Túra

Náučný chodník známa - neznáma Čutkovská dolina

15.08.16
V Čutkovskej doline sme boli vlani prvýkrát. Aj prechádzka v daždi ma vtedy uistila, že tu nie som posledný raz a že pri prejazde Ružomberka sa zastavím aspoň na chvíľku pookriať a nadýchať sa čistého vzduchu. Preto aj prvý deň liptovských túlačiek so synom a vnúčikom opakujeme návštevu. Chceme sa prejsť novým náučným chodníkom. Pamätám si, že cesta po asfaltke stúpa pozvoľna, preto berieme Kubimu bicykel. Je krásny slnečný deň, teplota asi 20 stupňov, prakticky bezvetrie. Usedené dieťa poskakuje okolo auta, nevie sa dočkať, my sa orientujeme na tabuli.

Na parkovisku je okrem mnohých iných tabúľ, informujúcich o možných aktivitách, aj jedna nová. Upozorňuje na NCH Známa i neznáma Čutkovská dolina. Je tu schematická mapka. Ponúka desať zastavení, z toho prvých šesť v ľahkom teréne, jedno v stredne ťažkom a tri v ťažkom teréne. Základná časť meria 3,2 km a vedie k chate pod Kozím. Však uvidíme.

Priehrada Čutkovo a 2. zastavenie Voda

Opustíme veľký oddychový areál v ústí doliny, ihrisko má Kubko sľúbené po návrate z túry. Teší sa a neprotestuje. Hneď po pár metroch máme po pravej ruke potok a na ňom nejaký šikovný ocko urobil mlynček. Kubi zosadne z bicykla, uteká si túto, v meste neznámu vec, obzrieť. Potom po chvíľke sme pri Zbernej vodnej nádrži Čutkovo, ktorá bola postavená v roku 1942 pre potreby závodov v Rybárpoli. Dnes slúži na rekreačné účely. Loviť ryby je tu možné iba metódou Chyť a pusť. Je tu živo. Rodinky s deťmi si užívajú vodu a slniečko. Dokonca sa tu plaví gumový čln. Prejdeme sa okolo, chvíľku pookrejeme v tieni pod vysokými ihličnanmi, urobíme zopár fotiek.

Sama dolina nesie názov podľa Čutkovského potoka, ktorý preteká celým jej územím od prameňa pod sedlom Šiprúňa (1320 m) až po jej záver v celkovej dĺžke 7,8 km. Na hornom a strednom toku má charakter horského potoka, v strede údolia mení spád a začína meandrovať.

Lúky s ohniskami, potok a 3. zastavenie Mokrade

Pokračujeme romantickou cestou, lemovanou letnou kvetenou a vysokými stromami, švitoria vtáky a zurčí potok. Niekoľko lavičiek s ohniskami láka piknikovať. Odoláme, máme cieľ. Mostíku cez potok k studničke neodoláme, ideme sa pozrieť. Studnička má meno podľa kopca nad ňou – Pod Klucmanovou. Kubi nazerá pod striešku, pod nohami má malú žabku, opýta sa jej, ako sa má. Potvorka malá odskáče preč bez odpovede. Neprekáža, zaujímajú ho meandre potoka, mňa očaria prekrásne kvety. Napijeme sa, zjeme horalku a ideme ďalej. Kubko upozorní na tabuľu s číslom 3. Vysvetlenie o mokradiach ho nezaujíma, nasadne na bicykel a fujazdí ďalej. O chvíľku je stúpanie, tak pomáha tatino.

Diera do zeme, 4. zastavenie Lesy a 5. zastavenie Červená skala

Je veľmi teplo, treba robiť zastávky a dopriať mu oddych. Lavička po stúpaní padne vhod. Je pri nej diera v zemi s dierkami bez výplne, Kubi je zvedavý, ale objavovať sám ísť nechce. Tak ideme spolu. Je to skladisko na mladé stromčeky, ktoré sa tu uskladňujú pred výsadbou, resp. asi uskladňovali veľmi dávno. O chvíľku máme ďalšiu tabuľu, Kubi hlási číslo 4. Je venovaná lesom. To ho zaujíma viac. Prečítame si, že hlavnými drevinami doliny sú dub letný a smrek obyčajný, že drevo sa dopravovalo do mnohých kútov Slovenska a dokonca plťami až do Komárna.

Cesta pokračuje k 5. zastaveniu Červená skala, ktoré sa venuje skalným útvarom okolo. Kubko naštartuje stroj a mizne, tak utekáme za ním. Dlhšie tiahle stúpanie preverí disciplínu drobca, aj výpomoc otecka. Potom sa cesta prehupne a chvíľku klesá, otvára sa pred nami dlhý rovný úsek. Stále sme v objatí stromov a až o chvíľku v klesaní sa otvára širší pohľad vystlaný množstvom lopúchov, potom nás zaujmú na lúke včelíny z kmeňov stromov a veľký senník, čo čaká na nové seno.

Jelení vodopád – 7. zastavenie

Je tu malá tabuľka, ktorá nás posiela do lesa. Mala by to byť 7. Kde sme minuli 6., to netušíme. Neprekáža, veď cestou späť ju možno objavíme. A čo s bicyklíkom? Tatino ho odkladá pod veľkú kopu haluziny. Chodník stúpa prudko hore, Kubi začína mrnčať, že sa mu do kopca nechce, o chvíľku máme pod nohami stupaje z guľatiny, pomáhajú v stúpaní. Okolo nás je divoká príroda, stúpame do neba. Chodník ide chvíľku po vrstevnici, nôžky si oddýchnu. Potom opäť ešte prudšie stúpanie a schody z guľatiny. Pri poslednom nájdeme motyku s označením NCH. Smejeme sa, že si ju tu odložili pracovníci, aby ju nemuseli nosiť hore-dolu. Ďalej kráčame hore strminou úzkym chodníkom plným napadaného lístia, Kubko sa musí pevne držať za ruku. Ešte jedna alebo dve serpentíny a sme pri Jeleňom vodopáde, jednom z najväčších vodopádov Veľkej Fatry. Meria 24 metrov a nachádza sa na Jeleňom potoku, ktorý je pravostranným prítokom Čutkovského potoka. Podľa odborného delenia ide o vodopád deštrukčný, čo znamená, že v priebehu svojej existencie sa jeho sklon i výška pôsobením vody zmenšuje.

Na tomto mieste je potrebné veľmi strážiť neposedné detváky, je tu veľký sklon a prakticky žiadna rovinka. Kubko tvrdí, že si rozhodne zaslúži niečo sladké, dostane keksíky a musí povinne sedieť na lavičke, aby nám niekde nespadol, lebo by sa veľmi dlho kotúľal dolu. Pofotíme čarovné miesto pod oblakmi a pevne držiac dieťa za batôžtek opatrne sutinou zostupujeme. Tatino vytiahne bicyklík spod haluziny a vymyslím skratku cez lúku. No nebol to dobrý nápad, je tu veľa žihľavy.

Chata pod Kozím, Jamišské vodopády a Lúky

Vrátili sme sa na pôvodnú cestu, vľavo minieme lúku s bránkami, idylické miesto na malý turnaj vo futbale. Za chvíľku sme pri Chate pod Kozím. Je tu odbočka k Jamišským vodopádom, no takú veľkú časovú rezervu už nemáme, tak ho vynecháme. Vystúpame k chate a objavujeme tabuľu s číslom 6. Je tu opretá o chatu, čaká na osadenie. Venuje sa faune Čutkovskej doliny. Pred chatou je samorast v tvare prasaťa, Kubkovi poslúži ako preliezačka.

Pokračujeme strmšou cestou, Kubi opäť odmieta ísť na bicykli, tatino si ho dá na plece. Cesta v hustom lese povedľa rozšanteného potoka je pekná, no stúpanie drobca veľmi neteší. Rozprávame sa o stromoch a uplácam ho keksíkmi. Zastavíme sa pri 9. tabuli s názvom Lúky. Opisuje, ako ľudia v minulosti na lúkach kosili a sušili seno a zvážali ho dolu do senníkov. Povyše na čistinke sú dve nákladné autá vzadu otvorené. Mudrujeme, na čo slúžia, keďže okolo je ľudoprázdno. O chvíľku je všetko jasné. Sú určené pre kone, ktoré v lese pracujú.

10. zastavenie

Ďalej nepokračujeme, treba myslieť na spiatočnú cestu, nevieme, ako dlho nám bude trvať. Tatino sám rýchlo vybehne.

Návrat

Cesta späť je rovnaká, ponúka však iné scenérie z opačných pohľadov. Zvečerieva sa, slniečko servíruje krásne farby. Kubkovi na bicyklíku to ide jedna radosť. Tatino ho na prudších úsekoch pre istotu drží za batôžtek, a tak mu pomáha brzdiť. Detské ihrisko Obrovo je už zatvorené, vzduch sa schladil a Kubi je taký ustatý, že to vôbec nekomentuje.

Záver

Druhá návšteva Čutkovskej doliny ma opäť presvedčila, že je to krásne miesto pre pohodovú vychádzku s deťmi, vo dvojici, s kočíkom či len tak osamote. Scenérie sú rozmanité, príroda nádherná a vzduch omamne čistý. Určite tu nie sme naposledy. NCH Známa i neznáma Čutkovská dolina tieto miesta zatraktívnil, a informácie na tabuliach sú písané zrozumiteľným jazykom.

Video

Počas túry, ktorá je opísana v tomto článku, sme video nakrúcali pre VisitLiptov.sk.

Diskusia
Náučný chodník známa - neznáma Čutkovská dolina 04/12/16 20:20 14 príspevkov
Najnovšie články autora
 
Túra Jarným Viedenským lesom v okolí Mödlingu Môj 5-ročný vnuk je veľký zvedavec, všetko ho zaujíma a o všetkom veľmi veľmi mudruje. Naposledy ma prekvapil otázkou, či aj v iných krajinách rastú rovnaké stromy ako u nás, ako tam vyzerajú kopce a podobne. Tak mu poďme ukázať prírodu k našim susedom do Rakúska. Prvý máj, voľný deň, po aprílovej sérii výčinov počasia sa konečne ukazuje jar. Vyberáme miesto do 100 km autom, chceme sa držať v nižších nadmorských výškach, aby sme videli aj nejakú kvetenu. Skúsime Viedenský les, možno nám pripomenie bratislavský lesopark. Prst na mape nakoniec zapichneme v Mödlingu. 08/05/17 Daniela Mäkká Rakúsko
Príbeh Takí a také sme boli alebo pánu učiteľovi z lásky Občas ma prepadne nostalgia, spomienky na niektoré chvíle, ktoré sú mi milé a ktoré by dnes už vyzerali a vyzerajú úplne inak. Bolo to dávno. Nechcem povedať, že vtedy to bolo lepšie, ale každopádne to bolo iné a pre mňa vzhľadom na emócie, ktoré cítim ešte dnes pri pohľade na fotografie z tej doby, krásne, voňavé a šťastné. Také sú najmä spomienky zo strednej školy, keď sme svoje dospievanie a prvé zaláskovanie prežívali veľmi intenzívne. 24/12/16 Daniela Mäkká Príbehy
Recenzia Najkrajšie cyklotrasy Tatry a okolie V Tatranskom dvojtýždenníku som narazila na článok predstavujúci Najkrajšie cyklotrasy v Tatrách a ich okolí, teda rovnomennú knižnú publikáciu od vydavateľstva DAJAMA. Potešil ma výber mne dobre známych miest pre ďalšiu cykloknižku. Väčšina turistickej obce si Tatry spája s vysokohorskou turistikou, prípadne s horolezectvom. Knižka vás môže presvedčiť, že sa v Tatrách dá robiť aj niečo iné, a to najmä v letnom období, kedy vysokohorské klasiky praskajú vo švíkoch a na turistických chodníkoch sa pohybujú doslova procesie. Keďže mi bola do vienka daná zvedavosť, o niekoľko dní ju držím v rukách. 18/11/16 Daniela Mäkká Mapy a knihy
Najnovšie články na titulke
 
Rozhovor Karol Kaliský - Stav horských lesov je alarmujúci Na tohtoročnom Festivale Hory a mesto v Bratislave mala premiéru druhá časť trilógie Tajomné Karpaty s názvom Nesmrteľný les, ktorý je ukrytý pod majestátnym Kriváňom. Jeho vládcami sú stáročné limby a ich večný sprievodca medveď. Filmárom Karolovi Kaliskému, Jozefovi Fialovi a Adamovi Baštekovi sa podarilo nafilmovať autentické zábery zvierat, ktoré slobodne žijú v starom limbovom lese. Práve s Karolom Kaliským sme hovorili o filmovaní, medveďoch, hlucháňovi a o ochrane divočiny. dnes Tatiana Filipková Rozhovory
Ferrata S dieťaťom na Rax cez Wachthüttelkamm (A) Po ochutnávke Rakúska víkendovkou na Hohe Wand pokračujeme s Kubkom o týždeň neskôr výjazdom na Rax. Tentoraz nejdeme sami, berieme aj babku s jej kamarátkou a Kubkovho mladšieho bračeka Maťka. Vytvoríme dve družstvá – jedno pôjde Wachthüttelklammom na Ottohaus a ďalej na vrcholovú stanicu lanovky a druhé strávi deň v Reicheau an der Rax, neskôr sa vyvezie lanovkou a pôjde nám oproti smerom na Ottohaus. včera Ľubomír Mäkký Zaistené cesty (via ferrata, klettersteig)
Recenzia Dva plynové variče GSI outdoors Značku GSI outdoor spájame najmä s premyslenými sadami outdoorových hrncov či rôznymi doplnkami pre outdoorové "stolovanie". Ponúkajú však aj dva plynové variče – jeden s priamym naskrutkovaním na kartušu (Pinnacle Canister Stove) a jeden samostatne stojaci s predohrevom (Pinnacle 4 Season Stove). V krátkosti som ich vyskúšal. 21/06/17 Ľubomír Mäkký Varenie a jedlo

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Náučný chodník známa - neznáma Čutkovská dolina 04/12/16 20:20 14 príspevkov
Fakty
 • Pohoria
  • Veľká Fatra (Národný park Veľká Fatra)

 • Počet dní
  • 1

 • Trasa
 • Nadmorská výška
  • max: 867 m n. m. – Jelení vodopád

  • min: 525 m n. m. – Čutkovská dolina, Koliba u dobrého pastiera

 • Prevýšenia
  • stúpanie: 342 m

  • klesanie: 342 m

 • Vzdialenosť
  • 10 km

 • Náročnosť
  • 1

 • Ročné obdobie
  • leto

 • Dátum túry
  • 07.06.2016

 • Štart trasy
  • šírka: 49.08176 ° SŠ
   dĺžka: 19.2549 ° VD
   » Mapa

 • Koniec trasy
  • šírka: 49.08176 ° SŠ
   dĺžka: 19.2549 ° VD
   » Mapa

 • Voda
  • studnička pod Kulcmanovou, studnička pod Šimiacim

 • SHOCart mapy
 • Doprava
  • Parkovisko v ústí Čutkovskej doliny (pri Kolibe u dobrého pastiera)

Sponzor článku
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
Práve nás číta 1694 ľudí
0.67 (0.19)