Turistický smerovník na planinu Lastos, v pozadí výhľady z vrcholu Kali Limni
Túra

Grécko – ostrov Karpathos – výstup na Kali Limni

04. 10. 2016
Kali Limni (1215 m) je najvyšší vrchol ostrova Karpathos, ležiaceho medzi Krétou a Rhodosom. Je to zároveň najvyššia hora súsostrovia Dodekanéz. Povrch ostrova je hornatý, väčšina ostrova, s výnimkou niektorých častí, je suchá. Turistické značenie sme tu našli, najviac odporúčaná je túra na najvyšší vrchol ostrova. Preto po dvoch horúcich dovolenkových dňoch sa potešíme ochladeniu a rozhodneme sa vyraziť pešo, nielen autom ako doteraz, objavovať miestne horské krásy.

Trasa

Planina Lastos – parkovisko pri taverne Kali Kardia – vrchol Kali Limni (1215 m) – planina Lastos

Autom sa odvezieme na planinu Lastos a parkujeme auto pri miestnej taverne Kali Kardia (v preklade „Dobré srdce“). Našu deväťmesačnú dcéru dávame do nosiča a môžeme vyraziť. Neprotestuje, na turistikovanie je zvyknutá. Nemáme mapu, no spoliehame sa na radu pána domáceho z taverny, že máme zabočiť hneď doľava a tam je značenie. Nám sa ale podarí hneď na začiatku zablúdiť. Neprekáža, odbočíme doľava až na ďalšej križovatke, kde vidíme značky. Výlet si tak obohatíme veľmi peknými výhľadmi na žlté polia s pozbieraným obilím. Prídeme k malému kostolíku a tu sa napájame na trasu, ktorou sme chceli ísť. Značenie mi pripomína chorvátske - červená šípka na skale. Úzka cestička sa stáča ku skalám a nachádzame dokonca malého skalnatého mužíka. Turistické zvyky sú v istých veciach rovnaké všade.

Prídeme k rozkošatenému, veľmi peknému stromu, pod ktorým sa nachádza červená informačná tabuľka, určujúca smer. Je tu napísaný grécky nápis kopca, dĺžka trasy 2,29 km a čas 1 h a 30 minút. Hádam, že tak dlho necelé 3 kilometre snáď nepôjdeme. Za hodinu hore, hodinu dole, to musíme dať. No uvidíme.

Obzeráme sa okolo seba smerom, ktorý nám určuje šípka, hádame, ktorý zo skalnatých vrcholov pred nami bude náš dnešný cieľ. Nevieme, no tipujeme, že predposledný napravo. Vyzerá najvyšší, no nie oveľa, v porovnaní so susedmi.

[ Tipy na túry, aktuality z hôr a iné zaujímavosti môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstragrame ]

Stúpame do kopca vysušeným terénom, napriek ochladeniu je nepríjemne dusno. Ľudovo povedané, ani lístok na strome sa nepohne. A stromov tu teda veľa nie je. Sem-tam nám nejaký vyšší krík poskytne potrebný chládok a vítaný oddych. Všade naokolo rozvoniava oregano a myslím, že nachádzam aj kríky šalvie. Hoci terén svojím vysušeným charakterom pripomína Chorvátsko, takéto vône som ešte predtým na túre nezažila. Je to super. Tiež tu rastie tráva, balvany sú obrastené machom.

Približne v tretine trasy je naľavo od nás oplotený areál. Tipujeme, že sa tam pásavajú kozy, ale nevieme presne. Teraz je areál prázdny. Stále stúpame a po chvíli zabočíme mierne doprava. Okrem nás je tu len jeden starší manželský párik pred nami. Parkoval kúsok po nás, ale očividne hneď na začiatku nezablúdil. Tiež stretneme mladého chalana a babu idúcich nám oproti, už z vrcholu. Majú poriadne batohy.

Pociťujeme, že sme si zobrali málo vody, smädí nás, no s vodou radšej šetríme. Za chvíľu by sme mali byť v cieli. Stúpame už hodinu. A naozaj, prichádzame do sedla pod vrcholom. Je tu ďalší košatý strom, s krásnou bohatou listnatou korunou, akých tu veľmi nevidno. Pod ním je ďalší smerovník, navigujúci nás doľava na vrchol. Pár minút stúpania a sme hore. Na vrchole je betónový stĺp s gréckou zástavou a strieborný kríž s nápisom Kali Limni (1215 m). Je možné sa zapísať do vrcholovej knihy, ktorá sa nachádza v čiernom železnom puzdre pod krížom. Výhľady sú nádherné. Vidíme väčšiu časť západnej časti ostrova nachádzajúcu sa pod nami a okolo nás, Lefkos, Finiki, Arkasa. Kombinácia hory s výhľadom na more, to milujem. Za dobrej viditeľnosti je vraj vidno až na Krétu, tú ale teraz nevidíme.

Dcéru, ktorá prespala v nosiči celú cestu, necháme si poloziť po skalách. Po chvíľke oddychu sa vraciame rovnakou cestou späť. Skoro si vyvrtnem nohu na skale, za nepozornosť sa platí. Rozboľavený členok ale našťastie rozchodím. Po hodinke klesania si dole v taverne dávame vynikajúci neskorý obed, dnešný deň sa vydaril.

Dva možné varianty túry

Túru na najvyšší vrchol je možné dať z planiny Lastos, ako je opísané v článku. Náročnejší turisti môžu začať už pri hladine mora a celých 1000 metrov si v rámci celodennej túry nastúpať sami. To ale budú potrebovať mapu na orientáciu v teréne. Informácie o takejto možnosti som našla tu.

Záver

Túru na najvyšší bod ostrova jednoznačne všetkým odporúčam, ako i samotný ostrov. Krásne prírodné scenérie, veľmi milí domáci obyvatelia a hlavne, ostrov je v porovnaní so svojimi susedmi prudko nekomerčný. Po ostrove robíme výskumné výpravy požičaným autom, no stretli sme tu viacero cyklistov. Do kopcov to musí byť poriadna makačka, zato kvalitné výhľady sú zaručené.

Fórum 2 príspevky
Grécko – ostrov Karpathos – výstup na Kali Limni 06/10/16 13:26 2 príspevky
Najnovšie články autora
 
Túra Zo Španej Doliny na Šachtičky v zime s deťmi Dcéra si túto zimu veľmi obľúbila lyžiarske stredisko Šachtičky. Chodíme sa sem sánkovať, prípadne si pešo vyjdeme na Panský diel. Deťom sa veľmi páčila aj túra cez Netopieriu jaskyňu do Sásovej. V pláne mám prejsť si tiež nový náučný chodník cez Lazy nad Kršňavou. 11/03/21 Danka Laciková Starohorské vrchy
Túra Nenáročný okruh nad Donovalmi Je koniec jesene a s deťmi trávime čas v Podkoniciach pri Banskej Bystrici. Sestra Soňa je s mamou a Maťkom v Tatrách. Je to príležitosť stretnúť sa niekde na polceste a spraviť si spoločný výlet. Voľba padne na kopec Mních pri Martinčeku, inšpirovali sme sa rovnomenným článkom od Adushky na Hikingu. Pri parkovaní ale zistíme, že nad celým Ružomberkom a okolím vládne hmla a zima. Rýchle meníme plán trasy. Vraciame sa na Donovaly, kde je krásna modrá obloha. 17/12/20 Danka Laciková Starohorské vrchy
Túra Južný Cyprus – pohorie Troodos s deťmi Po týždni strávenom pri mori sa presúvame do hôr. Málokto, kto počuje Cyprus, si predstaví hory. A pritom tu sú. Troodos National Forest Park - najvyšší vrchol – Mount Olympus má 1952 m. V zime sa tu lyžuje. A ak patríte medzi ľadové medvede, iba hodinka cesty autom a po lyžovačke sa môžete v Limassole okúpať v mori. V letných horúčavách je pohorie Troodos vítaným vyslobodením – chladnejšie počasie a tieň stromov vytvorí priam oázu. 14/11/19 Danka Laciková Svet
Najnovšie články na titulke
 
Túra Kaľamárka juh a Močilná (Močidlianska) skala Opatrenia sa nám trošku uvoľnili. Za turistikou sa dá ísť aj mimo okres, ale len s negatívnym testom. Hurá, ideme sa pozrieť k susedom! Zatiaľ len kúsok - do bývalého Zvolenského, teraz však už Detvianskeho okresu. Na TuristickaMapa.sk nás zaujala fotka od Theriona z Močilnej skaly a tú sme sa rozhodli pozrieť. Pri nazeraní do mapy sme si všimli zakreslené skaly severovýchodne od nášho cieľa. A tie sme zaradili do plánu. dnes Danka Tomášiková Poľana
Túra Cesta hrdinov SNP: Trenčín – Devín Posledná etapa prechodu Cesty hrdinov SNP. Z Trenčína cez Biele Karpaty až za hranice na Moravu a na záver prechod Myjavskou pahorkatinou a Malými Karpatami až do cieľa na Devíne. 06/03/21 Gabriela Grofová Biele Karpaty, Malé Karpaty, +
Túra Zimný okruh lazníckym krajom Hriňovej Napriek blízkosti kraja som končiny v okolí Hriňovej nikdy nenavštívil. Dokonca aj cez Hriňovú som prechádzal len raz autom. Pritom ma malebná oblasť známa z obrázkov v kalendároch lákala už veľmi dávno. Bolo už na čase zmeniť žalostný stav. Vonku vrcholila zima 2020/2021 s krásnym jasným počasím a ako to už v zime býva, spolu s ním aj s poriadnymi mrazmi. Naplánoval som si príjemný dvojdňový okruh po lazníckych osadách a po umožnení cestovania mimo okres som vyrazil. 05/03/21 Martin Birka Veporské vrchy

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Grécko – ostrov Karpathos – výstup na Kali Limni 06/10/16 13:26 2 príspevky
Fakty
 • Pohoria
  • Grécko: súostrovie Dodekanéz (Δωδεκάνησα) - ostrov Karpathos (Κάρπαθος)

 • Počet dní
  • 1

 • Nadmorská výška
  • max: 1215 m n. m.

  • min: 800 m n. m.

 • Prevýšenia
  • stúpanie: 415 m

  • klesanie: 415 m

 • Vzdialenosť
  • 5 km

 • Náročnosť
  • 2

 • Ročné obdobie
  • leto

 • Dátum túry
  • 03.06.2016

 • Voda
  • taverna Kali Kardia

 • Doprava
  • parkovisko na planine Lastos pri taverne Kali Kardia

Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
0.54 (0.22)