazerám, odkiaľ sa ponúka pohľad na vraj najkrajšiu časť jazier – Veľký vodopád. Keď vidím zástupy ľudí, ktorí k nemu smerujú, pochopím, že sme tu v zlom čase. Určite sa sem ešte vrátime, ale nie v hlavnej turistickej sezóne. Pokračujeme dreveným chodníkom, obchádzame sa s protiidúcimi ruskými turistami, krútim hlavou nad tým, ako si všetci všetko fotia tabletmi. Dúfam, že nevymyslia televízory s foťákom. Potom budú fotografi potrebovať ešte väčší priestor.

Prichádzame k jednej z mnohých jaskýň, ktoré sa v dolnej časti nachádzajú. Vraj aj tu natáčali Poklad na striebornom jazere. Po schodíkoch pokračujeme vyššie a obiehame partiu, ktorá sem tlačí chlapca na invalidnom vozíku. Až na pár schodov je táto trasa zvládnuteľná aj na kolesách. Pri jazere Milanovac si náš Kubo vyžiada technickú prestávku. Treba ho nakŕmiť a napojiť. Snažím sa urobiť nejaké fotky, ale keďže som polarizačným filtrom asi pred hodinou nakŕmil rybičky, nestoja za veľa. Ešte že to bol lacný filter z Číny a tu som ho testoval. Pekne sa kotúľal po chodníku. Len škoda, že neostal na dreve, ale skočil rovno do vody. Po pauze pokračujeme ďalej, vodopády tečú tesne okolo chodníka. Dostávame sa k stanovišťu P3, odkiaľ budeme pokračovať loďkou cez jazero Kozjak. Prvé dve loďky necháme plávať, v bufete si dáme niečo pod zub a necháme kprca, nech si hádže kamienky do jazera a rožkom nakŕmi kačky. Jednou loďkou sa prevezieme cez jazero na stanovište P2 a odtiaľ nás prevezie ďalšia k bodu P1. Na Kubovi vidieť, že nastal čas spánku, preto utekám pre auto a po zaplatení parkovného sa ponáhľam k rodinke.

Záver

Odporúčam si vyhradiť na Plitvické jazerá viac času ako sme mali my. No s malým dieťaťom sa veľa vyskakovať nedá a treba sa prispôsobiť jeho potrebám. Jazerá sú určite krásne v každom ročnom období, no pre tých, ktorí nemajú radi zástupy ľudí, odporúčam návštevu v inom čase, ako v letných mesiacoch, keď je všade veľa dovolenkárov. Ale keď chcete spoznať kus chorvátskej prírody, vrelo odporúčam rozdeliť si cestu na dve časti. Tunajšia príroda naozaj stojí za spoznávanie. A nielen jej komerčná časť.

Fórum 5 príspevkov
Mlyny Rastoke a Plitvické jazerá 08/08/15 12:58 5 príspevkov
Najnovšie články autora
 
Túra Modranským chotárom Keď mi Roman poslal jeho článok, v ktorom popisoval prechádzku k starej oskoruši na Devíne a dodal: „Napíš niečo aj o modranských“, tak som si sprvu povedal, že čo tu budem písať, akú túru popisovať, veď sú len kúsok za hradbami mesta. 24/05/20 Zdeno Vasilišin Malé Karpaty
Túra Krkavec, Bradavica, Konský vrch a Malý Javorník Odkedy sa narodil Kubko, veľkonočné sviatky zvykneme tráviť u babky na mojich rodných Kysuciach. Veď zvyky sa majú odovzdávať z generácie na generáciu. Tento rok zo všeobecne známych dôvodov ostávame sedieť doma v okrese, pod ktorý patríme, teda v pezinskom. Hoci to nie sú Kysuce, myslím, že aj tak sme ostali uväznení v celkom dobrom okrese. Ešte veľa miest tu mám nespoznaných. Je Veľký piatok, doma ešte všetci spia, beriem batoh a vyrážam spoznávať okolie nad Limbachom. 04/05/20 Zdeno Vasilišin Malé Karpaty
Túra Tri kríže a Klokočiny – prechádzka z Perneka Pandémia nekompromisne zasiahla aj Slovensko, je sobota a pozerám v mape miesta, kam by som mohol vypadnúť a nestretnúť podľa možnosti ani živej duše. Tento víkend našťastie ešte môžem prechádzať z okresu do okresu. O týždeň neskôr na Bielu sobotu už by som mal problém. 20/04/20 Zdeno Vasilišin Malé Karpaty
Najnovšie články na titulke
 
Túra Prievidza – Nitrianske Rudno – Bánovce n. B. Strážovské vrchy som prebrúsil kade-tade, keďže je to jedno z mojich domovských pohorí. Stále je však možné trasu skombinovať, aby obsahovala aj čosi nové. Tentoraz som prekrižoval južnú časť pohoria od východu na západ. dnes Michal Bukvai Strážovské vrchy
Túra Jelšavský hrad a Skalka Hurá!!! Koronokríza takmer skončila a môžeme konečne ísť na náš prvý tohoročný viacdňový pobyt. Tento raz nazrieme do regiónu Gemer. Niektoré časti Gemera poznáme celkom dobre, no oblasť okolo Revúcej a Jelšavy je pre nás Terra incognita. Je načase to zmeniť. Veľkým lákadlom sú tri hrady, na ktorých som ešte nebola – Jelšavský, Šivetický a Rákoš. včera Danka Tomášiková Revúcka vrchovina
Túra Hrebienok – Tatranská Lomnica Jarné prázdniny sme sa nakoniec rozhodli stráviť vo Vysokých Tatrách. Ako východiskový bod vyhrala Tatranská Lomnica, odkiaľ sa dá v pohode všade dostať vláčikom a nemusím riešiť presuny autom, ani plné parkoviská. A keď sme boli vo Vysokých Tatrách, nemohli sme minúť Studenopotocké vodopády. 09/07/20 Martina Haratíková Vysoké a Belianske Tatry

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Mlyny Rastoke a Plitvické jazerá 08/08/15 12:58 5 príspevkov
Fakty
 • Pohoria
  • Chorvátsko
 • Počet dní
  • 2
 • Náročnosť
  • 1
 • Ročné obdobie
  • leto
 • Dátum túry
  • august 2014
 • Doprava
  • Plitvica Selo - Plitvička Jezera (parkoviská)
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
0.56 (0.23)