Ferrata

Glewitzer Höhenweg a Hoher Tenn

08.12.15
Keď sa Reinholda Messnera pýtali, ktorá alpská Höhenweg je podľa neho najkrajšia, odvetil, že Glewitzer Höhenweg. Chodník nevedie popod štvortisícovky v Taliansku či Švajčiarsku, nachádza sa v Rakúsku. Je to prechod (= Höhenweg) od Glewitzer Hütte k priehrade Mooserboden.

Cesta na chatu

V polovici augusta som prešiel Königsjodler Klettersteig a po noci v kempe som sa rozhodol, že idem na Glewitzer Höhenweg a na Hoher Tenn. O šiestej som vyrážal z kempu a o 6.45 h som odstavil auto na poschodovom parkovisku Alpenhaus (990 m) v údolí Kaprun. Po ceste som zbehol k dolnej stanici lanovky (909 m) a začal som stúpať.

Po včerajšku sa mi do kopca akosi nechcelo. Podchvíľou som stál a oberal maliny. Našiel som aj tri jahody. Nad hornou hranicou lesa som zbieral modré bobule. Tmavšie boli klasické čučoriedky, bledšie bobule s bielou dužinou mi chutili menej.

Vliekol som sa. V sedle Brandl Scharte (2371 m) som však zistil, že mám ešte veľa času, tak som zahol na Rettenzink (2510 m). Na kopec vedie čiastočne zaistený chodník s kramľami, reťazou aj lanom. Z vrchola je parádny výhľad. Zjedol som tam skorú večeru a potom som trochu pracoval. Keď ma robota prestala baviť, vyvalil som sa do trávy a rozjímal som.

Pod kopcom som pri chodníku našiel kameň z čistého grafitu a čosi pred šiestou podvečer som prišiel na Glewitzer Hütte (2174 m). Nocľah v lágri s preukazom OeAV tu stojí 10,- eur, no jedlo je poriadne drahé. Čašníčka je popletená, pôsobí ako momentálne zaostalá. Doniesla mi inú polievku, ako som si objednal a problém mala snáď pri každom stole. Chatárka si zasa nechala pol eura len tak. Na túto chatu nemám najlepšie spomienky.

Hoher Tenn

Ďalší deň som vyrážal o pol šiestej, lebo ma čakala dlhá túra. Prešiel som zatrávnený kotol a v skalnom žľabe sa objavilo istenie. Kramlí a kolíkov tam bolo požehnane. Na hrebienku bolo lano vo forme zábradlia. Postupne svitalo a slnko osvetľovalo okolité hory.

Chodník podišiel Spitzbrett a ďalej stúpal pieskovcovým hrebeňom. Tu už bolo istenie iba kde-tu. Napravo aj naľavo sú strmé hladké svahy bez porastu. Človek má pocit, že keby spadol, nemá sa kde zachytiť.

Prišiel som na rázcestie a zahol som na Hoher Tenn. Na kuse je chodník ešte značený, ale poslednú značku som videl kdesi na Bauernbrach Kogeli (3125 m). Ďalej sú iba skalní mužíci, no nie je ich veľa. Pred skalou Kleiner Tenn sa ide oblým hrebeňom Hirzbachtörl, ktorý má po stranách poriadne strmé zrázy. Nasleduje výšvih na Kleiner Tenn (3158 m). Je tam zopár lán a kramlí, no na skalu sa lezie v previse. Chvíľu som sa na to pozeral a potom som si navliekol ferátový set. Pre istotu. Krátky úsek má náročnosť minimálne C, hoci ľudia ho chodia bez istenia.

Z Kleiner Tenn som prišiel na Schneespitze (3317 m). Spravil som zopár obrázkov a zbehol som do sedla. Za ním ma čakal rozoklaný hrebeň tvorený šmykľavým serpentinitom. Treba si dávať pozor, kam stúpiť. Ešte pár metrov a som na vrchole Hoher Tenn (3368 m). Z kopca sú nádherné výhľady. Moje oči priťahoval najmä Wiesbachhorn, na ktorom som bol pred mesiacom.

Okolo priehrad

Vrátil som sa na rázcestie a začal som zostupovať. Najprv isteným chodníkom po skalných platniach, neskôr nekonečnými serpentínami lúkou s množstvom prilbíc. Nohy dostali zabrať. Pri potoku som sa vyzul a zjedol som obed.

Pohodlným chodníkom som zbehol k priehrade Mooserboden (2100 m) a cestičkou s množstvom ľudí k hostincu na Fürthermoar Alm. Výletníci odtiaľto pokračujú autobusom, ja som pokračoval pešo.

Kráčal som po chodníku ponad priehradu Wasserfallboden. Miestami je tu istenie tvorené oceľovým lanom, ale nájdu sa tiež kramle. Nad chodníkom je viacero pekných vodopádov. Pri jednom sa vchádza do tunela a kus sa ide horou povedľa cesty.

Za priehradou som prešiel popod pozemnú lanovku akurát, keď sa vracala z vyhliadky do údolia. V týchto miestach som stretol troch turistov, inak nebolo na krásnom chodníku od hostinca na Fürthermoar Alm k parkovisku Alpenhaus ani nohy.

Záver

Turistické chodníky v Alpách možno rozdeliť na výstupy (steig-y) a prechody (höhenweg-y). Mňa priťahujú skôr výstupy ako prechody, no keď si Glewitzer Höhenweg spestríte výstupom na Hoher Tenn, dostanete parádnu trasu. Páčil sa mi tiež chodník popri priehrade Wasserfallboden, čo je trasa, ktorú turisti obyčajne prekonávajú tunelmi v autobusoch.

Fórum 3 príspevky
Glewitzer Höhenweg a Hoher Tenn 08/12/15 11:20 3 príspevky
Najnovšie články autora
 
Ferrata Berchtesgadenské Alpy – Hochthrony a Rauhenkopf Keď pôjdete diaľnicou popri Salzburgu, naľavo od cesty zbadáte vysoký kopec. Je to Salzburger Hochthron, najsevernejší výbežok Berchtesgadenských Álp. Už dlhšie som plánoval, že naň vyleziem, ale podarilo sa mi to až teraz. Pozrel som sa aj na Berchtesgadener Hochthron, najvyšší kopec na hrebeni, a na Rauhenkopf, čo by mal byť najkrajší “balkón” nad Berchtesgadenom. 12/11/19 Martin Knor Zaistené cesty (via ferrata, klettersteig)
VHT Nízke Taury - Hochreichart a Geierhaupt Nízke Taury (Niedere Tauern) sa delia na štyri pohoria. Radstädter Teuern, Schladminger Tauern, Rottenmanner and Wölzer Tauern a Seckauer Tauern. Najvyšším kopcom Seckauer Tauern je Geierhaupt, avšak Hochreichhart je iba o meter nižší. Keďže tieto vrchy nie sú ďaleko od seba, dajú sa obehnúť za deň. Bonusom je, že hrebeň medzi nimi nie je značený a jeho úvodná časť má náročnosť II UIAA. 01/10/19 Martin Knor Svet
VHT Ennstaler Alpen – prechod Pyhrgasov Mám rád turistiku, ktorá okrem pekných výhľadov, nádherných skál, kultúrnych a prírodných atrakcií ponúka aj trochu adrenalínu. Či už vo forme ľahkej ferraty, alebo nenáročného lezenia. Jednou z takýchto trás je práve prechod Pyhrgasov. Po Malý Pyhrgas vedie značený turistický chodník a z Veľkého idú hneď tri. Avšak hrebeň medzi nimi je neznačený. Turista si tam musí schodnú cestu hľadať a nevyhne sa krátkym úsekom náročnosti I až II UIAA. 24/09/19 Martin Knor Svet
Najnovšie články na titulke
 
Prístrešok Vrchlúky Z Ružomberka je vyznačených viacero alternatív prístupu na liptovskú vetvu hrebeňa Veľkej Fatry. Všetky sa stretávajú v oblasti Vlkolínskych lúk na západnom úpätí vrchu Sidorovo. V okolí Vlkolínca je tiež viacero trás NCH a pravdepodobne v rámci ich budovania postavili aj niekoľko prístreškov. Jeden sa nachádza na Vrchlúkach. dnes Michal Bukvai Veľká Fatra a Choč
Rozhovor Behu som úplne prepadla Víťazkou Slovenskej ultratrailovej ligy 2019 sa stala Denisa Kušnierová, ktorá už niekoľko rokov behá po našich aj zahraničných horách pod hlavičkou Trail Runners Trnava. So stovkami začala iba tento rok, no hneď to rozbalila vo veľkom štýle. Na najvyšší stupeň víťaziek sa postavila na Lazovej, Ponitrianskej aj Javorníckej stovke a na všetkých troch podujatiach stanovila nové ženské traťové rekordy. Svojimi výkonmi sa nestratila ani v zahraničí. Ako členka Slovak Ultra Trail Team si v máji vybehala 3. ženské miesto na kratšej trase rumunských pretekov Transylvania 100 a v auguste so spolubežcom Erikom Hübnerom prvenstvo v kategórii zmiešaných štafiet na rakúskom KAT100 Ekiden Trail. Sezónu SUT zavŕšila triumfom na Malokarpatskej vertikále týždeň po Javorníckej stovke. Kto by sa nechcel porozprávať s takouto maníčkou? Ja som chcela a maníčka súhlasila. včera Júlia Batmendijnová Rozhovory
Túra Magurský NP: Diablov kameň a Magurský vodopád Vyberáme sa na nenáročnú túru k našim susedom do Poľska. Náš cieľ sa nachádza v Magurskom národnom parku (Magurski Park Narodowy). Navštívime Diablov kameň (Diabli Kamień), Magurský vodopád (Wodospad Magurski) a poprechádzame sa po dedinke Folusz. Trasa je ideálna pre rodiny s deťmi, pretože za krátky čas sa tu dá uzrieť naozaj mnoho atraktívnych krás panenskej prírody. včera Gabriela Ferencová Nízke Beskydy, Poľsko

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Glewitzer Höhenweg a Hoher Tenn 08/12/15 11:20 3 príspevky
Fakty
 • Pohoria
  • Rakúsko: Alpy (Alpen) - Východné Alpy (Ostalpen) - Centrálne Kryštalické Alpy - Vysoké Taury (Hoher Tauern) - horská skupina Glockner (Glocknergruppe)
 • Počet dní
  • 2
 • Nadmorská výška
  • max: 3368 m n. m.
  • min: 909 m n. m.
 • Prevýšenia
  • stúpanie: 3100 m
  • klesanie: 3100 m
 • Vzdialenosť
  • 39 km
 • Náročnosť
  • 4
 • Náročnosť lezenia
  • max: 1 UIAA
 • Ročné obdobie
  • leto
 • Dátum túry
  • 12.08.2015
 • Nocovanie
  • Glewitzer Hütte
 • Doprava
  • Kaprun, Alpenhaus
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
0.39 (0.12)