Túra

Lesný náučný chodník Herlica

27.04.16
Konečne som sa dostal do severnej časti Slanských vrchov. Rád by som presnoril a poprechádzal sa trasami v okolí Šimonky, Čiernej hory, Troch chotárov. Keď som tu bol naposledy, ani nie tak dávno v okolí Petroviec, už vtedy pri návrate z primátorského výstupu som začal uvažovať o Lesnom náučnom chodníku Herlica. Potrebné bolo čakať, kedy sa umúdri počasie, aby som mohol vyraziť na túru.

Možno to bude celkom zaujímavé, veď to nebude prvý náučný chodník, ktorým pôjdem a vždy sa tam dá objaviť niečo pre spestrenie turistiky a tiež obohatiť si vedomosti. Samozrejme, že to nebude dlhá trasa, ale len kratšia túra na doobedie. Musím podotknúť, že osobne ma vždy láka to, kde som nebol a náučná trasa je v nepoznaných miestach severnej časti Slanských vrchov.

Je streda a konečne meteorológovia hlásia zmenu počasia bez dažďa, dokonca so slnkom. Veď je koniec prvej dekády marca a jar sa približuje míľovými krokmi. Sneh sa roztopil, je len vo vyšších nadmorských výškach. Ráno vyrážam o siedmej z domu, aby som do ôsmej dostal do východiska. Chcem si to trocha uľahčiť, a tak idem autom k smerovníku pod Hrbom, kde sa dá pohodlne zaparkovať a ušetrím 4,5 km cesty po asfalte. Ruksak na plecia a smerujem mierne dole po zelenej značke smerom na Zlatu studňu. Po 200 metroch po prejdení mosta sa za Hlbokým potokom nachádza vstupná brána na LNCH Herlica, a tak odbočujem vľavo dole popri toku.

LNCH Herlica

Z prvej tabule získavam informácie o náučnom chodníku. Vybudovali ho Lesy Slovenskej republiky v spolupráci s obcou Petrovce. Chodník bol sprístupnený v roku 2011 s dĺžkou 4,9 km a prevýšením 160 m (v oboch smeroch). Chodníky sú udržiavané. Je tu mapka prechodu, zakreslené studničky a všetkých 15 informačných tabúľ.

Prvá je pri bráne a hneď za vstupom nasledujú ďalšie tri, len pár metrov po ľavej ruke žblnkoce Hlboký potok. Ďalšie tri panely sú zamerané k začiatku II. svetovej vojny, priebehu v šarišsko–zemplínskej oblasti a ku vzniku protifašistického odboja na východnom Slovensku. Na pravej strane pod Hrbom je nejaká do kopca vyložená miestnosť, možno pre úschovu lesného materiálu. V blízkosti je studnička a lavička na oddych, ale ešte je na to veľmi skoro, veď som len na začiatku.

Pokračujem vrstevnicou a po značenom chodníku obchádzam vrch Hrb a jeho južnou stranou prichádzam k ďalším zastaveniam. Informácie o zakladaní lesa a jeho starostlivosti a tiež o koreňoch, ktoré sú základom pre život stromov. To som pri lúke, ktorú obchádzam až nad miesto, kde značka odbočuje, ale pod miestom odbočenia šípky je partizánska zemľanka s informáciami o formovaní partizánskej jednotky Čapajev. Trocha sa poobzerám okolo a aj tu sa dá v pohode oddýchnuť. Je odtiaľ pekne vidieť mýtmi opradený Oblík. Len niekoľko metrov nad týmto miestom je malá lúčka s poľovníckym posedom. Vraciam sa k odbočke a pokračujem západným až severozápadným smerom. Je tu stále viac a viac prudko stekajúcich potôčikov, ktoré musím preskakovať. Dostávam nové informácie o živote rodín lesa, čo všetko tam žije, zver a vtáctvo. Niečo o letokruhoch stromov, ktoré sú zrkadlom do minulosti prírody a lesa.

V miestach, kde prekračujem Hanušovský potok je tabuľa o lese a vode. Nemusím ho preskakovať je cez neho urobená drevená lávka a som na lesnej ceste, ktorá je hneď nad potokom. V zapätí však odbočuje značka a opäť som v lese a pokračujem upraveným chodníkom. Dostávam sa k veľkej lúke, nad ktorou sa smerom na východ ukazuje malá vyhliadka. Je to trocha strmšie, ale chodníkom sa ide celkom pohodlne. Som na mieste prezývanom Herlica (možno od slova hrdlička). Pod samotným vrcholom Herlice je spomínaná rozhľadňa. Najprv však idem na vrchol kopca a až následne na rozhľadňu. Som hore a naskytá sa mi nádherný výhľad smerom na juh až juhovýchod. Lysá hora a veľká lúka, na ktorú sa dostanem neskôr, Čierna hora, sedlo Červená mláka, najvyšší vrch Šimonka, vľavo od nej Praporec a Ivanov vrch a tiež viackrát spomenutý Oblík. Všetko je to aj na tabuli, ktorá je na vrchu veže. Škoda len, že Šimonka má vrchol v oblaku a len občas sa trocha ukáže. Slniečko pekne svieti a hreje, ani sa človeku nechce odtiaľ ísť preč. Veď je na čo sa pozerať a hľadať jednotlivé miesta podľa tabule s označením okolia, vrchov a dolín. Oddychujem a pozorujem okolie, aby som sa vedel orientovať. Začínam zostupovať na lúku a uvidíme, čo ma bude čakať ďalej počas putovania pekným chodníkom.

Okrajom lúky sa dostávam k poľovníckemu posedu, schádzam do stredu lúky a potom stúpam k ďalšej tabuli s posedením a krásnym výhľadom smerom na Hanušovce nad Topľou a Ondavskú vrchovinu. Na slniečku je prijemne, posledné pohľady k Herlici, Oblíku a Šimonke. Aj dúšok čaju padne vhod. Prečítam si údaje o lanovkách a sťahovaní dreva z nedostupných miest a pokračujem SZ smerom, až kým nedorazím k partizánskemu bunkru, kde počas II. sv. vojny bol hlavný stan partizánskej skupiny Čapajev, ktorá práve v miestnych horách organizovala odboj v boji proti fašistom. Je to príjemné miesto vo vnútri bunkra, kde by sa dalo prenocovať. Pred bunkrom sú lavičky a ohnisko, samozrejme, nechýba ani tabuľa s informáciami. Len niekoľko metrov od chodníka je skalná stena, kde sa idem pozrieť. Je to zachádzka pár metrov a potom späť na chodník a lesom okolo lúky pod Lysou až k posledným tabuliam s poďakovaním za slušne správanie sa v prírode. Tu končí náučná trasa. Idem sa ešte pozrieť k novopostavenej chatke, odkiaľ je výhľad.

Teraz budem pokračovať len zelenou značkou prichádzajúcou od Zlatej studne. Lúka pokračuje aj za cestou, a tak idem pod cestu, aby som si tam obzrel chatky, ktoré sú roztrúsené pod asfaltkou. Trocha zachádzky neuškodilo a vraciam sa na značku. Cestou sa mi po ľavej ruke občas objaví nová chatka. Pod Herlicou nachádzam starý kameňolom v blízkosti Hanušovského potoka, ktorým stekajú všetky vody a hore som ho prechodil cez drevenú lávku. Tiež nad cestou je jedna chatka a potom ešte senník pod lesom. Pred sebou mám stále Oblík a je vidieť miesto vstupnej brány LNCH Herlica, kde som ráno začínal. Oproti je ešte jedna zelená chatka a o chvíľu som na rázcestí pod Hrbom, kde som zanechal auto. Do dediny je to ešte necelé dva kilometre, ale tie prejdem na štyroch kolesách. Posledný pohľad k Hrbu, Oblíku a Čiernej hore a som za volantom.

Zhodnotenie

Prešiel som niečo cez 9 km v stredne náročnom teréne po dobre upravených chodníkoch, ktoré boli dostatočne vyznačené s peknými výhľadmi na okolie. Určite sa oplatí stráviť jedno doobedie alebo poobedie návštevou trasy. Ak si niekto chce predlžiť pobyt, tak môže navštíviť múzeum v Hanušovciach nad Topľou, alebo si pridať vychádzku do okolia. Trás je dosť. Dnes išiel iba za účelom prejsť sa a oboznámiť sa s novým chodníkom. Dnes to nebolo o náročnosti, aj keď trasa má v popise strednú náročnosť.

Fórum 1 príspevok
Lesný náučný chodník Herlica 28/04/16 20:23 1 príspevok
Najnovšie články autora
 
Túra Zbojnícka chata, Rainerova útulňa a Bilíkova chata Aj keď nadovšetko mám nesmierne rád prírodu a turistické podujatia, nie som nejaký extra tatranský vlk, skôr celkom začiatočník. Nikdy ma Tatry nelákali tak, aby som po nich musel liezť a celé ich schodiť. Možno to bolo tým, že som s turistikou začal trocha neskôr, v pokročilejšom veku a stanovil som si iné ciele, ktoré som chcel mať prejdené a prebádané. 20/06/19 Marián Jaššo Vysoké a Belianske Tatry
Túra Podhorie Slanských vrchov 5 Ak počasie praje turistovi a je poriadne rozbehnutý, tak ho nezastaví takmer nič. Je čas ukončiť putovanie podhorskými obcami Slanských vrchoch. Aj keď je to piata časť, tak pre mňa je poslednou, ktorá mi chýbala k úplnému spojeniu trás a k uzatvoreniu okruhu bicyklom a pešo. 13/06/19 Marián Jaššo Slanské vrchy
Túra Podhorie Slanských vrchov 4 Po búrkach sa počasie trocha umúdrilo a vyzerá, že by malo byť teplejšie, a tak ani veľmi nerozmýšľam nad pokračovaním podhoria Slanských vrchov. Po dvoch cyklistických etapách to bude opäť klasika po vlastných. Už mi do spojenia celého okruhu ostávajú, len dve časti. Dnešná a potom v tomto roku to chcem konečne došliapať k zdarnému koncu a záveru 16-etapového putovania za súčasnosťou, históriou obcí v malebnom pohorí, ktoré ukrýva množstvo prírodných krás v ich okolí. Putovanie vo mne jednoznačne zanecháva množstvo dojmov zo života obyvateľov, či už z minulosti alebo súčasnosti. 07/06/19 Marián Jaššo Slanské vrchy
Najnovšie články na titulke
 
Túra Zaujímavosti medzi Motyčkami a Dolným Jelencom Keď bol manžel pred dvomi rokmi na Flose a uvidela som jeho zábery, tak najskôr som mu vynadala, že do takého terénu išiel sám, no vzápätí som zahlásila, že tiež chcem! V apríli som mala v oblasti botanický cieľ a tak sme skombinovali trasu, ktorá bola síce dosť náročná, dobrodružná, bláznivá, ale inak veľmi krásna. dnes Danka Tomášiková Starohorské vrchy, Veľká Fatra a Choč
Túra Prírodná rezervácia Peliny a Vinice Prijala som pozvanie na pobyt v českom mestečku Vysoké Mýto počas pracovného jarného týždňa s partiou vysmiatych chalanov, pre ktorých to bola služobná cesta a pre mňa dovolenka. Vyrazili sme ráno o pol šiestej do Mejta. Vysoké Mýto leží na rieke Loučné v orlickom kraji v nadmorskej výške 289 m. Mesto bolo založené v 13. stor. kráľom Přemyslom Otakarom II. Dominantou mesta je gotický chrám sv. Vavřinca, Chocenská, Pražská a Litomyšlská brána. Je tu najväčšie štvorcové námestie v Českej republike (2 ha) a najväčší podnik na výrobu autobusov Iveco. včera Tatiana Filipková Svet
PR Liptov Region Card – výhody aj možnosť výhry Regionálna zľavová karta Liptov Region Card umožňuje jej majiteľovi čerpať výrazné zľavy na ponuku služieb partnerských výletných miest, atraktivít a zariadení. S dobitým pobytovým balíkom má poistenie pátrania a záchrany v horách Slovenskej republiky, ktoré kryje náklady na prípadný zásah horskej služby. 24/06/19 sponzorovaný článok Slovensko

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Lesný náučný chodník Herlica 28/04/16 20:23 1 príspevok
Fakty
 • Pohoria
  • Slanské vrchy

 • Počet dní
  • 1

 • Trasa
 • Nadmorská výška
  • max: 696 m n. m.

  • min: 444 m n. m.

 • Prevýšenia
  • stúpanie: 563 m

  • klesanie: 564 m

 • Vzdialenosť
  • 9 km

 • Náročnosť
  • 1

 • Ročné obdobie
  • jar

 • Dátum túry
  • 09.03.2016

 • Štart trasy
  • šírka: 48.9815 ° SŠ
   dĺžka: 21.4683 ° VD
   » Mapa

 • Koniec trasy
  • šírka: 48.9815 ° SŠ
   dĺžka: 21.4683 ° VD
   » Mapa

 • Voda
  • upravené studničky po trase

 • SHOCart mapy
 • Doprava
  • Hanušovce nad Topľou (vlak, bus) - Petrovce (bus, parkovanie pri rázcestníku pod Hrbom)

Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
0.94 (0.31)