Ostrý štít
Lezenie

Výstup na Ostrý štít

28. 09. 2015
V doline vládne hlboké ticho, slnko pomaly vstáva a prvé lúče začínajú zohrievať aj tak dosť teplé tatranské skaly. Pomaly kráčame chodníkom, kde-tu počuť len zahrkotať skalu. Pri Sivom plese na nás zvedavo pozerá kamzík, asi nám prišiel popriať dobré ráno. Pomaly sa blížime pod stenu, nástup na dnešnú lezeckú cestu, na Ostrý štít. V minulosti bol dlho považovaný za nedobytný a dosiahnutý až ako jeden z posledných tatranských štítov.

Trasa

Zbojnícka chata – Zbojnícka pláň – Starolesnianske pleso – Sivé plesá – Strelecké polia – Dolné trávniky – Jurzycov žľab – Ostrý štít a späť

Turistický chodník smerujúci do Priečneho sedla opúšťame v mieste, kde sa pripája hrebeň tiahnuci sa k vrcholu Streleckej veže. Pokračujeme cez skaly a suť smerom pod južnú stenu Ostrého štítu, kde nás čaká cesta na vrchol - Jurzycova cesta (pomenovaná podľa Karola Jurzyczu, ktorý v roku 1901 hľadal výstupovú cestu, pozn. redakcie). Začína, tak ako píše sprievodca, v pravej časti Ostrého štítu a smeruje na východný hrebeň, kde končí. My ale máme v pláne pokračovať ďalej, až na vrchol.

Po necelej polhodine od opustenia chodníka dorazíme pod stenu. Pozeráme na to, čo sme si vybrali. Hľadáme v stene cestu, kadiaľ bude treba ísť. Najskôr tradičné prípravy. Treba povyberať lezecký materiál, sedák, nahodiť to všetko na seba, pripraviť lano. Pomaly sa približuje chvíľa, keď si začneme plniť jeden z cieľov na tento rok. Jurzycova cesta nie je z najťažších, ktoré vedú na vrchol, ale to ani nie je naším cieľom. Ako sa hovorí, aj cesta je cieľ, a pri Ostrom štíte to určite platí.

Pri pohľade na stenu to nevyzerá zle, na pohľad pevná skala, zo začiatku viac položená, neskôr prechádza do kolmejšej steny. V pravej časti ohraničená prevismi. Podľa nákresu v sprievodcovi by mala cesta pokračovať po prelezení prvej platne nejako výšvihom hore na druhú viditeľnú platňu a ňou šikmo hore. Po zhodnotení situácie ale zvolíme nakoniec trochu inú trasu. Prvú dĺžku sa rozhodol parťák Michal, že bude dnes ťahať on. V mieste ako dolieza na koniec steny ho čaká trochu komplikovanejší výšvih, aby sa dostal na koniec svojej dĺžky. Trochu pošpekuluje ako tento problém zvládnuť, ale netrvá dlho a riešenie našiel. Vyliezol na miernejšie platne tiahnuce sa doľava. Možno cesta išla niekde medzi tým, lebo pri zlaňovaní sme približne v strede objavili jeden borhák. Nám to neprekáža a pokračujeme ďalej.

[ Tipy na túry, aktuality z hôr a iné zaujímavosti môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstragrame ]

Mne ostala paradoxne teraz ľahšia dĺžka, ale to len asi na rozhýbanie sa na začiatok. Dostávam sa na miesto, ktoré sa volá Dolné trávniky. Nad nami je žľab, ktorý vyústi vpravo pri Jurzycovom zube. Asi v strede žľabu sa znovu vymeníme a záverečné strmšie a obtiažnejšie časti ťahám pod Jurzycov zub. Naša cesta by mala končiť v Jurzycovom sedielku, ktoré je až po prekonaní Jurzycovho zubu. Teraz stojíme obaja pod zubom, alebo inak strmšou stienkou, a hľadáme kade nás to pustí hore, kde bude cesta prijateľnejšia. Núkajú sa dva varianty. Jeden je priamo stenou, pri ktorej stojíme a druhý je asi 2 metre nižšie, cez väčšie balvany. Po krátkom váhaní sa vyberám spodným variantom, aj keď po nalezení asi do polovice stúpania zisťujem, že to ľahšie nebude. Neprekáža, dal som sa na boj, tak musím dobojovať. Mám pocit akoby ma balvany trochu vytláčali do previsu. Michal potom liezol prvú zvažovanú verziu po stienke. Nad Jurzycovým zubom sa vymeníme a Michal vylezie na hrebeň. Ako hore sedel, tak sa natískala otázka, či mám liezť za ním, lebo hore to pôsobilo zaujímavo a nebolo celkom jasné či budeme pokračovať teraz hrebeňom. Nakoniec som prekráčal po polici pod hrebeňom ďalej. Tu som zbadal šikmú lávku priamo do Jurzycovho sedla. Tak som vyliezol po nej a na hrebeni doistil Michala.

Sedíme na hrebeni, na konci našej cesty. Pozeráme ako vyzerá terén na vrchol, debatujeme ako ďalej. V jednom okamihu si kladieme otázku, ideme pokračovať ďalej? Pred nami sú rovné šikmejšie platne, z nich vyrastá skalnatá vežička alebo skôr strmá hrana hrebeňa, ktorý pokračuje ďalej smerom na vrchol. Ako sedíme a pozerám na stienku, čo ma čaká, tak si uvedomujem jednu vec. Keby stienka bola položená niekde dolu na lúke, len ako cvičná skalka, tak po chytoch, ktoré tam pohľadom objavujem, by som to vybehol a ani nepremýšľal. Tu je stienka ale položená na ostrejšom hrebeni a dvíha sa ako kolmá vzdušná stena, čo jej dodáva na vážnosti. Keď si toto uvedomujem, tak si poviem, idem na to! Presne tak ako už veľakrát v horách, reálne to bolo ľahšie, ako to na prvý pohľad vyzeralo a za pár minút leziem ostrejším hrebeňom na najbližšie istiace stanovište.

Po prelezení úseku sa myšlienka, že dnes dáme vrchol Ostrého štítu, začína stávať celkom reálna. Záverečné metre pred vrcholom je skalnatý a na jednej časti znovu ostrý hrebeň. Lezieme na Ostrý štít, tak čo by sme tu čakali iné ako ostrý hrebeň? Záverečné metre bez váhania doliezol ako prvý parťák a zakrátko, s radosťou v hlase do vysielačky oznamuje, dosiahli sme vrchol Ostrého štítu. Po pár minútach som hore tiež a prichádza radostné podanie rúk a nádherný pocit z dosiahnutého cieľa. Pozeráme sa všade naokolo, obdivujeme výhľady krásneho dňa. Ten je, akoby nepatril do série búrkových dní, ktoré boli predtým a prišli opäť pár dní neskôr po tomto lezení. Využili sme jeden krásny deň, kde počasie vyšlo podľa očakávania a bez búrok. Ale pozor, nie je ešte koniec. Sme síce úspešne hore, pozeráme na krásu Tatier na okolí, ale každá túra, či lezecká, vysokohorská, alebo bežná túra je úspešná až po jej skončení. V našom prípade aspoň dolu na chate alebo lepšie v aute pri návrate domov. Toto je síce pravda, ale nám to aj tak nebráni si vychutnávať silu okamihu dolezenej cesty.

Na vrcholovej fotke to vyzerá, akoby sme sa fotili niekde na skalnatej plošine a nie na vrchole Ostrého štítu. Je ale čas a začneme sa pripravovať na zostup. Čaká nás zlaňovanie. Prvé metre sú terénom v časti, čo sme neliezli, neskôr už v trase našej lezeckej cesty. Preliezame dolu hrebeňom na najbližší istiaci bod, z ktorého podľa sprievodcu treba zlaňovať. Všetko ide bez problémov a pomaly nabratú výšku strácame. Pri predposlednom zlaňovaní som v domnienke, že mám dosť dlhé lano a po prehliadnutí jedného stanovišťa na zlaňovanie, kde som mal skončiť, zlaňoval ďalej. Odhadoval som, keď som videl, koľko mám lana, že to v pohode vydá až po stanovište, čo som videl nižšie pod sebou. Ale opak bol pravdou, chýbali tak asi 2 až 3 metre. Našťastie ale po jednej strane steny bolo dosť skál, kde sa dalo odviazať a prasklinou v stene preliezť k stanovišťu, odkiaľ sme mali zlaniť záverečnú dĺžku. Michalovi som dal vedieť, nech to zlaní na dvakrát, aby nemusel tiež preliezať.

Zhodnotenie

Lezenie bolo krásne, počasie vyšlo ako na objednávku. Celý deň bolo krásne jasno a vo výške, kde sme boli aj celkom príjemná teplota. Len občas sa ukázal potulný oblak. Úspešne sme dolu, po zbalení vecí do batohu, záverečnom pohľade na stenu, kráčame dolinou podobne ako ráno. Cesta má ale jeden zásadný rozdiel. Nesieme so sebou výborný pocit z dosiahnutého cieľa a tiež pocit hladu, čo nás ženie vpred na Zbojnícku chatu. Myšlienka na blížiacu sa kapustnicu pred cestou domov, ktorú si dáme na chate, nás posúva vpred dolinou. Odháňame stáda kamzíkov, ktoré podvečer vyšli tiež na večeru a rátame, že dnes sme boli 16 hodín na nohách. Celkom dosť na jeden deň, ale stálo to za to!

Fórum 12 príspevkov
Výstup na Ostrý štít 13/10/15 13:08 12 príspevkov
Najnovšie články autora
 
Cyklotúra Okolo Tatier Tento rok boli plány na leto rôzne, či už lezecké, alebo výjazd bicyklom. Jeden z plánov bol zobrať bicykle a ísť s kamarátom prejsť nejaké dlhšie trasy a horské prechody do Rakúska. Počasie ale dlho odkladalo možný termín odchodu, rovnako aj nešťastná korona, čo prišla na návštevu do Európy. Nakoniec prišiel na rad náhradný program. Musím ale hneď na začiatok povedať, že nebol o nič menej atraktívny a náročný na prechod ako pôvodné plány. Oživil som môj už starší plán, prejsť bicyklom okruh okolo Vysokých Tatier. 22/10/20 Michal Mikuláš Tatry, Vysoké a Belianske Tatry, +
Ferrata Degli Alpini (C/D) a Tunnel Lagazuoi Skoro každý článok o Dolomitoch z posledných rokov by som mohol začať písať rovnako: “cesta prebiehala v daždi”. Nebolo tomu inak ani začiatkom septembra, keď sme sa s kamarátom vybrali do Dolomitov. Celú cestu pršalo. Našťastie ale predpoveď vyšla a už prvý deň nás privítalo krásne slnečné počasie začínajúcej jesene. 18/03/20 Michal Mikuláš Zaistené cesty (via ferrata, klettersteig)
Ferrata Dolomity – Cascata Rio di Fanes Dolomity sú jedno z mojich obľúbených miest a nikdy dlho neváham, keď je možnosť sa tam vrátiť. Tento rok som ich navštívil dvakrát a zakaždým sa dostala do programu aj turisticko-ferratová prechádzka v oblasti Province of Belluno. Príjemný a relaxačný okruh s prechodom okolo vodopádov Cascate di Fanes je spojený s lezením cez ferraty, ktoré sú vybudované pri oboch veľkých vodopádoch. 19/11/19 Michal Mikuláš Zaistené cesty (via ferrata, klettersteig)
Najnovšie články na titulke
 
Cyklotúra Z Duklianskeho priesmyku na Devín na bicykloch 4 Krátka správa z dlhej trasy alebo dlhá správa z krátkej trasy... Posledný zo série štyroch článkov o cyklistickom prechode z Duklianskeho priesmyku na hrad Devín, ktorý je voľne inšpirovaný Cestou hrdinov SNP. V tejto časti prechádzame z Turčianskych Teplíc na hrad Devín. dnes Miloš Hajdin Biele Karpaty, Malé Karpaty, +
Podcast S Mariánom Jasíkom o ochrane biodiverzity v slovenskej prírode Okrem bezzásahu, ktorý je prospešný v lesoch, sú v ochrane prírody potrebné aj aktívne zásahy. Prečo ich robíme, kde sú nutné a ako prispievajú k zachovaniu biodiverzity, sme sa rozprávali v 20. dieli HIKING podcastu s Mariánom Jasíkom. včera Soňa Mäkká Rozhovory
Recenzia Merino bunda Black hill Veles Koncom roka 2019 sa mi na víkendovej akcii vo Veľkej Fatre pokazil na flísovej bunde zips. Nebola to žiadna výhra chodiť po zasneženej Fatre s rozzipsovanou bundou. Zhodou okolnosti na chate bol kamarát s merino bundou od Black hill, ktorá sa mi zapáčila, tak som si ju hneď vyskúšal. Po návrate do civilizácie som si objednal u slovenského výrobcu model Veles. Po trištvrte roku jej nosenia sa s vami podelím o moje skúsenosti. včera Tomáš Trstenský Oblečenie

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Výstup na Ostrý štít 13/10/15 13:08 12 príspevkov
Fakty
 • Pohoria
  • Tatry - Váchodné Tatry - Vysoké Tatry (Tatranský národný park)
 • Počet dní
  • 1
 • Nadmorská výška
  • max: 2360 m n. m.
  • min: 1010 m n. m.
 • Náročnosť
  • 4
 • Náročnosť lezenia
  • max: 3 UIAA
 • Ročné obdobie
  • leto
 • Dátum túry
  • 01.08.2015
 • Štart trasy
  • šírka: 49.17664 ° SŠ
   dĺžka: 20.16754 ° VD
   » Mapa
 • Koniec trasy
  • šírka: 49.17664 ° SŠ
   dĺžka: 20.16754 ° VD
   » Mapa
 • Voda
  • Zbojnícka chata
 • SHOCart mapy
 • Doprava
  • Starý Smokovec (vlak, bus) - Hrebienok (pozemná lanová dráha)
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
1.29 (0.53)