Túra

Mošník, Vyžník, Rankovské skaly a Herľany

03.07.16
Jarné počasie k nám prišlo vo veľmi teplom šate, preto hneď po sobote využívam nedeľu na turistiku, aby som si čo najviac užil pekný čas. Ak sa obloha v apríli zatiahne, potom budem sedieť doma a hľadieť von z okna pri obhrýzaní nechtov. Priatelia majú celkom dobrý turistický cieľ, a tak to skúsim, aj keď sobota bola dosť náročná. Treba si vyskúšať dva dni pohybu po sebe, ako sme na tom po zimnej turistike. Otestovať sa či máme dostatočnú kondíciu na viacdňové potulky v prírode, keď sa bude dať prespať pod širákom. Nemám takéto skúsenosti, ale človek sa učí celý život a svoj turistický chcem využiť, keď na to budem mať viac času ako doteraz.

Trasa

Dargovský priesmyk – pod Pecami – Lazy – Spálená Stráň – sedlo pod Mošníkom – Herlianske sedlo (Banské mláčky) – Vyžník – Rankovské skaly – Herľany

Podľa popisu trasy sa mi to celkom pozdáva. Niečo som prešiel z trasy viackrát, ale sú tu aj nové miesta. Ešte niečo pridám, aby to nebolo celkom ľahké. Uvidíme počas pochodu, čo sa tam bude dať vsunúť a aké bude zloženie partie. V autobuse do Ružového sadu v Dargovskom priesmyku nás čaká milé prekvapenie, lebo sa k nám pripoja traja turisti z Michaloviec. Je nás ako hráčov na futbalovom ihrisku. Konečne vystupujeme na mieste odkiaľ vychádzame na veľký počet našich trás, v Dargovskom bojisku, pri smerovníku, tanku, samohybnom dele a samotnom pamätníku.

Môžeme vyraziť za dobrodružstvom. Počasie vyzerá, že bude priaznivé, aj keď zrána bolo ešte chladno. Ale predsa je apríl a to sú rána dosť studené. Zo začiatku kráčame bez náhlenia, veď by sme to mali zvládať. Za Mochnačom pod Cigánom začne prvé strmšie miesto, ale nič také, čo by sa nedalo zvládnuť. Po stúpaní je prvý výhľad z rúbaniska a vchádzame opäť na červenú značku, ktorá nás dovedie k smerovníku pod Pecami. Navrhujem, že ak sa niekto chce ísť pozrieť ku Lazovským skalám, tak môže ísť so mnou. Je to len malá zachádzka a ostatní môžu pokračovať a potom sa stretneme na vrchole Lazy.

Skaly sú v dĺžke niečo cez stovku metrov zo západnej strany hrebeňa Lazov. Ostali sme nakoniec na skalách len dvaja, a tak priateľovi ukazujem skaly aj zdola. Je tam aj malé skalné okienko, ktoré sa vytvorilo opretím skalného stĺpa o stenu. Najvyššie miesto môže mať asi 10 metrov, určite nie viac, ale páčia sa nám. Potom pokračujeme späť na hrebeň, aby sme dobehli priateľov. Stretávame sa pri smerovníku na Lazoch v nadmorskej výške 859 m. Je tam lavička na oddych a pekné výhľady na juh, východ a trocha na západ, ale aj na opačnú severnú stranu. Keď sa po značke presunieme trocha ďalej je vidieť k našim veľhorám, aj keď nie ideálne. Od Lazov ideme po žltej a modrej. Modrá bude odbočovať v sedle pod Mošníkom a dostali by sme sa tak do Herlian, ale pôjdeme stále po červenej pod Vyžník. Žltá odbočí v Spálenej stráni a ide okolo Parustanu, cez Bačkovskú dolinu do dediny Dargov.

V sedle sa trocha nadýchneme a budeme stúpať k vrcholu Mošníka (911 m). Pred vrcholom je smerom na východ pekný výhľad do Bačkovskej doliny, Strechový vrch, Biely vrch, Kozí hrb, Stredný vrch a Mazolín. Hľadám skalu v podobe slona s opuchnutým chobotom, ktorá je na konci hrebeňa Urviska, ale veľmi ju vidieť nie je. Možno nabudúce, keď bude viditeľnosť lepšia.

Mošník

Jeden zo stratovulkanov Slanských vrchov je dnes najvyšší bod prechodu s dominantou novou samoobslužnou vežou – radar letovej prevádzky. Je celý oplotený a sledovaný kamerovým systémom. Tu sa rozhodujeme, ako a kade pôjdeme, rozdelíme sa na polovicu, časť sa bude držať červenej E-3 a časť na čele so mnou pôjde po novej príjazdovej ceste dole k Banským mláčkam v Herlianskom sedle. Vrchná časť, ktorú som pozdĺž jej hrebeňa prechádzal je s menšími nie veľmi výraznými skalami a potom sa schádza do spomínaného sedla. Mňa skôr zaujímajú skaly, ktoré som ešte nevidel a sú blízko cesty, kadiaľ pôjdeme. Preto sa rozdeľujeme a ideme dvomi smermi. Dohodli sme sa, že sa pri chate na Banských mláčkach počkáme.

Naša skupina ide novou príjazdovou cestou dole. K smerovníku je to tak 2,5 kilometra, miesto skalnej steny je v jej spodnej časti, len okolo 500 m pred chatkou. Cestou sa nám ukáže výhľad na časť Zemplína a mesto Vranov nad Topľou. Konečne sme pri skalách. Je ich celkom dobre vidieť z cesty, lebo sú vzdialené len 30 – 50 m. Niektoré sú nižšie, ale sú aj celkom pekné miesta a dlhšie súvisle. Dá sa pomedzi niektoré dostať aj hore nad skaly, ale veľmi detailne to dnes skúmať nebudem, aby sme zbytočne nestrácali čas a priatelia nás nemuseli dlho čakať. Dorazili sme ku chatke, kde cez štátnu cestu prechádza červená značka, ktorá sa z hrebeňa pomedzi malé skaly, stráňou cez les a okolo chatky posunie až do lesa na druhú stranu.

Práve my čakáme na priateľov, ktorí išli vrchom po hrebeni a po chvíľke oddychu aj pre nich odchádzame od chatky a smerovníka ďalej červenou až sa dostaneme na lúku s polozrúcaným zrubom. Škoda ho, niekedy určite vyzeral dobre, dnes sa v ňom nedá ani prespať. Je vzdialený len niečo cez sto metrov od štátnej cesty.

Pokračujeme smerom na Vyžník, kde by sme mali odbočiť na zelenú, ktorá nás má priviesť nad Rankovské skaly a vyhliadku. Možno v týchto miestach bude niečo na pozeranie. Tušenie ma nesklamalo a objavujeme len sto metrov od trasy veľmi pekné skaly, a tak som nadmieru spokojný, veď s tým som vôbec nepočítal. Samozrejme, že sme tam odbehli, aj keď nie všetci, veď nie každý máme radi kamennú krásu. Ja áno, aj keď budem musieť dobiehať priateľov, tak na chvíľu k nim zájdem. Pripojí sa ku mne priateľ Ivan, tak nejdem sám. Po obhliadke a fotografovaní skál pod Vyžníkom, zrýchlime krok a spoluturistov dobiehame v miestach, kde sa odbočuje po zelenej dole ku majestátnym Rankovským skalám. V týchto miestach je studnička na osvieženie. Aj Vyžník naplnil očakávania niečoho nového.

Dostávame sa k rúbaniskám, kde sa nám stráca značka. Musíme prekračovať samý konár. Po niekoľkých desiatkach metrov, keď sa nám značka neobjavuje, tak pozerám navigáciu - sme trocha vľavo od trasy, ale neprekáža. Práve sme našli chodník, ktorý pôjde súvisle v smere, kam máme namierené.

Máme ešte dostatok času, aby sme sa išli pozrieť aj ku vyhliadke a potom cez Malé Brdo dole do Herlian. Z diaľky je cítiť vôňu opekaných klobások a slaninky. Je tu skupinka cyklistov, ktorých sme stretli tiež na Banských mláčkach.

Vyhliadka Rankovské skaly

Samotné skaly sú situované v smere SZ a JV nad obcou Rankovce. Je z nich veľmi pekný výhľad od JV na SZ. Ani dnes pohľad nesklamal, ako z Lazov, tak aj z vyhliadky bolo vidieť Vysoké Tatry. Jasné, že to bolo dosť v opare, ale predsa ich nevidíme každý deň. Možno skoro ráno by to bolo perfektné. Od roku 1976 sú bralá vyhlásené za prírodnú pamiatku ako skalný komplex s výmerou 23,73 ha.

Pokochajme sa trocha z vyhliadky. Južným smerom je Bogota, Slanský hrad, Hradisko, za ním Dobrák a Bradlo a tiež vrchy okolo Veľkého Miliča. Západne Toryská vrchovina a Volovské vrchy, Slovenský raj, Kráľova hoľa, a severozápadne Vysoké Tatry. Pred nimi Branisko a Šarišská vrchovina a tiež časť Čergova. Pri ideálnej viditeľnosti sú to nádherné pohľady na okolie. Čas nás začína súriť, aby sme nezmeškali autobusový spoj z Herlian, tak odchádzame. Po zelenej dole cez PR Malé Brdo až k ceste, ktorú sme prechádzali z Mošníka na Výžník pri Banských mláčkach v Herlianskom sedle. Od kríža je to štátnou cestou okolo 500 m a sme opäť na lesnom chodníku.

Konečne sme v kúpeľoch Herľany pri gejzíre, ktorý je najväčšou raritou. Z útrob zeme chŕli studenú vodu okolo 15 až 18 °C v intervaloch 32 až 36 hodín. Ak by sme ho chceli vidieť v akcii, tak by sme si museli túru naplánovať inokedy. Jedinečná atrakcia prírody vznikla umelým navŕtaním pre kúpele, ktorý spôsobil erupciu. Dnes strieka len do výšky 11 metrov, ale aj menej. Možno je to spôsobené unikom vody okolo dlažby v miestach, kde dopadá striekajúca voda.

O Herľanoch bolo toho písaného veľa, tak nebudem stále písať veci, ktoré čitatelia poznajú. Kúpeľné budovy sú vo vlastníctve Technickej univerzity Košice. Parčík a rezbársky plenér, ktorý je súčasťou parku, postihla nová slovenská choroba - vyrubovanie stromov. Bol som veľmi nemilo prekvapený, veď len pred týždňom ich tu stálo oveľa viac. Určite je to veľká škoda, ale choroba je choroba, a tak sa musí liečiť. Sadáme si na lavičku a dojedáme zvyšky, ktoré nám zostali v ruksakoch. Máme ešte niekoľko minút do príchodu autobusu do Bidoviec, kde budeme prestupovať na prípoj.

Záver

Dnešný deň nám vyšiel, mali sme nádherné slnečné počasie, takmer letné. Prešli sme kus cesty po značkovaných trasách a miestach známych, ale aj miestach, kde sme boli prvýkrát. Príroda nám ukázala, že je stále pripravená turistovi nachystať nevšedné zážitky.

Fórum 1 príspevok
Mošník, Vyžník, Rankovské skaly a Herľany 09/07/16 10:46 1 príspevok
Najnovšie články autora
 
Túra Žipajová skala, Šimonka a Ivanov vrch Po roku sa opäť stretávam na východe s priateľom Martinom, ktorý v posledných rokoch pravidelne chodieva do Slanských vrchov, aby spoznával skryté čaro skál, hľadal v nich skalné okna a tešil sa z výhľadov, zákutí dolín a tiež z nevšednej prírody, ktorou oplývajú. Aj napriek tomu, že máme niektoré lokality dosť dôkladne prebádané, vždy sa objaví v zornom poli počas našich túlačiek niečo nové a zaujímavé. V minulom roku sme hľadali jedno okno, ktoré sa nám však nepodarilo nájsť, a tak obohatený o nové poznatky, kde by sa malo nachádzať, ideme opäť skúsiť šťastie a pevne veríme, že sa nám to na druhý pokus podarí. Zároveň budeme spoznávať a objavovať nové miesta v menej známom pohorí na východe. 10/10/19 Marián Jaššo Slanské vrchy
Túra Hejce a pamätník leteckého nešťastia Aj napriek tomu, že som v týchto miestach bol pred niekoľkými rokmi, využívam možnosť si ich prezrieť znova. A vzdať hold vojakom, ktorí tu v zime 2006 pri páde lietadla zahynuli. Náš turistický oddiel pri JDS v Trebišove usporiadal jednodňový zájazd, na ktorom sa zúčastnilo 48 seniorov, ktorí majú radi prírodu a pohyb v nej. Zároveň počas turistiky a poznávania krajiny v maďarskej časti Slanských vrchov (Zempléni-hegység) si zaumienili uctiť pamiatku tragicky zahynuvších vojakov vracajúcich sa z misie KFOR. Vzdať im poctu položením kytice, zapálením sviečok práve na mieste nešťastia. 04/10/19 Marián Jaššo Zemplín, Maďarsko
Túra Veľké Hincovo pleso zo Štrbského Plesa Malebnosť Vysokých Tatier ma vždy svojím spôsobom priťahovala, ale aj napriek tomu som v nich nejako nenašiel záľubu. Ako turista by som ich chcel aspoň čiastočne spoznať a oboznámiť sa z ich chatami, plesami a možno aj s vrcholmi niektorých štítov. 13/09/19 Marián Jaššo Vysoké a Belianske Tatry
Najnovšie články na titulke
 
Rozhovor Behu som úplne prepadla Víťazkou Slovenskej ultratrailovej ligy 2019 sa stala Denisa Kušnierová, ktorá už niekoľko rokov behá po našich aj zahraničných horách pod hlavičkou Trail Runners Trnava. So stovkami začala iba tento rok, no hneď to rozbalila vo veľkom štýle. Na najvyšší stupeň víťaziek sa postavila na Lazovej, Ponitrianskej aj Javorníckej stovke a na všetkých troch podujatiach stanovila nové ženské traťové rekordy. Svojimi výkonmi sa nestratila ani v zahraničí. Ako členka Slovak Ultra Trail Team si v máji vybehala 3. ženské miesto na kratšej trase rumunských pretekov Transylvania 100 a v auguste so spolubežcom Erikom Hübnerom prvenstvo v kategórii zmiešaných štafiet na rakúskom KAT100 Ekiden Trail. Sezónu SUT zavŕšila triumfom na Malokarpatskej vertikále týždeň po Javorníckej stovke. Kto by sa nechcel porozprávať s takouto maníčkou? Ja som chcela a maníčka súhlasila. dnes Júlia Batmendijnová Rozhovory
Túra Magurský NP: Diablov kameň a Magurský vodopád Vyberáme sa na nenáročnú túru k našim susedom do Poľska. Náš cieľ sa nachádza v Magurskom národnom parku (Magurski Park Narodowy). Navštívime Diablov kameň (Diabli Kamień), Magurský vodopád (Wodospad Magurski) a poprechádzame sa po dedinke Folusz. Trasa je ideálna pre rodiny s deťmi, pretože za krátky čas sa tu dá uzrieť naozaj mnoho atraktívnych krás panenskej prírody. dnes Gabriela Ferencová Nízke Beskydy, Poľsko
Túra Jesenné Grinavské jazerá Nie sú to síce žiadne veľhory, ale podhorie Malých Karpát na rozhraní lesa a vinohradov vie byť na jeseň veľmi príjemné na dopoludňajšiu vychádzku. Takto sme sa počas babieho leta s mamou a Maťkom vybrali do obľúbenej lokality nd Grinavou, časťou Pezinka. Okrem farebných vinohradov sa postupne prechádza okolo troch rybníkov. K tomu nás čakajú ešte dve pekné vyhliadky. včera Soňa Mäkká Malé Karpaty

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Mošník, Vyžník, Rankovské skaly a Herľany 09/07/16 10:46 1 príspevok
Fakty
 • Pohoria
  • Slanské vrchy

 • Počet dní
  • 1

 • Trasa
 • Nadmorská výška
  • max: 911 m n. m.

  • min: 370 m n. m.

 • Prevýšenia
  • stúpanie: 993 m

  • klesanie: 1090 m

 • Vzdialenosť
  • 24 km

 • Náročnosť
  • 3

 • Ročné obdobie
  • jar

 • Dátum túry
  • 03.04.2016

 • Štart trasy
  • šírka: 48.7385 ° SŠ
   dĺžka: 21.5354 ° VD
   » Mapa

 • Koniec trasy
  • šírka: 48.80027 ° SŠ
   dĺžka: 21.47684 ° VD
   » Mapa

 • Voda
  • Zavalená studnička pod sedlom Mošníka, studnička pri spojení červenej a zelenej značky pod Vyžnikom

 • SHOCart mapy
 • Doprava
  • Dargovský priesmyk (bus)
   Herľany (bus) - Košice (vlak, bus)

Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
0.95 (0.32)