Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Rada Turistické priechody PL-SK

Od júla roku 1999 platí medzivládna dohoda Poľskej a Slovenskej republiky o zriadení turistických hraničných priechodov. Poľsko-slovenskú hranicu je povolené prechádzať na vyhradených turistických hraničných priechodoch za určitých podmienok. Tieto tzv. zelené hraničné priechody vznikli a vznikajú na turistických trasách, ktoré križujú štátnu hranicu.

Zásady prekračovania štátnej hranice

Pri pohybe v pohraničnom pásme je turista povinný nosiť platný cestovný doklad alebo preukaz totožnosti. Prekračovať štátnu hranicu možno iba za účelom turistiky. Všetky oficiálne turistické priechody majú možnosť využívať občania Slovenska, Poľska, Európskej únie, Izraela, Japonska, Kanady, Nórska, Švajčiarska a USA. Za podmienky spätného vývozu môžu prechádzajúci turisti dovážať resp. vyvážať potraviny, lieky, veci osobnej spotreby, športové a turistické potreby, ktoré sú nevyhnutné na cestu a pobyt v prírode. Dovoz a vývoz obchodného a neobchodného tovaru alebo darčekov sa zakazuje. Prekračovať poľsko-slovenskú hranicu možno len na vyhradených miestach v určenom období a čase, čo konkrétne uvádza informačná tabuľa na mieste priechodu. Na hraničných a pohraničných turistických trasách vykonávajú orgány hraničnej a colnej stráže námatkovú kontrolu osôb, prekračujúcich štátnu hranicu. Všetky priechody sú určené výlučne pre peších turistov. Prejazd motorovým vozidlom nie je umožnený. Väčšina priechodov umožňuje prekročenie štátnej hranice pomocou horského bicykla. V pár prípadoch sa dá použiť cestný bicykel. V zimnom období je možné využiť skialpinistické alebo bežecké lyže.

TURISTICKÉ HRANIČNÉ PRIECHODY

V nasledujúcom zozname tzv. zelených hraničných priechodov nájdete všetky turistické priechody na 597 km dlhej spoločnej hranici s Poľskou republikou. Oficiálne priechody sú zoradené v smere od západu na východ od trojmedzia pri vrchu Valy po najvýchodnejší bod SR na Kremenci. V zozname sa nachádza aj jeden navrhovaný turistický hraničný priechod. Pri jednotlivých priechodoch je uvedená poloha lokality, popis okolia vrátane farieb všetkých prichádzajúcich turistických značených trás a cezhraničné obce resp. osady, ktoré priechod spája. Niektoré lokality obsahujú doplnkový informačný text alebo odkaz na článok, ktorý sa venuje danému miestu. Stav je k 31. októbru 2006.

Čadečka

Čierne – Jaworzynka
Ústie vodného toku Czadeczka (Čierňanka) na územie SR pri rázcestí značiek Čierne-Čadečka (modrá a žltá zo SR a červená z PR). Pochod od hraničného trojmedzia cez priechod Čadečka si môžete prečítať v článku http://hiking.sk/hk/ar/53/po_hranici_cez_beskydy.html.

Serafínov

Skalité-Serafínov – Zwardoń
Vrch Gomólka pri rázcestí modrej značky zo SR a červenej značky z PR. Na oboch stranách hrebeňa sa nachádzajú lyžiarske svahy.

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

Vreščovka

Vreščovka – Bór
Vreščovské sedlo pri rázcestí modrej a žltej značky zo SR a červenej značky z PR.

Kykuľa

Oščadnica-Závozy – Rycerka Górna
Vrchol Kykuľa (Kikula) pri rázcestí modrej, zelenej a žltej značky zo SR.

Veľká Rača

Oščadnica – Rycerka Górna
Vrchol Veľká Rača (Wielka Racza) pri rázcestí modrej a zelenej značky zo SR a červenej a žltej značky z PR. Tesne pod vrcholom stojí na území PR turistická chata PTTK (Poľského turisticko-vlastivedného spolku). Podrobné informácie o Veľkej Rači a predchádzajúcich turistických priechodoch na Kysuciach nájdete v článku http://hiking.sk/hk/ar/133/kysucke_beskydy_velka_raca.html.

Príslop

Stará Bystrica-Podrycierová – Soblówka
Sedlo Príslop (Przelecz Przyslop) pri rázcestí modrej a zelenej značky zo SR a zelenej značky z PR. Viac informácií o tomto sedle nájdete v samostatnej kapitole článku http://hiking.sk/hk/ar/377/hrebenovka_oravsko_kysuckych_beskyd.html.

Pilsko

Oravské Veselé – Korbielów
Vrch Pilsko pri rázcestí Pieć Kopcow (modrá a zelená zo SR a žltá a čierna z PR). Pod vrcholom Pilska na území PR stojí turistická chata na Hali Miziowej a k vrcholu vedie niekoľko lyžiarskych vlekov.

Gluchačky

Oravská Polhora – Przyborów
Chrbát Gluchačky (Gluchaczki) nad sedlom Gluchačky pri rázcestí značiek Horné Gluchačky (modrá a žltá zo SR a červená z PR).

Jalovecké sedlo

Oravská Polhora – Zawoja-Czatoża
Jalovecké sedlo (Przelecz Jalowiecka) pri rázcestí modrej a žltej značky zo SR a červenej a čiernej značky z PR.

Babia hora

Oravská Polhora – Zawoja
Vrchol Babia hora (Babia Góra) pri rázcestí značiek Diablak (modrá a žltá zo SR a červená, zelená a žltá z PR). Pozor zostup v Babej hory po žltej poľskej značke (Perć Akademików) na turistickú chatu PTTK Markowe Szczawiny nie je prípustný, lebo trasa je jednosmerná od chaty na vrchol. V exponovaných miestach je trasa zabezpečená kramľami a reťazami. Chodník je v zimnom období uzatvorený pre ohrozenie lavínami. Ďalšie informácie o Babej hore nájdete v článkoch http://hiking.sk/hk/ar/281/vystup_na_babiu_horu.html a http://hiking.sk/hk/ar/206/zruby_na_babej_hore.html.

Palkoč

Oravská Polhora – Lipnica Wielka-Przywarówka
Chrbát Prípor pri rázcestí Palkoč na modrej značke.

Magura

Oravice – Witów
Vrchol Tvrdošínskej Magury (Magura Witowska) pri rázcestí modrej značky zo SR a čiernej značky z PR.

Volovec

NAVRHOVANÝ TURISTICKÝ PRIECHOD
Sedlo Volovca medzi vrcholmi Rákoň a Volovec v koridore spojení červenej, modrej a žltej značky zo SR a zelenej z PR. Priechod Volovec ako jediný z niekoľkých navrhovaných turistických priechodov v Tatrách spĺňa podmienky na zriadenie. Žiaľ, doposiaľ nebol oficiálne zaradený medzi vyhlásené turistické hraničné priechody.

Rysy

Štrbské Pleso – Lysa Polana
Vrchol Rysy na červenej značke. Pod sedlom Váha stojí sezónne otvorená turistická chata http://hiking.sk/hk/ar/142/chata_pod_rysmi.html. Na slovenskom úseku červenej značky od Žabieho potoka po vrchol Rysy platí sezónna uzávera od 1. novembra do 15. júna pre ochranu prírody a ohrozenie lavínami.

Osturňa

Osturňa – Lapszanka
Chrbát Holowiec mimo turistických značených trás. Koridorom turistického priechodu pri hraničnom kameni č. 160/4 vedie lesná cesta, spájajúca obe obce. Najbližším turistickým chodníkom je poľská modrá značka s rázcestím Wyżni Koniec. Na území SR sa nachádza chránené územie Malé jazerá, povedľa ktorého vedie lesná cesta do obce Osturňa.

Kacvín

Veľká Franková – Kacwin
Ústie vodného toku Frankovský potok (Kacwinianka) na územie PR pri rázcestí značiek červená zo SR a žltá z PR. Obe obce spája tvrdá neasfaltová poľná cesta.

Pieninská lávka

Červený Kláštor – Sromowce Niżne
Závesná lávka ponad tok Dunajca pri rázcestí červenej (Pieninská cesta) a modrej značky zo SR a žltej značky z PR. Na lávke hliadkuje poľská pohraničná stráž, ktorá námatkovo kontroluje cestovné doklady prechádzajúcich. Postavením Pieninskej lávky v auguste 2006 zaniká pôvodný turistický priechod v brode Dunajca oproti kartuziánskemu kláštoru. Podrobné informácie o Pieninskej lávke nájdete v článku http://hiking.sk/hk/ar/338/otvorili_lavku_ponad_dunajec.html.

Prielom Dunajca

Lesnica – Szczawnica
Pravý breh Dunajca na konci Prielomu Dunajca v lokalite Starý prievoz (Stary Przewóz) na červenej značke (Pieninská cesta). Nachádza sa tu prístav slovenských pltí a stanovište poľskej pohraničnej stráže. Asfaltová komunikácia Pieninskej cesty je pre motorové vozidla uzatvorená. Viac informácií nájdete v článku http://hiking.sk/hk/ar/338/otvorili_lavku_ponad_dunajec.html.

Eliášovka

Lesnica – Szczawnica
Chrbát Eliášovka (Eliaszówka) pri rázcestí značiek Salamonowe (žltá zo SR a modrá z PR).

Šlachovky

Veľký Lipník – Szlachtowa
Chrbát Šlachtovského vrchu (Wysoki Wierch) na žltej značke v lokalite Šlachovky.

Vysoké skalky

Stráňany – Jaworki
Chrbát Vysokej (Wysoka) pri rázcestí značiek Vysoké skalky (Wysokie Skalki) na križovaní zelenej značky zo SR a modrej značky z PR.

Rozdiel

Litmanová – Jaworki
Sedlo Rozdiel (Przelecz Rozdziela) pri rázcestí žltej značky zo SR a modrej a žltej značky z PR.

Leluchów

PREKATEGORIZOVANÝ NA CESTNÝ PRIECHOD
Čirč – Leluchów
Hraničný kameň č. 294/3 medzi slovenskými obcami Čirč a Ruská Voľa nad Popradom na modrej značke, prechádzajúcej do poľskej obce Leluchów. Od roku 2004 je prekategorizovaný na cestný hraničný priechod pre osobnú a nákladnú dopravu do 7,5 t.

Cigeľka

Cigeľka – Wysowa
Chrbát Cigeľka (Cigielka) pri rázcestí červenej (E3) a žltej značky zo SR a zelenej značky z PR.

Blechnarka

Stebník – Blechnarka
Sedlo Blechnarka (Przelecz Wysowska) pri rázcestí červenej (E3) a žltej značky zo SR a žltej značky z PR.

Regetovka

Regetovka – Regetów
Sedlo Regetovská voda (Przelecz Regetowska) pri rázcestí červenej (E3) a zelenej značky zo SR a modrej a žltej značky z PR.

Beskid

Nižná Polianka – Ożenna
Sedlo Nižná Polianka (Przelecz Beskid) pri rázcestí červenej (E3) a zelenej značky zo SR a modrej značky z PR.

Čertižné

Čertižné – Czeremcha-Lipowiec
Čertižské sedlo (Przelecz Beskid nad Czeremcha) pri rázcestí červenej a zelenej značky zo SR a žltej značky z PR.

Balnica

Osadné – Balnica
Sedlo Balnica pri rázcestí červenej a žltej značky zo SR a modrej a žltej značky z PR. Balnicou prechádza úzkorozchodná trať Beskydskej lesnej železnice (Bieszczadska Kolejka Leśna), ktorá tu má zastávku. V staničnom objekte sídli súkromná turistická ubytovňa a obchodík. Za poplatok je možné na dvore stanovať. Medzi úzkokoľajkou a hranicou je stanovište poľskej pohraničnej stráže. Ďalšie informácie nájdete v článku http://hiking.sk/hk/ar/186/hrebenovka_bukovskych_vrchov_poloniny.html.

Ruské sedlo

Ruské – Roztoki Górne
Ruské sedlo (Przelecz nad Roztokami Górnymi) pri rázcestí červenej a modrej značky zo SR a žltej značky z PR. Sedlom prechádza tvrdá lesná cesta. Na území PR je pokrytá asfaltom, ale na území SR nie je spevnená. Priamo v sedle pri rampe je stanovište poľskej pohraničnej stráže. Lúčna plošina na slovenskej strane je vyhradeným táboriskom pre stany. Poniže sedla (3 minúty) stojí slovenská turistická útulňa s prameňom. Podrobné informácie o útulni nájdete v samostatnom článku http://hiking.sk/hk/ar/171/utulna_v_ruskom_sedle.html.

Súvisiaca téma - Schengen a turistika

Fotogaléria k článku

Najnovšie