Extra

Malá Stanišovská jaskyňa v zajatí ľadu

20. 01. 2016
Určite mnohí z vás poznajú zaujímavý výtvor prírody nachádzajúci sa v Nízkych Tatrách, zhruba v strede Jánskej doliny za Liptovským Jánom. Malá Stanišovská jaskyňa otvorila svoje zákutia vďaka skupine "správnych ľudí" a ponúka nevšedný zážitok z jej návštevy. Je prístupná po celý rok, avšak v jednom období roka výrazne mení svoju vnútornú tvár. Zhluk kameňa, štrkov, piesku a usadenín dostáva v zime nový, dočasný šat v podobe žiariacej formy ľadu a pokiaľ ste podzemie navštívili v lete, neprestanete sa diviť, k akej zmene tu došlo. Dokonca aj oldomáš nejako lepšie zahreje.

Do "malej Stanišovky" v Jánskej doline vstupujeme s čelovkami na hlave a hneď pri vstupe nás čaká les bielych, niekde až priesvitných "krištáľov". Jaskyňa počas roka neponúka veľa stĺpovitých formácii z usadenín vápenca. Zato v zime, keď vonku poriadne prituhne, je jej výzdoba dočasne, avšak sezónne veľkolepá. A v kombinácii so zaujímavým výkladom človeka, zanieteného pre dobrú vec, sa človek dostáva akoby do inej dimenzie.

Vody je v okolí Liptovského Jána dosť, takže núdza o ľadové formácie v jaskyni nie je. Voda pretekajúca nadložím jaskyne je síce tiež obohatená o zopár rozpustených molekúl sedimentov, tie však na stavbe "ľadových stalagnátov" nezohrávajú žiadnu rolu. O všetko sa stará starý známy dedo Mráz, ktorý svojím žezlom dáva pokyn k činnostiam typickým pre zimné obdobie. Útvary z ľadu, niekde vyššie alebo širšie od človeka, sa vytvárajú postupne ako kamenné stalaktity. Kvapka po kvapke sa voda spúšťa z nadložia, pádom dole sa cez prúd ľadového vzduch ochladí, pričom dopadom na podložku ihneď tuhne do pevného skupenstva. Časť vody, záleží od veľkosti kvapky, steká po stenách už vytvoreného stĺpa, čo má za následok hrubnutie ľadových formácií. Niektoré sú ako zebry, priesvitné pásky striedajú mliečno-sfarbené, väčšinou biele. No nájdu sa tiež okrové odtiene. Zmena priehľadnosti je spôsobená rýchlosťou dopadu kvapiek, čím menej často padajú, tým je ľad transparentnejší.

Sprievodca nás oboznamuje o jaskyni, jej vzniku, zložení hornín, ale akosi sa v kochaní nádhery jeho slová strácajú v temnotách jaskyne a všade naokolo len tak lietajú blesky z fotoaparátov. Na niektorých miestach sa kvapky vody držia všetkou silou stropu jaskyne, čo v spoločnosti so sochami vytvára akoby rozžiarené nebo nad hlavou. V okamihu, keď neodoláte chuti dotknúť sa striebornej stuhy nad hlavou, dostanete poriadnu spŕšku ľadovej vody do tváre. Presvedčenie, že ide o rozptýlené kryštály ľadu, je mylné. Kvapôčky len čakajú na čas, kedy dorastú do požadovanej veľkosti, po ktorej s veľkou parádou padajú dole.

Malú Stanišovskú jaskyňu prechádzame po celej sprístupnenej časti a čím hlbšie ideme do podzemia, tým sa ľadová nádhera zmenšuje, až sa nakoniec stratí. V hĺbkach je predsa len teplo zeme citeľnejšie a tam si už ani dedo Mráz s čarami nepomôže. Nuž, konečne si aspoň všimneme, že navôkol sa nachádzajú obyčajné skaly.

[ Tipy na túry, aktuality z hôr a iné zaujímavosti môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstragrame ]

V prípade priaznivých podmienok na tvorbu ľadu ľadová výzdoba v jaskyni trvá po celú zimu. Nikdy nenájdete rovnakú scenériu, pretože ľad stále rastie, pod svojou váhou sa krúti, ohýba, dokonca láme a padá. Neúnavný prietok vody z nadložia dopĺňa hmotu každý deň. A tak, ako pomaly ľadové stĺpy rastú, niektoré po čase dosiahnu strop jaskyne a vytvoria kompletný ľadový stalagnát. Schválne si vypožičiavam názvy od ich kamenných bratov, pretože tak ako kamenné skulptúry aj ľadové vyvolávajú v nás rovnaké emócie. Sú krásne, priam božsky pôsobiace a aspoň na chvíľu nás dostanú do sveta fantázie z nášho každodenného stereotypu.

Odporúčame návštevníkom Liptovského Jána či Jánskej doliny odložiť na chvíľu lyže, opustiť welnessy a dobré jedlo v hoteli alebo vymeniť pobyt v termálnej „kadi“, za prechádzku ku „Staniške“. Dobre sa obujte, oblečte, zoberte si dobrú náladu a navštívte partiu dobrovoľníkov a nadšencov, ktorí sa o sprístupnenie pekného kúta na Slovensku pričinili. Zima vám určite nebude, nakoľko v Stanišovke sporadicky vyviera prameň kapurkovej. Ak sa chcete kochať pohľadom na tichých ľadových spoločníkov, urobte to čo najskôr. V okamihu, ako sa na scéne objaví pani Jar, celá chladná krása sa bude porúčať. Zúfať nad jej stratou nie je na mieste, nakoľko s príchodom novej zimy sa biela krása zaskvie znova.

Fórum 4 príspevky
Malá Stanišovská jaskyňa v zajatí ľadu 25/01/16 14:30 4 príspevky
Najnovšie články autora
 
Cyklotúra Hrádza Sereď – Váhovce – Šaľa s novým asfaltom Po niekoľkých rokoch snaženia a nespočetného množstva otázok, prianí a žiadostí sa milovníci cykloturistiky konečne dočkali. Vážska cyklotrasa vedúca od Serede, časť Horný Čepeň, cez Sereď, Dolnú Stredu, Váhovce, Únovce–Kaskády až po Šaľu, v dĺžke 25 km sa dočkala pokládky asfaltového povrchu. Na korune pravej strany hrádze vodného diela Kráľová skvalitní pôžitok pri absolvovaní trasy. Podľa predbežného harmonogramu by mali byť práce hotové do konca októbra 2017, a potom nič nebráni tomu, aby ste sa pohodlne, rovinatým terénom vybrali spoznávať krásy tunajšej prírody i okolia. 02/11/17 Milan Války Podunajsko
Túra Ruiny hradu Emmerberg s výhľadom na Hohe Wand Neďaleko od Bratislavy sa asi po hodine jazdy autom nachádza nevysoké alpské pohorie – stolová hora Hohe Wand (Vysoká stena). Milovníci zaistených ciest (klettersteig) oblasť dobre poznajú, nakoľko vyžitia sa v lezení po skalách v oblasti je neúrekom. Chytákom je tiež skalná vyhliadka Skywalk alebo krátky zaistený chodník asi o kilometer ďalej. 31/10/17 Milan Války Svet
Cyklotúra Grécko - bicyklom po Kasandre Tento rok sme sa rozhodli stráviť čas na polostrove Kassandra na Chalkidikách v Grécku. Leňošenie na pláži celý deň nie je pre nás zaujímavé, tak sme pobyt v destinácii strávili aktívnou činnosťou - spoznávaním oblasti. A tak ako aj doma, navliekli sme si na seba priliehavý dres slovenského cyklistu, na hlavu nasadili prilbu, do batoha sme dali nevyhnutné potreby na prežitie a vyrazili sme za poznávaním zákutí zaujímavého a pre nás tak trocha exotického miesta. 05/10/17 Milan Války Svet
Najnovšie články na titulke
 
Správa Ferraty na Skalke doplnia o istiace prvky a zvýšia osvetu Vysokú úrazovosť na ferratách na Skalke by malo znížiť pretrasovanie niektorých zaistených ciest a doplnenie bezpečnostných prvkov. Výrazne by sa mala zvýšiť osveta návštevníkov. V krajnom prípade môže HZS pristúpiť k pokutám. dnes Soňa Mäkká Zaistené cesty (via ferrata, klettersteig)
Reportáž Renovácia salaša Obrubovanec dokončená 21. - 23. augusta sme v rámci aktivít OZ Sloboda pohybu dokončili renováciu salaša, na akcii sa zúčastnilo 15 ľudí. Spravili sme všetky podstatné roboty a zostali nám len niektoré drobnosti, ktoré zvládneme v rámci bežnej údržby v budúcnosti. Salaš už slúži turistickej verejnosti a je veľmi príjemnou zastávkou na Rudnej magistrále. dnes Pavol Timko Reportáže
PR Tri tipy na atraktívne ciele v Dolnom Rakúsku Dolné Rakúsko ponúka turistom rozmanité možnosti, či už ide o dlhé túry alebo putovanie, turistiku s deťmi alebo so psom, túry pre skalolezcov alebo nenáročné prechádzky pre víkendových športovcov. Vybrali sme pre vás tri atraktívne miesta, ktoré by ste v Dolnom Rakúsku určite nemali vynechať. včera sponzorovaný článok Svet

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Malá Stanišovská jaskyňa v zajatí ľadu 25/01/16 14:30 4 príspevky
Fakty
 • Poloha
  • Nízke Tatry: Jánska dolina - ústie Stanišovskej doliny
 • Nadmorská výška
  • 783 m n. m.
 • GPS súradnice
  • šírka: 49.00847 ° SŠ
   dĺžka: 19.67628 ° VD
   » Mapa
 • Prevádzka
  • celoročná
   otvorené denne
   od 10.00 do 16.00 h
 • Cena
  • 6,- eur dospelí
   3,50 eur deti a dôchodcovia
 • Náročnosť
  • 2
 • Kontakt
 • SHOCart mapy
 • Doprava
  • Liptovskýk Mikuláš (vlak, bus) - Liptovský Ján (bus) - ústie Stanišovskej doliny (parkovisko)
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
1.04 (0.4)