Túra

Raxalpe: Raxseilbahn – Preiner Gscheid

22.09.15
Pohorie Raxalpe je od slovenských hraníc vzdialené čo by kameňom dohodil a pre turistov z našej krajiny pomerne známe. To však až donedávna pre mňa neplatilo, preto som sa rozhodol v jednu krásnu júlovú sobotu tento nedostatok napraviť. A nevybral som sa sám, nakoniec sa nás nazbieralo päť.

Dvaja účastníci výpravy – Evka a Mišo docestovali skoro ráno zo Žiliny. V Bratislave som sa k nim pridal s Braňom a vo Viedni nakoniec pristúpil Miloš. Na presun zo Slovenska k podhoriu Álp sme využili vlak. Síce to pre nás znamenalo mierne dlhšiu dobu cestovania, zato sme sa nemuseli obmedzovať nutnosťou návratu k zaparkovanému autu a po túre nebolo nutné odoprieť si pohár dobre vychladeného pivka. Cestovný lístok na vlak nás pritom vôbec nevyšiel draho: na rakúskom území sme platili iba 7,20 € na osobu. A na Slovensku išlo o pár centovú položku.

Trasa

Hirschwang, údolná stanica lanovej dráhy – Seehütte – kóta 1783 m – Seehütte – Predingstuhl – Karl–Ludwig Haus – Raxkircherl – sedlo Preiner Gscheid

O 8.33 h vystupujeme z vlaku v podhorskej staničke Payerbach–Reichenau a prestupujeme na autobus, ktorý nás odvezie priamo k údolnej stanici lanovej dráhy. Nachádza v obci Hirschwang po asi 10 minútach jazdy. Väčšina cestujúcich mieri na lanovku, takže nie je problém správne vystúpiť. Onedlho prekonávame úvodné výškové metre v lanovke, ktorá nás bezpečne a rýchlo vyvezie do výšky 1547 metrov nad morom. Hneď na úvod nás očarí krásny výhľad, predovšetkým do údolia Schwarzatal, odkiaľ sme práve prišli.

Po niekoľkých minútach fotenia sa vydávame na túru. Orientácia je vynikajúca, všade sú smerovníky. Nie je problém trafiť správny smer aj bez mapy. My sa vydávame smer Otto–Schutzhaus. Cesta je široká a pohodlná, bez extrémnych prevýšení. Za lyžiarskym vlekom je možné ísť variantne – pokračovať po širokej ceste dokola alebo si trasu mierne skrátiť cez vrchol kopca (1640 m). Volíme druhú možnosť a onedlho sme na kopci, od jeho vrcholu sa otvára výhľad na centrálnu časť masívu Rax aj na chatu Otto–Schutzhaus.

Väčšina turistov smeruje práve sem, my pokračujeme ďalej. Na smerovníkoch teraz hľadáme chatu Seehütte. Opäť môžeme ísť dvomi trasami a opäť si vyberáme náročnejšiu, po hrebeni. Nie je to klasický horský hrebeň: kým po ľavej strane máme strmý skalný zráz, pravá strana vytvára náhornú plošinu.

Naša trasa prechádza priamo terasou chaty a prakticky ihneď začína prudko stúpať k vrcholu Jakobskogel (1736 m), ktorý tesne podchádza. Na vrchole je kríž a kúsok pod ním základy zborenej budovy, pravdepodobne chaty. Dlho sa tu nezdržíme a zostupujeme do sedla, kde sa pripája chodník z vnútrozemia náhornej plošiny. Opäť stúpame, teraz miernejšie. Obchádzame vrchol Weisskogel (1765 m) a onedlho oddychujeme pri vrcholovom kríži vo výške 1783 metrov nad morom. Vrchol meno nemá, stena pod ním áno: Preiner Wand. V stene je vybudovaný rovnomenný Klettersteig idúci z doliny.

Po krátkej prestávke zostupujeme k chate Seehütte (nazýva sa tiež Neue Seehütte alebo Holzknecht Hütte). Kým na vrchole sme si pred chvíľou doplnili energiu v podobe jedla, tu hasíme smäd či už pivkom, alebo výbornou bylinkovou limonádou Almdudler. Mimochodom, v Rakúsku miešajú bylinkovú limonádu s pivom za vzniku bylinkového radlera (napr. Gösser, bežne dostupný v obchodoch). Skutočne odporúčam všetkým milovníkom „sprzneného piva“.

Z chaty Seehütte pokračujeme ďalej, náš ďalší cieľ je chata Karl–Ludwig Haus. Ani tu nie sme viazaní jedinou možnou trasou, variantov a ich kombinácií je dokonca viac. Rozhodujeme sa pre trasu zľava obchádzajúcu sedlo Trinksteinsattel. Čaká nás dlhšie stúpanie, spočiatku strmšie, neskôr miernejšie. Míňame odbočku naspäť ku chate Seehütte aj ku chate Waxriegelhaus (s možnosťou zostupu do sedla Preiner Gscheid). Približne v tomto mieste vedie zároveň hranica medzi spolkovými krajinami Dolné Rakúsko a Štajersko.

O pár minút nás smerovník informuje o variantnej trase na Karl–Ludwig Haus cez zaistenú cestu Bicmarck Steig. Zostávame verní nášmu chodníku a onedlho sa ocitáme na širokom a plochom vrchole Predingstuhl (1902 m), tentokrát bez vrcholového kríža. Mierny zostup z vrcholu sa stáva postupne prudším, pribúdajú kamene uvoľňujúce sa spod nôh. Nejde o nič extrémne náročné, ale najmä pri zostupe si treba dávať pozor.

V sedle sa opäť dá odbočiť do vnútrozemia planiny (napr. k chate Habsburg Haus) alebo zostúpiť k chate Waxriegelhaus. Ďalej nasleduje len krátky a strmý výstup ku Karl–Ludwig Haus. Tu si dopriavame chutný neskorý obed. Ako neskôr zisťujeme, ani nemčinu nepotrebujeme: čašník je pohodový mladík pochádzajúci z Česka. Chata je obľúbenou zastávkou pri výstupe na vrchol Heukuppe (2007 m). Ten si nechávame na budúcu návštevu, pretože nastáva čas na zostup. Musíme zvládnuť približne 750 výškových metrov po strmom chodníku plnom kamenia. Predtým si odbehneme odfotiť kostolík Raxkircherl a pomaly sa vydávame na poslednú etapu cesty. Začiatok je skutočne strmý, oficiálna cesta vedie serpentínami. Priamym smerom je natiahnutá reťaz, ktorá očividne nemá slúžiť turistickým účelom, ale mnohí ju používajú na pridržiavanie sa pri priamom zostupe dole. To isté skúšame tiež, ale z časového hľadiska sme si vôbec nepomohli: svah je skutočne strmý, a tak musíme postupovať pomaly. Pri najbližšom krížení s oficiálnym chodníkom to vzdávame a pokračujeme po ňom.

Mimochodom, aj pre zostup existujú dve oficiálne variantné trasy. Ideme miernejšou, pričom nechápeme, ako mohol Mišo zvládnuť výstup na Heukuppe vo februári. A to išiel strmšou trasou.

Po asi hodine cesty prichádzame na malebnú kravskú pastvinu, kde zároveň križujeme asfaltovú cestu vedúcu k neďalekej chate Waxriegelhaus. Jej návštevu vynechávame a po turistickom chodníku pokračujeme v miernejšom zostupe do sedla. Na parkovisko, kde je zastávka autobusu, prichádzame približne 15 minút pred jeho odchodom. Týmto oficiálne túru ukončujeme. Autobus nás odvezie na stanicu Payerbach–Reichenau, odkiaľ vlakom pokračujeme domov.

Záver

Výlet hodnotíme ako veľmi vydarený. Stihli sme prejsť celú trasu presne tak, ako sme si ju naplánovali. Túra nám s prestávkami trvala 9 hodín, avšak dosť dlho sme strávili pobytom na chatách, nehovoriac o takmer výletnom tempe chôdze. Priemerný turista by mal túru bez problémov zvládnuť za 5 hodín, v opačnom smere odhadom za 6 hodín. Pri ceste opačným smerom však niekedy zvyknú na lanovku čakať davy ľudí, nezriedka je potrebné počítať aj 1,5 hodinou zdržania (vydávajú sa časenky). Prevádzková doba je ale vždy operatívne predĺžená.

Užitočné odkazy

Cestovné poriadky v Rakúsku – vlaky aj autobusy
Lanovka na Rax – informácie, tipy na túry

Autori fotografií: Ing. Michal Panák a Peter Žídek

Fórum 4 príspevky
Raxalpe: Raxseilbahn – Preiner Gscheid 23/09/15 15:43 4 príspevky
Najnovšie články autora
 
Túra Raxalpe: Raxseilbahn – Preiner Gscheid Pohorie Raxalpe je od slovenských hraníc vzdialené čo by kameňom dohodil a pre turistov z našej krajiny pomerne známe. To však až donedávna pre mňa neplatilo, preto som sa rozhodol v jednu krásnu júlovú sobotu tento nedostatok napraviť. A nevybral som sa sám, nakoniec sa nás nazbieralo päť. 22/09/15 Peter Žídek Svet
Svet Tirolsko - Wildschönau a okolie Wildschönau - krásny kraj, srdeční ľudia a drak v erbe. Podľa povesti oblasť bola kedysi jazerom, v ktorom žil strašný drak. Jednému sedliakovi sa ho ľsťou podarilo zabiť. Drak v smrteľnom kŕči prehryzol skaly smer Kundl a voda z jazera tadiaľ vytiekla. Tak vznikli Wildschönau a roklina Kundler Klamm. 04/03/14 Peter Žídek Svet
Najnovšie články na titulke
 
Túra Čertova sihoť cez Kláštorisko z Čingova Čertova sihoť a jej skalná vyhliadka boli v našich turistických plánoch vždy tak trochu bokom, pretože prednosť dostávali známejšie a atraktívnejšie trasy. Či už v rámci Slovenského raja alebo aj širokého okolia. Zmeniť som sa to rozhodol až na jar minulého roka. Naplánovaný okruh, presnejšie zdeformovaná ležatá osmička z Čingova cez Tomášovský výhľad a Kláštorisko prechádza cez najznámejšie miesta raja, na ktorých som bol párkrát. dnes Peťo Nový Slovenský raj
Túra Markušovský skalný hríb a Šikľavá skala Spiš, nádherná rázovitá oblasť obkolesená navôkol množstvom historických a turistických pamiatok i zaujímavostí. Na jeho území sa nachádzajú Vysoké i Belianske Tatry, Pieniny, Levočské vrchy, Branisko, časť Volovských vrchov a Slovenský raj. Destinácie s množstvom hradov a ich zrúcanín, starobylých miest, múzeí, ale aj iných čarovných zákutí, ktoré môže turista uvidieť v čarokrásnej prírode. včera Marián Jaššo Volovské vrchy
Beh Cesta hrdinov SNP za 12 dní – Kráľova hoľa Na vysielači na Kráľovej holi je tradične napichnutý čierny mrak ako spečené Marshmallow na špajli. Vychádzame na najvyšší bod a Miki navrhuje, aby sme si na chvíľu oddýchli vnútri v domčeku. Schovávame sa dnu pred pľušťou, jedna dvojica tu už sedí a tiež sa zohrieva. Naťahujem si nohy, jem, pozerám na hodinky. Vyšli sme to za 1:55 hod, turisticky je to na 3:10. 14/12/19 Júlia Batmendijnová Slovensko

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Raxalpe: Raxseilbahn – Preiner Gscheid 23/09/15 15:43 4 príspevky
Fakty
 • Pohoria
  • Rakúsko: Alpy (Alpen) – Východné Alpy (Ostalpen) – Severné Vápencové Alpy (Nördliche Kalkalpen) – Raxalpe (Rax)
 • Počet dní
  • 1
 • Nadmorská výška
  • max: 1804 m n. m. – chata Karl - Ludwig Haus
  • min: 1070 m n. m. – sedlo Preiner Gscheid
 • Prevýšenia
  • stúpanie: 400 m
  • klesanie: 800 m
 • Vzdialenosť
  • 11 km
 • Náročnosť
  • 3
 • Ročné obdobie
  • leto
 • Dátum túry
  • 18.07.2015
 • Dalšie info
 • Voda
  • horná stanica lanovej dráhy (toalety), chata Karl - Ludwig Haus (nemajú pitnú vodu)
 • Mapa
  • Freytag & Berndt: WK 022 Semmering – Rax – Schneeberg – Schneealpe, Wanderkarte 1 : 50 000
   bergfex.at
 • Doprava
  • Bratislava (vlak, bus) - Payerbach–Reichenau (vlak, bus) - Hirschwang (bus, lanová dráha)
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
0.51 (0.21)