Königsjodler Klettersteig, vystup na Chomútovú vežu
Ferrata

Königsjodler Klettersteig

24. 11. 2015
Máloktorá ferrata je medzi priaznivcami zaistených ciest známa tak, ako Königsjodler Klettersteig. Dôvodom je dĺžka, ale najmä spôsob jej vedenia. Trasa stúpa poriadne zubatým hrebienkom na najvyšší kopec Berchtesgadenských Álp (Berchtesgadener Alpen) a lezie takmer na všetky skalné veže, ktoré má na ceste.

Grandlspitz Klettersteig

V polovici augusta som zavítal do Salzburska. Prespal som v kempe a skoro ráno som sa presunul pod Dientner Sattel. Autíčko som odstavil na malom parkovisku pri ceste a o 6.30 h som začal šliapať. Nasadil som ostré tempo, pretože som plánoval nocovať na chate Matras Haus na vrchole Hochkönigu a chatár drží rezervácie iba do 17-tej. Ak prídem neskôr, posteľ sa mi nemusí ujsť. Minul som Erich Hütte, ktorá bola beznádejne obsadená, a na druhom rázcestí som zahol doprava. Chodník ma priviedol pod skalnú stenu, v ktorej je vytýčená ferrata Grandlspitz. Navliekol som si ferratový set, na hlavu som si nasadil prilbu a začal som šplhať.

Ferrata Grandlspitz je značne exponovaná. Vedie takmer kolmo hore skalou, na ktorej sú len nevýrazné chyty a stupy. Je to zvláštne, pretože na vápenci je obyčajne chytov a stupov dosť. Oceľové lano je iba prevlečené cez oká skôb, teda nie je v nich upevnené. Je to nepríjemné, pretože som na našpanovanom lane cítil všetky pohyby turistov, ktorí liezli asi 20 metrov nado mnou. Tento spôsob uchytenia oceľového lana sa používa v Slovinsku, pretože je vhodný na menej náročné zaistené cesty. Grandlspitz Klettersteig má však oficiálne náročnosť C/D, hoci ja by som jej dal D-čko.

Trasa nie je dlhá, na výšku má iba 170 metrov, a končí na vrchole skalnej veže. Nástup na Königsjodler Klettersteig je vzdialený vzdušnou čiarou iba pár desiatok metrov, no chodník tam nevedie. Mal by som pekne zísť až na rázcestie dolu pod Grandlspitz Klettersteig a stade sa opäť štverať hore. Keďže sa mi nechcelo strácať ťažko vybojované výškové metre, vybral som sa k nástupu odhadom po skalách, svahoch a lávkach. Keď je človek primerane opatrný, nie je to nijako zvlášť náročné.

Königsjodler Klettersteig

Bolo ráno, no vďaka peknému počasiu bolo na Königsjodleri plno. Na plošinke sa skupiny turistov navliekali do ferratových setov a vyrážali na jednu z najdlhších zaistených ciest v Rakúsku. Chytil som sa lana a začal som sa šplhať na úvodnú, Kvetinovú vežu. Königsjodler Klettersteig postavili v roku 2001 mimoriadne atraktívne. Oceľové lano človeka vedie na jednu špicatú skalnú vežu za druhou. Samozrejme, keď sa na vežu vylezie, na opačnej strane z nej musíte zliezť. Je tu jeden krátky lanový mostík a na jednom mieste je medzi vežami natiahnuté iba jedno jediné lano. Turisti sa majú po ňom spúšťať na kladke, tú však nikto so sebou nevláči. Preto tam ľudia visia na karabínach a šúchajú ich o oceľové lano. Komu sa takýto postup so škrípaním ocele nepáči, môže kladku obísť.

[ Tipy na túry, aktuality z hôr a iné zaujímavosti môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstragrame ]

Podľa Internetu je náročnosť Königsjodleru D, čo sedí. Na ferrate som stretol niekoľko skupín Slovákov a Čechov, ako aj zopár Nemcov. Rakúšania boli vo výraznej menšine. Na druhej strane, išli ako draci a skupinky cudzincov obiehali vari dvojnásobnou rýchlosťou.

Keď človek prejde asi dve tretiny trasy, skalné vežičky zmiznú. Treba trochu vystúpať po šikmej skalnej platni a prichádza najnáročnejší úsek, liepanie sa na masívnu Chomútovú vežu, na ktorú sa lezie takmer kolmo hore. Tento úsek sa veľmi ponáša na Grandlspitz Klettersteig, akurát že lano je na skobách uchytené pevne. Je tu málo miest, na ktorých sa dá obiehať, preto tu bola zápcha. Viac sme čakali ako liezli.

Na opačnej strane sa z Chomútovej veže schádza. Nasleduje ešte jeden exponovanejší úsek a čosi medzi žľabom a komínikom a stojím na konci ferraty. Je naozaj pekná, ale vidno, že má už zopár rokov. Keby ju stavali dnes, viedli by ju trochu ináč. Bola by náročnejšia a najmä o dosť exponovanejšia.

Birgkar Steig

Ferrata ma “vypľula” na okraji náhornej plošiny. Kúsok som zbehol a nato som vyšiel ku chate Matras Haus na vrchole Hochkönigu (2941 m). Vrchol je najvyšším v Berchtesgadenských Alpách (Berchtesgadener Alpen) a je z neho nádherný výhľad. Špatí ho iba chata. Keďže som sa tam ocitol skoro, bol som tam o 14-tej, tak som u chatára zrušil rezerváciu a vydal som sa na spiatočnú cestu.

Dolu som samozrejme nešiel ferratou, ale chodníkom Birgkar Steig. Aj ten je istený, dá sa však pohodlne absolvovať bez ferratového setu. Nebezpečie tu číha v podobe padajúcich kameňov, takže prilba sa zíde. Na chodníku je množstvo starého železa a po odbočku k nástupu na Königsjodler Klettersteig je celkom dobre vyznačený. Ďalej je to však o poznanie horšie. Často som kráčal iba pár metrov od značeného chodníka a očami som ho márne hľadal.

Zbehol som na Stegmoos Alm. Tam značený chodník zahol na východ, zatiaľ čo ja som chcel ísť na juhozápad. Vzal som do ruky kompas a vybral som sa krížom cez elektrické ohradníky. No, to som si dal. Prešiel som lesík a za ním ma čakalo hlboké koryto potoka. Zliezol som doň a s problémami som sa z neho na opačnej strane vyškriabal, ale keď som po pár metroch narazil na ďalší hlboký žľab, vzdal som to. Močaristou lúkou som sa vydriapal asi 40 výškových metrov a prišiel som na zvážnicu, ktorá ma zaviedla k hotelu Birgkar. Pri hoteli je výdatný prameň vody, jediný, ktorý som počas dnešného výletu míňal. Lôchal som ju ako smädná ťava. Nato som sa po asfaltke vrátil na parkovisko a presunul som sa do kempu. Ďalší deň som zamieril do Vysokých Taur (Hohe Tauern).

Záver

Berchtesgadenské Alpy (Berchtesgadener Alpen) mi v okolí Hochkönigu pripomínajú Dachstein nad Schladmingom. Sú to vápencové pohoria s veľkou náhornou plošinou, ktorá smerom na sever klesá, takže najvyššie kopce, ktoré majú podobnú nadmorskú výšku, sú na jej južnom okraji. Akurát v Berchdesgadenských Alpách sa ľadovec takmer úplne roztopil.

Fórum 6 príspevkov
Königsjodler Klettersteig 24/11/15 10:37 6 príspevkov
Najnovšie články autora
 
Túra Wölzer Tauern – Hohenwart Pred pár rokmi, keď som vyšiel na Greim, Rettlkirchspitze a Schoberspitze, sa mi vo Wölzer Tauern (časť Nízkych Taurov) veľmi páčilo. Nie sú tam žiadne veľké atrakcie, ale krajina “plies a čučoriedok” ma očarila. Tak som si povedal, že by nebolo od veci pozrieť sa tam zas. 03/11/20 Martin Knor Svet
VHT Ennstaler Alpen – Kreuzmauer Gesäuse je v mojich očiach najkrajším národným parkom Rakúska. Vápencové hory nie sú príliš vysoké, sú však poriadne divoké. Hrebene pohoria sú pre bežného turistu neschodné, hoci ich časti sa prejsť dajú. Vlani som prešiel z Malého na Veľký Pyhrgas, nuž a tento rok som chcel prejsť z Frauenscharte na Kreuzmauer. Problém bol v tom, že sa mi to nepodarilo. Napriek tomu bola prechádzka atraktívna. Myslím, že to bola najkrajšia túra, akú som túto sezónu v Rakúsku prešiel. 20/10/20 Martin Knor Svet
Túra Ennstaler Alpen – Tamischbachturm Gesäuse je národný park zaberajúci časť Ennstalských Álp (Ennstaler Alpen) a pre mňa ide o najkrajšiu časť Rakúska. Snažím sa prejsť tu každý rok aspoň jednu - dve trasy, nuž a tento rok som vyšiel na Tamischbachturm a na Kreuzmauer. Prvá túra bola pohodová, druhá bola za hranicou mojich možností. Ale teraz budem písať iba o prechádzke na Tamischbachturm. 13/10/20 Martin Knor Svet
Najnovšie články na titulke
 
Túra Slovenskom 4: Zamagurie, Spiš a Šariš Štvrtá časť môjho putovania „od domu až domov“ okolo Slovenska. V tejto časti prejdem cez Pieniny, Ľubovniansku vrchovinu, Čergov, Branisko a Čiernu horu. dnes Pavel Forgáč Čierna hora, Branisko, +
Útulňa Polianka Napriek značnej rozlohe Volovských vrchov sa dajú turistické chaty v pohorí spočítať na prstoch jednej ruky. Ani jednoduchých útulní pre tulákov tu veľa nenájdete. Do rodiny turistických útulkov v roku 2020 pribudla vzorne postavená útulňa Polianka, ktorú postavili Gelnické lesy. včera Tomáš Trstenský Volovské vrchy
Túra Malá Svišťovka, Skalnaté pleso a Zamkovského chata v zime Počas zimnej sezónnej uzávery vo Vysokých Tatrách sú v kurze najmä horské chaty či vodopád Skok, no veľmi pekné výhľady ponúka menej frekventovaná trasa cez sedlo Malej Svišťovky. Na prechod si treba vyhradiť dostatok času, zaberie celý krátky zimný deň, ak teda nechcete v polovici túry použiť na zostup lanovku. Jedným z lákadiel pre deti môže byť aj to, že počas nej vystriedate všetky štyri farby značených trás. 14/01/21 Soňa Mäkká Vysoké a Belianske Tatry

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Königsjodler Klettersteig 24/11/15 10:37 6 príspevkov
Fakty
 • Pohoria
  • Rakúsko: Alpy (Alpen) – Východné Alpy (Ostalpen) – Severné Vápencové Alpy (Nördliche Kalkalpen) – Berchtesgadenské Alpy (Berchtesgadener Alpen)
 • Počet dní
  • 1
 • Nadmorská výška
  • max: 2941 m n. m.
  • min: 1350 m n. m.
 • Prevýšenia
  • stúpanie: 1800 m
  • klesanie: 1800 m
 • Vzdialenosť
  • 15 km
 • Náročnosť
  • 4
 • Ročné obdobie
  • leto
 • Dátum túry
  • 11.08.2015
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
0.65 (0.34)