Túra

Grécko – ostrov Karpathos – výstup na Kali Limni

04. 10. 2016
Kali Limni (1215 m) je najvyšší vrchol ostrova Karpathos, ležiaceho medzi Krétou a Rhodosom. Je to zároveň najvyššia hora súsostrovia Dodekanéz. Povrch ostrova je hornatý, väčšina ostrova, s výnimkou niektorých častí, je suchá. Turistické značenie sme tu našli, najviac odporúčaná je túra na najvyšší vrchol ostrova. Preto po dvoch horúcich dovolenkových dňoch sa potešíme ochladeniu a rozhodneme sa vyraziť pešo, nielen autom ako doteraz, objavovať miestne horské krásy.

Trasa

Planina Lastos – parkovisko pri taverne Kali Kardia – vrchol Kali Limni (1215 m) – planina Lastos

Autom sa odvezieme na planinu Lastos a parkujeme auto pri miestnej taverne Kali Kardia (v preklade „Dobré srdce“). Našu deväťmesačnú dcéru dávame do nosiča a môžeme vyraziť. Neprotestuje, na turistikovanie je zvyknutá. Nemáme mapu, no spoliehame sa na radu pána domáceho z taverny, že máme zabočiť hneď doľava a tam je značenie. Nám sa ale podarí hneď na začiatku zablúdiť. Neprekáža, odbočíme doľava až na ďalšej križovatke, kde vidíme značky. Výlet si tak obohatíme veľmi peknými výhľadmi na žlté polia s pozbieraným obilím. Prídeme k malému kostolíku a tu sa napájame na trasu, ktorou sme chceli ísť. Značenie mi pripomína chorvátske - červená šípka na skale. Úzka cestička sa stáča ku skalám a nachádzame dokonca malého skalnatého mužíka. Turistické zvyky sú v istých veciach rovnaké všade.

Prídeme k rozkošatenému, veľmi peknému stromu, pod ktorým sa nachádza červená informačná tabuľka, určujúca smer. Je tu napísaný grécky nápis kopca, dĺžka trasy 2,29 km a čas 1 h a 30 minút. Hádam, že tak dlho necelé 3 kilometre snáď nepôjdeme. Za hodinu hore, hodinu dole, to musíme dať. No uvidíme.

Obzeráme sa okolo seba smerom, ktorý nám určuje šípka, hádame, ktorý zo skalnatých vrcholov pred nami bude náš dnešný cieľ. Nevieme, no tipujeme, že predposledný napravo. Vyzerá najvyšší, no nie oveľa, v porovnaní so susedmi.

Stúpame do kopca vysušeným terénom, napriek ochladeniu je nepríjemne dusno. Ľudovo povedané, ani lístok na strome sa nepohne. A stromov tu teda veľa nie je. Sem-tam nám nejaký vyšší krík poskytne potrebný chládok a vítaný oddych. Všade naokolo rozvoniava oregano a myslím, že nachádzam aj kríky šalvie. Hoci terén svojím vysušeným charakterom pripomína Chorvátsko, takéto vône som ešte predtým na túre nezažila. Je to super. Tiež tu rastie tráva, balvany sú obrastené machom.

Približne v tretine trasy je naľavo od nás oplotený areál. Tipujeme, že sa tam pásavajú kozy, ale nevieme presne. Teraz je areál prázdny. Stále stúpame a po chvíli zabočíme mierne doprava. Okrem nás je tu len jeden starší manželský párik pred nami. Parkoval kúsok po nás, ale očividne hneď na začiatku nezablúdil. Tiež stretneme mladého chalana a babu idúcich nám oproti, už z vrcholu. Majú poriadne batohy.

Pociťujeme, že sme si zobrali málo vody, smädí nás, no s vodou radšej šetríme. Za chvíľu by sme mali byť v cieli. Stúpame už hodinu. A naozaj, prichádzame do sedla pod vrcholom. Je tu ďalší košatý strom, s krásnou bohatou listnatou korunou, akých tu veľmi nevidno. Pod ním je ďalší smerovník, navigujúci nás doľava na vrchol. Pár minút stúpania a sme hore. Na vrchole je betónový stĺp s gréckou zástavou a strieborný kríž s nápisom Kali Limni (1215 m). Je možné sa zapísať do vrcholovej knihy, ktorá sa nachádza v čiernom železnom puzdre pod krížom. Výhľady sú nádherné. Vidíme väčšiu časť západnej časti ostrova nachádzajúcu sa pod nami a okolo nás, Lefkos, Finiki, Arkasa. Kombinácia hory s výhľadom na more, to milujem. Za dobrej viditeľnosti je vraj vidno až na Krétu, tú ale teraz nevidíme.

Dcéru, ktorá prespala v nosiči celú cestu, necháme si poloziť po skalách. Po chvíľke oddychu sa vraciame rovnakou cestou späť. Skoro si vyvrtnem nohu na skale, za nepozornosť sa platí. Rozboľavený členok ale našťastie rozchodím. Po hodinke klesania si dole v taverne dávame vynikajúci neskorý obed, dnešný deň sa vydaril.

Dva možné varianty túry

Túru na najvyšší vrchol je možné dať z planiny Lastos, ako je opísané v článku. Náročnejší turisti môžu začať už pri hladine mora a celých 1000 metrov si v rámci celodennej túry nastúpať sami. To ale budú potrebovať mapu na orientáciu v teréne. Informácie o takejto možnosti som našla tu.

Záver

Túru na najvyšší bod ostrova jednoznačne všetkým odporúčam, ako i samotný ostrov. Krásne prírodné scenérie, veľmi milí domáci obyvatelia a hlavne, ostrov je v porovnaní so svojimi susedmi prudko nekomerčný. Po ostrove robíme výskumné výpravy požičaným autom, no stretli sme tu viacero cyklistov. Do kopcov to musí byť poriadna makačka, zato kvalitné výhľady sú zaručené.

Fórum 2 príspevky
Grécko – ostrov Karpathos – výstup na Kali Limni 06/10/16 13:26 2 príspevky
Najnovšie články autora
 
Túra Južný Cyprus – pohorie Troodos s deťmi Po týždni strávenom pri mori sa presúvame do hôr. Málokto, kto počuje Cyprus, si predstaví hory. A pritom tu sú. Troodos National Forest Park - najvyšší vrchol – Mount Olympus má 1952 m. V zime sa tu lyžuje. A ak patríte medzi ľadové medvede, iba hodinka cesty autom a po lyžovačke sa môžete v Limassole okúpať v mori. V letných horúčavách je pohorie Troodos vítaným vyslobodením – chladnejšie počasie a tieň stromov vytvorí priam oázu. 14/11/19 Danka Laciková Svet
Túra Južný Cyprus s deťmi (1. časť) Keď plánujeme dovolenku pri mori, rozhodujúce je vždy, či sa na danom mieste dajú robiť aj túry. Dlhodobé leňošenie pri mori nie je nič pre nás, máme radi aktívne dovolenky. Grécka časť Cypru má nielen krásne pobrežie a pláže, ale aj lesy s riečkami, vodopádmi a kopce. Výborná voľba, ak chcete spojiť more a túry. Prvú časť pobytu sme trávili v malom mestečku Nea Dimmata. Ďaleko od centra a turistického ruchu sme podnikali výlety. 10/10/19 Danka Laciková Svet
Túra Menina planina – rozhľadňa Vivodnik s deťmi Náš predposledný deň v Kamnicko-Savinjských Alpách sme sa rozhodli dať si oddychovú túru. Ide už o tretí deň turistikovania a mňa z nosenia detí v nosiči už bolí chrbát. Naša voľba teda padla na Meninskú planinu (Menina planina). Je to miesto, podľa ktorého je aj pomenovaný náš kemp. 14/02/19 Danka Laciková Svet
Najnovšie články na titulke
 
Túra Prievidza – Nitrianske Rudno – Bánovce n. B. Strážovské vrchy som prebrúsil kade-tade, keďže je to jedno z mojich domovských pohorí. Stále je však možné trasu skombinovať, aby obsahovala aj čosi nové. Tentoraz som prekrižoval južnú časť pohoria od východu na západ. dnes Michal Bukvai Strážovské vrchy
Túra Jelšavský hrad a Skalka Hurá!!! Koronokríza takmer skončila a môžeme konečne ísť na náš prvý tohoročný viacdňový pobyt. Tento raz nazrieme do regiónu Gemer. Niektoré časti Gemera poznáme celkom dobre, no oblasť okolo Revúcej a Jelšavy je pre nás Terra incognita. Je načase to zmeniť. Veľkým lákadlom sú tri hrady, na ktorých som ešte nebola – Jelšavský, Šivetický a Rákoš. včera Danka Tomášiková Revúcka vrchovina
Túra Hrebienok – Tatranská Lomnica Jarné prázdniny sme sa nakoniec rozhodli stráviť vo Vysokých Tatrách. Ako východiskový bod vyhrala Tatranská Lomnica, odkiaľ sa dá v pohode všade dostať vláčikom a nemusím riešiť presuny autom, ani plné parkoviská. A keď sme boli vo Vysokých Tatrách, nemohli sme minúť Studenopotocké vodopády. 09/07/20 Martina Haratíková Vysoké a Belianske Tatry

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Grécko – ostrov Karpathos – výstup na Kali Limni 06/10/16 13:26 2 príspevky
Fakty
 • Pohoria
  • Grécko: súostrovie Dodekanéz (Δωδεκάνησα) - ostrov Karpathos (Κάρπαθος)

 • Počet dní
  • 1

 • Nadmorská výška
  • max: 1215 m n. m.

  • min: 800 m n. m.

 • Prevýšenia
  • stúpanie: 415 m

  • klesanie: 415 m

 • Vzdialenosť
  • 5 km

 • Náročnosť
  • 2

 • Ročné obdobie
  • leto

 • Dátum túry
  • 03.06.2016

 • Voda
  • taverna Kali Kardia

 • Doprava
  • parkovisko na planine Lastos pri taverne Kali Kardia

Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
0.57 (0.23)