Túra

Na maďarskej strane Silickej planiny

17.03.16
Silickú planinu v Slovenskom krase vidím každý deň z okna môjho rožňavského bytu. Občas ma zláka na kratšiu či dlhšiu túru. Rozlohou veľká planina sa tiahne až do Maďarska, kde je súčasťou Aggtelegského národného parku (Aggteleki nemzeti park). Slovenskú časť planiny mám prechodenú, preto ma zaujala na maďarskej strane trasa, ktorá je súčasťou modro značenej 1118 km dlhej turistickej magistrály Országos Kéktúra, obdoba našej Cesty hrdinov SNP.

Trasa

Domica – Aggtelek; Baradla – Jósvafő – Szelcepuszta – Derenk (Drienky) – Starý les, štátna hranica (HU/SK) – Hrušov

Skoro ráno nasadám v Rožňave do autobusu smer Plešivec, kde chvíľu čakám na prípoj do Kečova. Autobus je skoro prázdny, a tak sám vystupujem priamo pri jaskyni Domica. Je tu úplne pusto, okrem jaskyne tu už nič nefunguje, hoci pred rokmi to tu žilo. Starý hotel s okolím je zdevastovaný a nový nedokončený rezort taktiež chátra. Asfaltkou po pár minútach míňam opustené budovy bývalého hraničného priechodu Domica a o chvíľu som v Maďarsku.

Aggtelek – Baradla

Pár metrov za hranicou je obec Aggtelek, ktorej najznámejšou časťou je jaskyňa Baradla. Jaskynný systém Baradla–Domica s dĺžkou 25 km patrí do zoznamu Svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Baradla má viac sprístupnených vchodov v okruhu niekoľko kilometrov a je otvorená po celý rok. Turisti môžu v podzemí absolvovať trasy rôznej dĺžky a náročnosti, tie najťažšie v časovom limite 5 až 7 hodín! V okolí jaskyne je množstvo stánkov s občerstvením a výborným jedlom, butiky so suvenírmi a remeselníckymi výrobkami, detské ihrisko, hotel, reštaurácia, chatky v kempe – aký rozdiel oproti našej Domici!

Modrou značkou vychádzam po schodoch na skalné bralo nad jaskyňou, kde je malá vyhliadka. Tu začínajú škrapové polia, zvané „čertova brázda“. Chodníkom kráčam ponad dedinu, lúky sa striedajú s kríkmi a oproti mne beží líška, ktorá mi zapózuje na pár fotiek. Riedkym lesom šliapem na najvyšší bod dnešnej túry - Baradla–tető (485 m n. m.). Výhľady nie sú žiadne, a tak lesom pokračujem až nad dedinku Jósvafő (slovensky Jošvafé).

Jósvafő

Jósvafő (Jošvafé) je malebná dedinka s asi 300 obyvateľmi, ktorá pripomína atmosféru spred storočia. V starej časti dediny sú početné architektonické pamiatky, ako staré sedliacke domy, hostinec Starý mlyn (Öreg malom), opevnený reformovaný kostolík a zaujímavý je skanzen Tájház (Múzeum ľudových zvykov). Nachádza sa tu jediná plemenná stanica na chov huculských koní v Maďarsku, ktorý je partnerskou organizáciou so slovenským žrebčínom Veľká lúka na Muránskej planine. Druh hucul sa vyvinul v Karpatoch a geneticky je veľmi blízky starým divým koňom a koňom starých Maďarov. Stádo sa pasie voľne na pasienkoch severne od dediny, podobne ako noriky muránskeho typu na Muránskej planine.

V malej krčmičke si dávam fľašu piva Borsodi (čapované, žiaľ, nemajú) a po obhliadke dediny pokračujem modrou značkou ku Košútovej jaskyni (Kossuth barlang). Hneď pri vchode do jaskyne vyteká voda zo silnej vyvieračky. Úzkou krasovou dolinkou vedie zvážnica a idúc po nej začujem zvuk zvoncov. Na moje prekvapenie sa predo mnou neobjavia kravy, ale veľké stádo huculov, ktoré tiahnu hore dolinou. Je to zážitok ísť uprostred stáda koní, ktoré si ma oňuchávajú ako psíky. Z dolinky vychádzam do typickej krasovej krajiny. Stromy aj kríky krásne kvitnú, na lúkach ešte stále kvitne chránený hlaváčik jarný. Lúkou vchádzam do lesa, kde idem dlho zvážnicou, ale občas sa naskytnú pekné výhľady na krajinu a malé opustené samoty. Zvážnica vychádza na asfaltku a predo mnou sa zjaví Szelcepuszta.

Szelcepuszta

Szelcepuszta je samota na hornom konci údolia Szelce–völgy, asi 5 km od obce Szin. Je to ideálna krajina pre cyklistov s množstvom lesných ciest a chodníkov. Pri turistickej ubytovni Szelcepusztai turistaház si dávam obedňajšiu pauzu. Je to pekná ubytovňa, celoročne otvorená, s kapacitou 40 lôžok, ale treba sa objednať. Cena je v prepočte 5 – 6 €/noc. Neďaleko je poľovnícky kaštielik a zvernica s množstvom rôznej raticovej zveri.

Lesnou cestou schádzam do doliny Ménes–völgy, kde začínam stúpať chodníkom na planinu Alsó-hegy (Dolný vrch). V lese sa zrazu predo mnou rozutekajú pásikavé prasiatka a oproti mne fučí diviačica a grúli na mňa očami. Našťastie nezaútočí a s búšiacim srdcom pomaly uhýbam z chodníka a pritom strácam značku. O pár minút ju znova nachádzam a o chvíľu som hore na planine. Znova sú tu krásne lúky s rozkvitnutými trnkami. To už sa blížim k zaniknutej dedine Drienky (Derenk).

Drienky alebo Derenk

Derenk (slovensky Drienky) je zaniknutá obec, ktorá bola obývaná goralským etnikom, ktorých sem presídlil gróf Esterházy v roku 1717 po morovej epidémii, keď celá dedina vymrela. Žili tu do roku 1943, kedy ich dal vysťahovať Miklós Horthy, regent Maďarského kráľovstva, ktorý si tu chcel dať zriadiť zvernicu na poľovačky. Domy boli zbúrané okrem budovy školy, v ktorej je teraz expozícia o histórii obce. Na miestach domov sú už len tabule s menami obyvateľov.

Z trochu pochmúrnej minulosti kráčam krásnou krasovou krajinou smerom k hraničnému bodu Starý les. Tu sa napájam na zelenú značku a lesnou cestou schádzam z planiny Dolný vrch na Slovensko. Predo mnou sa objaví krásny výhľad na planinu Horný vrch s Jablonovským sedlom (horský priechod Soroška) a pod ním je obec Jablonov nad Turňou. Asfaltkou vchádzam do malej obce Hrušov, kde stihnem vytúženého vychladeného čapáka, kým ma autobus odvezie späť do Rožňavy.

Záver

Silická planina na maďarskej strane je krásnou krasovou krajinou. Malebné dedinky so svojou históriou, jednoduchosťou a zaujímavosťami zapadajú do prostredia. Pre nás menej známu oblasť si užijú peší turisti i cyklisti. Bol som milo prekvapený výborným značením, aj keď na určité odlišnosti si treba zvyknúť. Je to na skok zo Slovenska, všetkým odporúčam!

Fórum 14 príspevkov
Na maďarskej strane Silickej planiny 03/04/18 16:17 14 príspevkov
Najnovšie články autora
 
Prístrešok Chata U smelého srnca Pre tých, ktorí sa radi túlajú pohorím Čierna hora, ktoré je turistami menej navštevované, mám skvelý tip na prenocovanie. Poľovnícka chata s poetickým názvom U smelého srnca má výhodnú polohu s možnosťou nocovania na terase, navyše priamo pri chate je výdatný prameň vody. Od chaty len 'na skok' je viacero možností vybehnúť na turisticky atraktívne výhľadové miesta. 31/08/19 Viktor Baláž Čierna hora
Túra Skalné mesto Koľvek a Čierna hora z Kluknavy Veľmi rád sa túlam po miestach málo známych, tam, kde si môžem užiť relatívne nedotknutú prírodu, kde len sem-tam stretnem človiečika. Na východnom Slovensku sa ešte stále dajú objaviť takéto miesta, pre mnohých úplne neznáme. Preto keď som sa na nete našiel informácie o skalnom meste Koľvek, Čiernej hore, Rozsypanej skale a Roháčke, hneď som vedel, že tam raz musím ísť. 19/08/18 Viktor Baláž Čierna hora
Prístrešok Sedlo Repy Uprostred pohoria Čierna hora, na križovatke turistických trás stojí prístrešok, ktorý svojou polohou môže mnohým turistom poskytnúť nocľah pri putovaní pohorím. Tiež som ho využil počas Cesty hrdinov SNP, keďže stojí priamo pri červenej značke E8. Počas nočného dažďa som bol vďačný za jednoduchý nocľah pod strechou. 23/06/18 Viktor Baláž Čierna hora
Najnovšie články na titulke
 
Túra Päť vihorlatských pralesov za dva dni Na turistike mám najradšej jej rôznorodosť - jeden deň môže byť človek na štítoch v Tatrách, potom v dolinách Slovenského raja, v jaskyni, v lužnom lese, v historických mestečkách... možností je vždy neúrekom. A jednou z nich je aj obyčajné motanie sa nádhernými lesmi či dokonca pralesmi a spoznávanie prírody v jej najprirodzenejšej forme. My sme sa počas veľkonočných sviatkov vybrali takto spoznávať pralesy vo Vihorlatských vrchoch. dnes Stanislav Ďurica Vihorlatské vrchy
PR Hory a mesto: Bežkyňa Mira Rai a horolezkyňa Gerlinde Kaltenbru Po americkom horolezcovi Cedarovi Wrightovi predstavujeme ďalších hlavných hostí 21. ročníka festivalu Hory a mesto. Sú nimi ženy, ktoré sa stali ikonami v horolezectve a  trailovom behu. Každá má za sebou neobyčajnú a náročnú cestu k vrcholovému športu a obe prinášajú svedectvo o tom, že na zdolanie extrémne náročných podmienok sú predpokladom jedine vytrvalosť, húževnatosť a cieľavedomosť. včera sponzorovaný článok Festivaly a premietania
Túra Hrebeňovka Považského Inovca Po prechode turistických magistrál konečne prišiel čas aj na "turistické chuťovky", ktorými sú hrebeňovky môjmu srdcu blízkych pohorí. Ani som nemusel dlho rozmýšľať a hneď som vedel, ktorá bude ako prvá. Považský Inovec mám veľmi rád a patrí medzi moje top pohoria. Nie je to síce pohorie, ktoré by vynikalo nadmorskou výškou alebo veľkou turistickou popularitou. Aj napriek tomu sa tu nachádza množstvo zákutí, ktoré sú nenápadné a predsa jedinečné. Veď kto by predsa nechcel navštíviť najstarší kostolík na Slovensku alebo zaujímavé jaskynné útvary v Krahulčích vrchoch. včera Pavel Forgáč Považský Inovec, Strážovské vrchy

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Na maďarskej strane Silickej planiny 03/04/18 16:17 14 príspevkov
Fakty
 • Pohoria
  • Maďarsko: Aggteleki karszt (Aggtelekský kras) / Slovenský kras - planina Dolný vrch (Alsó-hegy)
 • Počet dní
  • 1
 • Trasa
 • Nadmorská výška
  • max: 485 m n. m.
  • min: 207 m n. m.
 • Prevýšenia
  • stúpanie: 842 m
  • klesanie: 960 m
 • Vzdialenosť
  • 27 km
 • Náročnosť
  • 2
 • Ročné obdobie
  • jar
 • Dátum túry
  • 18.05.2015
 • Štart trasy
  • šírka: 48.4777 ° SŠ
   dĺžka: 20.4695 ° VD
   » Mapa
 • Koniec trasy
  • šírka: 48.58188 ° SŠ
   dĺžka: 20.63665 ° VD
   » Mapa
 • Voda
  • Jósvafő (vyvieračka pri Košútovej jaskyni)
 • SHOCart mapy
 • Doprava
  • Rožňava (vlak, bus)/Plešivec (vlak, bus) - Domica (bus)
   Hrušov (bus) - Rožňava (vlak, bus)
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
0.82 (0.25)