Túra

Zimná túra Volovskými vrchmi

11. 12. 2006
Keď napadne prvý sneh, hneď ma to ťahá von, do kopcov. Predstava, ako idem so snežnicami na nohách, ešte neprešľapaným chodníkom, je veľmi vábivá. Musím čo najskôr vyraziť! Tak som pre tohtoročnú prvosnehovú túru zvolil Volovské vrchy. Ťahalo ma to už do tohto kúta Slovenska aj tak dlho. Len si naplánujem trasu a nič mi nebráni, aby som nočným rýchlikom vyrazil na východ Slovenska.

Trasa

Zlatá Idka – Kojšovská hoľa – Pri obrázku – Kyseľ – Gelnica – Vangort – Tatarkov kríž – Plejsy priehyba – Dúbrava – Žakarovce žel. st. – Margecany žel. st.

Kojšovská hoľa

Túru začínam v bývalej baníckej obci Zlatá Idka. Sem sa dostanem autobusom z Košíc. Vystupujem pri obchode, kde si dopĺňam potraviny a tekutiny. Kúsok odtiaľto je tur. smerovník. Tu začínam. Modrou značkou postupne stúpam cez rúbaniská, lesom až na širokú lesnú cestu. Tu si nasadzujem snežnice. Ako naberám výšku, mení sa aj výška snehovej pokrývky. Na Golgote je ho už vyše kolien. V závetrí vrcholovej stanice lanovky oddychujem a naberám síl. Odtiaľto značka vedie už po hrebeni. Z prvých horských lúk pozorujem hôľnatý vrchol Kojšovskej hole s meteorologickou stanicou. V lyžiarskom stredisku sa ešte zimná sezóna nezačala, tak všetky zariadenia, ktoré ponúkajú teplý čaj s rumom, sú ešte zatvorené. Za necelú polhodinku som v rozsiahlom sedle Trochanky. Križujú sa tu viaceré značky. Keďže aj blízka chata Erika je zavretá (prestavba na hotel), nezastavujem sa a rovno stúpam k vrcholu Kojšovskej hole. Ako na potvoru, priženú sa ohromné mračná, ktoré v momente zahalia vrchol. Takže z výhľadu teraz nemám nič. Kto bude mať šťastie na lepšie podmienky, toho vrchol Kojšovskej hole odmení krásnym kruhovým výhľadom. Ten som tu zažil naposledy v roku 2003.

Cesta do Gelnice

Z vrcholu sa nechám viesť červenou značkou. Tá vedie po severnom bočnom hrebeni. Idem sprvu riedkym lesom až na lúky okolo kóty 1164. Oblaky sa trochu zdvihli a ja vidím Zlatoidskú horu s chatou Erika, Kloptaň, okolité vrchy a doliny. Ešte kus lúkami, ale potom už vstupujem do lesa. Ako klesám, dostávam sa na rúbanisko. Tu sa predo mnou otvára široký výhľad na sever. Spoznávam Krompašský vrch nad Plejsami, Roháčku, Folkmarské skaly. Prichádzam k tur. smerovníku Pri obrázku. Je tu malá kaplnka so svätým obrázkom. Hneď vedľa horí oheň. V blízkosti asi budú lesní robotníci. Ohrievam si ruky, otváram termosku a pijem čaj. Nasledujúci úsek vedie hlbokými lesmi nad obcou Kojšov. Z lúky severne od masívu Striebornej sú výhľady na Folkmarské skaly. Traverzom obchádzam Striebornú a dostávam sa na rázcestie značiek s rovnakým názvom. Hneď vedľa je veľká lúka. Na nej oddychujem, staviam statív na fotoaparát a fotím priľahlý kraj. Do hľadáčika sa zmestia nielen blízke Folkmarské skaly, dedina Kojšov, ale aj Kojšovská hoľa na obzore. Po tomto úspešnom fotolove zostupujem lesmi k osade Kyseľ, ktorá sa nachádza v Petrovej doline. Cesta dolinou je odhrnutá, takže snežnice končia pripútané k ruksaku. Prechod dolinou vďaka zaľadnenej asfaltke je celkom náročný. Občas nekresťansky zahreším. Ledva čakám osadu Kovaľ, kde značka odbočuje do lesa. Krátkym stúpaním vyjdem na lúky nad dolinou Hnilca. Pred sebou mám Gelnicu, cieľ prvého dňa môjho putovania.

Chata Smrečina

Keďže sa mi nechce vchádzať až do mesta a potom sa spleťou uličiek vracať k lyžiarskemu stredisku nad mestom, volím malú skratku k chate Smrečina, kde budem nocovať. Chata je v podstate srdcom celého lyžiarskeho strediska. Dnes je ale ešte takmer prázdna. Ubytujem sa a potom pomerne dlho do noci sedím pri krbe v jej reštaurácii. Tu prinášam linku na webstránku chaty www.skimax.sk/uvodna_stranka_hotel.html.

[ Tipy na túry, aktuality z hôr a iné zaujímavosti môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstragrame ]

Mesto Gelnica

Po ponocovaní sa mi ráno vstáva akosi ťažko. No premôžem sa a o chvíľu vyrážam, smer mesto. Gelnica www.gelnica.sk je staré banské mesto s viacerými zaujímavými pamiatkami. Spomeniem len objekty, ktoré sa nachádzajú v tesnej blízkosti žltej značky, ktorou idem. Najprv navštívim Banícke námestie s radnicou (dnes Banícke múzeum), keďže je nedeľa, mám možnosť nahliadnuť aj do hodnotného interiéru gotického kostola Panny Márie Nanebovzatej. Potom sa dostávam na Schlossberg, kde sa nachádza ruina Gelnického hradu (www.zamky.sk/?q=node/3&mon=82000017). Z jeho brál sú pekné pohľady na mesto. Z hradu pokračujem cez ulice Zámková a Turzovská k miestu, kde žltá značka opúšťa mesto.

Smer Plejsy

Tur. smerovník ma nasmeruje cez lúku, ďalej už stúpaním lesom pod vrch Vangort. Nasleduje dlhý traverz masívu Ostrého vrchu, ktorý sa končí pri Tatarkovom kríži, kde je križovatka tur. značiek. Stúpaním sa dostávam na ďalší traverz (z rúbaniska výhľad), tentokrát Krompašského vrchu, ktorý sa končí v Sedle pod Krompašským vrchom. Na významnú križovatku tur. značiek Plejsy – priehyba je to už len kúsok.

Vrchy Dúbrava a Rúbaň

Úsek hrebeňa s vrchmi Dúbrava a Rúbaň je veľmi príjemnou prechádzkou. Značka vedie nenáročným terénom plochého hrebeňa, z veľkej časti lúkami, odkiaľ je veľa výhľadov na blízke, či ďaleké vrchy. Vidieť Branisko, Kojšovskú hoľu, Folkmarské skaly, či Sivec. Krajinnú scenériu trochu kazí kameňolom, ktorý sa doširoka zahryzol do masívu Kurtavej skaly. Za traverzom vrchu Rúbaň značka začína klesať až na lúku pod Kurtavou skalou. Odtiaľ je to už len kúsok na železničnú zastávku Žakarovce. Tu je možné túru ukončiť a vlakom sa presunúť do blízkeho železničného uzla Margecany, resp. prejsť po moste ponad Hnilec, do dediny Jaklovce. Na križovatke hlavnej cesty je zastávka SAD.

Margecany

Ja však konám inak. Od železničnej zastávky idem po brehu rieky Hnilec k železničnému mostu. Za ním po približne 400 m vstupujem na hlavnú cestu, ktorá vedie do Margecian. Niežeby som bol milovníkom asfaltových ciest, ale prechádzka popri brehu vodnej nádrže Ružín sa mi zdá byť zaujímavá (okrem iného aj prír. pamiatka - Margecianska línia). Ešte pred Margecanmi na parkovisku mi ponúka persóna ženského pohlavia svoje telo. Jej vnadám však nevenujem pozornosť, za čo si od nej vyslúžim zopár šťavnatých nadávok. Len sa pousmejem a pokračujem smer krčma pri železničnej stanici. Ako býva u mňa zvykom, dám si záverečné pivo, v duchu zhodnotím túru a počkám na vlak domov.

Fórum 21 príspevkov
Zimná túra Volovskými vrchmi 18/12/06 20:22 21 príspevkov
Najnovšie články autora
 
Prístrešok Táborisko v sedle Tri kamene (U Tří kamenů) Odkedy som v roku 2007 objavil čaro Žalostínskej vrchoviny, chodievam sem veľmi rád. Páči sa mi tunajšia mäkko modelovaná krajina, kde sa striedajú lesy s lúkami posiatymi kopanicami. V jednej takejto osade mávam dosť často základný tábor, z ktorého vyrážam na viacdňové potulky. Počas jednej z nich som sa dostal do sedla Tri kamene. Tu, priamo v sedle, sa nachádza výborné miesto na táborenie. Okrem toho tu stojí menší prístrešok, ktorý rozširuje možnosť nocľahu v oblasti. 17/03/18 Anton Zahradník Biele Karpaty
Túra Žiar nad Hronom – Banská Štiavnica – Kozelník Pôvodne som tadiaľto vôbec nechcel ísť. V pláne som mal vander dakde inde, ďaleko a vysoko. Nakoniec ma ale súhra náhod a okolností prinútila zmeniť plány. A keďže sa Štiavnické vrchy nedávno stali mojím novým domovským pohorím, rozhodol som sa necestovať nikam a vyraziť si po známych aj menej známych chodníkoch v sopečných horách. 10/03/18 Anton Zahradník Štiavnické vrchy
Extra Nová rozhľadňa na Malom Lubíne Začiatkom januára som sa v rámci mojich hradologických aktivít dostal do oblasti Hornej Nitry. Tu som bádal po niekoľkých opevnených stredovekých lokalitách v okolí Nitrice a Zemianskych Kostolian. Obe sídla oddeľuje podcelok Strážovských vrchov – masív Drieňov, ktorým prechádza turistický chodník spájajúci Hornú Nitru s Vestonickou dolinou. Ja som sa po tomto chodníku presúval, no a na Malom Lubíne som „objavil“ novú rozhľadňu, o ktorej som doposiaľ nechyroval. Preto som sa rozhodol, zvesť o jej existencii rozšíriť medzi turistickú verejnosť. 07/03/18 Anton Zahradník Správy
Najnovšie články na titulke
 
Túra Ako sme nezmizli v pohorí Tríbeč S kamarátom z času na čas vyrážame na vander s prespaním vonku. Tento rok sa nám to pre pandémiu či pracovné povinnosti nedarilo, a tak po celoštátnom špáraní v nose sme sa rozhodli využiť slobodu pohybu s negatívnym testom. Mňa zaujal článok o útulni Žliabok, a tak som vymyslel trasu a Ctibor zohnal ďalšieho parťáka – Petra zo Špačiniec. dnes Miroslav Svítek Tribeč
Túra Tri dni v Chočských vrchoch Slovensko máme celkom slušne prechodené, no nájde sa pár turisticky veľmi známych miest, ktoré sa nám úspešne vyhýbajú. Takými bola časť Chočských vrchov - Pravnáč a Čerenová skala. včera Danka Tomášiková Veľká Fatra a Choč
Túra Slovenskom 2: Krivánska Fatra, Kysuce a Orava Druhá časť môjho putovania „od domu až domov“ okolo Slovenska. V tejto časti prejdem cez Krivánsku časť Malej Fatry, Kysuckú vrchovinu, Kysucké Beskydy, Oravské Beskydy, Podbeskydskú vrchovinu a Oravskú Maguru. 28/11/20 Pavel Forgáč Malá Fatra, Kysucká vrchovina, +

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Zimná túra Volovskými vrchmi 18/12/06 20:22 21 príspevkov
Fakty
 • Pohoria
  • Volovské vrchy
 • Počet dní
  • 2
 • Nadmorská výška
  • max: 1246 m n. m.
  • min: 330 m n. m.
 • Prevýšenia
  • stúpanie: 1660 m
  • klesanie: 1990 m
 • Vzdialenosť
  • 42,6 km
 • Náročnosť
  • 2
 • Ročné obdobie
  • zima
 • Dátum túry
  • 15.12.2005
 • Štart trasy
  • šírka: 48.75211 ° SŠ
   dĺžka: 21.00607 ° VD
   » Mapa
 • Koniec trasy
  • šírka: 48.8938 ° SŠ
   dĺžka: 21.01465 ° VD
   » Mapa
 • Nocovanie
  • Gelnica, chata Smrečinka
 • Voda
  • Obchody a krčmy v Gelnici
 • Mapa
  • VKU č. 136 Volovské vrchy, 115 Šarišská vrchovina
 • Doprava
  • SAD Zlatá Idka, ŽSR Margecany
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
1.29 (0.55)