Správa

Brigáda v Nízkych Tatrách opäť úspešná

27. 09. 2015
Zobrali vlastné píly a náradie, nechali doma rodiny a kamarátov, svoj čas a energiu venovali do fyzicky náročného vypíľovania kosodreviny, aby sme si my – bežní turisti – mohli bezpečne a pohodlne užívať hory. Je pre mňa veľkou cťou mať takýchto kamarátov.

Hŕstka dobrovoľníkov v sobotu 12. 9. 2015 v Nízkych Tatrách prepílila cestičku zo sedla Príslop na Dereše a v nedeľu 13. 9. 2015 zo zrubu Tajch na Veľkú Chochuľu. Zo zajatia hustej kosodreviny oslobodili turistické chodníky žltej a modrej značky. Títo ľudia a ich činy v nás zanechali horu pozitívnej energie, z ktorej môžeme čerpať minimálne nasledujúci rok a zostane neúrekom aj na rozdávanie.

Za tohtoročný štedrák – ako by sme mohli obrazne nazvať vydarený víkend 12. - 13. 9. 2015 – patrí vďaka najkvalitnejším ingredienciám. Konkrétne:

1. Naši skalní osekávači. Veru, už tretí rok za sebou sa nám jesennými brigádami s dobrovoľníkmi darí prpíliť rôzne chodníky Nízkych Tatier. Spolu odkrývame nádherné výhľady, čo boli roky prekryté kosodrevinou. Vďaka vám.

2. Každoroční noví brigádnici. Je potrebná veľká dávka odvahy prihlásiť sa k nám na základe chválospevu kamarátov, čo to zakúsili, alebo sa len nechať nabudiť z pozvánky na Hikingu. A potom na horách tvrdo makať, keď náhodou vyjde celodenné počasie také, že prší, ak neprší, tak mrholí, a ak nemrholí, tak sa vlhká hmla vtiera pod všetky membrány... Ej, takáto skúsenosť posilní každú povahu. Aj za to vám všetkým ďakujeme a tešíme sa, že prichádzate i spoza rieky Moravy.

3. Rozširujúca sa sieť pomocníkov, ktorí sa k nám pridávate vďaka komunikácii kamarátov z Národného parku Nízke Tatry či z Horskej služby Nízke Tatry-juh. Uvedomujeme si tiež dôležitosť vašej podpory v zázemí pri schvaľovaní úradných povolení na obnovovacie aktivity. Veríme, že vzájomná dôvera je na prospech všetkých zúčastnených. Veď práve vďaka otvorenej komunikácii a plnení dohôd pri spolupráci sa nám daria malé zázraky.

4. Parťáci z viacerých odštepných závodov podniku Lesy Slovenskej republiky. Vážime si, že ste počas troch rokov akceptovali naše žiadosti o súhlas s orezávaním kosodreviny na chodníkoch vo vami spravovaných územiach. A toľkokrát ste nám odmenili unavené nohy, resp. ušetrili náš čas a energiu. Namiesto dlhého chodenia k východiskovému bodu práce a vláčenia píl, materiálu a poživne ste nás trpezlivo rozvážali a zvážali. Aj keď sme sa v terénnom aute poriadne vynatriasali ako v šejkri, krátke nepohodlie aj tak prevýšila dobrá nálada a vzrušenie z tohto (vlastne aj našťastie) nie každodenného cestovania pre väčšinu z nás.

5. Podporujúci členovia Klubu slovenských turistov. Ďakujeme a tešíme sa na rozvíjanie ďalšej spolupráce.

6. Pre nás tradičné ubytovacie zariadenie - telocvičňa. Tentokrát nás prichýlili dobrosrdeční zamestnanci v telocvični Základnej školy v Podbrezovej. Medzi jej štyrmi stenami s vysokým stropom sme si rozložili základný tábor, rozdelili náradie, ponatierali chlebíky, oddýchli si a dopriali si teplú sprchu po práci. Veľmi dobre nám to padlo.

7. A na to všetko sa v ten víkend s radosťou i zvedavosťou prizeralo slniečko, ktoré od rána svojím teplom vyťahovalo z hmly nádherné horizonty našich hôr a len kde-tu sa schovalo za oblak. S prehľadom rozptýlilo obavy z predpovede chladného, polooblačného či trochu daždivého počasia na polovicu víkendu.

Uvedomujúc si, že sa nám nepodarilo spomenúť každého a všetky okolnosti, čo nám boli nápomocné, s o to väčšou úctou ďakujeme. Za to, že nám ďalší úžasný víkend bol dopriaty vo svete nekonečných možností i prekážok.

Mnohí z nás sme bežní turisti, ľudia pracujúci v najrôznejších oblastiach - áno, aj takí, čo sa nám zo sedenia za počítačmi robia mozole na zadku. Spája nás však láska k prírode a ochota dobrovoľne urobiť niečo navyše pre prospech viacerých.

Dámy a páni, vďaka za to, že ste:
Jana Adamová,
Peter Basala,
Milan Danove,
Milan Faško,
Stanislav Gubančok,
Jozef Hiadlovský,
Ján Hošala,
Peter Katreniak,
Ján Kovár,
Martin Kruppa,
Jozef Machnič,
Rastislav Medveď,
Bohuš Mišovič,
Marek Núdzik,
Ján Rejko,
Vladimír Sikula,
Lukáš Vaníček,
Andrej Vrbický.

Text pripravili: Jana Adamová a Stanislava Vrbická.
Autor fotografií: Peter Basala

Fórum 3 príspevky
Brigáda v Nízkych Tatrách opäť úspešná 28/09/15 11:18 3 príspevky
Najnovšie články autora
 
Reportáž Na Kráááľovej holi nehatí chodník šľahúň zelenýýý Ostrieľaní horomilovia bez dlhého premýšľania iste potvrdia, že naplánovať si turistiku po úbočiach majestátnej hory na bezzrážkové počasie je jedna vec a skutočne ju takú mať, je niekedy malý zázrak. So zatajeným dychom sme sledovali predpovede počasia. Sýto žlté slniečka v nich meteorológovia sľubovali na celý víkend. Vďaka dokonalému babiemu letu, rekordnému počtu dobrovoľníkov a skúsených pilčíkov s motorovými pílami nám bolo tento rok dopriate naplnenie plánov vrchovatou dávkou. 07/11/18 Stanislava Vrbická Reportáže
Pozvánka Kosodrevina rastie, kto chodníky spasie? Veru, nezostalo veľa miest na hrebeňovom chodníku medzi Telgártom a Donovalmi, ktoré by neskrášlila ruka našich dobrovoľníkov alebo aspoň nepochodila noha prieskumníkov. Prichodí nám preto vrátiť sa späť na začiatok našej cesty, na majestátnu Kráľovu hoľu. O zelenom strome na nej nemôže byť reč už dlhšiu dobu, určite ale treba hovoriť o piatich prístupových chodníkoch na vrchol, z ktorých väčšina trpí zanedbaným stavom. A tento fakt ideme v septembri zmeniť. Každá nápomocná ruka padne vhod. Príďte, tešíme sa na vás. 14/08/18 Stanislava Vrbická Iné
Reportáž Hry s Kokso! drevinou a Ľahni! smrečinou Vlhký ranný horský vzduch nabáda prehĺbiť dýchanie a siahnuť na dno batoha po teplejšom oblečení. Les vonia jesenným lístím a láka oči poobzerať sa po skrytom dubáku. Pri pamätníku neďaleko obce Hiadeľ počuť štrngot náradia. V družnej debate si ho spolu s pílami, benzínom a batohmi chystajú študenti z východu, zamestnanci železiarní, manažér z Bratislavy, zanietený fotograf, cyklista s boľavým kolenom i rodičia s malou dcérkou. Tomu sa popod fúz usmieva lesník v klobúčiku, dvojica štebotavých turistiek a ich nesmelý šofér. Brigáda začína. 25/10/17 Stanislava Vrbická Reportáže
Najnovšie články na titulke
 
Rada Ako zlepšiť svoj výkon (nielen) v turistike (3) Prvé časti textu sa zaoberali dvomi z piatich hlavných zložiek kondičnej prípravy - vytrvalosťou a silou. Okrem nich poznáme ešte rýchlostné, koordinačné a pohyblivostné kondičné schopnosti. dnes Tomáš Deneš Zdravie
Predstavenie Devold Valldal a Vasset – letné merino tričká s Tencelom Kedysi bolo merino tričko pre mňa typom odevu predovšetkým do zimy. No časy sa pohli a merino začalo byť dostupné v rôznych hrúbkach vrátane veľmi tenkých modelov. Toto leto som doplnila svoj šatník hneď dvoma merino tričkami. Jedným z nich je Valldal Woman Tee od nórskej značky Devold. Pánsku verziu pod menom Vasset zas vyskúšal Ľubo. včera Soňa Mäkká Oblečenie
Túra Karavanky – okruh na Hochobir Karavanky (Karawanken) sú pohorím, ktoré oddeľuje Rakúsko od Slovinska. Všetky dvojtisícovky ležia na hraničnom hrebeni s výnimkou jedného kopca, ktorým je Hochobir. Vybral som sa naň s vidinou nádherných výhľadov na hlavný hrebeň a na Kamnické Alpy (Kamniške Alpe). Z výhľadov však nič nebolo, zato kvetín som videl neúrekom. 07/07/20 Martin Knor Svet

 
 
 
Verzia pre tlač
  • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Brigáda v Nízkych Tatrách opäť úspešná 28/09/15 11:18 3 príspevky
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
1.04 (0.44)