Devold Breeze – merino tričko pre cestovateľov

Materiál a vyhotovenie
Devold je tradičným výrobcom vlneného oblečenia a tričko Breeze je vyrobené zo 100-percentného merina. Pletenina z kvalitnej merino vlny je pohodlná, priedušná, mäkká a na ohmat je príjemná vďaka jemností vlákien (17,5 mikrónu). Gramáž textílie je 150 g/m². Materiál prirodzene odoláva pachom, čo oceníte najmä pri dlhodobom cestovní alebo pri aktivitách bez možnosti prania alebo prezliekania. Testované tričko váži 128 g (údaj získaný vážením na kuchynskej váhe). Model, ktorý som dostal na testovanie, bol v tmavomodrom prevedení so zeleným logom na hrudi. Okrem tejto farby je tričko dostupné aj v ďalších štyroch farbách – royal, lime, skyline, sea.
Tričko Breeze je vyhotovené v klasickom strihovom prevedení. Neobsahuje žiadne dizajnové ani funkčne panely z odlišných materiálov. Celé tričko je vyrobené z hladkej rebrovanej pleteniny v tmavomodrej farbe. Na hrudi je grafický prvok s veľkým logom Devold. Tričko neobsahuje ploché švy – je šité na overlocku a interlocku. Na ľavom rukáve je našitá vytkávačka s nórskou vlajkou a logom Devold. Priekrčník je oválneho tvaru a na zadnom dieli je spevnený elastickou stuhou. Z rubnej strany sú pod priekrčníkom vytlačené ošetrovacie symboly a údaje o tričku. Napriek jednoduchosti strihu je tričko veľmi pohodlné. Strih je dostatočne voľný a materiál príjemne pruží, takže umožňuje maximálnu slobodu pohybu.
Prvé skúsenosti
Rovnako ako pri tričku Devold Energy (pozri recenziu), aj pri tričku Breeze som po prvom oblečení zaznamenal nepríjemné dráždenie pokožky. Rozdiel v jemnosti vlny je však pri spomínaných tričkách iba 1 mikrometer. Hmatom sa teda nedá objektívne posúdiť, ktorý materiál je jemnejší. Napriek tomu som mal pocit, že vlna v tomto tričku hryzie trochu viac. Neskôr som si však uvedomil, že pred oblečením obidvoch tričiek som si preštudoval pribalené visačky, a preto bol môj pocit ovplyvnený vyšším číslom. Dráždenie spôsobené vlnou je subjektívnou záležitosťou a u každého závisí od citlivosti pokožky. Nedajte sa odradiť pri prvom dotyku s tričkom. Taktiež treba počítať s tým, že nové merino dráždi pokožku trochu viac ako merino po praní, a preto sa odporúča merino pred prvým použitím vyprať. Väčšina predajcov vám pri kúpe trička rovno ponúkne špeciálny prací prostriedok s obsahom lanolínu, ktorý ženy určite poznajú z kozmetických prípravkov. Lanolín je prírodný produkt, ktorý vylučujú ovce, aby ochránili vlnu pred znečistením a mikroorganizmami. Hlavnou výhodou lanolínu v merino výrobkoch je však jeho zjemňujúci účinok. Vlna je po aplikácii lanolínu pružnejšia a príjemnejšia na dotyk. Lanolín taktiež predlžuje životnosť vlny.
Tričko Breeze som počas testovania používal najmä pri cestovaní. A nešlo len o lokálne cestovanie, ale v priebehu troch víkendov som precestoval približne 5000 km a v dopravných prostriedkoch som strávil viac ako 50 hodín. Tričko Breeze som používal aj ako náhradné tričko, ktoré som si obliekal večer po túre a často som v ňom chodil aj do práce. Veľmi rýchlo som si ho obľúbil a nosil som ho aj doma po práci. Hryzenie po prvom praní takmer zmizlo a na vlnu som si veľmi rýchlo privykol. Počas túry v Jizerských horách sa mi podarilo mierne zmoknúť a mokrú vlnu bolo trochu cítiť. Aj keď je vlna známa svojou odolnosťou voči pachom, treba počítať s jej vlastnou vôňou. Vlna má totiž charakteristický zápach, ktorý za sucha takmer neucítite. Keď vlna zmokne, jej prirodzená aróma sa prejaví a udrie vás do nosa. Osobne to však nepovažujem za chybu a aróma mokrej vlny mi neprekážala.
[ Tipy na túry, aktuality z hôr a iné zaujímavosti môžeš sledovať aj na našom Facebooku a Instragrame ]
Počas testovania som zaznamenal teploty od 10 do 25 stupňov. Pri nižších teplotách tričko pekne hrialo a pri vyšších teplotách, keď som sa potil – príjemne chladilo. Ako so spomínal pri tričku Energy, subjektívny pocit chladenia mokrého trička na chrbte je v porovnaní s ostatnými tričkami, ktoré som doteraz používal, výrazne nižší. V porovnaní s tričkom Energy som pri tričku Breeze nezaregistroval slané škvrny od potu. Bolo to však spôsobené aj tým, že tričko som používal na cestovanie a pri aktivitách, kde som sa nepotil tak intenzívne, ako pri lezení a vysokohorskej turistike.
Drobným nedostatkom, resp. chybičkou krásy je chlpatenie. Tričko získalo po pár dňoch nosenia a hlavne po prvom praní jemný vlasový povrch. Na exponovaných miestach sa plstením vytvorili malé žmolky. Prejavuje sa to najmä v dolnej časti chrbta a na ramenách, kde je tričko v kontakte s batohom. V porovnaní s tričkom Energy má Breeze výraznejší vlasový povrch a pripomína flanel.
Údržba
Výhodou tričiek Devold, ktorú som zabudol v minulom článku spomenúť, je jednoduchá údržba. Vlnené trička Devold označené logom Total Easy Care sa dajú prať v pračke pri 40 ºC a dajú sa sušiť v sušičke. Pranie v pračke sa síce odporúča šetrným programom na vlnu, ja som však v rámci testovania vyskúšal program na bavlnu pri 40 ºC a obidve tričká som vypral s ostatnými bavlnenými a syntetickými tričkami. Tričká Energy aj Breeze to prežili bez rozmerových zmien a bez straty funkčnosti. Treba si však dávať pozor na prací prostriedok, pretože vlna vyžaduje neutrálne pH. V žiadnom prípade nepoužívajte enzýmy, bielidlá ani aviváž. Na pranie vlny sú určené špeciálne prípravky, ktoré majú neutrálne pH. Vhodné sú tiež prostriedky s obsahom lanolínu, o ktorom som sa zmieňoval vyššie.














- Výrobca
Devold
- Model
Breeze
- Typ
vlnené termotričko s krátkym rukávom do teplejšieho počasia na cestovanie, voľný čas i na šport
- Materiály
100 % merino vlna – gramáž 150 g/m² – jemnosť vlákien 17,5 mikrónov
- Hmotnosť
128 g – veľkosť M
- Farebné kombinácie
royal, night, lime, skyline, black
- Páči sa mi
kvalita vypracovania, klasický strih, aktívna termoregulácia, pohlcovanie pachov
- Nepáči sa mi
žmolkovanie
- Ostatné info
komfort zóna: od +25 °C do -5 °C
- Infocena
60 €
- Obchody v HIKING adresári
- Horská záchranná služba (hzs.sk)
- Lavínové info pre Slovensko (laviny.sk)
- Lavínové info pre Európu (avalanches.org)
- Vrtuľníková záchranná zdravotná služba
- horská fotografia
- Igor Strhársky
- Marián Vargic
- Mountain.sk
- foto.hory.sk
- Ladislav Janiga (www.janiga.sk)
- horský film
- OutdoorFilmy.sk
- K2studio
- Ceper studio
- horské weby
- NaObzore.net – ďaleké výhľady
- SvětOutdooru.cz
- VetroplachMagazin.sk
- Pohora.cz
- Treking
- Horský internetový klub (hory.sk)
- Outdooring.cz
- Turistika.cz
- Hikers.sk
- spolky a kluby
- Slovenský vysokohorský turistický spolok
- Klub slovenských turistov
- Slovenský horolezecký spolok
- OS Edelweiss CZ
- Horskí vodcovia, VHT inštruktori
- Michal Diviak
- Miki Knižka / MountainProGuiding
- poistenie
- UNION horské poistenie
- časopisy a knihy
- Krásy Slovenska
- Dajama
- Outdoor
- Lidé a hory
- životné prostredie
- Na skládky nie sme krátki!
- TrashOut
- Naši partneri / regióny
- Región Záhorie
- Región Kysuce
- Región Liptov
- Trenčiansky región
- Región Horehronie
- Región Malá Fatra
- Naši partneri / obchody
- Šport Outdoor
- Šport Rysy
- Yak&Rysy
- Sportcentrum Gálfy
- AdamSport.eu
- Naši partneri / e-shopy
- Prosportshop.sk
- 4camping.sk
- AlpiTrek.cz
- Sport-outdoor.sk
- Sportrysy.sk
- BUFF.sk
- Elcon.sk
- Galfy.sk
- Eco4you.sk
- NorwayShop.sk
- Naši partneri / značky
- adidas AdvantureMenu AKU Asolo Bergans BUFF Craft Croozer D1913 Devold Dynafit Ferrino Fjällräven Hanwag Inov-8 JetBoil Lowa Leatherman Led Lenser Kari Traa Kayland Laken LaSportiva Lowe Alpine Primus Progress Roald Amundsen Salewa Skogstad Tierra
- Naši partneri / ubytovanie
- Hauzi.sk
- ubytovanie na Slovensku
- ubytování Jižní Morava
- Ubytovanie a dovolenka na Slovensku
- Chaty Uhorčík, Ilčík a Rajnoha
- doprava
- Cestovné poriadky
- Vlaky.net
- Autostop na webe
- Mapy a GPS
- TuristickaMapa.sk
- Cykloatlas
- Google Maps
- Freemap.sk
- Mapa NLC – lesné cesty
- Publish – časopis Geocacherov
- iné
- mMsoft - SVB správca
- Hikeplanner.eu
- Zdravie.sk
- Slovák v exile