Túra

Stolické vrchy – Ostrá a Sinec

31. 10. 2006
Podľa mňa sú hory na jeseň najkrajšie. Hýria farbami, doliny zahaľuje inverzná oblačnosť, viditeľnosť býva vďaka číremu vzduchu ďaleká. Mojou špecialitou práve v jeseni bývajú Stolické či Veporské vrchy. Už x rokov sem v tomto čase mieria moje tulácke topánky. Nachádzam tu krásny kraj, kde lesy striedajú lúky s roztrúsenými samotami. Na takúto jednu túlačku si vás dovoľujem pozvať.

Trasa

Tisovec – sedlo Babiná – Ostrá – Ohrablo – Hnúšťa – Kokava nad Rimavicou – Chopera rázc. – Petošovo – hor. Sinec – Sinček – Rimavská Baňa

Pod Hradovou

Pomerne uzimený vystupujem z prvého ranného vlaku v Tisovci, na zastávke Tisovec – mesto. Hneď na stanici ma víta pohľad na majestátnu Hradovú, ktorá dominuje nad mestom. Nie, dnes moje kroky nepovedú na jej vrchol k ruinám hradu, ale poberiem sa modrou značkou, ktorá tu začína. Prejdem ešte spiacim mestom, cez námestie ku kostolu (rázc. turistických značiek). Bočnou uličkou vystupujem nad mesto, mierne stúpajúc prechádzam cez nevýrazné sedlo medzi Hradovou a kótou Obadovo očko. Odtiaľto klesám cez areál hospodárskeho družstva (Pozor, pes!) k turistickému smerovníku Rejkovo. Míňam lyžiarsky areál Rejkovo, kde sa už čulo pripravujú na zimnú lyžovačku. Postupujem dolinou za stálych výhľadov na masív Hradovej. Po takmer dvoch kilometroch sa cesta zmení na chodník, ktorý bočnou dolinou strmo stúpa do sedla Hŕbky. Tu sa mi naskytnú veľmi pekné pohľady na masív Hradovej, dolinu ktorou som išiel a priľahlé kopce. Fotím, oddychujem a kochám sa krajom.

Na Ostrú

Za sedlom sa začína klesanie, najprv lúkou, neskôr lesom až do doliny Blatného potoka, kde je turistický smerovník Cabanovo. Tečie tu potok, ale kvôli blízkemu ovčínu nemám odvahu vodu z neho piť. Tak si len pofajčím a postupujem ďalej. Značka vedie bočnou dolinou za stáleho stúpania. Asi po 45 minútach sa dostávam do sedla Babiná. Tu je križovatka viacerých značiek, modrá vedie do Klenovca, zelená na Klenovskú Poľanu a do Rimavskej Píly. Začína tu aj žltá značka, ktorou budem postupovať ja. Zo sedla je pekný výhľad na západ, poniže zachovalá samota. Chodníkom za stáleho stúpania postupujem po hrebeni, prekonám bezmennú kótu 777 a mierne klesnem do sedla Prieslopky. Tu je tvarová odbočka k výhľadu pri samote Halubenec. Vraciam sa do sedla a začínam prudko stúpať smer vrchol Ostrej. Cesta vedie lesom, do opadaného lístia sa zabáram povyše kolien. Neskôr sa stúpanie zmierňuje a ja dosahujem plochý chrbát vrchu Ostrá. Na vlastný vrchol značka nevedie, kto má záujem, musí v týchto miestach opustiť značku a pokračovať južným smerom ešte asi 750 metrov na vrchol. Ten je zalesnený, bez výhľadu, čo je škoda.

Smer Hnúšťa

Po návšteve vrcholu sa vraciam späť na značku. Idem ihličnatým lesom. Za moment dosahujem okraj lúky, ktorá sa rozprestiera na východ od vrcholu Ostrej. Otvárajú sa mi pohľady na protiľahlý kraj (Tŕstie, dolina Rimavy). Cez lúku prichádzam k poľovníckej Chate pod Ostrým. Nachádza sa tu smerovník a prameň. Odložím ruksak, zoberiem len fotoaparát a venujem sa prieskumu malebných zákutí. Odporúčam trochu sa tu potúlať. Stojí to za to!
Vraciam sa k chate, odtiaľ mierne zostupujem k ruinám samoty, ktoré pripomínajú dáku stredovekú fortifikáciu. Vyberám varič a obedujem. Po obede pokračujem lesnou cestou, mierne klesám stále okolo vrchu Ostrá, neskôr prudšie dole. Traverzujem vrchol Ohrabla a opäť dole až k smerovníku Ohrablo (z priesekov výhľady). Predomnou je záverečný úsek dnešného dňa. Prejdem cez sedlo Nad Klenovcom, postupne lesom klesnem na lúku neďaleko osady Iváčka. Odtiaľto je priam širokouhlý výhľad na východ. Cesta lúkou je príjemná, míňam smerovník Iváčka s výhľadmi na Hnúšťu. No a o pár minút stojím v Hnúšti na námestí.

[ Tipy na túry, aktuality z hôr a iné zaujímavosti môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstragrame ]

Hnúšťa a Kokava nad Rimavicou

V meste si urobím malú vlastivednú prechádzku, ubytujem sa v ubytovni, ktorá nesie honosný názov Hotel http://www.kamnapivo.sk/pivodb/hnusta/10903/ ! Po večeri a pár pivkách spím ozaj tuho. Na druhý deň, ešte za tmy sa presúvam autobusom do malého mestečka Kokava nad Rimavicou. Vystúpim na námestí, prezriem si aspoň exteriér pôvodne opevneného kostola a vyrážam.

Uhorčíkovým krajom

Spočiatku idem hlavnou cestou Kokava – Klenovec, ale po 2 kilometroch odbáčam k lesu. Vstupujem do doliny, kde musím pozorne sledovať značku. Tá sa po 100 metroch stáča o 180 stupňov (nepokračovať dolinou!), serpentínou naberie výšku na horský chrbát. Ním vystúpam na lúky pod rázcestím Chopera. Na lúkach sú roztrúsené domy samôt, výhľady na západ. Ešte kúsok a stojím pri smerovníku Chopera rázc. Škoda, že na mape nie je vyznačený výhľad. Lebo ten čo mám ja, je jeden z najkrajších v tejto časti Stolických vrchov! Na západe jasne vidím Kokavu nad Rimavicou, vrchy Diel, Jasenina, na severe masív Slopova, v pozadí Klenovský Vepor, na východe Klenovskú Poľanu, Hradovú, Ostrú, mesto a vodnú nádrž Klenovec. Podľa mapy identifikujem samotu Mravcov Vŕšok, kde podľa bádateľov stála hospodárska usadlosť Martina Mravca, alias Uhorčíka, Jánošíkovho spoludruha v zbojníčení. Tu bol aj náš najpopulárnejší ľudový hrdina polapený pandúrmi liptovskej stolice.

Sinec

Tento výhľad ma natoľko fascinoval, že som sa tu zdržal dobre cez hodinu. Preto rezko vykračujem hore kopcom až na kótu 779, nad samotou Petošovo. Trasa vedie striedavo lesom a lúkami s výhľadmi. Na vrchole je ďalší takmer kruhový výhľad. Klesnem k samote, chodník ide ešte na kus lúkou, aby sa vnoril do lesa. Míňam križovatku značiek Bodnárka, napájam sa na červenú značku, tou idem takmer po rovine k dnes už neexistujúcej horárni Sinec. Po ďalšom kilometri a pol stojím na rázcestí Železná tabla. Križujú sa tu tri značky (z Hnúšte, Rimavského Brezova a Rimavskej Bane). Rozhodnem sa pokračovať ďalej po červenej. Tá obchádza vrchol zo západu (na vrchol Sinca nevedie značka). Po dosiahnutí najvyššieho bodu sa stočím na východ a mierne stúpajúcim terénom dosahujem vrchol. Podobne ako na Ostrej, je tu les a žiadny výhľad, čo je opäť na škodu! Toto miesto ako stvorené na stavbu rozhľadne. Tento fakt bol využitý aj v stredoveku, keď tu stála malá protiturecká pevnosť. Žiaľ, jej posledné pozostatky už takmer úplne zanikli v lese. Urobím len dokumentačnú fotku a vraciam sa na červenú značku.

Rimavská Baňa

Klesám lesnou cestou, neskôr odbáčam na chodník. Dostávam sa na polozaniknutú zvážnicu k smerovníku pod vrchom Sinček (Paprička). Z neďalekého rúbaniska je ďaleký výhľad na juhovýchod. Odtiaľto nasleduje už len zostup lesmi do doliny potoka Repné. Stretávam neúspešných poľovníkov, ktorí neúspech z lovu bohato zalievajú pálenkou. Ujde sa aj mne. Prejdem necelých 800 metrov a som v obci Rimavská Baňa. V krčme pri kostole si dám pivo. No a celé putovanie skončím na železničnej stanici.

Záver

Tento málo známy kút Slovenska je veľmi bohatý na zaujímavé pamiatky. Je tu súbor neskororománskych a rannogotických kostolov (Rimavská Baňa, Rimavské Brezovo, Kraskovo, Kijatice, V. a M. Teriakovce), nachádzajú sa tu takmer neznáme hrady Tisovec, Maginhrad, Hrachovo a archeologický skanzen Kijatickej kultúry pri obci Kijatice. Okolité kopce a planiny poskytujú rozmanité možnosti turistiky v každom ročnom období.

Fórum 11 príspevkov
Stolické vrchy – Ostrá a Sinec 09/03/09 11:23 11 príspevkov
Najnovšie články autora
 
Prístrešok Táborisko v sedle Tri kamene (U Tří kamenů) Odkedy som v roku 2007 objavil čaro Žalostínskej vrchoviny, chodievam sem veľmi rád. Páči sa mi tunajšia mäkko modelovaná krajina, kde sa striedajú lesy s lúkami posiatymi kopanicami. V jednej takejto osade mávam dosť často základný tábor, z ktorého vyrážam na viacdňové potulky. Počas jednej z nich som sa dostal do sedla Tri kamene. Tu, priamo v sedle, sa nachádza výborné miesto na táborenie. Okrem toho tu stojí menší prístrešok, ktorý rozširuje možnosť nocľahu v oblasti. 17/03/18 Anton Zahradník Biele Karpaty
Túra Žiar nad Hronom – Banská Štiavnica – Kozelník Pôvodne som tadiaľto vôbec nechcel ísť. V pláne som mal vander dakde inde, ďaleko a vysoko. Nakoniec ma ale súhra náhod a okolností prinútila zmeniť plány. A keďže sa Štiavnické vrchy nedávno stali mojím novým domovským pohorím, rozhodol som sa necestovať nikam a vyraziť si po známych aj menej známych chodníkoch v sopečných horách. 10/03/18 Anton Zahradník Štiavnické vrchy
Extra Nová rozhľadňa na Malom Lubíne Začiatkom januára som sa v rámci mojich hradologických aktivít dostal do oblasti Hornej Nitry. Tu som bádal po niekoľkých opevnených stredovekých lokalitách v okolí Nitrice a Zemianskych Kostolian. Obe sídla oddeľuje podcelok Strážovských vrchov – masív Drieňov, ktorým prechádza turistický chodník spájajúci Hornú Nitru s Vestonickou dolinou. Ja som sa po tomto chodníku presúval, no a na Malom Lubíne som „objavil“ novú rozhľadňu, o ktorej som doposiaľ nechyroval. Preto som sa rozhodol, zvesť o jej existencii rozšíriť medzi turistickú verejnosť. 07/03/18 Anton Zahradník Správy
Najnovšie články na titulke
 
Túra Zamkovského a Téryho chata zo Smokovca Opäť sa po čase dostávam do Vysokých Tatier, aby som spoznal ďalšie tatranské chaty v našich veľhorách. Trocha vysokohorskej turistiky nezaškodí, aj keď to nebude niekde na vrchole tatranského štítu. Veď aj tatranské doliny majú svoje nezabudnuteľné čaro strávené na chodníku. Zároveň obohatí turistu o krásu tatranských vrcholov počas prechodu dolinou k niektorej horskej chate. Veď niektoré sú aj v nadmorských výškach nad 2000 metrov, takou je známa "Térynka". Scenéria skalnatých vrcholov po oboch stranách dolín len dodá šľahačku s čerešničkou na torte. dnes Marián Jaššo Vysoké a Belianske Tatry
Búda Zrub Zalámaná pod Mošnickým sedlom Málo známe východoslovenské pohorie Slanské vrchy ponúka viacdňovú hrebeňovú turistiku, ale napriek tejto možnosti, nie je tam ani jedna vyhlásená či aspoň neoficiálna útulňa. Jednou neoficiálnou by však mohol byť zrub Zalámaná pod Mošnickým sedlom. včera Henrich Tomáš Slanské vrchy
Túra Klokočina, Kukučková a Bolehlav Dnes sa pôjdem túlať vŕškami i dolinami na východnej strane Malých Karpát. Trasu nemám úplne presne pripravenú, idem tentokrát sám, a tak som zvedavý, aké miesta navštívim. 23/10/20 Vladimír Čech Malé Karpaty

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Stolické vrchy – Ostrá a Sinec 09/03/09 11:23 11 príspevkov
Fakty
 • Pohoria
  • Stolické vrchy – časť Klenovské vrchy
 • Počet dní
  • 2
 • Nadmorská výška
  • max: 1011 m n. m.
  • min: 260 m n. m.
 • Prevýšenia
  • stúpanie: 1479 m
  • klesanie: 1721 m
 • Vzdialenosť
  • 35 km
 • Náročnosť
  • 2
 • Ročné obdobie
  • jeseň
 • Dátum túry
  • 01.10.2006
 • Štart trasy
  • šírka: 48.68078 ° SŠ
   dĺžka: 19.94249 ° VD
   » Mapa
 • Koniec trasy
  • šírka: 48.51029 ° SŠ
   dĺžka: 19.94078 ° VD
   » Mapa
 • Nocovanie
  • Hnúšťa - Hotel Robotnícky dom (kontakt v článku). Táboriť sa dá na lúkach v okolí.
 • Voda
  • Obchody a krčmy v Tisovci, Hnúšti, Kokave nad Rimavicou, Rimavskej Bani. Po ceste je niekoľko potokov s otáznou kvalitou vody (blízke hosp. stavby).
 • Mapa
  • VKÚ Harmanec list. č. 134 Veporské vrchy, 135 Stolické vrchy – Revúca
 • Doprava
  • SAD a ŽSR Tisovec, Hnúšťa, Kokava nad Rimavicou, Rimavská Baňa.
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
1.17 (0.48)