Túra

Prechod Nízkych Tatier – časť II.

31. 01. 2004
Druhá časť jednej z najkrajších slovenských hrebeňoviek. Dva dni pochodu vo východnej časti NP Nízke Tatry v prostredí lesa a horských lúk, ďaleko od húfov dovolenkových turistov vyžadujúcich pohodlie hotelov či pohodlných horských chát.

Po štyroch príjemných dňoch putovania po západnej časti hrebeňa Nízkych Tatier prichádzame do sedla Čertovica (1238). Prostredie Národného parku Nízke Tatry nám natoľko učarovalo, že väčšina z nás sa rozhoduje pokračovať v začatej hrebeňovke ďalej.

Prvá časť nášho putovania (Donovaly – Čertovica) je tu http://hiking.sk/hk/ar/8/prechod_nizkych_tatier_cast_i.html.

5. deň

Ráno vstávame skôr ako obyčajne – čaká nás najdlhšia etapa nášho putovania (približne 25 km ktoré by sme mali podľa značenia zdolať za 8 hodín a 45 minút). Po raňajkách balíme batohy, lúčime sa s kamarátmi, ktorí s nami nepokračujú, nechávame im nadbytočné časti výstroja a vydávame sa na našu púť. Stále sme verní červenej značke, sprvu stúpame po lesnej ceste po úboči Čertovej svadby do sedla pod Lenivou (1378), tu opúšťame lesnú cestu a po turistickom chodníku pokračujeme ďalej po hrebeni.

V Bacúšskom sedle (1319) prekrižujeme modrú značku a po ďašom pochode lesom prichádzame k útulni Ramža. Od rána máme už v nohách približne dve hodinky a tak si doprajeme desiatovú prestávku – pochutnávame si na našich posledných sladkostiach (ešte nevieme, že na dlhú dobu je to naše posledné jedlo) a hodnotíme naše prvé dojmy z tejto časti hrebeňa – po niekoľkých dňoch strávených na holom hrebeni nám chýbajú rozhľady na okolitú krajinu. Za krátko vyrážame ďalej, po poldruha hodinovom pochode lesom sa konečne dostávame do úseku kde les redne, mieša sa s kosodrevinou, miestami sa aj úplne stráca. Naša nálada sa zlepšuje, ale len nakrátko – onedlho začína pršať. Ďalšie dve hodiny pochodu v daždi po úbočí Homôlky, cez vrcholy Zadnej hole, Oravcovej (1544) a Kolesárovej (1508) zdolávame v hustom daždi. Na nálade nám nepridávajú ani naše škvŕkajúce žalúdky, ktoré nemôžeme zaplniť, lebo nie a nie nájsť vhodné miesto na varenie. Úplným klincom do rakvy je zostup do sedla Priehyba (1190). Blatový turistický chodník sa vyplyvom dažďa mení na veľkú šmykľavku a my v snahe zostupovať čo najopatrnejšie volíme pomalé tempo – nakoniec na zostup značený na 40 minút potrebujeme 2 hodiny.

[ Tipy na túry, aktuality z hôr a iné zaujímavosti môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstragrame ]

V Priehybe rýchlo zabúdame na väčšinu útrap, dážď ustáva, dokonca cez oblaky sa prediera zubaté slniečko. V turistickom prístrešku (dnes je už žiaľ minulosťou) spokojne syčí benziňák, na ktorom sa varí náš neskorý obed. Po vyše hodinovej prestávke vyrážame na záverečnú časť dnešnej časti túry. Vyše dvojhodinový výstup na Veľkú Vápenicu (1691) nám dáva riadne zabrať. Na vrchole sa zdržíme len krátko, opäť začína pršať, slnko sa blíži k horizontu a útulňa Andrejcová – náš dnešný cieľ – je stále v nedohľadne. Na krátky moment sa zastavujeme ešte v sedle Priehybka (1468) aby sme doplnili vodu. Pri súmraku sa nám konečne ukazuje silueta útulne a o chviľu už stojíme v jej predsieni. Napĺňajú sa naše obavy – útulňa je preplnená.

Varíme si večeru a uvažujeme ako budeme nocovať (naše stany sme už poslali domov). Nakoniec sa nejako natlačíme na podlahu a za moment už tvrdo spíme.

6. deň

Už okolo šiestej ráno nás budí prvý pohyb v útulni. Po chvíli odchádzajú prví turisti a my rýchlo zaberáme uvoľnené miesta na pričniach. Po predchádzajúcom dni sme dosť zničení a vôbec nemáme chuť vyrážať do hmlistého a daždivého počasia, ktoré vonku vládne. Ale keď sa ani do deviatej počasie nezlepšuje padá rozhodnutie vyraziť aj tak a dokončiť hrebeňovku. Po menších problémoch s orientáciou v okolí útulne sa vydávame po červenej značke smerom na Kráľovu hoľu. I keď táto etapa vedie už viac-menej po holom hrebeni, o výhľadoch dnes nemôže byť ani reči – všade okolo nás je hustá hmla. Cestu do Ždiarskeho sedla (1473) zdolávame bez väčších problémov. Avšak po výstupe na Bartkovú (1790) a následným pochodom cez vrcholy Orlovej (1840) a Strednej hole (1875) nám začína náš postup komplikovať počasie. To, že kvapky dažďa ľahko prekonávajú našu výstroj sme si už zvykli, teraz sa k nim ale pridáva aj silný nárazový vietor, ktorý veľmi sťažuje samotný postup ako aj komunikáciu so spolupútnikmi. Hmla znemožňuje akúkoľvek orientáciu, postupujeme od jednej tyči zimného značenia k druhej. Spolu s našimi, nie veľkými, skúsenosťami to spôsobuje úplný rozklad morálky. Uvažujeme aj o návrate a následnom predčasnom zostupe z hrebeňa, ale keďže v tejto časti nie je žiadna úniková cesta volíme možnosť pokračovať ďalej. Cítime sa ako zachránení stroskotanci keď zbadáme v hustej mliečnej hmle siluetu vysielača na Kráľovej holi (1946). Ešte niekoľko krokov a sedíme vo výkurenej miestnosti v budove vysielača. Rozprávame sa o svojich pocitoch, dopĺňame tekutiny, sušíme premočené veci a varíme si jedlo.

Na záver si doprajeme vanilkový puding – jeme ho z jedného ešusu jednou lyžičkou a ja si uvedomujem ako sme sa za uplynulých šesť dní zomkli a vytvorili dobrý team.

Po takmer troch hodinách oddychu na vrchole Kráľovej hole sa vydávame na zostup do Telgártu. Vonku stále zúria živly (hustá hmla, silný nárazový vietor, mrznúci dážď). Keď sa dostávame do pásma lesa, podmienky sa zlepšujú – vietor ustáva a zima sa zmierňuje. Dlhý dážď spôsobil premenu turistického chodníka na koryto horskej bystriny – mi to už ani nepociťujeme ako veľkú prekážku. Keď dorazíme k prvým telgártskym domom, uvedomujeme si, že krásny a pútavý týždeň je za nami.

V Telgárte chvíľu hľadáme správnu železničnú stanicu – v tejto horehronskej dedinke sú totiž dve. Prvá Telgárt-penzión je na východnom konci dediny, tesne pred portálom známeho Telgártskeho tunela. Druhá stanica Telgárt sa nachádza asi 2 km na JZ od dediny – tu dokonca stojí i jediný rýchlikový pár premávajúci cez Horehronie.

Východná časť hrebeňa Nízkych Tatier je podobne ako jeho západná sestra v prípade dobrého počasia nie veľmi náročná a nemala by teda robiť problém priemerne skúseným turistom, narozdiel od západnej časti sa tu nenachádza ani jedna chata s možnosoťu zakúpenia stravy a je teda nutné si zobrať všetku stravu zo sebou. Treba taktiež pamätať na možnonsť náhlej a prudkej zmeny počasia, ktorá môže zdanlivo ľahkú túru premeniť na utrpenie s možným ohrozením zdravia – hory a najmä počasie v nich je jednoducho nevyspytateľné.

Pre mnohých ľudí je niekoľko hodinový pochod v lese v úseku Čertovica – Ramža - Priehyba ubíjajúci a nezaujímavý a považujú východnú časť hrebeňa Nízkych Tatier za menej atraktívnu v porovnaní so západnou časťou. Ja si myslím, že okolie Kráľovej hole sa približuje ba až vyrovnáva krásam západnej časti Nízkych Tatier, pričom v kráľohoľských Tatrách sú návaly dovolenkových turistov (civilistov) oveľa zriedkavejšie ako je tomu v okolí Chopku a Ďumbieru. Určite odporúčam návštevu tejto časti hrebeňa každému, komu učarovali Nízke Tatry a túži ich vidieť bez návalov ľudí a odpadkov.

Fórum 49 príspevkov
Prechod Nízkych Tatier – časť II. 26/12/09 21:43 49 príspevkov
Najnovšie články autora
 
Túra Po stopách bojovníkov SNP (alebo Martinské hole za jeden deň) Dnes sa vyberieme na jednodňovú celodennú túru, ktorá nás prevedie lesmi nad hradom Strečno, hrebeňovými partiami Lúčanskej Malej Fatry cez Minčol a Martinské hole až do dediny Bystrička neďaleko mesta Martin. Počas túry si vychutnáme nádherné výhľady na okolitú krajinu a preskúmame niekoľko pamätníkov po bojoch z čias Slovenského národného povstania. 23/02/04 Martin Šácha Malá Fatra
Túra Prechod Nízkych Tatier – časť II. Druhá časť jednej z najkrajších slovenských hrebeňoviek. Dva dni pochodu vo východnej časti NP Nízke Tatry v prostredí lesa a horských lúk, ďaleko od húfov dovolenkových turistov vyžadujúcich pohodlie hotelov či pohodlných horských chát. 31/01/04 Martin Šácha Nízke Tatry
Túra Veľkonočná zasnežená Malá Fatra Stredne náročná túra v jarných podmienkach v zasneženom teréne prechádza technicky menej náročnou časťou hrebeňu Krivánskej Malej Fatry zo Štefanovej cez Stoh až po vrchol Suchý a odtiaľ dole do Strečna. Vyžaduje väčšiu opatrnosť i nejaké skúsenosti, no na druhej strane vo veľkonočnom období za dobrého počasia to nie je až tak nebezpečné. Počas túry sa môžme pokochať kombináciou krás NP Malá Fatra znásobených ešte snehovou pokrývkou. 09/12/03 Martin Šácha Malá Fatra
Najnovšie články na titulke
 
Túra Ako sme nezmizli v pohorí Tríbeč S kamarátom z času na čas vyrážame na vander s prespaním vonku. Tento rok sa nám to pre pandémiu či pracovné povinnosti nedarilo, a tak po celoštátnom špáraní v nose sme sa rozhodli využiť slobodu pohybu s negatívnym testom. Mňa zaujal článok o útulni Žliabok, a tak som vymyslel trasu a Ctibor zohnal ďalšieho parťáka – Petra zo Špačiniec. dnes Miroslav Svítek Tribeč
Túra Tri dni v Chočských vrchoch Slovensko máme celkom slušne prechodené, no nájde sa pár turisticky veľmi známych miest, ktoré sa nám úspešne vyhýbajú. Takými bola časť Chočských vrchov - Pravnáč a Čerenová skala. včera Danka Tomášiková Veľká Fatra a Choč
Túra Slovenskom 2: Krivánska Fatra, Kysuce a Orava Druhá časť môjho putovania „od domu až domov“ okolo Slovenska. V tejto časti prejdem cez Krivánsku časť Malej Fatry, Kysuckú vrchovinu, Kysucké Beskydy, Oravské Beskydy, Podbeskydskú vrchovinu a Oravskú Maguru. 28/11/20 Pavel Forgáč Malá Fatra, Kysucká vrchovina, +

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Prechod Nízkych Tatier – časť II. 26/12/09 21:43 49 príspevkov
Fakty
 • Pohoria
  • Nízke Tatry, časť Kráľovohoľské Tatry
 • Počet dní
  • 2
 • Nadmorská výška
  • max: 1946 m n. m.
  • min: 880 m n. m.
 • Prevýšenia
  • stúpanie: 2145 m
  • klesanie: 2505 m
 • Vzdialenosť
  • 41 km
 • Náročnosť
  • 2,1
 • Ročné obdobie
  • leto
 • Dátum túry
  • 2000
 • Štart trasy
  • šírka: 48.90497 ° SŠ
   dĺžka: 19.73587 ° VD
   » Mapa
 • Koniec trasy
  • šírka: 48.84005 ° SŠ
   dĺžka: 20.18644 ° VD
   » Mapa
 • Nocovanie
  • 1: stan/bivak Čertovica alebo útulňa Ramža, 2: útulňa Andrejcová
 • Voda
  • Bez problémov. Naberali sme na týchto miestach: Čertovica, sedlo Priehyba, sedlo Priehybka, útulňa Andrejcová
 • Mapa
  • VKÚ 1:50 000: Nízke Tatry Chopok (č. 123)
 • Doprava
  • Autobusy:·BB - Brezno – Čertovica/Liptovský Mikuláš – Čertovica
   ·Telgárt - Brezno – BB/Telgárt – Poprad (www.vlak-bus.cz)
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
0.91 (0.26)