Recenzia

Kultúrne Krásy Slovenska – Pevnosti a opevnenia

24. 02. 2016
Hrady, hrádky, pevnosti a iné opevnené stavby ma zaujímali už od detstva. Preto som bol rád, keď sa mi koncom januára naskytla príležitosť prečítať si novú knihu o pevnostiach a opevneniach, ktorá sa objavila na pultoch kníhkupectiev. V tejto oblasti vyšlo viacero publikácií, ktoré majú rôznu úroveň, preto som sa rozhodol čitateľom portálu Hiking.sk trochu podrobnejšie priblížiť dielo z vydavateľstva Dajama.

O čom kniha je a komu je určená

Kniha „Pevnosti a opevnenia“ je ďalšou publikáciou vydavateľstva Dajama, ktorá vyšla v edícii Kultúrne Krásy Slovenska. Zaoberá sa fortifikačnými stavbami, ktoré vznikli na území Slovenka v rozmedzí 16. až 20. storočia. Je rozdelená do dvoch hlavných kapitol – Protiturecké pevnosti a Pevnosti 20. storočia. V prvej sa autori venujú pevnostným stavbám z obdobia tureckých vojen a stavovských povstaní (16. až začiatok 18. stor.). V druhej sú opísané fortifikácie z Prvej svetovej vojny, Druhej svetovej vojny a Studenej vojny (20. stor.). Obe kapitoly sa delia na niekoľko ďalších podkapitol. Kniha je primárne určená širokej verejnosti. Za cieľ si kladie všeobecné spopularizovanie opísaného obdobia a dáva podnety k návšteve pevností, bunkrov a opevnení. Voľne nadväzuje na prechádzajúce diela o hradiskách a hradoch.

Protiturecké pevnosti

V tejto kapitole nám autori priblížia obdobie bojov s Turkami (Osmanmi) a fortifikačné stavby, ktoré plnili v danej dobe viac alebo menej významné úlohy. Kapitola sa delí na tri časti.

Prvá sa venuje bojom a obranným stavbám v oblasti banských miest. Opisuje nielen hrady, ale aj mestá, ktoré v tejto dobe získali opevnenie a plnili funkciu oporných bodov. Samozrejme sa tu spomínajú špecifické fortifikačné stavby, vartovky - strážne veže (ich názov je odvodený od slova vartovať - strážiť), ktoré vytvárali unikátny strážny systém. Podrobnejšie sú opísané lokality: Krupina, Pukanec, Žibritov, Banská Štiavnica, Zvolen, Vígľašský zámok, Banská Bystrica, Ľubietová a Tekovská Breznica.

V druhej časti sa prenesieme do oblasti Podunajska, ktoré bolo častým svedkom bojov s Turkami. Okrem podrobne opísanej histórie sa viac dozvieme o hrade v Šuranoch, o opevnenom kaštieli v Komjaticiach a o opevnenom kostole vo Svodíne. Všetky tieto stavby boli opevnené, resp. ich opevnenie bolo rozšírené v dôsledku bojov.

[ Tipy na túry, aktuality z hôr a iné zaujímavosti môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstragrame ]

V tretej časti je rozobraté obdobie vrcholiaceho tlaku Turkov (Osmanov) a stavovských povstaní v 17. stor. a s tým spojené budovanie moderných tzv. bastiónových pevností. Opísané sú tu pevnostné stavby v Košiciach, Nových Zámkoch, vo Vrábľoch, v Leopoldove, Holíči a Komárne.

Pevnosti 20. storočia

Druhá kapitola sa zaoberá obdobím Prvej svetovej vojny, Druhej svetovej vojny a Studenej vojny. Každej epoche je venovaných niekoľko samostatných častí, ale ťažiskom kapitoly je opevnenie vybudované za prvej Československej republiky a doba Slovenského národného povstania s oslobodzovacími bojmi v rokoch 1944/45.

Prvú svetovú vojnu dokumentuje opis bojov na východnom Slovensku, avšak bez bližšieho konkretizovania fortifikácií v tomto regióne. Podrobnejšie sú opísané delostrelecké kaverny v Bratislave a v jej okolí.

Do medzivojnového obdobia nás uvedie opis politickej situácie v strednej Európe. Následne sa dočítame o obrannej línii v Bratislave – Petržalke. Keďže ide o úsek, ktorý bol kompletne vybudovaný, autori sa venujú každému objektu v samostatných odsekoch. Ďalej tu nájdeme opis opevnenia na hranici s Maďarskom s ťažiskom na oblasť Slanských vrchovobrannú líniu na rakúsko-slovenskej hranici v priestore Záhoria. Samozrejme nechýba opis fortifikácií v oblasti Komárna.

Najkrvavejšie obdobie v dejinách ľudstva – Druhú svetovú vojnu, priebeh SNP a oslobodzovacie boje popisuje niekoľko častí. Ako prvá je opísaná tzv. Arpádova línia – opevnenie Maďarska, ktorého severná časť sa nachádza na východnom Slovensku, v katastri obce Ulič, ktorá v tej dobe patrila do Maďarska. Autor sa ďalej venuje priebehu Karpatsko-duklianskej operácie, miestam bojov a pripája popis bunkrov vybudovaných v týchto časoch. Podobne, aj keď stručnejšie je opísané Dargovské bojisko v Slanských vrchoch. Veľmi dobre sú zmapované viaceré lokality z čias SNP (bojové postavenia Povstaleckej armády) a partizánske základne (bunkre, bojové postavenia, zemľanky, nemocnice, sklady) v oblastiach Nízkych, Vysokých a Západných Tatier, Horehronia, Malej a Veľkej Fatry, Strážovských vrchov, Bielych Karpát, Čergova a Vihorlatských vrchov.

Fortifikačné stavby Studenej vojny reprezentuje ruina raketovej základne na Devínskej Kobyle, ďalej objekty protivzdušnej obrany v Moste pri Bratislave, v Rusovciach a bunkre civilnej obrany.

Moje postrehy

Na knihe oceňujem previazanie dejinných súvislostí s opisom fortifikačných stavieb, ktoré je podľa môjho názoru nevtieravé a bežnému čitateľovi zrozumiteľné. Veľmi sa mi páčia fotky modelov hradu v Šuranoch, opevnenia v Ľubietovej a opevneného kostola vo Svodíne. Mimoriadne ma potešilo zaradenie tzv. Košickej citadely, o existencii ktorej netušia ani mnohí Košičania. Som rád, že v prípade Vrábľov nie je pevnosť notoricky a mylne lokalizovaná do polohy Fidvár (Zemný hrad; maď. Földvár), kde jej existenciu vyvrátil nedávny archeologický výskum (jej poloha je dodnes neznáma). Priznám sa, o tom, že Arpádova línia vo Východných Karpatoch zasahovala aj na územie dnešného Slovenska som ani ja nevedel. Preto jej zaradenie do knihy a opis prístupu k zákopom či bunkrom ma milo prekvapil a pokladám to za veľký prínos. V prípade bunkrov z obdobia SNP či 2. svetovej vojny je dobré, že nielen správcovia pamiatok, ale aj rôzni nadšenci a občianske združenia sa starajú o obnovu a revitalizáciu.

Veľký nedostatok knihy vidím v absencii pôdorysov či plánov opevnenia, ktoré patria hádam do každej publikácie o fortifikačných stavbách. Škoda, že sa autori nevenovali podrobnejšie opisu dodnes stojacich stavieb (napr. mestský hrad v Krupine či bývalý opevnený kostol v Pukanci a pod.). Pri pevnostnom systéme Komárna chýbajú podrobnejšie informácie o jej mohutnom a v Rakúsko-Uhorsku unikátnom rozšírení v 19. stor. (pozostával zo Starej pevnosti, Novej pevnosti, Vážskeho predmostia, Dunajského predmostia, Palatínskej línie, Vážskej línie, Monoštorskej pevnosti a Igmándskej pevnosti).

Osobne by som privítal podrobnejšiu mapu s polohou opisovaných lokalít. Preto aspoň v prípade vartoviek na Kramárskom vrchu a pri Tekovskej Breznici udávam ich polohu – Kramársky vrch, kóta 555 a poloha – Tekovská Breznica, Pustý hrad, kóta 377.

Mnohé lokality z knihy nájdete aj na Hikingu, kde sú opísané v rámci túr, vychádzok či cyklotúr.

Fórum 1 príspevok
Kultúrne Krásy Slovenska – Pevnosti a opevnenia 24/02/16 17:19 1 príspevok
Najnovšie články autora
 
Prístrešok Táborisko v sedle Tri kamene (U Tří kamenů) Odkedy som v roku 2007 objavil čaro Žalostínskej vrchoviny, chodievam sem veľmi rád. Páči sa mi tunajšia mäkko modelovaná krajina, kde sa striedajú lesy s lúkami posiatymi kopanicami. V jednej takejto osade mávam dosť často základný tábor, z ktorého vyrážam na viacdňové potulky. Počas jednej z nich som sa dostal do sedla Tri kamene. Tu, priamo v sedle, sa nachádza výborné miesto na táborenie. Okrem toho tu stojí menší prístrešok, ktorý rozširuje možnosť nocľahu v oblasti. 17/03/18 Anton Zahradník Biele Karpaty
Túra Žiar nad Hronom – Banská Štiavnica – Kozelník Pôvodne som tadiaľto vôbec nechcel ísť. V pláne som mal vander dakde inde, ďaleko a vysoko. Nakoniec ma ale súhra náhod a okolností prinútila zmeniť plány. A keďže sa Štiavnické vrchy nedávno stali mojím novým domovským pohorím, rozhodol som sa necestovať nikam a vyraziť si po známych aj menej známych chodníkoch v sopečných horách. 10/03/18 Anton Zahradník Štiavnické vrchy
Extra Nová rozhľadňa na Malom Lubíne Začiatkom januára som sa v rámci mojich hradologických aktivít dostal do oblasti Hornej Nitry. Tu som bádal po niekoľkých opevnených stredovekých lokalitách v okolí Nitrice a Zemianskych Kostolian. Obe sídla oddeľuje podcelok Strážovských vrchov – masív Drieňov, ktorým prechádza turistický chodník spájajúci Hornú Nitru s Vestonickou dolinou. Ja som sa po tomto chodníku presúval, no a na Malom Lubíne som „objavil“ novú rozhľadňu, o ktorej som doposiaľ nechyroval. Preto som sa rozhodol, zvesť o jej existencii rozšíriť medzi turistickú verejnosť. 07/03/18 Anton Zahradník Správy
Najnovšie články na titulke
 
Túra Slovenskom 4: Zamagurie, Spiš a Šariš Štvrtá časť môjho putovania „od domu až domov“ okolo Slovenska. V tejto časti prejdem cez Pieniny, Ľubovniansku vrchovinu, Čergov, Branisko a Čiernu horu. dnes Pavel Forgáč Čierna hora, Branisko, +
Útulňa Polianka Napriek značnej rozlohe Volovských vrchov sa dajú turistické chaty v pohorí spočítať na prstoch jednej ruky. Ani jednoduchých útulní pre tulákov tu veľa nenájdete. Do rodiny turistických útulkov v roku 2020 pribudla vzorne postavená útulňa Polianka, ktorú postavili Gelnické lesy. včera Tomáš Trstenský Volovské vrchy
Túra Malá Svišťovka, Skalnaté pleso a Zamkovského chata v zime Počas zimnej sezónnej uzávery vo Vysokých Tatrách sú v kurze najmä horské chaty či vodopád Skok, no veľmi pekné výhľady ponúka menej frekventovaná trasa cez sedlo Malej Svišťovky. Na prechod si treba vyhradiť dostatok času, zaberie celý krátky zimný deň, ak teda nechcete v polovici túry použiť na zostup lanovku. Jedným z lákadiel pre deti môže byť aj to, že počas nej vystriedate všetky štyri farby značených trás. 14/01/21 Soňa Mäkká Vysoké a Belianske Tatry

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Kultúrne Krásy Slovenska – Pevnosti a opevnenia 24/02/16 17:19 1 príspevok
Fakty
 • Výrobca
  • Kolektív autorov: Matej Dudáš, Miroslav Eliáš, Martina Orosová
 • Materiály
  • kriedový papier
 • Páči sa mi
  • previazanie dejinných súvislostí, dobre zrozumiteľný text
 • Nepáči sa mi
  • chýbajúce pôdorysy a plány opevnení, málo podrobné mapy
 • Infocena
  • 9,95 €
 • Obchody
 • Obchody v HIKING adresári
  • Túto značku nepredáva žiaden z obchodov v našej databáze.
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
0.9 (0.29)